AnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

ABD Piyasaları 29 Temmuz

Apple hissesi (NASDAQ 100: AAPL)

ABD Piyasaları

ABD Piyasaları 29 Temmuz, İki ağır siklet Apple ve Amazon‘dan şaşırtıcı derecede sağlam üç aylık raporlar ve görünüm, hafta sonu öncesinde ABD borsalarına rahatlama getirdi. Dow Jones Industrial (Dow Jones 30 Industrial) Cuma günü yüzde 0.97 artarak 32.845,13 puana ulaştı ve Haziran başından beri en yüksek seviye oldu.

Haftalık bazda Dow yüzde 3 değer kazandı. Endeks, tarihsel olarak oldukça zayıf olan Temmuz ayını yüzde 6,7’lik bir primle kapattı ve bu, Dow için on iki yılın en güçlü Temmuz ayı oldu. Hisse fiyatları son zamanlarda ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltirken daha temkinli olabileceği beklentisiyle desteklendi.

TABD Piyasaları 29 Temmuz, eknoloji ağırlıklı NASDAQ 100 Cuma günü yüzde 1,81 artışla 12.947,98 puana yükseldi. Temmuz, yüzde 13 artı ile Nisan 2020’den bu yana en iyi borsa ayı oldu.Piyasa genelinde S&P 500 Cuma günü yüzde 1,42 artışla 4130,29 puana ulaştı. ABD tüketici duyarlılığının Temmuz ayında beklenenden biraz daha fazla parlaması ile ekonomi hakkında olumlu haberler de vardı.

ABD Piyasaları 29 Temmuz

ABD Piyasaları 29 Temmuz

Amazon hisseleri yüzde 10’dan fazla arttı. Dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi, yüksek enflasyona ve durgunluk korkularına rağmen ikinci çeyrekte satışlarını önemli ölçüde artırdı. Deutsche Bank‘tan analist Lee Horowitz, Amazon’u “ekonomik fırtınadaki liman” olarak nitelendirdi. Temmuz, Amazon’un hisse fiyatı için Ekim 2009’dan bu yana en iyi ay oldu ve yüzde 27 arttı.

Nasdaq 100 endeksi nedir?

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

ABD Piyasaları 29 Temmuz

Apple, iPhone işinde şimdiye kadar ekonomik kaygılara ve lojistik darboğazlara meydan okudu. Geçtiğimiz çeyrekte iPhone, genel olarak küçülen bir akıllı telefon pazarında büyümeyi başardı. Hisseler yüzde 3,3 değer kazandı.
Tamamen farklı Intel. Geçen çeyrekte satışlardaki düşüşün ve kırmızı rakamların ardından çip devi yıllık hedeflerini kabul etti. Bernstein yatırım şirketinden uzman Stacy Rasgon, karlılığı “korkunç” ve yeni yıllık hedefleri “kötü” olarak nitelendirdi. Hisseler eksi yüzde 8,6 ile Dow’un sonunda kendilerini geride buldu.

Tüketim ürünleri devi Procter & Gamble’ın (ProcterGamble) açıklamaları da iyi karşılanmadı, pay eksi yüzde 6,2 ile endekste ikinci en büyük kaybeden oldu. Grup, bu yıl yüksek enflasyondan ters rüzgarlar bekliyor.

ABD Piyasaları 29 Temmuz, Petrol şirketi Exxon Mobil’in (ExxonMobil) rekor kârı yatırımcılar tarafından alkışlandı. Yükselen petrol ve gaz fiyatları, şirkete ikinci çeyrekte 17,9 milyar dolar kar sağladı. Kur yüzde 4,6 arttı. Milyar dolarlık hisse geri alımını da artıran karşı taraf Chevron’dan gelen rakamlar daha da iyiydi. Chevron, Dow’un zirvesinde yüzde 8.9 yükseldi.

Euro, ilk kayıplarının çoğunu geri aldı ve geç ticarette 1.0222 dolardan işlem gördü. Avrupa Merkez Bankası referans oranını 1.0198 (Perşembe: 1.0122) dolar olarak belirlemişti. Dolar böylece 0,9806 (0,9880) Euro’ya mal oldu.

ABD Piyasaları 29 Temmuz, ABD tahvil piyasası yükseldi. 10 yıllık Hazine vadeli işlem sözleşmesi yüzde 0,08 artışla 121,08 puana yükseldi. On yıllık devlet tahvillerinin getirisi yüzde 2.66 oldu.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Related posts

ABD Borsası 5 Ocak

Atilla

19 Nisan ABD Açılış Öncesi En Hareketli Hisseler

Atilla

ABD Piyasa Analizi 19 Temmuz ( 23:00 )

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku