ABD PİYASA ANALİZİAnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

ABD Piyasaları 14 Ekim

ABD Piyasaları 14 Ekim

ABD Piyasaları

ABD Piyasaları 14 Ekim, Ağırlıklı olarak olumlu üç aylık raporlar, önceki günün etkileyici rallisinin ardından Cuma günü New York’un Wall Street’ini destekledi. Ticaretin ilk yarım saatinde, teknoloji ağırlıklı Nasdaq borsaları negatife döndü ve onu Dow Jones Industrial izledi. CMC Markets UK’den piyasa analisti Michael Hewson’a göre günün ekonomik verileri arasında Michigan Üniversitesi’nin belirlediği bir yıllık enflasyon beklentileri piyasalar için olumsuz hareketler sağladı. Eylül’de yüzde 4,7’den Ekim’de yüzde 5,1’e olan artışın ağır olduğunu belirtti.

Dow, Perşembe günü yeniden kazanılan 30.000 puanın altına geriledi. Piyasa kapanmadan yaklaşık iki saat önce yüzde 0.93 düşüşle 29.759.66 puana geriledi. Bir gün önce, en iyi bilinen Wall Street endeksi, kalıcı olarak yüksek ancak aynı zamanda hafifçe düşen enflasyon verilerine tepki olarak başlangıçta neredeyse yüzde iki düşmüştü. Ancak sonunda, etkileyici bir yüzde 2,8 kazanmıştı. Mevcut kaybına rağmen, şimdi yüzde yarım haftalık bir kazanç elde ediyor.

ABD Piyasaları 14 Ekim

Nasdaq 100 endeksi nedir?

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

S&P 500 Cuma günü yüzde 1,79 kayıpla 3604,14 puana geriledi. Nasdaq 100 yüzde 2,28 düşüşle 10.781,67 puana geriledi ve bu hafta için neredeyse yüzde iki buçuk kayıp oldu.

Sektörler arasında, çok sayıda büyük finans kuruluşunun üç aylık raporlar sunması nedeniyle odak noktası öncelikle bankacılık sektörüydü. Sadece Morgan Stanley ikna edemedi. Banka, üçüncü çeyrek net gelir ve kazançlarında piyasayı hayal kırıklığına uğrattı. Hisse S&P 100’de yüzde 4.6 değer kaybetti. Öte yandan JPMorgan , Citigroup ve Wells Fargo beklenenden daha iyi performans gösterdi. Payları yüzde 1,3 ile 3,2 arasında arttı.

Dow üyesi UnitedHealth’ten de rakamlar vardı. Sağlık sigortacısı şaşırtıcı derecede iyi bir üçüncü çeyrekten etkilendi ve bu nedenle bu yılki kâr çıtasını daha da yükseltti. Kağıt yüzde 1.1 değer kazandı.

Öte yandan Beyond Meat’in duyurularına yatırımcılar olumsuz tepki verdi. Hisse senedi yüzde 5.5 düştü. Et ikamesi üreticisi şu anda düşen taleple birlikte yüksek enflasyonun etkilerini hissediyor ve 2022 için satış hedefini düşürdü. Şimdi maliyetten tasarruf etmek istiyor ve daha fazla işten çıkarma planlıyor.

Bir gün önce Bloomberg haber ajansının haberine göre süpermarket zincirleri Kroger ve Albertsons’un birleşmesi ile ilgili haberler geldi: İki şirket, yaklaşık 25 milyar ABD doları değerinde bir işlemle bir endüstri devi kurmak istiyor. İkisi bir gün önce kazanç elde ettikten sonra – özellikle Albertsons hissesi daire raporundan yararlanmıştı – kayıplar kaydedildi. Krogers yüzde 5,8 ve Albertsons yüzde 8,5 düştü.

Nutanix ise neredeyse yüzde 24 arttı çünkü Wall Street Journal’a göre bulut bilişim şirketi bir satış düşünüyor. İş gazetesi konuyu bilen kişilere atıfta bulundu. Ancak, bir alıcının Nutanix’e önemli bir prim ödemesi gerekeceği söylendi. Neredeyse 5 milyar dolarlık piyasa değeri ödeyin.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Related posts

Powell, ‘enflasyon çok yüksek’ dedi

Atilla

ABD Piyasaları 1 Ağustos

Atilla

eBay’in Müşteri Kaybının Nedenleri

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku