ABD PİYASA ANALİZİAnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

ABD Piyasaları 22 Eylül

ABD Piyasaları 22 Eylül

ABD Piyasaları

ABD Piyasaları 22 Eylül, ABD Merkez Bankası’nın önceki günden itibaren yenilenen güçlü faiz artırımı, Perşembe günü borsa yatırımcılarını hala ayakta tutuyor. Bu arada kurslar kayıpları bir nebze de olsa sınırlamayı başardı. Ancak, düşük seviyeden pazarlıklı alımlar ya da önceki günün yüksek kayıplarına karşı bir hareket söz konusu değildi. Ekonomiyi durdurmakla tehdit eden yükselen faiz oranları çok ağır basıyor. Tahvil piyasasında 10 yıllık ABD Hazine getirileri 11 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Önde gelen endeks Dow Jones Industrial yüzde 0.35 düşüşle 30.076.68 puandan kapandı. Bu arada borsa barometresi üç aydır ilk kez 30.000 seviyesinin altına düştü. Diğer endeksler daha yüksek kayıplar kaydetti: Piyasa genelinde S&P 500 yüzde 0,84 kayıpla 3757,99 puana geriledi. Nasdaq 100 teknoloji endeksi yüzde 1,17 düşüşle 11.501,65 puana geriledi. Teknoloji hisselerinin yükselen faiz oranlarına karşı özellikle savunmasız olduğu düşünülüyor.

ABD Piyasaları 22 Eylül

Nasdaq 100 endeksi nedir?

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Axa Investment Managers baş ekonomisti David Page, ekonomistler özellikle yükselen faiz oranlarının yarattığı risklerin altını çiziyor: “Büyümenin daha hızlı yavaşlamasını bekliyoruz, işsizlik için yukarı yönlü riskler görüyoruz ve enflasyonun gelecek yıl biraz daha yavaş düşeceğini varsayıyoruz” dedi.

Bireysel hisse senetlerine bakıldığında, Novavax yüzde 13’ten fazla düşüşle Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. ABD bankası JPMorgan, aşı üreticisi için tavsiyeyi “nötr”den “zayıf”a indirdi. Analist Eric Joseph’e göre, Nuvaxovid aşısına uzun vadeli talep beklenmiyor.

Merck & Co’nun hisseleri Dow endeksinde yüzde 3,5’lik prim ile liderliği aldı. İlaç şirketi, Virginia eyaletindeki bir mahkeme tarafından hayvan sağlığı segmentinde ilaç üreticisi Viatris ile bir patent anlaşmazlığında hak kazandı.

Yazılım geliştirici ve SAP rakibi Salesforce’un hisseleri yüzde 1,7 arttı. Burada analistler, 2026’daki karlılık hedeflerini övdü.

Ely Lilly’deki hisseler, yatırım bankası UBS’nin ilaç şirketinin hisselerini satın almasını tavsiye etmesinin ardından neredeyse yüzde beş arttı. Fedex hisseleri, milyarlarca dolarlık maliyet tasarrufunun duyurusuna yüzde 0,8’lik bir fiyat artışı ile yanıt verdi.

Restoran zinciri Darden Restaurants’ın kağıtları yüzde 4,4 oranında değer kaybetti. Burada yatırımcılar, iştiraki Olive Garden’ın performansıyla hayal kırıklığına uğradı. Bu, Amerikan-İtalyan mutfağı sunuyor ve ilk iş çeyreğinde beklentilerin gerisinde kaldı.

Euro, kayıplarının bir kısmını geri alarak akşam 0.9834 dolardan işlem gördü. Perşembe gecesi, ortak para birimi yaklaşık 20 yılın en düşük seviyesine geriledi. Avrupa Merkez Bankası referans oranını 0,9884 (Çarşamba: 0,9906) dolar olarak belirledi. Dolar böylece 1.0117 (1.0095) Euro’ya mal oldu.

ABD tahvil piyasasında fiyatlar baskı altına girdi. On yıllık Hazine (T-Note Future) vadeli işlem sözleşmesi yüzde 1.23 kayıpla 112.83 puana geriledi. On yıllık gösterge kağıdının getirisi, 2011’den bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 3.70’e yükseldi.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Related posts

Amazon Hisse Senedi: Amazon Nedir? Canlı AMZN Fiyatı ve Grafiği

Atilla

Gilead Sciences Hisse Senedi: Gilead Nedir? Canlı GILD Fiyatı ve Grafiği

Atilla

Qualcomm Hisse Senedi: Qualcomm Nedir? Canlı QCOM Fiyatı ve Grafiği

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku