AnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

ABD Piyasaları 25 Temmuz ( 22:30 )

ABD Piyasaları 25 Temmuz ( 22:30 )-20 Nisan ABD borsaları açılmadan önce bilmeniz gerekenler 

ABD Piyasaları

ABD Piyasaları 25 Temmuz ( 22:30 ), Fed’in bir sonraki önemli faiz artırımından iki gün önce, ABD borsalarındaki teknoloji hisseleri yeniden baskı altına girdi. Teknoloji ağırlıklı NASDAQ 100 endeksi Pazartesi günü son kayıplarını bir miktar genişleterek yüzde 0,55 düşüşle 12.328,41 puana geriledi. Daha yüksek faiz oranları, özellikle hızlı büyüyen teknoloji şirketleri için finansman maliyetlerinin artmasına neden olabilir. En son toplantısında, Fed kilit faiz oranını zaten 0,75 puan artırmıştı. Yüksek enflasyon göz önüne alındığında daha da büyük bir adım göz ardı edilemez, ancak son zamanlarda birkaç merkez bankacısı tarafından reddedildi.

Önde gelen endeks Dow Jones Industrial (Dow Jones 30 Industrial) ise yüzde 0,28 artarak 31.990,04 puana yükseldi. Pazar genelinde S&P 500 yüzde 0.13 artarak 3966.84 puana yükseldi.

Fed, aynı zamanda büyümeyi boğmadan yüksek enflasyonu kontrol altına alma zorluğuyla karşı karşıya. Geçtiğimiz birkaç on yılda, ABD’de çok az sıkılaştırma aşaması ekonomik zarar görmeden kaldı.

Oanda ticaret şirketinden piyasa analisti Craig Erlam’a göre, hafta sonuna kadar yatırımcılar ABD’nin Avrupa’nın göründüğü gibi bir resesyona girip girmediği konusunda daha iyi bir fikre sahip olabilir. Çünkü Perşembe günü ikinci çeyrekte ekonomik büyüme için ilk tahmin gündemde. Ekonomistler, art arda ikinci çeyrek eksisinin kaydedilmesini oldukça olası görüyorlar. Alışılmış tanıma göre, ekonomi teknik bir durgunluk içinde olacaktır.

ABD Piyasaları 25 Temmuz ( 22:00 )

Bu arada, borsa Haziran ortasından bu yana yükselişte. Borsa, bir ayı piyasası rallisinden, yani genel bir aşağı yönlü piyasa ortamının ortasında yükselen fiyatlardan bahseder. Yılın başından bu yana Dow, enflasyon ve durgunluk korkuları nedeniyle yüzde 12 civarında kayıp yaşadı.

ABD Piyasaları 25 Temmuz ( 22:30 )

Teknoloji stoklarına bakıldığında, Alphabet (Alphabet A(Google’dan)) ve Microsoft Salı günü üç aylık rakamları, Çarşamba günü Meta (Meta Platforms (Facebook’tan)) ve Perşembe günü Amazon, Apple ve Intel‘i sunacak. Haftanın başında, bu şirketlerin kağıtlarının tümü kayıp kaydetti ve Meta’nın hisseleri eksi yüzde 1,6 ile en belirgin şekilde düştü.

Telekom yan kuruluşu (Deutsche Telekom) T-Mobile US, büyük bir hacker saldırısının ardından yarım milyar dolarlık bir ödeme ile kullanıcı şikayetlerini çözmek istiyor. S&P 500’de listelenen hisse senetleri yüzde 1,6 arttı.

Weber’in hisseleri neredeyse yüzde 13 düştü. Belirsiz piyasa ortamı göz önüne alındığında, ızgara üreticisi net satışlar ve düzeltilmiş işletme karı için tahminlerini geri çekmişti. CEO Chris Scherzinger de istifa ediyor.

Buna karşılık, SIGA Technologies’in hisseleri işlem sırasında rekor seviyeye ulaşmış ve yüzde 29 civarında kapanmıştı. Aşı üreticisi, maymun çiçek hastalığına karşı bir aşı üretir. Hafta sonu, Dünya Sağlık Örgütü virüs için en yüksek alarm seviyesini ilan etti.

Euro 1.0225 dolardan işlem görüyordu. Avrupa Merkez Bankası referans oranını 1.0236 (Cuma: 1.0190) dolar olarak belirlemişti. Dolar böylece 0,9769 (0,9814) Euro’ya mal oldu.

ABD tahvil piyasasında on yıllık Hazine vadeli işlem sözleşmesi yüzde 0.12 kayıpla 119.75 puana geriledi. Buna karşılık, on yıllık devlet tahvillerinin getirisi yüzde 2,81’e yükseldi.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 

Related posts

ABD Piyasaları 5 Ekim

Atilla

Cognizant Hisse Senedi : Cognizant Nedir? Canlı Cognizant Fiyatı ve Grafiği

Atilla

ABD Piyasaları 22 Temmuz ( 17:00 )

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku