ABD PİYASA ANALİZİAnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

ABD Piyasaları 24 Ağustos

ABD Piyasaları 24 Ağustos

ABD Piyasaları

ABD Piyasaları 24 Ağustos, Jackson Hole’daki merkez bankası toplantısının başlamasından bir gün önce, ABD borsalarındaki yatırımcılar sadece temkinli bir şekilde kapaktan çıkmaya cesaret ettiler. Önde gelen endeks Dow Jones Industrial (Dow Jones 30 Industrial) Çarşamba gününün sonunda yüzde 0,18 artışla 32.969,23 puana yükseldi. Daha geniş S&P 500 yüzde 0,29 artarak 4140,77 puana ve teknoloji ağırlıklı NASDAQ 100 yüzde 0,28 artışla 12.917,86 puana yükseldi.

Karmaşık yerel ekonomik veriler ne hisse fiyatlarına ivme kazandırdı ne de ABD Merkez Bankası’nın para politikasını daha da sıkılaştırdığına dair net işaretler vermedi. Piyasalar hala Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Jackson Hole’da yapacağı konuşmayı sabırsızlıkla bekliyor. Yüksek enflasyonun kontrol altına alınabilmesi için Fed’in sıkı sıkılaştırma seyrini sürdürmesi beklenmektedir. Tek bilmece, Eylül ayında kilit faiz oranının 0,5 puan mı yoksa 0,75 puan mı yükseltileceğidir.

ABD Piyasaları 24 Ağustos

Nasdaq 100 endeksi nedir?

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Broker Oanda analisti Craig Erlam, “Gerçek şu ki, Jackson Hole geçmişte pazarlara her zaman beklenmeyen net mesajlar göndermek için bir platform olarak kullanıldı” diyor. “Söylenebileceklerden duyulan korkunun hissiyatı ve piyasaları son birkaç haftadır söylenenlerden çok daha fazla etkilemesi ilginç.”

Hamburg merkezli sabit gelirli uzman nordIX AG’nin portföy yönetimi başkanı Jens Franck da sürprizlerin mümkün olduğuna inanıyor. “Özellikle, (…) daha fazla faiz artırımı için oldukça iyimser beklentilerle (…) Temmuz sonundaki son Fed toplantısından sonra, mevcut ABD para politikasına ilişkin somut, muhtemelen çelişkili açıklamalar bekleniyor.” uzman. “Son enflasyon rakamlarının tekrar ‘şaraba su katması’ ve Fed’in 50 ila 75 baz puanlık bir artışla daha yüksek faiz oranlarına doğru hareket etme baskısını artırması muhtemel.”

Minneapolis’teki bölgesel merkez bankasının başkanı Neel Kashkari, Çarşamba gecesi para politikasını sıkılaştırma lehinde konuşmuştu.

Hack the Hidden City: Get to know the real New York - Kiwi.com | Stories

Yazılım grubu Salesforce ve grafik işlemci üreticisi NVIDIA, ABD borsasının kapanmasından sonra rakamları sunmadan önce, Peloton (Peloton Interactive), Bed Bath & Beyond ve Farfetch, çift haneli yüzde fiyat sıçramalarıyla tekil hisseler arasında öne çıktı.

Spor malzemeleri uzmanı Peloton da fitness ekipmanlarını dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi Amazon’da satmak istiyor ve ABD pazarı için buna uygun bir işbirliğini duyurdu. Peloton hisseleri daha sonra yüzde 20’den fazla yükselirken, Amazon fiyatı hafif bir fiyat artışıyla tamamen etkilenmedi.

Hisse senedi perakendecisi Bed Bath & Beyond (Bed BathBeyond), hisseleri yüzde 18 artışla dik roller coaster yolculuğuna devam etti. Wall Street Journal’a göre, şirket kredi pazarlığı yapıyor. Bir süre önce, hisseler, düşen fiyatlar üzerine bahis yapan kısa satıcılar tarafından hedef alındı. Dalgalanmalar önemli. Geçen haftaki hızlı fiyat artışının ardından yine aynı hızla ve dik bir şekilde düştü.

Farfetch(Farfetch) unvanları yüzde 21’den fazla arttı. İsviçreli lüks mal grubu Richemont, çevrimiçi ticaret platformu Yoox-Net-a-Porter’daki (YNAP) çoğunluk hissesinin çoğunu şirkete satıyor. Bernstein Research analiz şirketinden analist Luca Solca, bunun özellikle alıcı için mükemmel bir işlemi temsil ettiğini yazdı.
Intuit’in hisseleri, vergi yazılımı şirketinden gelen beklenmedik şekilde güçlü üç aylık sonuçların ardından NASDAQ 100‘de yüzde 4.9 yükseldi.

Öte yandan Nordstrom ve Advance Auto Parts hisseleri ağır kayıplar kaydetti. Moda perakendecisi ikinci çeyrek için beklentileri aşsa da, tüm yıl için beklenenden daha düşük hedeflerle hayal kırıklığına uğradı. Nordstrom hisseleri yüzde 20 değer kaybederek dokuz ayın en büyük bir günlük kaybını kaydetti.
Advance Auto Parts’ın üç aylık rakamlarını sunarken yıllık hedeflerini düşürmesinin ardından otomobil parçaları satıcısının belgeleri neredeyse yüzde on kaybetti – ve bu, bazı gözlemcilerin beklediğinden çok daha fazla.

Euro çok az hareket etti ve New York’ta 0,9968 ABD dolarına mal oldu. Avrupa Merkez Bankası referans oranını 0,9934 (Salı: 0,9927) dolar olarak belirlemiş; Dolar böylece 1.0066 (1.0074) Euro’ya mal oldu.
ABD Hazineleri mütevazı başlangıç ​​kayıplarını biraz genişletti. Son zamanlarda, on yıllık Hazine (T-Note Future) vadeli işlem sözleşmesi yüzde 0,37 düşerek 117,19 puana düştü. Buna karşılık, on yıllık devlet tahvillerinin getirisi yüzde 3,11’e yükseldi.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Related posts

ABD Piyasaları 22 Eylül

Atilla

14 Ocak ABD Piyasası Açılış Öncesi Hareketli Hisseler

Atilla

ABD Piyasaları 10 Ekim

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku