AnalizNASDAQ 100Nasdaq YatırımıŞİRKETLER

Analog Devices Hisse Senedi : Analog Devices Nedir? Canlı ADI Fiyatı ve Grafiği

Analog Devices Hisse Senedi : Analog Devices Nedir? Canlı ADI Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

Analog Devices Hisse Senedi hakkında bilmeniz gereken her şey

Nasdaq 100 ‘da Analog Devices (Analog Devices Hisse Senedi), küresel yarı iletken endüstrisine ürün ve hizmetlerin lider üreticisi ve tedarikçisi olarak faaliyet göstermektedir. Sektörde yarı iletken ekipman satışında 1 milyar doları aşan ilk şirket olan Applied Materials, dünya genelinde 13 ülkede 90 lokasyona sahiptir. 2000 yılında, firmanın satışlarının çoğunluğu Asya-Pasifik bölgesinden gelirken, Kuzey Amerika ve Avrupa, satışların sırasıyla yüzde 27 ve yüzde 15’ini oluşturdu. Firma, kimyasal buhar biriktirme (CVD), fiziksel buhar biriktirme (PVD), epitaksiyel ve poli silikon biriktirme, hızlı ısıl işlem (RTP), plazma aşındırma, elektrokimyasal kaplama, iyon implantasyonu, metroloji ve kimyasal mekanik düzlemselleştirme (CMP). Şirket ayrıca düz panel ekranlar (FPD’ler) üretmek için kullanılan sistemlerin yanı sıra maske kalıbı üretimi için kullanılan ekipmanları da üretmektedir.

Analog Devices (Analog Devices Hisse Senedi), Inc., duyusal verileri bilgisayarlar tarafından anlaşılabilen dijital bir biçime dönüştürmeye yardımcı olmak için kullanılan doğrusal, karışık sinyal ve dijital entegre devreler dahil olmak üzere dünyanın önde gelen hassas performans elektronik bileşenleri üreticilerinden biridir. Analog’un entegre devreleri, laboratuvar test ekipmanlarında, kalp atışları gibi bilgileri algılayan tıbbi cihazlarda, uçak kabin basıncını kontrol eden sistemlerde ve petrol kuyuları ve askeri silahlar üzerindeki kontrollerde kullanılır. Şirket ayrıca bilgisayar, iletişim, otomotiv ve tüketici sektörlerine giderek daha fazla yöneldi. Analog, ses komutlarını kişisel bilgisayarlara işlemek için entegre devrelerin geliştirilmesine yardımcı oldu ve bilgisayar devre kartları için ses, ses, faks/modem ve konuşma tanıma işlevlerini entegre eden yeni dijital sinyal işlemcilerini tanıttı. 

Analog’un ürünleri ayrıca dizüstü ve dizüstü bilgisayarlarda ve ayrıca ABD cep telefonu ağı da dahil olmak üzere gelişmiş telekomünikasyon sistemlerinde kullanılmaktadır. Şirketin sinyal işleme teknolojisi, uydu sistemiyle birlikte kullanıldığında sahiplerinin dünyanın her yerinden mesaj almalarına olanak tanıyan cep boyutunda bir çağrı cihazının geliştirilmesiyle sonuçlandı. Diğer ileri teknolojiler arasında elektronik kameralar için sinyal işlemcileri, renkli tarayıcılar, dijital fotokopi makineleri ve otomobil hava yastıklarını kontrol etmek için kullanılan benzersiz bir çarpışma sensörü bulunmaktadır. Satışlarının neredeyse yarısı Kuzey Amerika’da, yüzde 30’u Avrupa’da ve yüzde 16’sı Japonya’da olan şirket, Massachusetts, Kaliforniya ve Kuzey Karolina’nın yanı sıra İrlanda, Japonya, Filipinler ve Tayvan’da üretim tesislerine sahiptir.

Analog Devices Hisse Senedi : Analog Devices Nedir? Canlı ADI Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

Analog Devices (Analog Devices Hisse Senedi), 1965 yılında Ray Stata ve Matthew Lorber tarafından kuruldu. Massachusetts Institute of Technology’deki mühendislik programından mezun olduktan sonra Stata, Cambridge, Massachusetts’te Hewlett-Packard tarafından işe alındı ​​ve burada aynı zamanda bir mühendis olan eski sınıf arkadaşı Lorber ile bir daire paylaştı. İkisi kısa süre sonra birlikte iş yapmaya karar verdiler ve apartmanlarının bodrum katında çalışarak, şirketlerine Solid State Instruments adını vererek jiroskopları test etmek için cihazlar ürettiler. Stata ve Lorber işlerini bir başarısızlık olarak görmelerine rağmen, şirketi Kollmorgen Corp.’a 100.000 $’lık hisse senedi karşılığında satmayı başardılar. Bu hisse ile daha sonra ikinci şirketleri Analog Devices’ı kurmak için banka kredileri alabildiler. Artık elektronik pazarına daha aşina olan Stata ve Lorber, üretmek için yeni bir ürün seçti: işlemsel yükselteçler—elektrik sinyallerini güçlendiren ve netleştiren devreler. Önemli bir rekabetin olmadığı niş bir pazardı ve yeni şirket hemen para kazandı. 1968’de satışlar 5,7 milyon dolara ulaştı ve bir yıl sonra Analog Devices halka açıldı.

Lorber ve Stata, büyüyen bir şirketi yönetmekle ilgili günlük idari görevlere uyum sağlamakta zorluk çekiyorlardı. Şirket halka açıldığında Lorber hisselerinin yarısını sattı ve diğer girişimlere geçti. Stata kalırken, yeni ürünler geliştirmeye ve pazarlamaya odaklanmayı tercih etti, bu yüzden başkanlık işini alması için dışarıdan birini tuttu. Bir yıl sonra, şirketin en büyük hissedarı olan Stata, istese de istemese de büyük finansal ve organizasyonel kararları vermesi gerektiğini anladı ve işe aldığı başkanın gitmesine izin verdi. İsteksizliğine rağmen, Stata usta bir yönetici olduğunu kanıtladı ve kariyerinin başlarında yaptığı birkaç kurnazca seçim, şirketin yıllarca kesintisiz büyümesini sağladı.

Stata, şirketi içinde girişimci yetenekleri beslemek için çok çalıştı ve ilginç ürün hatlarına sahip küçük şirketler de satın aldı. 1969’da Analog Devices (Analog Devices Hisse Senedi), analog sinyalleri dijitale dönüştüren son derece uzmanlaşmış entegre devreler geliştiren bir firma olan Pastoriza Research’ü satın aldı. Analog sinyaller, sıcaklık veya basınç gibi elektriksel olmayan ölçümleri içeriyordu ve dönüştürücü bu sinyalleri bir bilgisayar tarafından okunabilen dijital bir forma dönüştürdü. Stata, bilgisayarların endüstride makineleri kontrol etmek için yaygın olarak kullanılacağını ve Pastoriza’nın özel ürününün giderek artan bir gereklilik haline geleceğini doğru bir şekilde tahmin etti. Analog Devices ayrıca 1969’da bir yarı iletken üreticisine fon sağlamaya başladı. Yarı iletkenler -daha önce transistörler gibi daha büyük bileşenler tarafından ele alınan analogdan dijitale dönüştürmeyi gerçekleştirebilen silikon çipler- nispeten yeni bir şeydi ve Stata endüstrinin büyüyeceği bir kumar oynadı. Analog Devices’taki hissesini teminat olarak kullanarak, Nova Devices adında bir yarı iletken firması kurmaları için üç genç mühendise teklif ettiği 2 milyon dolarlık sermayeyi topladı. İki yıl sonra Analog, Nova’yı önceden belirlenmiş bir satın alma planı kapsamında satın aldı ve şirket Analog’un yarı iletken bölümü haline geldi. Bu, Analog’un en hızlı büyüyen alanı oldu ve 1982’de yarı iletkenler şirketin gelirinin yarısını oluşturuyordu.

Analog Devices expands production, will hire hundreds at chip factories  near Portland - oregonlive.com

Analog’da satışlar yılda ortalama yüzde 25 arttı ve şirket yeni ürün gruplarına yoğun yatırım yapmaya devam etti. Satışların yüzde sekiz ila dokuzu yeniden araştırma ve geliştirmeye yatırıldı ve şirketin 3 milyon doların üzerinde bir borcu vardı. Yüksek maliyete rağmen, Analog’un büyümesinin anahtarı yeni girişimleri finanse etmekti. 1973 yılında şirket, üretim sırasında tekstil ipliklerini ölçmek için sensörler yapan küçük bir şirket olan Micro-Sensors, Inc.’i desteklemeye başladı. Şirket, ürünü geliştirmek için bağımsız olarak çalışmaya devam etti ve Analog, yeni ürün alanlarına geçişin tipik bir ilişkisi olan pazarlama ve satış operasyonlarını devraldı.

1960’ların sonundan itibaren Analog Devices (Analog Devices Hisse Senedi), Almanya ve Fransa’da satış yan kuruluşları kurdu ve 1976’da şirket daha büyük ölçüde Avrupa pazarına girdi. İrlanda hükümetinden yüzde 40 mali destek alan Analog, yurtdışındaki ilk üretim tesisini İrlanda’nın Limerick kentinde kurdu. Yeni tesis, ilk olarak Santa Clara, California’da Analog mühendisleri tarafından geliştirilen ve şirketin en büyük sermaye yatırımı haline gelen metal oksit yarı iletken entegre devreler yaptı. Ürün hattı, birden çok çip entegre devreyi içerecek şekilde hızla genişletildi.

Yeni başlangıç ​​girişimlerini finanse etmek ve yeni tesisler inşa etmek şirketin kaynakları üzerinde bir yük olduğunu kanıtladı ve 1977’de Analog yatırım sermayesi aradı. O yıl, Indiana Standard Oil, yaklaşık 5 milyon dolar nakit karşılığında Analog Devices’ın yüzde 15’lik hissesini satın aldı. Analog hissesi için piyasa fiyatının yüzde 50 üzerinde ödeme yapan Standard Oil, anlaşmayı Analog’un büyüyen yarı iletken bölümüne bir yatırım olarak gördü. Analog, Massachusetts, Wilmington’daki yarı iletken tesisinin boyutunu iki katına çıkardı ve İrlanda’daki yeni fabrikasına ikinci bir tesis ekledi. Ardından, 1980’de Standard Oil ve Analog, Analog Devices (Analog Devices Hisse Senedi) Enterprises adlı bir ortak girişim kurarak ikinci bir anlaşmaya girdi. Beş yıllık plan, petrol şirketinin yeni teknolojiler edinmenin bir yolu olarak Analog’un seçtiği yeni kurulan şirketleri sermayeye dönüştürmesini gerektiriyordu. 1980 ve 1983 yılları arasında Analog, dijital sinyal işleme devreleri, görüntü işleme sistemleri ve telekomünikasyon araçları gibi alanlarda Analog yeni ürünler getirerek 11 farklı yüksek teknoloji şirketine yatırım yaptı.

1982’de Analog Devices (Analog Devices Hisse Senedi), Inc., Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya’daki 15.000’den fazla müşteriye 200’den fazla ürün göndererek 156 milyon dolarlık satış yaptı. Şirketin ürün yelpazesi çeşitliydi ve Hewlett-Packard ve Digital Equipment Corp. dahil olmak üzere büyük şirketlere hizmet etmesine rağmen, hiçbir şirket satışların yüzde ikisinden fazlasını oluşturmadı. Analog Devices’ın ürünleri, şarap imalathaneleri, alüminyum eritme tesisleri, tıbbi teşhis laboratuvarları ve bilgisayarları denetleme veya kontrol için kullanan giderek artan çeşitli endüstriler tarafından kullanıldı. Avrupa pazarındaki güçlü doların etkisi ve endüstri çapındaki yavaşlamalar nedeniyle satışlar zaman zaman bir şekilde engellense de, Analog Devices’ın 1980’lerin ilk yarısındaki performansı genellikle güçlüydü. Şirket, birçok yüksek teknoloji alanında ön saflarda yer aldı ve sinyalleri sürekli olarak analogdan dijitale ve geriye çevirebilen dönüştürücülerde tanınmış bir lider haline geldi. Şirket ayrıca, fiziksel süreçleri ölçen ve kontrol eden, MACSYM adlı çok saygın bir bilgisayar tabanlı sisteme öncülük etti. Analog, 1980’lerin başında Japonya ve Filipinler’de montaj fabrikaları kurarak üretim kapasitesini yurtdışında genişletti.

Nasdaqnedir.com

Stata, şirketini bir dizi beş yıllık plana dahil etmişti, dikkatli bir şekilde büyümeyi öngördü ve yeni teknolojinin stratejik alanlarına geçti ve 1982’de Analog Devices’ın sekiz yıl içinde milyar dolarlık bir şirket olacağını tahmin etti. Ancak, 1980’lerin ortalarında Analog’daki kârlar düşmeye başladı. Ortak girişim şirketi Analog Devices (Analog Devices Hisse Senedi) Enterprises Eylül 1985’te feshedildi ve ertesi yıl Indiana Standard Oil (Amoco Corp. oldu) ana petrol işine konsantre olmak için Analog’daki hisselerini sattı. Ayrıca, askeri bütçe kesintileri, yerleşik ürün hatlarının satışlarının azalmasına neden oldu.

Kaynaklarının önemli bir bölümünü yeni ürünlere hemen dönüşmeyen yeni teknolojiler geliştirmeye harcamak zorunda kalan Analog Devices (Analog Devices Hisse Senedi), 1980’lerin sonlarında hisse senedi fiyatlarının düştüğünü gördü. 1990’a gelindiğinde, hisse fiyatı on yıl önce olduğu yerdeydi ve şirket ilk zararını açıkladı. Şirket 1 milyar dolarlık hedefine ulaşmamıştı -satışlar 1990’da yaklaşık 485 milyon dolardı- ve niş pazarları sollayan daha küçük yüksek teknoloji firmalarıyla rekabet edemeyecek kadar büyüktü.

Şirketi tersine çevirmek için planlar yapıldı. 1990 yılında şirket, özel bir devre üreticisi olan Precision Monolitik, Inc.’i satın alarak Analog’a yeni üretim teknolojisi kazandırdı ve satışlarını önemli ölçüde genişletti. Stata ayrıca şirketi modernize etmek için çeşitli organizasyonel değişiklikler yaptı ve birkaç bölümü tek bir Endüstriyel Elektronik Bölümünde bir araya getirdi. Hepsi daha önce Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’taki tesislerde geliştirilen endüstriyel otomasyon, otomatik test ekipmanı, hareket kontrolleri ve endüstriyel kontroller, Norwood, Massachusetts’teki şirket merkezinde tek bir çatı altında toplandı. Avrupa operasyonları da Almanya’daki tek bir Avrupa merkezi altında birleştirildi. 1990 sonlarında şirket yaklaşık 600 kişiyi işten çıkararak işgücünü yüzde ondan fazla azalttı.

Şirketin yönündeki belki de en önemli değişiklik, pazara yavaş ulaşan yeni bir ürünü içeriyordu. 1980’lerin sonlarından bu yana şirket, araştırma ve geliştirme fonlarının üçte birinden fazlasını yeni bir teknolojiye harcadı: dijital sinyal işleme—tek bir çipin daha önce bir devre kartı gerektiren işlevleri gerçekleştirmesini sağlayan heyecan verici bir süreç. Analog için yeni olan pazarlardaki çeşitli uygulamalarla, çipler, telefon teknolojisinde ve kişisel bilgisayarlarda kullanım için ses sinyallerini dijital sinyallere dönüştürmek için kullanılabilir. Analog ayrıca, analog ve dijital işlemeyi tek bir çip üzerinde birleştirebilen karışık sinyalli yarı iletkenler geliştirmek için 1992’de Hewlett-Packard ile bir ittifak kurdu.

Nasdaqnedir.com

Şirket araştırmaya para akıttı ve 1991’in sonlarında umut verici sonuçlar bildirdi. Karışık sinyal teknolojisi, Analog’un bir çarpışma durumunda otomobil hava yastığını tetiklemek için kullanılan bir dakika sensörü oluşturmasına izin vermişti. Standart sistem, kurulum maliyeti 400 ila 600 dolar arasında değişen birden fazla sensör ve kapsamlı kablolama kullanırken, Analog’un tek sensörü yalnızca 5 dolara satılarak bir hava yastığı sisteminin toplam maliyeti yaklaşık 100 dolara ulaştı. 1991’de mükemmelleştirilen sensör, ilk olarak 1994 Saab otomobillerinde kullanıldı ve 1995’te bir Amerikan otomobil üreticisinin takip etmesi bekleniyordu. Analog daha önce otomotiv pazarı için ürünler yapmamıştı, ancak ilk çabası son derece umut verici görünüyordu ve şirket kısa süre sonra piyasaya sürdü. çeşitli tüketici ürünlerinde kullanılabilecek diğer sensörler ve dönüştürücüler. Analog, 1993 yılında konut termostatlarında kullanılabilecek düşük maliyetli, doğru ve kararlı bir sıcaklık kontrolörü tanıttı. Bu süre zarfında Sony Corporation, dijital kamerasında yeni bir yüksek hızlı analogdan dijitale dönüştürücü kullanarak bir Analog müşterisi oldu.

1992’de Analog’un dijital sinyal işleme çipleri, Asya’daki kişisel bilgisayar pazarında ilk kez piyasaya sürüldü ve ertesi yıl, Compaq ve Microsoft dahil olmak üzere birçok büyük kişisel bilgisayar ve bileşen üreticisi, yeni teknolojiyi kullanmak için anlaşmalar imzaladı. Çipler, gerçek dünyadaki sesleri ve görüntüleri manipüle etmek için kullanılabilir ve bu da onları birçok yeni bilgisayar yazılımı uygulaması için önemli hale getirir. Ayrıca çipler, bir bilgisayarın materyali kullanıcıya geri okumasını veya insanların telefon üzerinden bilgisayarlarına talimat vermesini sağlamak için programlanabilir. 

Texas Instruments, AT&T ve Motorola da dijital sinyal işleme teknolojisi sattı – Analog’un 1992’deki 60 milyon dolarlık rakamından daha büyük satışları temsil eden – ancak yalnızca Analog, çiplerini kişisel bilgisayar endüstrisine hitap edecek kadar düşük fiyatlandırdı ve şirket satışların patlama yapmasını bekliyordu. Analog, dijital sinyal işleme çipleri kompakt disk oynatıcılarda ve cep telefonu ahizelerinde kullanılabildiğinden, tüketici ses ve telekomünikasyonda da güçlü bir pazar varlığına sahipti. En yeni ürün dalgasının başarısı ile Analog Devices’ın (Analog Devices Hisse Senedi) satışları arttı, stokları 1990’ların başındaki düşük seviyesinden toparlandı ve dijital sinyal işleme gelirlerinin on yılın sonunda iki katından fazla artması bekleniyordu. Bazı eski müşterilerini kaybettikten sonra, şirket kaynaklarını büyüyen pazarlar için yeni ürünler geliştirmek için ustaca kullandı ve 1990’ların ortalarında Analog Cihazlar yeniden yükselişte görünüyordu.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Canlı Analog Devices Hisse Senedi (Canlı ADI Fiyatı ve Grafiği)

Related posts

20 Nisan ABD Açılış Öncesi En Hareketli Hisseler

Atilla

ABD Piyasaları 26 Temmuz ( 20:00 )

Atilla

ABD Piyasaları 7 Ekim

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku