ABD PİYASA ANALİZİAnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

ABD Piyasaları 30 Eylül

ABD Piyasaları 30 Eylül

ABD Piyasaları

ABD Piyasaları 30 Eylül, Wall Street, Cuma günü çok zayıf bir borsa ayını önemli kayıplarla kapattı. Piyasalar, ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı’nın ABD’deki para politikasına ilişkin uyarı sözleriyle kısa bir süreliğine desteklendi. Sonuç olarak, son dönemde fiyatlardaki yükseliş eğiliminin yeniden hız kazandığı gerçeği hakim oldu. Bu, yüksek enflasyonla mücadelede Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi yönündeki baskının yüksek kalmaya devam ettiği anlamına geliyor.

ABD Piyasaları 30 Eylül

Nasdaq 100 endeksi nedir?

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Önde gelen endeks Dow Jones Industrial yüzde 1,71 düşüşle 28.725.51 puana geriledi. Bu arada, Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Haftalık bazda bu, eksi yüzde 2,92 anlamına geliyor.

Dow, Eylül’ü yüzde 8,8 düşüşle kapattı. En son büyük bir aylık kayıp Mart 2020’de ve dolayısıyla Corona krizinin zirvesindeydi. Bununla birlikte, üçüncü çeyrek bilançosu eksi yüzde 6,7 ile önceki çeyreğe göre daha az olumsuz. Ancak, borsa barometresi üst üste üçüncü çeyrek kaybını kaydetti – bu en son 2015’te oldu.

Pazar genelinde S&P 500 Cuma günü yüzde 1.51 düşüşle 3585.62 puanda kaldı. Nasdaq 100 teknoloji endeksi yüzde 1,73 kayıpla 10.971,22 puana geriledi.

Bir süredir Fed, sert faiz artırımlarıyla yüksek enflasyonla mücadele ediyor ve daha da sert faiz artırımlarının sinyallerini veriyor. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Lael Brainard, artan borçlanma maliyetlerinin dünya piyasalarının istikrarı üzerindeki etkilerini gözlemlemek gerektiğini söyledi. Ancak yatırımcılar sadece kısa bir süreliğine rahatlayarak tepki gösterdi.

Son enflasyon verileri sonuçta daha ağır bastı. Tüketici harcamalarını temel alan PCE fiyat endeksi Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına ve aya göre beklentilerin üzerinde yükseldi. Fed, bu fiyat göstergesini daha iyi bilinen tüketici fiyat endeksi TÜFE’sine tercih ediyor. Yüzde iki enflasyon hedefliyor.

Şirket tarafında, Nike belgeleri, iş rakamlarının ve bulutlu bir görünümün sunulmasından sonra neredeyse yüzde 13 oranında çöktü. Spor malzemeleri üreticisinin hisse senetleri, Dow’daki net arka lambaydı. Sektörün içindekiler sağlam bir ilk çeyrekten bahsetmelerine rağmen, beklenmedik şekilde zayıf marjlardan rahatsız oldular.

S&P 500’ün sonunda, Carnival’ın hisseleri yüzde 23’ten fazla düştü. Kruvaziyer hattının bildirilen üçüncü çeyrek doluluk oranı hayal kırıklığı yarattı. Bu durum, sektördeki talepteki toparlanmanın umulandan daha uzun sürdüğüne dair endişeleri artırdı. Rakip Norveç Cruise Line ve Royal Caribbean Cruises hisseleri de ciddi baskı altına girdi.

Rent-A-Center hisseleri yüzde 22 düştü. Elektrikli eşya ve mobilya kiralama şirketi, yaptığı tahminle beklentileri kaçırmıştı.

Euro son toparlanmasını durdurdu, son işlem 0.9807 dolardan. Avrupa Merkez Bankası referans oranını 0,9748 (Perşembe: 0,9706) dolar olarak belirlemişti. Dolar böylece 1.0258 (1.0302) Euro’ya mal oldu.

ABD tahvil piyasasında son fiyat artışları getirileri artırdı. Son zamanlarda on yıl vadeli trend belirleyen kağıtların getirisi yüzde 3.82. Buna karşılık, on yıllık Hazine (T-Note Future) vadeli işlem sözleşmesi yüzde 0,53 düşerek 111,86 puana geriledi.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Related posts

ABD Piyasaları 7 Eylül

Atilla

11 Ocak Fed Başkanı Powell açıklaması

Atilla

En iyi Metaverse hisse senedi

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku