ABD PİYASA ANALİZİAnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

ABD Piyasaları 17 Ekim

ABD Piyasaları 17 Ekim

ABD Piyasaları

ABD Piyasaları 17 Ekim, ABD borsaları Pazartesi günü önemli ölçüde toparlandı: Olumlu ekonomi ve şirket haberleri sayesinde, önde gelen endeks Dow Jones Industrial yüzde 2,11 artarak 30,260,46 puana ulaştı. Pazar genelinde S&P 500 yüzde 2,85 artışla 3,685,29 puana yükseldi ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq 10 yüzde 3,60 artışla 11,076,51 puana yükseldi.

Böylece ABD borsası, hafta sonundan önceki Perşembe günü istikrara kavuştuktan sonra ciddi bir gerileme getiren son zikzak seyrini sürdürdü. Özellikle teknoloji değerleri Cuma günü tekrar düşmüştü.

ABD Piyasaları 17 Ekim

Nasdaq 100 endeksi nedir?

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

New York eyaletindeki endüstriyel duyarlılık, mevcut Empire State Endeksinin gösterdiği gibi, Ekim ayında şaşırtıcı bir şekilde önemli ölçüde kötüleşti. Sıfır çizgisinin altında duran gösterge, ekonomik aktivitede bir düşüşe işaret ediyor. Son aylarda, şirketlerdeki ruh hali bozulma eğiliminde. Arka planda muhtemelen Ukrayna savaşı, önemli ölçüde yüksek enerji fiyatları ve dünya ticaretinde devam eden sorunlar var. New York bölgesel merkez bankasına göre, şirketler şu anda genel koşulların önümüzdeki altı ayda iyileşmesini beklemiyorlar.

Uzman Andreas Lopkow, “Şu anda borsalar, kötü ABD ekonomik verilerinin hisse senedi ticareti için iyi bir ivme sağladığını söylüyor” dedi. Empire State Endeksindeki güçlü düşüş, Fed’in faiz oranlarını daha yavaş artırmasının olası bir nedeni olarak kullanılıyor. Lipkow, “Bunun gerçekten böyle olup olmayacağı şüpheli,” diye devam etti. “ABD hisse senedi endekslerinin şu anda aşırı satım seviyesinden en azından geçici olarak satın almak için bir neden bulmaya yardımcı olur (ancak).” Buna ek olarak, beklenenden daha iyi gelen bazı çeyrek raporları havayı aydınlattı.

Yeni haftanın başında, büyük ABD bankalarından gelen rakamlar dizisi ikinci tura girdi. Bank of America, üçüncü çeyrekte ekonomik çalkantıyı uzmanların beklediğinden daha iyi atlattığı için yukarı yönde şaşırttı. Yüksek karşılıklara rağmen, banka geçen yılın aynı dönemine göre sadece biraz daha az kar elde etti. Hisseler buna bağlı olarak yüzde 6,4 arttı. Bank of New York Mellon hissesi yüzde 5.5 yükseldi, kazançlar düşüşe rağmen beklentileri aştı.

ABD biyogaz üreticisi Archaea Energy’nin hisseleri, yaklaşan BP tarafından devralınması sayesinde yarıdan fazla artarak 25.85$’a yükseldi. Archaea’nın CEO Nick Storck çevresindeki yönetimi, İngiliz petrol ve gaz şirketinin yaklaşık 26 dolar nakit payını masaya yatırmak istediği yaklaşık 4,1 milyar ABD doları değerindeki borç da dahil olmak üzere anlaşmayı kabul ediyor. BP hisseleri Londra’da dostane piyasaya karşı yüzde 1,2 değer kaybetmişti.

Medya şirketleri News Corp ve Fox Corp’un olası yeniden birleşmesi karışık tepkilerle karşılaştı: News hisseleri yüzde dört buçuk artarken, Fox hisseleri yüzde dokuzdan fazla düştü. Her iki şirkete göre, medya patronu Rupert Murdoch onları birleştirmeyi planlıyor. Ailesinin güveni, her iki şirketin oy hisselerinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip. Birleşmenin maliyetleri azaltabileceği ve daha büyük şirketin birden fazla medya kanalında spor bahisleri gibi yeni iş alanlarını daha kolay geliştirebileceği belirtildi.

New York’ta işlem gören Çinli şirketlerin hisseleri, destek sözü veren Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in açıklamalarından yararlandı. İnternet şirketi JD.com ve Amazon endüstri meslektaşı Alibaba’nın kağıtları sırasıyla yüzde 5,4 ve yüzde altı arttı. Xi, Komünist Parti konferansında sıfır Covid politikasından herhangi bir sapma belirtisi göstermedi. Ancak parti ve devlet başkanı, ekonomik canlanmanın birinci önceliğe sahip olmaya devam ettiğini ileri sürdü. Teknoloji şirketlerine de destek sözü verdi

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Related posts

ABD Piyasaları 22 Temmuz ( 20:00 )

Atilla

Activision Blizzard Hisse Senedi : Activision Blizzard Nedir? Canlı ATVI Fiyatı ve Grafiği

Atilla

S&P 500 Cuma günü yükseldi

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku