ABD PİYASA ANALİZİAnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

ABD Piyasaları 23 Eylül

ABD Piyasaları 23 Eylül

ABD Piyasaları

ABD Piyasaları 23 Eylül, Durgunluk korkusu, hafta sonunda ABD hisse senedi piyasalarını sıkı bir şekilde etkilemeye devam etti. Yatırımcılar Cuma günü yine daha büyük ölçekte hisse sattı. Önde gelen endeks Dow Jones Industrial, 30.000 puanın çok altına düştü ve 2020’nin sonundan bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Ancak, yüzde 2,7’lik en yüksek kaybını yüzde 1,62’ye düşürmeyi başardı. 29.590,41 puanla haftalık yüzde 4 kayıp yaşadı.

Genel olarak, piyasa katılımcıları Cuma günü yatırımcıların güvenli limanlara kaçtığını gözlemledi. Endişeler, merkez bankalarının kararlı eylemiyle daha da güçleniyor – her şeyden önce, yüksek enflasyonla mücadelede ekonomik zararı kabul etmeye istekli olan ABD para otoriteleri. Bu arka plana karşı, piyasa genelinde S&P 500 Cuma günü yüzde 1,72 kayıpla 3693,23 puana geriledi. Nasdaq 100 hafta sonu yüzde 1,66 düşüşle 11.311,24 puana geriledi.

ABD Piyasaları 23 Eylül

Nasdaq 100 endeksi nedir?

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Bir piyasa gözlemcisi, “ABD ekonomisi ve bir bütün olarak küresel ekonomi için sert iniş korkusu yatırımcılar arasında yayılıyor” dedi. Özellikle diğer yatırım seçenekleri daha cazip hale geldiğinden, her zamankinden daha yüksek faiz oranları, özellikle hisseler için ağır bir darbedir. Bu, 10 yıllık devlet tahvili getirisinin 12 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla desteklendi.

ABD bankası Goldman Sachs’taki uzmanlar, piyasa genelinde S&P 500 Endeksi için bu yılki tahminini 4300’den 3600 puana indirdi ve bu rakam halen mevcut seviyenin biraz altında. Yüksek faiz oranları ABD hisse senetlerini aşağı çekerken, yatırımcılara şimdilik beklemeleri tavsiye ediliyor.

Bireysel değerler arasında Boeing kağıtları yüzde 5,4 düştü. Havacılık grubu, 737 Max jetinin iki kazasının ardından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile çıkan anlaşmazlıkta 200 milyon ABD doları para cezası ödemek zorunda. SEC, şirketi ve ardından Boeing patronu Dennis Muilenburg’u 737 Max’in güvenliği konusunda yatırımcıları yanıltmakla suçlamıştı.

En büyük kayıplar Dow’da kağıtları yüzde 6,5 değer kaybeden petrol şirketi Chevron için yaşandı. Tüm petrol endüstrisi, petrol talebini de azaltacak bir durgunluktan endişe duyuyordu. Petrol fiyatları keskin bir şekilde düştü. Daha geniş pazarda, ConocoPhillips yüzde 8,6 düşerek daha da olumsuz oldu.

Diğerlerinin yanı sıra iki tüketim malları üreticisi Procter & Gamble ve Johnson & Johnson daha iyi performans gösterdi. Bu endüstri genellikle yatırımcılar tarafından daha savunmacı olarak kabul edilir. Procter & Gamble eksi yüzde 0,5 ile sadece hafif bir düşüş yaşarken, Johnson & Johnson, ev geliştirme zinciri Home Depot ile birlikte Dow’da ılımlı kazananlar oldu.

Toptan satış zinciri Costco’nun hisseleri ise yayınlanan rakamlara göre yüzde 4,3 düştü. Borsacılar, kayıplar için esas olarak marjlardaki düşüşü suçladılar. Grup, artan navlun ve işçilik maliyetleriyle mücadele ediyor.

Teknoloji hisseleri arasında kazananlar da nadirdi. Tesla’nın hisseleri özellikle yüzde 4,6’lık bir indirimle baskı altındaydı. Apple, Alphabet veya Amazon gibi diğer endüstri devleri yüzde 1,4 ile 3,0 arasında bir kayıpla biraz daha iyi performans gösterdi.

Yatırımcılar da döviz piyasasında ABD dolarına kaçtı. Euro yaklaşık 20 yılın en düşük seviyesine geriledi. En son 0,9694 dolar ödendi. Avrupa Merkez Bankası referans oranını 0,9754 (Perşembe: 0,9884) dolar olarak belirlemişti. Dolar böylece 1.0252 avroya mal oldu.

ABD tahvil piyasasında, on yıllık devlet tahvillerinin getirisi zaman zaman yüzde 3,83’e yükseldi, ancak daha sonra yüzde 3,69’a düştü. On yıllık Hazineler için vadeli işlem sözleşmesi yüzde 0.10 düşüşle 112.64 puana geriledi.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Related posts

11 Ocak FED Açıklamasından Sonra Wall Street Durumu

Atilla

AMD hissesi almalısınız

Atilla

Piyasada geri çekilme olursa alınacak en iyi 3 hisse senedi

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku