ABD PİYASA ANALİZİAnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

ABD Piyasaları 28 Eylül

ABD Piyasaları 28 Eylül

ABD Piyasaları

ABD Piyasaları 28 Eylül, ABD tahvil piyasasındaki gevşeme Çarşamba günü Wall Street’te gözle görülür bir toparlanmaya neden oldu. İngiliz merkez bankasının, yerel sermaye piyasasındaki faiz oranlarındaki son zamanlardaki şiddetli artışa karşı kendisini hazırlamasının ardından, Atlantik’in her iki yakasında son ekonomik endişeler arka planda kaldı. Önde gelen endeks Dow Jones Industrial, son düşüşünü durdurdu ve tekrar yükseldi. Diğer önemli borsa barometreleri de önemli ölçüde arttı.

ABD Piyasaları 28 Eylül

Nasdaq 100 endeksi nedir?

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Dow, geçen gün Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyesine düştükten sonra yüzde 1,46 artışla 29.559,42 puana yükseldi. Borsa barometresi böylece altı günlük bir kayıp serisini sonlandırabilir.

Pazar genelinde S&P 500 yüzde 1,42 artarak 3699,26 puana yükseldi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 yüzde 1.21 artışla 11.408.15 puana ulaştı.

Son dönemde yaşanan fiyat kayıpları, yatırımcıların yüksek enflasyonla mücadelede Merkez Bankası’nın önemli faiz artırımlarına yönelik endişelerinden kaynaklandı. Bu endişeler, son zamanlarda tahvil piyasasındaki getirilerdeki belirgin artışa yansıdı. Ancak şimdi orada bir karşı hareket vardı: verim düştü ve fiyatlar tekrar yükseldi. Bu, Wall Street’teki yatırımcılara güven verdi.

Tahviller Büyük Britanya’daki gelişmelerle desteklendi. Orada, İngiltere Merkez Bankası, piyasa aksaklıkları nedeniyle Ekim ortasına kadar uzun vadeli devlet tahvili alacağını açıklamıştı. Bunun arka planı, son birkaç gün içinde verimdeki önemli artıştır. Uzmanlara göre, Liz Truss hükümeti tarafından yakın zamanda sunulan vergi indirimleri, İngiliz ekonomi politikası hakkında şüpheler uyandırdı. Artan devlet borcundan ve daha da yüksek enflasyondan korkuluyor.

CMC Markets ticaret merkezinden analist Konstantin Oldenburger, İngilizlerin böylece diğer merkez bankalarının gelecekteki hamlelerinin önünü açabileceğini yazdı. Kasım ayında 0,75 puanlık faiz artırımının düşme ihtimali daha fazla kanıt sağlayabilir. Borsadaki düşüşün yakında sona ermesi için, yüksek faiz oranlarının zaten fiyatlara tam olarak fiyatlanmış olması mümkündür.

Yeni çalışma verileri ilaç endüstrisinde çok fazla harekete neden oldu. Biogen grubu ve Japon araştırma ortağı Eisai Co, yeni Alzheimer ilacı lecanemab ile yapılan bir çalışmadan hevesle beklenen verileri yayınladı. Bu nedenle ilaç, hastalığın ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatabilir ve şirketler zaten onay başvurusunu planlıyor.

Haber, S&P 500’ün tepesindeki Biogen hisselerinin yaklaşık yüzde 38’ini fırlattı. Eli Lilly gibi rakipler de yükselişten yararlandı. Kağıtları ticaret sırasında rekor bir seviyeye sıçradı ve son zamanlarda neredeyse yüzde yedi arttı.

Diğer bireysel değerler arasında teknoloji devi Apple olumsuz manşetlerde bulundu. Çevrelere göre iPhone üreticisi, talep yetersizliği nedeniyle yeni akıllı telefon serisinin üretimini artırmak istemiyor. Bloomberg haber ajansının bir raporuna göre grup, tedarikçilerine yılın ikinci yarısında üretim hızlarını altı milyon adede kadar artırmayacağını bildirdi. Apple hisseleri, Dow’da neredeyse yüzde üç oranında net bir kuyruk olarak düştü.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Related posts

Hemen Satın Alabileceğiniz Fintech Hissesi

Atilla

Apple hissesi (NASDAQ 100: AAPL) işte 2022 ve sonrası için satın alınacak en iyi hisse senedi

Atilla

Dow Jones Vadeli İşlemleri 250 Puan Düştü

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku