AnalizNASDAQ 100Nasdaq YatırımıŞİRKETLER

Amazon Hisse Senedi: Amazon Nedir? Canlı AMZN Fiyatı ve Grafiği

NASDAQ 100 Amazon Hisse Senedi

Amazon Hisse Senedi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Nasdaq 100‘da Amazon Hisse Senedi pandemi döneminde herkese olduğu gibi etkilendi. Peki ne kadar etkilendi ? Amazon Hisse Senedi hakkında bilmeniz gereken her şey bu makalede bulabilirsiniz. Amazon hisse senedi değerli mi ??Amazon, 1995 yılında Jeff Bezos tarafından kuruldu ve resmen kitap satmaya başladı ve bugün dünyanın en büyük perakendecilerinden biri. Amazon, 5 Temmuz 1994’te Jeff Bezos tarafından Seattle, Washington’da kurulmuş bir e-ticaret ve bulut bilişim şirketidir. Amazon, dünyanın en büyük internet tabanlı perakende şirketidir. Şirket çevrimiçi bir kitapçı olarak başladı ve daha sonra CD, DVD, yazılım, e-kitap, mobilya, yiyecek ve oyuncak gibi çeşitli ürünler sattı. Şirket, sitesinde giderek daha fazla ürün piyasaya sürdü ve bugün ihtiyacınız olan her şeyi buradan satın alabilirsiniz. Amazon da bugün birçok ürünü kendi markasıyla piyasaya sürüyor. Amazon, 2015’te Walmart Retail’i geride bıraktı ve 2016’nın üçüncü çeyreğinde dünyanın en değerli dördüncü şirketi seçildi.

ULUSLARARASI YATIRIM SEKTÖRÜNDE LİDER İSİMLER İLE ÇALIŞMAK İSTERSENİZ BİZLERE

BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Amazon markasının oluşum hikayesi

Jeff Bezos, Amazon’u kurmadan önce D. E. Shaw & Co.’nun başkan yardımcısı olarak görev yaptı. 1994 yılında anne ve babasının tavsiyelerine rağmen işinden ayrıldı ve iş projesinde çalışmak için Seattle’a gitti. Bir girişim başlatmaya çalışıp başarısız olmanın hiçbir şey yapmamaktan ve bir süre sonra pişman olmaktan çok daha iyi olduğuna inanıyordu.

NASDAQ 100 Amazon Hisse Senedi
AMAZON

Jeff Bezos nihayet 5 Temmuz 1994’te şirketini Cadabra adı altında tescil ettirdi. Bir yıl sonra bir avukatın yanlışlıkla “ceset” anlamına gelen Cadaver şirket adını telaffuz etmesi üzerine adını Amazon olarak değiştirdi. Eylül 1994’te Jeff Bezos, “acımasız” anlamına gelen Relentless.com’u satın aldı ve çevrimiçi mağazasını halka açmayı amaçladı. Ancak arkadaşları ona bu adın biraz kötü göründüğünü ve adını değiştirmenin daha iyi olduğunu söylediler. Jeff Bezos, A harfi ile başlayan şirketi için uygun bir isim bulmak için sözlüğü araştırdı ve Amazon’dan etkilendi. Çünkü Amazon yağmur ormanı garip ve farklı bir yer olarak tanımlandı ve Jeff Bezos’un iş geleceğiyle ilgili tanımı tam olarak buydu. Amazon Nehri dünyanın en büyük nehri ve işini dünyanın en büyük mağazasına dönüştürmeye karar verdi. Bir röportajda “İş modelimizde kopyalanamayacak hiçbir şey yok” dedi. McDonald’s’tan sonra yüzlerce restoran açıldı ve bu fikri kopyaladı. Ancak şirketin hala milyonlarca dolarlık geliri var. “Marka adı, bir markanın hayatta kalmasındaki en önemli faktörlerden biridir ve çevrimiçi dünyadaki önemi, gerçek dünyadaki öneminden çok daha fazladır.” Bunun üzerine sitenin adı Amazon.com olarak değiştirildi ve 1995 yılında bu isimle online faaliyetine başladı. Relentless.com adresinin hala Jeff Bezos olarak adlandırıldığını bilmek ilginç ve tarayıcınızda açarsanız Amazon sitesinin ana sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bu markanın ünlü logosu 19 Haziran 2000’de tasarlandı. Bu logoya yakından bakarsanız A harfinden Z harfine gülümseme şeklinde bir ok çizildiğini fark edeceksiniz. İngiliz alfabesinin harfleri a ile başlayıp z ile bittiği için bu logonun tasarlanma amacı bu sitede istediğiniz her şeyi bulabilmenizdir. Aşağıdaki eğri de markanın müşterilerinin memnuniyetini gösteren bir gülümsemeyi gösteriyor.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

NASDAQ 100 Hakkında öğrenmek istedikleriniz için buraya tıklayın 

Jeff Bezos, internetin geleceği ile ilgili bir makaleyi okuduktan sonra, online pazarda iyi bir konuma sahip olabilecek 20 ürünün listesini yaptı. Listeyi daralttı ve son beş ürünü seçti: CD’ler, Donanım, Yazılım, Video ve Kitaplar. Küresel pazarda edebiyata büyük bir talep olduğunu ve kitapların daha düşük bir fiyata sunulduğunu hissettiği için kitabı ürün listesine ekledi. Amazon, yazılım geliştirdiği Washington DC’deki Bellevue Caddesi’ndeki küçük bir kadroyla Jeff Bezos’un evinin garajında ​​kuruldu. Şirket daha sonra iki odalı bir eve taşındı. Amazon nihayet 1995 yılında 300 arkadaşını beta testine davet ettikten sonra başladı. Çalışmalarının ilk günlerinde, bir müşteri her satın alım yaptığında çalan bir ofis zili kurdular ve herkes müşteriyi tanıyıp tanımadıklarını görmek için bir araya geldi. Birkaç hafta sonra satın almaların sayısı arttı ve alarmı kapatmak zorunda kaldılar.

Şirket, Toptan Ingram kitaplarına erişimi olan bir çevrimiçi kitapçı olarak başladı. İşinin ilk iki ayında Amazon, 50 eyalette ve 45’ten fazla ülkede kitap sattı ve başlangıç ​​ekibinin tahmin ettiğinden çok daha fazla, haftada 20.000 dolar kazandı. Büyük bir gerçek dünya kitapçısının mağazasında 200.000 kitap olabilir, ancak Anbar çevrimiçi bir kitapçı olduğu için sınırsız bir kitap kaynağı olabilir.

NASDAQ 100 Amazon Hisse Senedi
Jeff Bezos

Jeff Bezos, 1998’de CD ve video gibi ürünler sunarak Amazon’un operasyonlarını çeşitlendirdi ve sitesine giyim, elektronik ve oyuncak satışlarını ekledi ve çok beğenildi.

Amazon’un başlangıçtaki başlangıç ​​planı olağandışıydı ve ilk dört veya beş yıl içinde kar elde etmeyi beklemiyorlardı. Kârlılıktaki bu yavaş eğilim, şirket hissedarlarının memnuniyetsizliğine ve şirketin uzun vadede ayakta kalacağına olan güvenlerinin azalmasına neden oldu. 21. yüzyılın başlaması ve internet borsa balonunun patlaması ile bu alanda faaliyet gösteren birçok şirket başarısız oldu; Ancak Amazon krizden sağ çıktı ve çevrimiçi pazardaki rolü daha belirgin hale geldi. 1999’da Time Magazine, Jeff Bezos’u çevrimiçi alışverişin başarısı ve popülaritesi ile ödüllendirerek Yılın Adamı seçildi.

12 Mayıs 1997’de Branes & Noble Amazon’a dava açtı. Amazon’un dünyanın en büyük kitapçısı olduğunu iddia ettiler. Bir süre sonra, şikayet mahkeme salonunun dışında çözüldü. Walmart ayrıca 16 Ekim 1998’de Amazon’a dava açtı. Amazon’un eski yöneticileri işe alarak ticari sırlarını kullandığını iddia ettiler. Dava mahkeme dışında çözülmüş olsa da, şirketin dahili kısıtlamalarda değişiklik yapmasına ve Walmart yöneticilerini transfer etmesine neden oldu.

amazon
Jeff Bezos Blue Origin Satın Aldı

Jeff Bezos okula gittiğinde öğretmenlerine gezegende insanlık için bir gelecek olmadığını söylemişti. Çocukken bir uzay girişimcisi olmayı severdi. Bu ilgi azalmadı ve 2007’de Jeff, Blue Origin adlı Seattle merkezli bir havacılık şirketine yatırım yaptığını duyurdu. Şirket, yeniden kullanılabilir bir roket fırlattıktan sonra bu alanda ilk başarılı reklam şirketi oldu ve adı tarihe geçti

Amazon hisse senedi olarak Washington Post’u satın alın

5 Ağustos 2013’te Jeff Bezos, The Washington Post’u ve ilgili tüm yayınlarını 250 milyon dolara satın alarak dünya çapında manşetlere taşındı. Bu sayıdan sonra gazete hızla büyümeye devam etmiş ve satılan nüsha sayısını üç kat artırmıştır. Jeff Bezos, Amazon paketlerini teslim etmek için Amazon Prime Air adlı yeni bir yolun tanıtımıyla 2013’te bir kez daha manşetlere çıktı. Bu yöntemde paketleri teslim etmek için uzaktan kumandalı robotlar kullanılır ve paketler 30 dakika içinde müşteriye teslim edilir. Bu makineler, 10 mile (yaklaşık 16 km) kadar 5 pound (yaklaşık 2,2 kg) ağırlığındaki paketleri taşıma kapasitesine sahiptir. Önümüzdeki 4-5 yıl içinde bu fikri tam anlamıyla hayata geçirebileceğine inanıyor.

11 Ekim 2016’da şirket, marketler ve küçük catering işletmeleri açmayı planladığını duyurdu. Aralık 2016’da, Seattle çalışanları için Amazon Go mağazası açıldı. Bu mağazada çok sayıda sensör var ve çalışan mağazadan ayrılır ayrılmaz hesabından satın alma maliyetini düşürür; Yani kutu çizgisinde durmaya gerek yok. Bu mağaza, 2017 yılının başından beri halka açık kullanımda.

Şirketin deposu kare raflardan oluşmakta ve içlerine sayısız eşya yerleştirilmektedir. Geçmişte şirket çalışanları, müşterilerin istediği ürünleri bulmak için raflar arasında dolaşırken, bugün raflar, onlara rehberlik eden robotlar tarafından hareket ettiriliyor. Bu robotlar bilgisayarlar tarafından kontrol edilerek rafları düzenler ve istenilen rafı işçilere getirir. Bu robotlar, rafları daha fazla eşyanın yan yana yerleştirilmesine izin verecek şekilde düzenler. İstenen mal raflarını insan çalışanlardan daha hızlı bulurlar ve doldurulacak boş olanları daha iyi tanımlarlar.

Deponun diğer tarafında işçiler ürünleri paketliyor. Bu ürünler otomatik olarak tanımlanır ve her müşteri için bir araya getirilir. Son olarak, herhangi bir hata oluşmadığından emin olmak için paketler kamyonlara yerleştirilmeden önce tartılır.

jeff bezos

Jeff Bezos’un Kişisel Hayatı

Jeffrey Preston Jorgenson, 12 Ocak 1964’te New Mexico, Albuquerque’de doğdu. Jeff’in ailesi kısa bir süre sonra evlendi ve bir yıl sonra ayrıldılar. Jeff 4 yaşındayken annesi Miguel Bezos adında bir adamla evlendi. Miguel Jeff’i devraldı ve soyadı Jorgenson’dan Bezos’a değiştirildi. 10 yaşındayken Miguel’in üvey babası olduğunu keşfetti. Jeff, çocukken bilim ve teknoloji becerileriyle o kadar ilgiliydi ki, ebeveynleri onu kitaptan ayırmak için futbol derslerine kaydettirdi. Kardeşleri odasına girmesin diye elektrikli bir zil bile icat etti. Ailesi Teksaslı büyük toprak sahipleriydi ve Jeff yaz çiftliğini Atom Enerjisi Komisyonu’nun emekli bölge müdürü olan anne tarafından dedesiyle birlikte yönetiyordu. Daha sonra Miami, Florida’ya taşındılar. Liseyi orada okudu ve Florida Üniversitesi’nin fen eğitimi programlarına katılarak 1982 Gümüş Şövalye Ödülü’nü kazandı. Jeff liseyi örnek bir öğrenci olarak bitirdi ve eğitimine devam etmek için Princeton Üniversitesi’ne gitti. 1986’da Princeton Üniversitesi’nden elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri bölümünden mezun oldu ve ardından bilgisayar bilimlerinde çalışmak üzere Wall Street’e taşındı. Fitel, Bankers Trust ve D. E. Shaw & Co gibi şirketlerde çalıştı ve son olarak 1994 yılında şirketini Amazon adı altında tescil ettirdi.

İnternetin yılda yüzde 2.300 oranında büyüdüğünü fark etti ve şirket kurma fikri New York’tan Seattle’a seyahat ederken aklına geldi ve şirketi kendi garajında ​​kurdu. Jeff Bezos, iş detaylarını önemseyen biri olarak bilinir. Her şeyi bilmek isteyen bir yöneticidir; Sözleşme konularından Amazon’da alıntılanan profesyonel ayrıntılara kadar.

1993 yılında Jeff Bezos, MacKenzie adında bir meslektaşıyla evlendi. Eşi şu anda bir romancı ve dört çocuğu var.

Bugün servetinin 57 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Gelirinin önemli bir kısmını hayır işlerine harcıyor. Amazon, evsiz kadın, erkek ve çocuklara barınak sağlamak için bazı binalarını hayır kurumlarına bağışladı.

Amazon hisse senedi mevcut durumu

Amazon’un 2011 yılında tam zamanlı çalışan sayısı yaklaşık 30.000 olarak açıklanmış ve 2016 sonunda 180.000’e ulaşmıştır. Bu şirketin dünyadaki toplam tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışan sayısı 306.800 kişiye ulaşıyor. Amazon hala altyapısını genişletmeyi düşünüyor. Son yıllarda şirket kendi TV oynatıcılarını, Alexa sesli asistanlı akıllı hoparlörlerini ve akıllı telefonlarını piyasaya sürdü. Elbette Amazon akıllı telefonları pek başarılı olmadı; Ancak Jeff Bezos’a göre donanım ekibi konu üzerinde çalışıyor ve yakında yeni haberler çıkacak. Aslında Amazon’un büyümesi e-ticaretle sınırlı değil. Şirketin bulut bilişim hizmetleri onlar için yaklaşık 8 milyar dolar gelir sağladı ve gelecekte şirketten buluşlar ve yeni hizmetler göreceğiz; Jeff Bezos’un bir röportajında ​​söylediği gibi, “Yeni şeyler denemek istemeyen ve başarısızlıkları açık kollarla hoş karşılamayan şirketler sonunda sinir bozucu bir duruma gelecek.”

Amazon Hisse Senedi nasıl alınır?

Amazon’a yatırım yapmak çok faydalı olabilir! Bu çevrimiçi ticaret şirketinin değeri her yıl artıyor. Ama Amazon hissesini nasıl satın alırsınız? Amazon’a yatırım yapmak akıllıca mı?

Amazon hisse senedi ‘ni aktif yatırım nasıl yapılır?

fiyatları çok dalgalanabilir. Şirket performans raporu yayınlandığında, olumlu olması durumunda hisse senedi fiyatı yükselecektir. Aynı zamanda şirket hakkında olumsuz haberler yayınlanırsa hisse senedi fiyatı düşebilir.

Get The Highlights of Amazon NASDAQ:AMZN - Tynawoods

Amazon Hisse Senedi  yatırım yapmanın faydaları nelerdir?

Amazon’a yatırım yapmak çok faydalı olabilir! Şirket, modern toplumla mükemmel bir uyum içindedir. Bugün çoğu insan çevrimiçi alışveriş yapıyor ve Amazon saygın bir marka. Şirket Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu ve şu anda birçok ülkede faaliyet gösteriyor.

Örneğin, şirket Avrupa’yı fethetmeye çalışıyor. Şirket, yerel web siteleri ile Avrupa pazarını yakalamayı amaçlıyor. Örneğin Amazon, Hollanda’ya Hollandaca olarak hizmetlerini sunmak için 2020’de Amazon.nl web sitesini başlattı. Bu, şirketin gelirini ve karını artıracaktır.

Şirket bir krizde ayakta kalabileceğini kanıtladı. Corona krizi sırasında Amazon performansını korumayı başardı. Ayrıca, daha fazla insanın çevrimiçi alışverişe yönelmesi şirketin karlılığını artırdı. Sonuç olarak Corona krizi Amazon’a yeni müşteriler kazandırmayı başardı ve şirketin geliri arttı.

Amazon hisseleri satın almanızın bir başka nedeni de şirketin birçok yeni gelir kaynağına sahip olmasıdır. Başlangıçta, bir şirket yalnızca çevrimiçi satışlardan para kazanabilirdi. Bugün Amazon birçok alanda faaliyet gösteriyor. Amazon’un başarılı bir bulut hizmeti var ve çevrimiçi film akışı segmentinde Amazon Prime Video hizmetini başlattı. Gelecekte bu sektörlerin karlılığının artması ve bunun da şirketin gelirini artırması bekleniyor.

Amazon ayrıca başka projelere de yatırım yaparak; Yeni yenilikleri düşünmek. Örneğin şirket geçtiğimiz günlerde elektrikli kamyon üreten Rivian’a 700 milyon dolar yatırım yaptı. Ayrıca Amazon, sürücüsüz arabalar üreten Aurora Innovation’a da yatırım yaptı. Bu teknolojilere yatırım yaparak Amazon’un işi gelecekte büyüyebilir.

Ancak Amazon, yıllık geliri her yıl büyüyen bir şirkettir. Yatırımcılar bu büyümenin devam etmesini bekliyor. Amazon’un geleceğine inanıyor musunuz? Bu yüzden Amazon’dan bazı hisseler satın almak daha iyidir!

Amazon Hisse Senedi yatırım yapmanın riskleri nelerdir?

Amazon, dünyanın en büyük şirketlerinden biridir. Ancak Amazon’a yatırım yapmak da tamamen risksiz değildir. Makalenin bu bölümünde Amazon’a yatırım yapmanın risklerine bakıyoruz.

Amazon için en büyük risk şirketin rakipleri. Müşterilerin başka bir şirket seçmesi çok uygundur. Sonuç olarak Amazon, müşteri hizmetlerini sürekli iyileştirmeli ve iyileştirmelidir. Wal-Mart ve Home Depot gibi daha fazla şirket İnternet işlerini genişletiyor. Tabii ki, Hollanda’da Bol.com gibi her zaman yerel şirketler vardır.

Bu rekabet, şirket ve geliri üzerinde çifte baskı oluşturabilir. Örneğin, rakipler müşterilere Amazon’dan daha ucuza mal sağlamaya çalışıyor. Bu nedenle Amazon, müşterilerini rakiplerine dış kaynak sağlayabilir. Amazon ürün fiyatlarını düşürmek isterse şirketin karlılığı etkilenir

NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

NASDAQ 100 Amazon Hisse Senedi  büyümesi ve potansiyel karı

Diğer bir risk, şirketin karı ve gelecekteki büyümesiyle ilgili şüphelerdir. Birçok kişi, Amazon gibi düşük kar marjına sahip bir şirketin büyümeye devam edebileceğinden şüphe duyuyor. Amazon büyümeye devam edemezse, şirketin hisse senedi fiyatı çok fazla baskı altında olacak.

Amazon’un büyüme oranı zaten biraz düşüyor. Şirket eskiden %40 büyüyordu, ama şimdi yılda %20’ye çıktı. Tabii ki, bu mutlaka risk anlamına gelmez ve şirketin istikrara kavuştuğu varsayılabilir.

Tabii ki, bir şirket hissesi satın aldığınızda ödediğiniz fiyatın göreceli olduğunu unutmamalısınız. Amazon hisse senedi fiyatları artık yüksek ve uzun vadede değerlerini koruyabilmelidir. Şu anda endişelenecek bir şey yok, ancak şirket beklendiği gibi büyüyemezse hisse senedi fiyatları sert bir şekilde etkilenecek.

Amazon nasıl para kazanıyor?

Amazon hisse senedi satın almadan önce şirketin gelirini nasıl elde ettiğini görmeniz gerekir. Makalenin bu bölümünde Amazon için farklı gelir kaynaklarına bakacağız.

Amazon kindle

Amazon hala ürünlerini müşterilere satarak gelirinin çoğunu elde ediyor. Amazon’un sunduğu ürün yelpazesi oldukça geniştir ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi Amazon’dan satın alabilirsiniz. Amazon her zaman yeni müşteriler arıyor, örneğin şirket Kindle Store’da e-kitap satmaya başladı.

Yazma sırasında Amazon, gelirinin yaklaşık yüzde 50’sini ürün satışlarından elde ediyor. Ancak ürün satışlarının şirketin toplam geliri içindeki payı azalmaktadır. Tabii ki, Amazon yeni gelir akışlarının yerini aldığı için bu iyi bir haber. Sonuç olarak gelecekte Amazon satışları düşse bile şirketin geliri düşmeyecek.

Başkalarının ürünlerini satmak

Amazon’un kârının %20’si, Amazon’da başkalarının ürünlerini satmaktan gelir. Mağazalar diğer web siteleri ürünlerini Amazon’da satabilir. Elbette bu özellik ücretsiz değil, her bir Amazon ürünü için 99 sent ücret alıyor. Profesyonel bir satış elemanı olsanız bile, Amazon sizden üyelik için ayda 40 dolar artı satışların yüzde 6 ila 25’ini talep edecektir.

Amazon üzerinden satış yapmak elbette çok cazip: Satışlarınızdan Amazon sorumlu değil. Amazon, ürünleri sunmak için yalnızca bir platform sunar ve satışlardan komisyon alır. Sonuç olarak Amazon Online Store, hem müşterilere hem de Amazon’a fayda sağlayacak geniş bir ürün yelpazesine sahip olacak.

Amazon Web Servisleri (AWS)

Amazon’un bulut hizmetlerinden elde ettiği gelir de artıyor. Geçmişte şirket ekipmana çok para harcamak zorunda kaldı, ancak şimdi hazır kullanma zamanı geldi. Sonuç olarak, bulut hizmetlerinin kar marjı çok yüksektir. Şu anda Amazon’un toplam gelirinin %15’i bulut hizmetlerinden geliyor ve bu yüzde artıyor. Bu nedenle, bulut hizmetleri sağlamak Amazon hisse senetleri satın almak için iyi bir neden olabilir.

Amazon Prime (Video)

Yeni gelirlerden biri olan Amazon, kullanıcıların kullanmak için bir abonelik ücreti ödemesi gereken içerik dağıtım hizmetleridir. 2005 yılından bu yana Amazon, Amazon Prime hizmetini kullanıcılara sunuyor ve kullanıcıların siparişlerini ücretsiz olarak almalarına olanak tanıyor. Bu abonelik, şirketin sabit bir gelire sahip olmasını ve müşterinin bu markaya bağlı kalmasını sağladı. Amazon’da ücretsiz gönderim için bir abonelik ücreti öderseniz, Amazon’dan satın alma şansınız vardır.

Amazon ayrıca Amazon Prime Video ile Netflix ile rekabet etmek istiyor. Bu hizmette kullanıcılar en sevdikleri film dizileri izleyebilirler. Amazon bu hizmette özel hizmetler sunuyor: örneğin, 2019’dan itibaren Amazon İngiliz futbolu oynamaya başladı.

Amazon’un Netflix ile rekabet edebileceğini düşünüyor musunuz? Cevabınız evet ise, hisse senedi satın alarak Amazon’a yatırım yapmak daha iyidir.

Fiziksel mağazalar ve diğer gelirler

Amazon fiziksel mağazalarını yeniden açıyor. Müşteriler çevrimiçi alışverişe yöneldiğinde bu ilginç bir harekettir. Ancak akıllıca bir fikre dayanıyor: Amazon, fiziksel mağazalar açarak müşterilerinin dağılımını hesaplamak istiyor. Müşteriler malları fiziksel mağazaya teslim edebildikleri için, müşterilerden Amazon’a mal iade etme maliyetini de azaltabilirler. Yazma sırasında Amazon, gelirinin %7’sini fiziksel mağazalardan elde ediyor.

Amazon Hisse Senedi Satın Almak için 3 Neden

Pandeminin başlangıcından bu yana Amazon Hisse Senedi (NASDAQ:AMZN) için satışlar ve karlar artıyor. Hem temel hem de isteğe bağlı ürünlerin tüketicileri çevrimiçi perakende ve web hizmetlerine giderek daha fazla güvenirken, e-ticaret perakendecisi ve teknoloji devi, önünde hangi engeller olursa olsun hizmetlerinin kullanılabilir ve üstün olmasını sağladı. Amazon’un son birkaç çeyrekte, muhtemelen en büyük ihtiyaçları olduğu anda müşterilerine gösterdiği güvenilirlik, müşteri sadakatini sağlamada kesinlikle uzun bir yol kat edecektir.

Yatırımcılar, işletme karları yükselirken, 2020’de Amazon Hisse Senedi ‘nin ölçekle birlikte kazanç gücüne bir bakış attı. Ayrıntılara dalalım ve Amazon hissesinin neden hala satın alındığını görelim.

1. Amazon hisse senedi Zorlu zamanlarda dayanıklılık

Satışlar pandemi sırasında hızla artarken bile Amazon Hisse Senedi, ürün ve hizmetleri neredeyse kesintisiz olarak teslim etti. Üstelik bunu, tüketicilere en büyük ihtiyaçları olduğu anda ve muhtemelen daha fazla ödemeye razı olacakları bir zamanda fiyatları yükseltmeden yaptı.

Amazon Hisse Senedi, kısmen kapasiteyi hızla artırarak daha fazla çevrimiçi alışveriş talebini karşılayabildi. 2020’de dünya çapında 500.000 kişiyi işe aldı ve onlara iyi ödeme yaptı. Amazon, geçen yıl çalışanlarına tazminat olarak toplamda 91 milyar dolar veya toplam gelirinin yaklaşık %24’ünü ödedi.

Ek olarak Amazon Hisse Senedi, pandemi sırasında çalışanlarının güvenliğini sağlamak için büyük miktarda harcama yaptı. Şirket, COVID ile ilgili maliyetlere her çeyrekte tahmini 2 milyar dolar harcıyor. Bu para, koronavirüse maruz kalan çalışanlar için testlere, kişisel koruyucu donanıma ve ücretli izinlere gidiyor. Bu çabalar olmasaydı, müşteriler paketleri alırken gecikmelerle karşılaşabilirdi ve daha da kötüsü, Amazon virüsün yayılmasına katkıda bulunabilirdi.

Öte yandan, verimli hizmetler aracılığıyla müşterilerle kazanılan iyi niyet, onları uzun süre Amazon Hisse Senedinda tutabilir.

2. 200 milyon Prime üye

Amazon Hisse Senedi, 2020’ye 150 milyon Prime üyesiyle başladı. Ardından küresel koronavirüs pandemisinin olağanüstü durumunu izledi. İnsanlar mağazalara gitmeye korkuyordu. Milyonlarca kişi ihtiyaç duydukları ve istedikleri şeyleri teslim etmek için Amazon’a döndü. Kapasite eklemek için hızla hareket eden Amazon, artan talebi daha az sorunla karşılayabildi.

Amazon Hisse Senedi ‘nin olağanüstü performansının sonucu, önümüzdeki 12 ay içinde Prime hizmetlerine kaydolan ek 50 milyon müşteridir. Abonelik, üyelere minimum harcama gerektirmeden ve Netflix aboneliğinden daha düşük bir abonelik fiyatıyla milyonlarca öğe üzerinde ücretsiz ve hızlı gönderim sağlar. Ölümcül bir küresel pandemi sürerken kendilerini daha sık çevrimiçi ürün sipariş ederken bulan insanlar için Prime aboneliğinin büyük bir değeri olduğuna şüphe yok.

Son olarak, pandemi sonrasında Amazon’un satışlarının düşmesine ilişkin korkular abartılmış olabilir. Amazon Prime’a kaydolan 50 milyon, önümüzdeki günlerde pandemi kaynaklı bir belirsizliğin kanıtı. Ayrıca, Amazon Hisse Senedi yıl boyunca büyük yatırımlar yaptı, depolardaki kapasiteyi artırdı, teslimatı hızlandırmak için uçak satın aldı ve yüz binlerce çalışan ekledi. Bu, tüketiciler için daha fazla seçim ve hatta daha hızlı nakliye süreleri ile sonuçlanacak.

Ayrıca, işletme gelirini çeyrek başına yaklaşık 2 milyar dolara vuran COVID ile ilgili maliyetleri, pandemi sonrasında da önemli ölçüde düşecek.

3. Amazon hisse senedi ni daha karlı hale getirmek için Amazon web servisleri gelişiyor

Jeff Bezos, hissedarlara yazdığı bir mektupta, 2020’de 45 milyar dolar gelir elde eden Amazon Web Hizmetleri segmentinin mevcut büyüme hızında kolayca 50 milyar dolar veya daha fazlasını üretebileceğini açıkladı. Ayrıca, AWS kârlı bir güç merkezidir. 2020’de segment, satışların yalnızca %12’sini oluştursa da, tüm faaliyet kârlarının %59’unu yönetiyordu.

AWS’nin son 12 aydaki işletme kâr marjını (%29,8) yıllık 50 milyar dolarlık satışlara uygularsanız, AWS’nin işletme kazançları gelecek yıl kolayca 15 milyar doları bulacaktır. Perspektif için, bu, Amazon’un bir bütün olarak 2019’da 14,5 milyar dolar olarak oluşturduğu işletme karından daha fazla.

Yine de, her yatırımda olduğu gibi, ilgili riskler vardır. Birincisi, hisse senedi ucuz değil, 70’lik bir ileri fiyat-kazanç oranında satılıyor. Ancak bu, Eylül 2020’de işlem gördüğü 90’ın üzerindeki zirvenin altında. Yine de, ödenmesi gereken ağır bir bedel. Bir hisse senedi için çok fazla ödeme yapma riskini azaltmanın bir yolu, istediğiniz satın alma tutarının ortalamasını dolar maliyetle yapmaktır. Ve işaretler, pandemi sonrası Amazon’a bağlı kalan tüketicilere işaret etse de, krizin diğer tarafındaki hayata gerçekte nasıl uyum sağlayacaklarına dair hiçbir şey yok.

Hem pandemi sırasında hem de sonrasında iyi performans gösterebilecek bir büyüme hissesi arayan uzun vadeli yatırımcılar, Amazon Hisse Senedi nda bir pozisyon başlatmak konusunda kendilerini iyi hissedebilirler.

DAX 40 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Canlı AMZN Fiyatı ve Grafiği

Related posts

ASML Hisse Senedi : ASML Holding Nedir? Canlı ASML Fiyatı ve Grafiği

Atilla

ABD borsasında nasıl işlem yapılır ?

Atilla

ABD Piyasaları 30 Ağustos

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku