AnalizNASDAQ 100Nasdaq YatırımıŞİRKETLER

Applied Materials Hisse Senedi : Applied Materials Nedir? Canlı AMAT Corporation Fiyatı ve Grafiği

Applied Materials Hisse Senedi : Applied Materials Nedir? Canlı AMAT Corporation Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

Applied Materials Hisse Senedi hakkında bilmeniz gereken her şey

Nasdaq 100 ‘da Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi), küresel yarı iletken endüstrisine ürün ve hizmetlerin lider üreticisi ve tedarikçisi olarak faaliyet göstermektedir. Sektörde yarı iletken ekipman satışında 1 milyar doları aşan ilk şirket olan Applied Materials, dünya genelinde 13 ülkede 90 lokasyona sahiptir. 2000 yılında, firmanın satışlarının çoğunluğu Asya-Pasifik bölgesinden gelirken, Kuzey Amerika ve Avrupa, satışların sırasıyla yüzde 27 ve yüzde 15’ini oluşturdu. Firma, kimyasal buhar biriktirme (CVD), fiziksel buhar biriktirme (PVD), epitaksiyel ve poli silikon biriktirme, hızlı ısıl işlem (RTP), plazma aşındırma, elektrokimyasal kaplama, iyon implantasyonu, metroloji ve kimyasal mekanik düzlemselleştirme (CMP). Şirket ayrıca düz panel ekranlar (FPD’ler) üretmek için kullanılan sistemlerin yanı sıra maske kalıbı üretimi için kullanılan ekipmanları da üretmektedir.

Kökenler ve Hızlı Büyüme: 1960’ların Sonları–70’ler

Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi), 1967 yılında yarı iletken wafer üretimi için kimyasal buhar biriktirme sistemleri üretmek üzere kuruldu. Bununla birlikte, tüm elektronik ürünlerde kullanılan mikro devreyi yapan yarı iletken endüstrisinin kendisi, 1950’lerin başlarında Bell Telefon Laboratuvarlarında çalışan bilim adamları tarafından ilk transistörün icadına kadar uzanır. Transistörün ortaya çıkmasıyla elektronik devreyi küçültmek mümkün oldu ve bu da daha hafif, daha kompakt ve daha enerji verimli ürünlerin üretilmesine yol açtı. 1950’lerin sonlarında, başlangıçta kendi üretim ekipmanlarını hem tasarlayan hem de üreten yarı iletken çip üreticileri, minyatür cihazlarını yapmak için kullanılan ekipmanı tedarik eden satıcılarla sözleşme yapmaya başladılar. Bu eğilim, yarı iletken ekipman endüstrisinin gelişmesine yardımcı oldu. Modern dünyada, yarı iletken üretim teknolojisi, gelişmiş savaş uçağı enstrümantasyonlarından radyolar ve dijital saatler gibi tüketim mallarına kadar tüm elektronik ürünlerin temelini sağlayarak sanayileşmiş ülkelerde devrim yarattı. Aslında, ekonomilerin ve ulusal kültürlerin yarı iletken endüstrisinden çarpıcı biçimde etkilendiğini söylemek abartı olmaz.

Applied Materials Hisse Senedi : Applied Materials Nedir? Canlı AMAT Corporation Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

Bu tarihsel bağlamda, Applied Materials’ın yarı iletken imalat endüstrisinin gelişimindeki yeri benzersizdi. 1967’den 1973’e kadar şirket gelirleri yıllık yüzde 40’tan fazla bir hızla büyüdü ve yarı iletken ekipman endüstrisindeki toplam pazar payı yüzde 6,5’e ulaştı. Böylesine hızlı bir pazar genişlemesi ve imrenilecek finansal başarı ile 1972’de şirket halka açılmaya karar verdi. 1974’te yönetim, silikon wafer üreticisi Galamar Industries’i satın almaya karar verdi. Bununla birlikte, 1970’lerin ortalarında, şiddetli bir durgunluk, tüm yarı iletken endüstrisi üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahipti. Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi) özellikle sert bir darbe aldı ve 1975’te satışlarda yüzde 45’lik bir düşüş yaşadı. Satışlardaki düşüşe rağmen, yönetim büyüme beklentilerini takip etti ve aynı yıl Fairchild Camera ve Instrument Corporation ile bir silikon üretim tesisi inşa etmek için bir ortak girişime girdi. .

1976 ve 1977 boyunca yarı iletken olmayan alanlarla ilgili kalıcı mali sorunlar, hem organizasyon hem de yönetim değişikliklerini gerektirdi. Eskiden özel bir risk sermayesi firmasının ortağı olan ve Textron’un yüksek teknoloji bölümlerinde yönetim konusunda kapsamlı deneyime sahip olan James C. Morgan, başkan ve CEO oldu. Morgan, kâr getirmeyen Galamar Industries’i derhal kapattı, silikon üretim merkezindeki payını sattı ve yarı iletken endüstrisindeki uzmanlık alanını geliştirmeye odaklandı. 1978’de Applied Materials, satışlarında yaklaşık yüzde 17’lik bir artış bildirdi. Ve 1979’da satışlar bir önceki yıla göre yüzde 51 gibi olağanüstü bir artış gösterdi.

Sanayide Gerilemelerin Ortasında Genişleme: 1980’ler (Applied Materials Hisse Senedi)

Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi), Morgan’ın rehberliğinde genişleme stratejisini sürdürdü ve 1979’da İngiltere merkezli Lintott Engineering, Ltd.’nin iyon implantasyon bölümünü satın aldı. Şirket ayrıca, şirketin performansını artırmak için oluşturulan bir ortak girişim olan Applied Materials Japan, Inc. büyüyen Japon yarı iletken ekipman pazarının payı. Satışlar 1980’de 69.3 milyon dolara ulaştı, ancak 1982’de şirket yarı iletken endüstrisinde dünya çapında bir durgunluktan bir kez daha sert bir şekilde etkilendi. O yılın sonunda, Applied Materials 88,2 milyon dolarlık toplam satış üzerinden 9,4 milyon dolar zarar bildirdi.

Nasdaqnedir.com

Ancak şirketin araştırma ve geliştirmeye olan bağlılığı, durgunluğu diğer birçok satıcıdan çok daha iyi atlatmasına yardımcı oldu. AME 8100 Serisi Plazma Aşındırma Sistemlerinin piyasaya sürülmesi, yarı iletkenlerin kuru aşındırılmasında devrim yarattı. Bu ürünün piyasada hızla kabul görmesi ve General Electric Venture Capital Corporation (GEVENCO) ile 20 milyon dolarlık bir yatırım sağlayan bir anlaşma, şirketin durgunluğun geri kalanını atlatmasına yardımcı oldu. 1983’e gelindiğinde şirket bir kez daha mali açıdan sağlıklıydı; satışlar 100 milyon doları aştı. Toplam satışlarının yüzde 30’u Japonya’dan gelen yönetim, Japon yarı iletken pazarına katılımı artırmak için bir rota çizdi ve yalnızca son teknoloji ürünü bir araştırma ve geliştirme laboratuvarını içeren değil, aynı zamanda bir teknoloji tesisi inşa etmeye başladı.

1984’te yarı iletkenlere yönelik artan talep, dünya çapındaki satışları yüzde 45’lik rekor bir artışla yaklaşık 26 milyar dolara yükseltti ve Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi), 1983’e göre yüzde 60’lık bir artışla 168,4 milyon dolarlık satışları rapor etmek için bu güçlü yükselişten yararlandı. yarı iletken endüstrisi, dünya çapındaki satışlar neredeyse yüzde 20 düştüğünde yeniden ortaya çıktı. Bu gerileme, yarı iletken ekipman endüstrisi için şimdiye kadarki en kötü durgunluğa yol açtı ve durgunluk 1986’da derinleştikçe, şirketin büyük müşterilerinin çoğu ekipman bütçelerini düşürmeye başladı. Sonuç olarak, Applied Materials yarı iletken ekipman pazarındaki diğer şirketlerin çoğundan daha iyi performans göstermesine rağmen gelirler düşmeye devam etti.

Teknolojideki Gelişmeler: 1980’lerin Sonu – 1990’ların Başı

Applied Materials’ın durgunluk dönemindeki başarısının büyük bir kısmı, öncü teknolojinin gelişmesinden kaynaklanıyordu. 1986’da şirket, kontaminasyon kontrolünde önemli iyileştirmeler içeren ve önceki otomasyon seviyelerinden daha yüksek olan Precision Etch 8300A’yı piyasaya sürdü. 1987 yılında şirket, dielektrik malzemelerin düşük sıcaklıkta biriktirilmesinde endüstrinin önemli iyileştirme ihtiyacını karşılayan yeni bir sistem olan Precision 5000 CVD’yi tanıttı. Bu yeni teknolojiye yönelik siparişler, Applied Materials’ın mali durumunu iyileştirmesine yardımcı oldu ve ek olarak 54,7 milyon dolar kazandıran bir halka arzın yaptığı gibi. Aynı yıl, 1981’den beri Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi) operasyonlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olan ve Texas Instruments’ta mühendislik ve proje yönetiminde 15 yıldan fazla deneyime sahip olan James W. Bagley, başkan ve operasyon direktörü olarak atandı. Morgan, 12 yıl başkan olarak görev yaptıktan sonra, CEO ve şirketin yönetim kurulu başkanı olarak kaldı.

Nasdaqnedir.com

Applied Materials’ın yeni ürün tanıtımına olan bağlılığı ile dünya çapındaki yarı iletken ekipman pazarındaki yenilenen talebin birleşimi, 1988’i şirket için rekor bir yıl haline getirdi. 362,8 milyon dolarlık net satış, bir önceki yılın satış rakamlarını ikiye katladı. Yeni ürünleri tanıtmaya devam ederek ve mevcut ürün hatlarındaki teknoloji ve uygulamaları geliştirerek, gelirler 1989’da 501,8 milyon $’a yükseldi. 1980’lerin ortalarında, 1989’da şirket, Japonya’daki yeni tesislerin inşasıyla Pasifik Kıyısındaki varlığını geliştirmeye devam etti. On yıl sonra, şirketin gelirlerinin yüzde 40’ından fazlası Asya/Pasifik pazarından geliyordu.

Yeni ürün geliştirme, yönetimin 1990’ların başında şirketin pazardaki konumunu iyileştirme stratejisinin temel taşıydı. 1990 yılında şirket, yeni bir pazara, fiziksel buhar biriktirmeye girmek için Endura 5500 PVD’yi tanıttı. 1991 yılında firma, İnce Film Transistör Sıvı Kristal Ekran üretim ekipmanı pazarına girme niyetini açıkladı. Bu düz panel ekranları üreten sistemler için sevkiyatlar 1993’te başladı. 1992’de Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi), ürün tanıtımına yönelik stratejisinin ve Japonya ve Pasifik Kıyıları’ndaki genişlemesinin faydalarını toplamaya başladı. Toplam gelir 751.4 milyon dolar, bekleyen siparişler 254 milyon dolar ve net gelir 39.5 milyon dolar olarak bildirildi. Satışların coğrafi dağılımı şu şekilde bozuldu: Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 40, Japonya’da yüzde 30, Avrupa’da yüzde 18 ve Pasifik Kıyılarında yüzde 12.

Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi), 1993 yılında bir Japon firması olan Komatsu, Ltd. ile Applied Komatsu Technology, Inc. adlı yeni bir şirket kurmak için bir anlaşma imzaladı. Şirket, üretimde kullanılan sistemleri geliştirmek, üretmek ve pazarlamak amacıyla kuruldu. FPD’ler. Hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Japonya’da tesislerle faaliyet gösteren şirket merkezinin Japonya’da kurulmasına karar verildi. Ekim 1993’te şirket, FPD’lerde İnce Film Transistör yapılarının üretiminde kullanılan ince filmlerin kimyasal buharla biriktirilmesi için ilk ürünü olan AKT 1600 PECVD’yi duyurdu. Bu teknolojinin gelişimi, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan yüksek kaliteli, renkli ekranlar kullanan herhangi bir elektronik ürüne kadar uzanan geniş uygulamalara sahipti.

Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi) Perspektifleri

Misyonumuz, sistemler, süreç modülleri ve hizmet çözümleriyle inovasyon ve müşteri üretkenliğini artırma yoluyla dünya çapında yarı iletken üretim çözümlerinin lider tedarikçisi olmaktır.

Applied Materials’ın Komatsu ile olduğu gibi ortaklıklar kurma stratejisi, firma için son derece karlı oldu. Ortak girişimler, şirketin Japonya’daki pazar payını artırdı çünkü yeni operasyon bir Japon firması gibi çalıştı ve o ülkede iş yapmak için gereken üretim üssü, pazarlama becerileri ve satış tekniklerini sağlamak için Japon çalışanlara güveniyordu. Ayrıca, değerli Japon müşterilerle yaratılan yakın ilişkiler, müşteri Amerika Birleşik Devletleri’nde veya denizaşırı bir yerde bir fabrika açmaya karar verdiğinde Applied Materials ürünlerinin satılmasına yardımcı oldu. Bu stratejinin başarısı, 1990’ların başında tüm Applied Materials satışlarının yaklaşık üçte birinin Japon yarı iletken müşterilerini içermesinin nedeniydi.

Applied Materials Is in Full-Blown Breakout Mode. Let's Turn to the Charts.  - TheStreet

Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi), 1990’larda yarı iletken ekipman kullanıcılarıyla uzun vadeli ilişkiler kurmaya odaklanmaya devam etti ve ayrıca imalat teknolojisindeki öngörülebilir trendlerden faydalandı. Örneğin, yarı iletken endüstrisi daha küçük geometrilere sahip daha fazla devre ürettiğinden, “temiz oda” olarak adlandırılan yerde partikül kontaminasyonu, kirletici içermeyen üretim ortamları gerektiren büyük bir endişe haline geldi. Bu partikül kontaminasyonu sorununa bir çözüm, imalat ekipmanının tamamen hava geçirmez bir kabuk (“temiz oda” ortamı) içine yerleştirildiği ve ekipmanı wafer üretimine bağlayan tek bir erişim portu ile duvardan geçen ekipman tasarımına yönelik eğilimdi. tesis. Applied Materials, yarı iletken müşterilerin bu “temiz oda” üretim ortamında kullanmaları için yeni ve son derece güvenilir ekipman geliştirmeye odaklandı.

Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi) 1993 yılında uzun vadeli hedeflerinden birine ulaştı: yarı iletken ekipman endüstrisinde 1 milyar dolarlık gelire ulaşan ilk şirket oldu. 1993 yılında toplam satışlar 1,08 milyar $ olarak gerçekleşti. Şirketin finansal başarısındaki kritik unsurlardan biri, toplam gelirin yüzde 13’ü veya 1993 mali yılında araştırma ve geliştirmeye yatırılan 140,2 milyon dolardı. Gelirinin önemli bir bölümünün yeni teknoloji geliştirmeye taahhüdü, tarihsel olarak istikrar sağladı ve şirketin yarı iletken endüstrisindeki döngüsel büyüme ve durgunluk dönemlerini atlatmasına yardımcı oldu. Bu taahhüt, sektör genelinde de kabul gördü. 1996 yılında Morgan, Başkan Bill Clinton tarafından Ulusal Teknoloji Madalyası ile ödüllendirildi.

Devam Eden Büyüme: 1990’ların Sonları ve Ötesi

1990’ların ortasından sonuna kadar, Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi), küresel genişleme yoluyla yeni teknolojiler geliştirmeye ve müşterilerle yakın iş ortaklıkları oluşturmaya odaklanmaya devam etti. Şirket ayrıca dünyanın bir numaralı yarı iletken ekipman üreticisi konumunu güvence altına alan birkaç önemli satın alma gerçekleştirdi. 1997 yılının başlarında, firma, her ikisi de denetim ekipmanı ve metrolojiyle ilgilenen İsrail merkezli şirketler olan Opal Inc. ve Orbot Instruments Ltd.’nin satın alımını tamamladı. Morgan, 1996 tarihli bir Electronic News makalesinde satın almalar hakkında yorumda bulundu: “Metroloji ve muayene ekipmanı pazarına girişimiz, küresel müşterilerimize ekonomik olarak üretim için gerekli olan daha geniş bir teknoloji yelpazesiyle hizmet vermeye yönelik uzun vadeli stratejimizle tutarlıdır. yeni nesil gelişmiş yarı iletken cihazlar.”

Applied Materials Hisse Senedi : Applied Materials Nedir? Canlı AMAT Corporation Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

Ancak bu arada, yarı iletken endüstrisi kendisini bir kez daha, bu kez Asya’daki ekonomik kriz ve kişisel bilgisayar pazarı da dahil olmak üzere birçok önemli endüstride arz fazlası ve düşen fiyatlar ile ilgili olarak bir gerilemenin içinde buldu. Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi) işleri kesmek zorunda kalırken, ilerlemeye devam etti. 1998 yılında şirket, Santa Clara’da, Bakır Ara Bağlantı Ekipman Seti Çözümünü (ESS) destekleyen yeni ürün ve hizmetleri başlatmak için kullanılan Ekipman ve Proses Entegrasyon Merkezini (EPIC) açtı. 1990’larda bakır, yongalardaki ara bağlantı devresi için ana elektrik iletkeni olarak alüminyumun yerini almaya başladı. Çipler giderek küçüldükçe, bakır, esas olarak alüminyumdan daha düşük bir dirence sahip olduğu ve daha küçük bir alana daha fazla akım taşıyabildiği için devre boyunca akım taşımada daha etkili hale geldi.

Aynı yıl, Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi), yarı iletken endüstrisi tarafından kullanılan bir üretim yürütme sistemi (MES) yazılımı tedarikçisi olan Consilium Inc.’i de satın aldı. 1999 yılında firma, Komatsu Ltd. ile ortak girişiminde kalan hisseyi satın aldı ve kimyasal mekanik düzleme teknolojisi Applied Materials’ın gelişen ürün hattına uyan bir firma olan Obsidian Inc.’i de satın aldı. O yıl, gelir 5 milyar doları aştı.

Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi) yeni binyıla sağlam bir zeminde girdi. 2000 yılının başında önemli bir satın alma işlemi gerçekleştirerek Etec Systems Inc.’i yaklaşık 1,8 milyar dolara satın alma niyetini açıkladı. Anlaşmanın tamamlanmasının ardından, Applied Materials, maske kalıbı oluşturma pazarında lider oldu – şirket, bir maske kalıbı oluşturma sistemini, bir yarı iletken çip tasarımının her katmanını bir krom parçası üzerine yazmak için lazer veya elektron ışınları kullanan sistem olarak tanımlıyor.

Önemli Tarihler:

1967: Applied Materials kuruldu.

1972: Firma halka açıldı.

1979: Satışlar bir önceki yıla göre yüzde 51 arttı; Uygulamalı Malzemeler Japonya oluşturulur.

1982: Yarı iletken endüstrisindeki dünya çapındaki durgunluk nedeniyle satışlar düştü.

1986: Applied Materials, Precision Etch 8300A’yı piyasaya sürdü.

1988: Satışlar bir önceki yıla göre ikiye katlanarak 362,8 milyon dolara ulaştı.

1993: Şirket, düz panel ekranlar üretmek için sistemler geliştirmek, üretmek ve pazarlamak için Komatsu Ltd. ile ortak oldu; şirketin satışları 1 milyar doları aştı.

1998: Copmpany, Ekipman ve Süreç Entegrasyon Merkezini (EPIC) başlattı.

2001:Yarı iletken endüstrisindeki düşüş nedeniyle şirket yeniden yapılandırıldı.

Applied Materials Hisse Senedi : Applied Materials Nedir? Canlı AMAT Corporation Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

Bu süre zarfında 300 mm, yarı iletken endüstrisinde 200 mm’liklerin yerini alarak yeni standart boyutu oldu. Sektör, 300 mm’lik yonga levhaları üzerinde talaş üretimine geçtiğinde (bu yeni levhalar daha geniş bir yüzey alanına sahipti ve 2,5 daha fazla yonga tutabiliyordu) şirket, sektördeki en geniş ürün grubu olan 300 mm’lik levha sistemleri ürün serisini piyasaya sürdü. Firma, bunun önümüzdeki beş yıl boyunca firmanın büyümesinde kilit rol oynayacağını umuyordu.

2000 yılı, Uygulamalı Malzemeler için rekor bir yıl olduğunu kanıtladı. İnternet ve iletişim endüstrilerinin büyümesiyle beslenen şirket, 12,3 milyar dolarlık yeni sipariş aldı. Gelir, bir önceki yıla göre neredeyse iki katına çıkarak 9.6 milyar dolara ulaştı. Ancak 2001 yılında, endüstri bir başka gerileme dönemine girdi ve yonga üreticileri, Uygulamalı Malzemeler sağlanan yeni teknolojiye yapılan yatırımları azalttı. Bu nedenle firma, 2001 yılı boyunca dünya çapındaki yarı iletken sermaye harcamalarının düşeceğini tahmin ettiğini açıkladı. Firmanın kendisi harcamaları kıstı ve şirket çapında işten çıkarmalara başladı.

Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi) tarihsel olarak düşüşleri iyi bir şekilde yıprattı ve bir sonraki yükselişe hazırlanmaya devam etti. 2001 yılında “Herkes için Bilgi” başlıklı 30 milyon dolarlık bir reklam kampanyası başlattı. Yönetim, kampanyayı yarı iletken endüstrisi dışında bir isim tanıma oluşturmak için çok önemli olarak gördü. Firma ayrıca 2001 yılının sonlarında Global Knowledge Services Inc.’i satın almak için planlar hazırladı. Global’in veri madenciliği hizmetlerinin, Applied Materials’ın inceleme ve kusur azaltma ürünleriyle el ele gitmesi bekleniyordu. 2001 yılı için yeni siparişler 6.10 milyar dolara düşerken, satışlar 7.34 milyar dolara düştü.

Yarı iletken endüstrisindeki yavaşlama 2002 yılının başlarında devam ederken, Applied Materials (Applied Materials Hisse Senedi) iyimserliğini korudu. 2003 yılında dünya çapındaki yarı iletken pazarının 312 milyar doları aşması ve yarı iletken imalat ekipmanı pazarının 2004 yılına kadar 38 milyar dolara ulaşması beklenirken, Applied Materials çalkantılı bir endüstride gelecekteki başarı için iyi bir konumda görünüyordu.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Canlı Applied Materials Hisse Senedi (Canlı AMAT Fiyatı ve Grafiği)

Related posts

ABD Piyasa Analizi 1 Temmuz

Atilla

ABD Piyasaları 26 Eylül

Atilla

ABD Dolar Endeksi nedir ve nasıl hesaplanır?

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku