ABD PİYASA ANALİZİAnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

ABD Piyasaları 9 Eylül

ABD Piyasaları 9 Eylül

ABD Piyasaları

ABD Piyasaları 9 Eylül, ABD borsasında asayı sıkıca ellerinde tuttular. En önemli endeksler Cuma günü toparlanma rotasında kaldı ve bazı durumlarda önemli ölçüde yükseldi. Son haftalarda hakim olan enflasyon ve durgunluk korkuları son zamanlarda biraz azaldı, böylece tüccarlara göre pazarlık avcıları şimdi sahneye çıktı ve başlamak için sözde uygun fiyatları kullandı. Çin’de enflasyonun Ağustos ayında şaşırtıcı bir şekilde zayıflaması, hafta sonunda küresel hisse senedi piyasalarında genel olarak olumlu havanın oluşmasına katkıda bulundu.

ABD Piyasaları 9 Eylül

Nasdaq 100 endeksi nedir?

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

ABD’nin önde gelen endeksi Dow Jones Industrial yüzde 1,19 artarak 32.151,71 puana yükseldi. Bu, üç haftalık kayıpların ardından haftalık yüzde 2,66 kazançla sonuçlanır. Pazar genelinde S&P 500 Cuma günü yüzde 1.53 artışla 4067.36 puana yükseldi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 yüzde 2,17 artışla 12,588,29 puana yükseldi.

Atlantik’in iki yakasındaki merkez bankalarının yüksek enflasyona karşı verdiği mücadele şu anda ilgi odağı. Önceki gün euro bölgesindeki rekor enflasyon Avrupa Merkez Bankası’nı (ECB) tarihin en büyük faiz artırımını yapmaya sevk etmişti. ECB, ABD merkez bankasının eğilimini önemli bir gecikmeyle takip etti.

Bu arada, ABD borsalarındaki yatırımcılar, Fed’in enflasyonla mücadelesinde büyük olasılıkla kararlı olacağı gerçeğiyle muhtemelen anlaşmışlardır. İki haftadan kısa bir süre içinde yapılacak bir sonraki faiz oranı toplantısında, merkez bankası kilit faiz oranını üst üste üçüncü kez 0,75 puan artırabilir. Fed Başkanı Christopher Waller, “başka bir büyük faiz artırımı” lehinde konuştu. Viyana’da düzenlenen bir etkinlikte, “Enflasyon çok yüksek ve enflasyonun önemli ve istikrarlı bir şekilde aşağı inip düşmediğini söylemek için henüz çok erken” dedi.

Bununla birlikte, en çok Salı günü yayınlanacak yeni enflasyon verilerine dikkat ediliyor. Commerzbank’taki analistler, yüksek enflasyonun art arda ikinci kez gevşemesini bekliyorlar. Her şeyden önce düşen benzin ve kiralık araba fiyatları buna katkıda bulunmalı. Ancak, enflasyonun olumsuz bir sürpriz yapması durumunda parasal sıkılaştırmanın boyutuyla ilgili tartışmalar yeniden alevlenebilir.

Bireysel hisse senetleri arasında Nasdaq 100‘ün zirvesinde yer alan Zscaler’in hisseleri hafta sonunda neredeyse yüzde 22 yükseldi. Bulutta bilgi güvenliği uzmanı, iş rakamlarıyla olumlu bir şekilde şaşırttı ve güçlü bir görünüm sundu. Endekste en iyi performansı gösteren ikinci şirket ise yüzde 10,5 yükselen Docusign hisseleri oldu. Elektronik imza sağlayıcısı, beklenmedik bir şekilde iyi sonuçların ardından hedeflerini artırmıştı.

Endeksteki en zayıf hisse senetleri arasında T-Mobile US sadece yüzde 0.2 yükseldi. Cep telefonu şirketi, on milyarlarca dolarlık kendi hisselerini geri almak istiyor ve böylece anası Deutsche Telekom’un uzun zamandır beklenen çoğunluğu elde etmesine yardımcı olabilir. Ancak analistlere göre, açıklanan hisse geri alımının hacmi hayal kırıklığı yarattı. Frankfurt’ta t-hisseleri neredeyse yüzde dört arttı.

New York’taki Smith & Wesson hisseleri ise yüzde altıdan fazla düştü. Silah üreticisi iş rakamlarıyla hayal kırıklığına uğramıştı.

Euro, ECB’nin rekor faiz artışından yararlandı ve 1.0045 ABD doları seviyesinde işlem gördü. Avrupa Merkez Bankası daha önce referans oranını 1.0049 (Perşembe: 1.0009) dolar olarak belirlemişti. Dolar böylece 0,9951 (0,9991) Euro’ya mal oldu. Waller’ın açıklamalarına göre ABD devlet tahvilleri bir miktar baskı altına girdi. Son zamanlarda, on yıllık Hazine (T-Note Future) vadeli işlem sözleşmesi yüzde 0.16 düşerek 115.78 puana geriledi. Buna karşılık, on yıllık devlet tahvillerinin getirisi yüzde 3,32’ye yükseldi.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Related posts

ABD Piyasaları 22 Ağustos

Atilla

Texas Instruments Hisse Senedi: Canlı TXN Fiyatı ve Grafiği

Atilla

Sabırlı Yatırımcılar Neden Adobe Hisse Senedi Almalı?

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku