AnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

ABD Piyasaları 26 Temmuz ( 20:00 )

ABD Piyasaları 26 Temmuz ( 20:00 )

ABD Piyasaları

ABD Piyasaları 26 Temmuz ( 20:00 ), Yatırımcılar, ABD’de faiz oranlarında bir sonraki keskin artış olması muhtemel olandan bir gün önce geri duruyorlar. Önde gelen endeks Dow Jones Industrial (Dow Jones 30 Industrial) Salı günü yüzde 0,46 düşüşle 31.844,20 puana geriledi. Cuma günü altı haftanın en yüksek seviyesine tırmanmıştı. Walmart, UPS (United Parcel Service) ve General Motors gibi ağır toplardan gelen üç aylık zayıf raporlar da hissiyat üzerinde baskı oluşturdu.

ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günkü faiz kararı merakla bekleniyor. Ardından Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 0,75 puan artırması bekleniyor. Çok yüksek enflasyon göz önüne alındığında, bazı borsacıların spekülasyon yaptığı gibi, bu bir bütün nokta bile olabilir. Ancak, son zamanlarda bazı merkez bankacıları bu konuda olumsuz yorumlarda bulundu.

Pazar genelinde S&P 500, Salı günü yüzde 1,06 kayıpla 3924,87 puana geriledi. Teknoloji ağırlıklı NASDAQ 100, yüzde 1,87 düşüşle 12.097,77 puana düşerek daha da fazla zemin kaybetti.

Saatler sonra ve önümüzdeki günlerde çeyrek dönem rakamları yayınlayan büyük teknoloji şirketlerinin fiyatları baskı altına girdi. Meta (Meta Platforms (eski Facebook)), Amazon, Apple, Microsoft ve Google holding şirketi Alphabet (Alphabet A (ex Google)) yüzde beşe kadar düştü.

Wall Street just had one of its worst quarters in history

ABD Piyasaları 26 Temmuz ( 20:00 )

Broker XTB, “Yatırımcılar, ekonomik gerilemenin, piyasanın son on yılın kazananlarını gördüğü Büyük Teknoloji alanını etkileyeceğinden endişe duyuyor.” Maliyet düşürme ve işten çıkarmalar teknoloji şirketleri için yeni norm haline geldi ve bu da sektörün bir bütün olarak acı verici bir yavaşlamayla karşı karşıya olduğunu gösterebilir.

Walmart’tan sürpriz bir kâr uyarısı tüm perakende sektörüne ağırlık verdi. ABD’li tüketiciler yüksek enflasyon karşısında kemerlerini sıkıyorlar. Walmart hisseleri yüzde sekiz kaybetti ve Dow endeksinde geride kaldı. Home Depot, Target ve indirim zinciri Ross Stores hisseleri de baskı altına girdi.
3M holdingi, multi milyar dolarlık sağlık bölümünden ayrılmak istiyor. Bu, Dow’un tepesindeki hisse fiyatının yüzde 6 artmasına yardımcı oldu.

ABD Piyasaları 26 Temmuz ( 20:00 ), UPS’ten gelen kağıtlar neredeyse yüzde dört düştü. Paket sevkiyatları ikinci çeyrekte beklenenden fazla düştü, ABD’de yüzde dört ve uluslararası alanda yüzde 13’e varan düşüşler yaşandı.

McDonald’s’ın (McDonalds) hisse senetleri yüzde üç iyi bir artış gösterdi. Borsacılara göre, bazı durumlarda artan fiyatlara rağmen, müşteri talebi ikinci çeyrekte azalmadı.

Coca-Cola yüzde 2.2 değer kazandı. İçecek üreticisi, ürünleri için artan fiyatlardan yararlanıyor ve ikinci çeyrekten sonra yıllık hedeflerini yükseltti.
General Motors, ikinci çeyrekte devam eden yarı iletken sıkıntısından da zarar gördü. Grup ayrıca geleceğe yönelik temkinli olduğunu ifade etti. Hisseler yüzde 3 düştü.

ABD Piyasaları 26 Temmuz ( 20:00 ), General Electric (General Electric) ise yüzde 5,3 değer kazandı. Grup, ikinci çeyrekte motor bölümünde havayollarından gelen güçlü talepten yararlandı.

Shopify’ın hisseleri yüzde 15 düştü. Çevrimiçi ticaret için yazılım geliştiricisi, her onuncu çalışandan birini işten çıkarmak istiyor. RBC analisti Paul Driver, bunun şirketin yıllık hedefleri düşürme olasılığını artırdığını belirtti.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 

Related posts

ABD Piyasaları 11 Ağustos

Atilla

7 Ocak ABD Borsa verileri açıklandı

Atilla

Alphabet Hisse Senedi nedir? Canlı GOOGL ve GOOG Fiyatı ve Grafiği

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku