ABD PİYASA ANALİZİAnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

ABD Piyasaları 13 Eylül

ABD Piyasaları 13 Eylül

ABD Piyasaları

ABD Piyasaları 13 Eylül, Şaşırtıcı derecede yüksek enflasyon, Salı günü son zamanlarda daha iyi bir ruh halinde olan ABD borsalarındaki yatırımcıları yanlış ayakta yakaladı. Broker IG, ticaret başlamadan bir saat önce önde gelen endeks Dow Jones Industrial’ı yüzde 1,2 daha düşük 31.995 puana ve teknoloji ağırlıklı seçim endeksi NASDAQ 100‘ü yüzde 2.3 kırmızıyla 12.450 puan olarak değerlendirdi. Verilerin yayınlanmasına kadar, daha fazla fiyat artışı gibi görünüyordu.

ABD Piyasaları 13 Eylül

Nasdaq 100 endeksi nedir?

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

ABD’de fiyat artışlarının ivmesi Ağustos’ta beklenenden daha az yavaşladı. Çalışma Bakanlığı, yıllık enflasyon oranının yüzde 8,3’e düştüğünü söyledi. Temmuz ayında dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyon oranı hala yüzde 8,5 seviyesindeydi. Ekonomistler, enflasyonda biraz daha keskin bir düşüş bekliyorlardı.

ABD’de dolar ve sermaye piyasası faiz oranları, fiyat verilerinin yayınlanmasının ardından sert yükseldi. Bu, finansal piyasaların ABD Merkez Bankası’ndan daha fazla faiz artırımı beklediğini gösteriyor. Bu da ekonomiye zararlı olduğu için yüksek enflasyona karşı önlem almak zorundadır. İnsanlar daha sonra daha az satın alır. Aynı zamanda yükselen faiz oranları, şirketler ve insanlar için kredileri daha pahalı hale getiriyor.

Oracle’ın hisseleri Salı günü piyasayı dar bir ön piyasa kazancıyla destekledi. Yazılım grubu, gelişen bulut hizmetleri ve devralma sayesinde cari mali yılın ilk çeyreğinde satışlarda yüzde 18’lik bir artış bildirdi. Öte yandan, daha yüksek işletme maliyetleri, kârların üçte birinden fazla düşmesine neden oldu. Birkaç analist, SAP rakibinin ekonomi nedeniyle zayıf bir talep göstermediğini olumlu bir şekilde vurguladı.

Öte yandan, diğer önemli kahramanların Peloton’dan ayrılıyor olması havayı yavaşlattı: Hasta spor malzemeleri uzmanının hisseleri Pazartesi günkü fiyat artışından sonra yüzde 4’lük iyi bir ön piyasa kaybetti. Ana hissedar olarak önemli bir etkiye sahip olması gereken kurucu ortak ve uzun süredir yönetici olan John Foley’e ek olarak, 2012’de başlayan şirketin bir diğer kurucu ortağı, hukuk direktörü Hisao Kushi şeklinde veda ediyor. Şubat ayında Foley’den devralan CEO Barry McCarthy, şirketi krizden çıkaracak.

Alfabe yüzde 2,6 pazara yakın düştü.

Twitter hala odak noktasında. Ocak ayında görevden alınan güvenlik şefi, şirketi hacker saldırılarına karşı koruma eksikliğiyle suçluyor ve bu Salı günü ABD Senatosu’ndaki bir komite önünde yorum yapmak istiyor. Bu, milyarder Tesla patronu Elon Musk’a Twitter teklifini geri çekmesi için daha fazla argüman verebilir. Yine Salı günü, hissedarların Musk’ın teklifine oy verebilecekleri Twitter’da olağanüstü bir hissedarlar toplantısı yapılacak.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Related posts

ABD Piyasa Analizi 20 Temmuz

Atilla

ABD Piyasa Analizi 21 Temmuz

Atilla

11 Ocak ABD Açılış Öncesi En Hareketli Hisseler

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku