AnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

ABD Piyasaları 8 Ağustos

ABD Piyasaları 8 Ağustos

ABD Piyasaları

ABD Piyasaları 8 Ağustos, ABD borsaları Pazartesi günü açılış kazançlarını tutmadı. Teknoloji sektöründe, NVIDIA‘dan gelen hayal kırıklığı yaratan üç aylık satışlar nihayetinde hissiyatı daha fazla etkiledi ve NASDAQ 100 yüzde 0,37 kayıpla 13.159,16 puana ulaştı. Önde gelen endeks Dow Jones Industrial (Dow Jones 30 Industrial) yüzde 0,09 artışla 32.832,54 puana yükseldi. Pazar genelinde S&P 500 yüzde 0.12 düşüşle 4140.06 puana geriledi.

Nasdaq 100 endeksi nedir?

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

ABD Piyasaları 8 Ağustos

Cuma günkü şaşırtıcı derecede güçlü bir ABD iş piyasası raporunun ardından, faiz oranlarının çok hızlı yükselmesine ilişkin endişeler yeniden artmıştı. Haftanın başında konu biraz daha az gündemdeydi, ancak ABD Merkez Bankası’nın yüksek enflasyonla mücadele konusundaki gelecekteki seyri hakkındaki tartışmalar Çarşamba günü yeniden hızlanacak. Ardından Temmuz ayı tüketici fiyat verileri açıklanacak. Haziran ayında ABD’de enflasyon yüzde 9,1’e yükselerek son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

ABD Piyasaları 8 Ağustos

ABD Piyasaları 8 Ağustos, Çip grubu Nvidia, geçtiğimiz çeyrekte kendi tahminini açıkça kaçırdı. Ana tetikleyici, grubun grafik kartları konusunda güçlü olduğu oyun işinde önemli bir düşüş oldu. Nvidia şimdi zayıf ekonomiye atıfta bulundu. Ekonomiyle ilgili endişeler ve yüksek enflasyon, tüketicilerin tutumlu olduğu anlamına geliyor. Hisseler yüzde 6’dan fazla düştü.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla‘nın unvanları ise yüzde 0,8 arttı. Diğer şeylerin yanı sıra, iklim korumasına yüksek yatırımlar için ABD Senatosu tarafından geçirilen bir yasa tasarısından yararlandılar.

Dow’da Boeing yüzde yarım daha yüksek kapattı. Uçak üreticisi, 787 Dreamliner uçağını tekrar müşterilere teslim edebilecek. ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) şimdi izin verdi. Boeing, tüm sertifikasyon standartlarını karşılamak için gerekli ayarlamaları yapmıştır. Uzun menzilli jet, çeşitli üretim kusurları nedeniyle Mayıs 2021’den beri teslim edilemedi.

ABD Piyasaları 8 Ağustos, Geçen hafta tahmin edildiği gibi, ilaç şirketi Pfizer, nadir görülen hematoloji işini, Global Blood Therapeutics’in (GBT) milyarlarca satın alınmasıyla güçlendirmek istiyor. GBT, geçen haftanın sonundaki güçlü fiyat artışının ardından şimdi yüzde 4,3 daha kazandı. Pfizer yüzde 0.6 kazandı.

ABD Piyasaları 8 Ağustos

Palantir’in görünümü yatırımcılar tarafından iyi karşılanmadı. Veri analizi şirketinin kağıtları yüzde 14’ten fazla düştü. İlaç şirketi Biontech’te (BioNTech (ADR’ler)) ikinci çeyrekte işler beklenenden daha kötüydü ve hisseler yüzde yedi buçuk kaybetti. First Solar, JPMorgan tarafından yapılan bir yükseltmeden sonra yüzde 4,8 değer kazandı.

Avalara hisseleri neredeyse yüzde dört kayıpla 91.86 dolara çıktı. İş yazılımı konusunda uzmanlaşmış yatırım şirketi Vista Equity, şirketi devralmak istiyor ancak hisse başına 93,50 USD’lik teklif görünüşe göre yatırımcıları ikna etmedi. Ayrıca ikinci çeyrekte elde edilen satışlar da hayal kırıklığı yarattı.

ABD Piyasaları 8 Ağustos, Euro, New York ticaretinde kazançlarının bir kısmını geri verdi. ABD borsası kapandıktan sonra, ortak para birimi Avrupa öğleden sonra ticaretinde 1.02$’ın oldukça üzerine çıktıktan sonra 1.0195$’a mal oldu. Avrupa Merkez Bankası (ECB) referans oranını 1.0199 (Cuma: 1.0233) dolar olarak belirlemişti, bu nedenle dolar 0.9805 (0.9772) Euro’ya mal oldu.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

ABD Hazine tahvil fiyatları yükseldi. Piyasa gözlemcileri, Cuma günkü ağır kayıpların ardından bir karşı hareketten söz ettiler. On yıllık Hazine (T-Note Future) vadeli işlem sözleşmesi yüzde 0,46 artarak 119,92 puana yükseldi. Buna karşılık, on yıllık devlet tahvillerinin getirisi yüzde 2,75’e düştü.

Related posts

SpaceX Gerçekten Bir Çöküşe mi Gidiyor?

Atilla

ABD Piyasa Analizi 13 Temmuz

Atilla

Piyasada geri çekilme olursa alınacak en iyi 3 hisse senedi

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku