AnalizNASDAQ 100Nasdaq YatırımıŞİRKETLER

ASML Hisse Senedi : ASML Holding Nedir? Canlı ASML Fiyatı ve Grafiği

ASML Hisse Senedi : ASML Holding Nedir? Canlı ASML Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

ASML Holding Hisse Senedi hakkında bilmeniz gereken her şey

Nasdaq 100 ‘da ASML Holding N.V. (ASML Hisse Senedi), birçok iniş ve çıkış görmüş bir sektörde dünyanın en büyük yarı iletken ekipman üreticisi olmaya çalışmaktadır. Gelişmiş litografi (veya görüntüleme) sistemlerinde dünya lideri ve yarı iletken endüstrisi için gelişmiş teknoloji sistemlerinin ilk beş üreticisinden biri olan ASML (başlangıçta ASM Lithography Holding olarak adlandırılır), öncelikle karmaşık entegre devreler geliştirmek. Yarı iletken litografi ekipmanı alanında hakimiyet için Canon Inc. ve Nikon Corporation ile kafa kafaya rekabet eden ASML (ASML Hisse Senedi), VLSI Research’ün ilk on yarı iletken ekipman üreticisi listesinde beşinci iki yılını geride bıraktı. Nikon 2001’de üçüncü sırada yer alırken, Canon altıncı sırada yer aldı.

ASML (ASML Hisse Senedi), büyük düşünerek değil, küçük düşünerek pazar payı elde etti. Şirket, neredeyse tüm elektronik ürünlerde kullanılmak üzere daha küçük ve daha hızlı mikroçipler oluşturma konsepti üzerine kurulmuştur. Step, daha sonra düzinelerce veya yüzlerce çipe kesilen büyük silikon waferlar üzerindeki devre modellerini fotoğrafik olarak basarak mikroçipler oluşturmak için kullanılan çok önemli ve maliyetli bir ekipman parçasıdır. Analistler, diğer yarı iletken üreticilerinin daha maliyetli ve problemli yap-söktür-gemiye-yeniden monte üretim süreci yerine modüler bir mimari kullandıkları için ASML’nin stepperlerinin rakiplerinin ürünlerinden daha kaliteli olduğunu savunuyorlar.

ASML’nin Kuruluşu

ASML Hisse Senedi : ASML Holding Nedir? Canlı ASML Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

1984 yılında Hollanda’da kurulan ASML (ASML Hisse Senedi), aslen Hollandalı şirketler Royal Philips Electronics ve Advanced Semiconductor Materials (şimdi ASM International) arasında ortak bir girişimdi. Orijinal hedef müşteri tabanı, Avrupa ve Amerikan şirketleriydi. ASM International, ortak girişim ilan edildiğinde wafer stepperini satmaya başlamıştı.

Başlangıçta ön uç termal kimyasal araçlara odaklanan ASM International, 1968’de kuruldu. Şirket, yarı iletken proses ekipmanı üreterek başladı, hem ön hem de arka uç ürün hatlarında katlanarak büyüdü ve Hong Kong’da bir arka uç operasyonu açtı. 1975’te hala bir mühendislik ve üretim tesisine sahip olduğu yerde. İlk halka arz (IPO) 1981’de yapıldı ve hisse senetleri NASDAQ ve Amsterdam’daki Euronext Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye devam ediyor.

1980’lerin ortasındaki çip endüstrisindeki gerilemenin yarattığı mali baskılar, ASM’nin ASML’deki yüzde 50’lik sahipliğini, ASML’nin Asya pazarına girdiği 1988’de Philips’e satmasına neden oldu. Bu, iki şirket arasındaki rekabete kapı açtı. O zamandan beri ASML (ASML Hisse Senedi), yarı iletken ekipman üreticilerinin VLSI Araştırma çalışmalarında sürekli olarak ASM International’dan önemli ölçüde daha yüksek sıralarda yer aldı.

Royal Philips Electronics’in uzun ve şanlı bir geçmişi vardır. 1891’de Hollanda’da, dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden biri haline gelecek olan şirketin temelleri atıldı. Philips, adını ilk olarak 20. yüzyılın başlarında karbon filamanlı lambalar geliştirerek yaptı, daha sonra ürün ilerlemelerini daha da teşvik etmek için fiziksel ve kimyasal oluşumları incelemek üzere 1914’te bir araştırma laboratuvarı kurdu. Şirket tıbbi röntgen tüpünü, elektrikli tıraş makinelerini ve televizyon kamera tüpünü tanıttı. Philips artık televizyonlar ve ekranlar için dijital teknolojiler, kablosuz iletişim, konuşma tanıma, video sıkıştırma, depolama ve optik ürünler ve gelecekteki teknolojik atılımları mümkün kılan temel yarı iletken teknolojisinde dünya lideridir. ASML oluşturmak için 1984 yılında ASM International ile ortaklığı, Philips’in yarı iletken endüstrisine girmesine yardımcı oldu.

Geleceğe Yatırım Yapmak İçin Elden Çıkarma

ASML reports fire at Berlin factory that makes key equipment for chip  manufacturers | Companies | POST Online Media

Philips, ASML’yi 1993 yılında, Philips’in temel elektronik faaliyetlerine daha fazla odaklanmasına yönelik genel bir planın parçası olarak elden çıkardı. O zamana kadar, ASML (ASML Hisse Senedi) kendi kendine büyümeye ve genişlemeye hazırdı. Şubat 1995’te 170 milyon ABD Doları tutarında bir işlemle halka açık bir şirket haline geldi. İki yıl sonra, yeni hisse senedine yönelik yüksek talep, Philips’i 266 milyon ABD Doları tutarındaki ikincil ASML Hisse Senediteklifini tamamlamaya itti. Bu, şirketi yüzde 25’lik sahiplik hedefine indirdi. Haziran 2000’de Philips, ASML’ye olan ilgisini daha da azaltarak yüzde 6,7’ye düşürdü.

ASML çalışanlarının sayısı 1984’te 84 iken 2000’de 4.377’ye yükseldi. 2001’de Silicon Valley Group (SVG) ile yapılan başarılı birleşmeden sonra şirket büyüklüğü neredeyse iki katına çıktı. Küresel merkez Hollanda’nın Veldhoven kentinde kalırken, üretim tesisleri ve araştırma ve geliştirme tesisleri Amerika Birleşik Devletleri’nde Connecticut ve California’da ve Hollanda’da bulunuyordu. Japonya, Kore, Hollanda, Tayvan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim tesisleri ve geliştirme merkezleri vardı. Şirketin 16 ülkede 50’den fazla satış ve servis organizasyonu vardı.

ASML (ASML Hisse Senedi) Teknolojisine Genel Bakış

Cep telefonları ve bilgisayarlardan uçak navigasyon sistemlerine ve asansörlere kadar her şeyi kontrol eden tümleşik devre yongaları olan yarı iletkenler, cihazlardan tebrik kartlarına kadar akla gelebilecek her elektronik tüketim ürününde giderek daha fazla ortaya çıkıyor. Bununla birlikte, entegre devre yongalarına olan bu artan ihtiyaç, yarı iletken endüstrisi için sorunsuz ekonomik suları garanti etmez. Kısmen yarı iletken üretimi aşırı derecede sermaye yoğun olduğu için – step makinelerin her birinin maliyeti 8 milyon ABD doları kadardır – endüstri düzenli olarak geçici yumuşama ve sarsıntılarla karşı karşıyadır.

ASML’nin dört farklı ürün bölümü ve bir yan kuruluşu vardır: Litografi bölümü, Veldhoven, Hollanda ve Wilton, Connecticut’ta yerleşiktir; Pist bölümü San Jose, California’da çalışır; Termal bölümün merkezi Scotts Valley, California’dadır; Özel Uygulamalar Bölümü de Veldhoven’da bulunmaktadır; ve yan kuruluş olan MaskTools, Santa Clara, California’dadır.

Şirketin Litografi bölümü, devre modellerini waferlara aktarmak için kullanılan ekipmanı tasarlar, geliştirir ve üretir. Bölünmenin odak noktası, daha küçük hat genişlikleri yoluyla entegre çipin boyutunu sürekli olarak küçülterek çözünürlüğü veya özellik boyutunu azaltmak olmuştur. Bu odak, elektriğin çip üzerinde daha hızlı hareket etmesine izin vererek performansı büyük ölçüde artırdı. Daha küçük bir özellik boyutu, wafere basılabilen çip sayısını da artırır. ASML’nin Litografi bölümü ürünleri, TWINS CAN ve Micrascan gelişmiş litografi sistemlerini içerir.

ASML Hisse Senedi : ASML Holding Nedir? Canlı ASML Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

İz bölümü, litografik pozlamadan önce ve sonra waferin tekrarlayan prosedürlerini tamamlayan wafer ray sistemleri sunar. Bu sistemler, waferin yüzeyinde ışığa duyarlı malzemeyi (veya fotorezist) kaplar, geliştirir ve pişirir. ASML (ASML Hisse Senedi),  hem hizmet hem de destek sunan entegre bir fotorezist sistemi oluşturmuştur. Bunun gibi birleşik çözümler, her yeni nesil entegre çip için giderek daha önemli hale geliyor. Ürün grupları, ProCell 90-SE ve 88-Serisi fotorezist işleme sistemlerini içerir.

ASML’nin Termal Bölümü, büyük partili ve tek plakalı termal işleme fırınlarının yanı sıra atmosferik basınçlı kimyasal buhar biriktirme sistemleri inşa eder. Bu bölüm, kanıtlanmış termal teknoloji yaratır ve son derece üretken, uygun maliyetli, entegre termal sistemlere yönelik artan ihtiyacı karşılamak için yeni teknolojileri genişletir. Termal ürünler, APNext Dikey Küme sistemi, Xcelerate tek wafer fırın-RTP sistemi, dikey işlemciler ve termal reaktörleri içerir.

ASML’nin Özel Uygulamalar bölümü, benzersiz gereksinimleri olan müşteriler için tüm şirket bölümlerinden ürün ve hizmetleri birleştirerek uygulama pazarlarına yönelik çözümler üzerinde çalışır. Ayrıca daha eski teknolojiyi kullanan müşteriler için çeşitli sistem yükseltme programları sunar. Bu bölüm, şirketin ana pazarlarının dışında özel görüntüleme çözümleri için litografi pazar fırsatlarını takip etmek üzere Mart 1998’de kuruldu. Özel Uygulamalar ürünleri, PAS 5500, PAS 5000 ve Micralign litografi sistemlerini içerir.

ASML (ASML Hisse Senedi) MaskTools, ASML’nin tamamına sahip olduğu bir yan kuruluştur. Odak noktası, entegre devrenin çizgi genişliği devreyi yazdırmak için kullanılan ışığın dalga boyundan daha kısa olduğunda tümleşik devre desenlerini yazdırmak için gerekli olan fotomaskede iyileştirmeler yapmak olmuştur. ASML MaskTools, yarı iletken tasarımı ve geliştirme arasında bir kanal görevi gören tasarım simülasyon yazılımı oluşturarak litografinin sınırlarını genişletmek için çalıştı.

1990’larda Yarı İletken Endüstrisi İniş ve Çıkışları

Yarı iletken endüstrisi tarihsel olarak talep patlamaları ve düşüşleri gördü. 1990’ların başlarından ortalarına kadar kişisel bilgisayar pazarının hızlı büyümesi sırasında, çip üreticileri fabrika tesislerine büyük yatırımlar yaptılar ve bu da birçok önemli çip pazarında arz fazlasına yol açtı. Daha sonra endüstri, kişisel bilgisayarlara olan talepteki yavaşlamadan sert bir şekilde etkilendi.

ASML | ASML Holding N.V. Stock Overview (U.S.: Nasdaq) | Barron's

Endüstri 1995’ten sonra bir düşüş yaşadı. Küresel çip satışları 1990’da 50 milyar ABD dolarıydı; 1995’te bu rakam 144 milyar ABD Dolarına yükseldi, ancak 1996’da 132 milyar ABD Dolarına düştü. Aynı yıl ASML, standart 60 yerine saatte 100 wafer üreterek rakiplerini geride bırakan adım ve tarama sistemini tanıttı.

Şirket (ASML Hisse Senedi) Perspektifleri:

ASML, müşterilerine mümkün olan en erken tarihte üretime hazır olan en son teknolojiyi sağlamayı taahhüt eder. ASML teknolojisi, müşterilerin pazarda rekabet avantajını sürdürmelerini sağlayan süreç çözümleri ile desteklenir.

Semiconductor Industry Association’a göre 1997’deki küçük bir artış satışları 137 milyar dolara çıkardı. 1998’de bir yavaşlama meydana geldi, ancak sektör toparlandı ve 1999’a kadar büyüme devam etti. Yıl sonu sonuçları, hem toparlanmanın hem de ASML’nin öncü ürünlerdeki güçlü duruşunun bir işaretiydi. 2000 yılında sektör, gelirlerin yaklaşık 204 milyar ABD Dolarına yükselmesiyle, 1999 yılındaki 149 milyar ABD Doları tutarındaki satışlara göre yüzde 37’lik bir artışla başarılı bir yıl daha yaşadı. 2000 yılının ilk yarısında, 1999’un ilk yarısındaki 133 siparişe kıyasla 217 sistem için sipariş verildi.

1990’ların Sonlarındaki Daha Fazla Yol

Şubat 1999’da ASML, SCALPEL elektron ışını projeksiyon litografisi (EPL) teknolojisini geliştirmek için Applied Materials ile birleşti. Bell Labs’ın fiziksel bilimler araştırma başkan yardımcısı Bill Brinkman’a göre, bu “gelecek nesil güçlü çipleri inşa eden yarı iletken üreticileri için muazzam bir atılım” olacaktır. Rakip şirket Applied Materials ile ortaklık, ASML’nin gelecekteki ileri teknoloji planlarına önemli bir destek verdi ve ASML’nin rekabet etme pratiğinden bahsetti, ancak gerektiğinde müşteri tabanına yardımcı olmak için işbirliği yaptı.

Ertesi ay, ABD Enerji Bakanlığı ve ASML, ASML’nin Extreme Ultraviolet LLC programına katılmasına ve aşırı ultraviyole (EUV) litografi teknolojisi geliştirmesine izin veren bir anlaşmaya vardı. Anlaşma koşulları altında, ASML, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Veldhoven’daki tesisine eşdeğer, öncelikle Amerikan yapımı parçalar kullanarak bir tesis inşa etme sözü verdi. ASML, Euclides programı olarak adlandırılan EUV litografisini geliştirmeye yönelik bir Avrupa planına eş zamanlı olarak dahil oldu. İki yıl sonra, kilit ASML müşterileri EUV çözümünü tercih ettiklerini beyan edince ASML, SCALPEL EPL girişiminden çekildi.

Haziran 1999’da ASML (ASML Hisse Senedi), Sunnyvale, California’daki MicroUnity Systems Engineering Inc.’in bir iş birimi olan MaskTools’u satın aldı. ASML ABD Teknoloji Geliştirme Başkan Yardımcısı Doug Marsh, “müşteriye donanımdan daha fazlasını getirme” gereğini bildirerek, MaskTool’un MaskRigger’ının ASML ekipmanına yönelik yeteneklerinin, şirketin ürün hattına eklemek istediği değerlerden biri olduğunu söyledi.

ASML Hisse Senedi : ASML Holding Nedir? Canlı ASML Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

ASML (ASML Hisse Senedi) CEO’su genellikle Ocak 2000’de emekli olan Willem D. Maris’in yerini eski Philips yöneticisi Doug Dunn aldı. Maris, ASML’yi bir süre Canon’u geride bırakarak ve yalnızca Nikon’dan sonra ikinci sırada dünyanın iki numaralı tedarikçisi haline getirmişti. 2001 yılında endüstrinin ciddi şekilde yumuşaması, çip üreticilerinin ilk on sıralamasını karıştıracak, ancak ASML, çalkantılı zamanlarda beş numarada sabit kalacaktı. Dunn, 1993’ten beri Philips Semiconductors’ın başkanı olarak Philips’teydi ve Tüketici Elektroniği bölümünün CEO’su oldu.

Temmuz 2000’de çip işi daha büyük wafer lere önemli bir hamle yaptı. Endüstri için bir dönüm noktası olan yapımcılar, standart 8 inçlik waferden çok daha uygun maliyetli 12 inçlik bir wafere (endüstrinin 300 milimetre wafer olarak adlandırdığı) yükseldi. ASML (ASML Hisse Senedi), şirketin genişlemesinde yeni konseptler ve özellikler içeren yeni bir bölümün habercisi olan kendi 300 milimetrelik ürünü TWINSCAN’ı sundu. Bu sismik değişiklik, yonga üreticilerinin tek bir wafer iki kat daha fazla yonga koymasını sağlayarak toplam maliyetlerde yüzde 30’a varan tasarruf sağladı. Şu anda dünyanın en büyük ikinci tarayıcı ve adımlayıcı üreticisi olan ASML, yılın ikinci yarısında beklenenden daha yüksek ilk yarı karı ve beklenen kazançlar bildirdi.

ASML, Aralık 2000’de Japon yarı iletken pazarına girerek, başlıca rakipleri her zaman Japonya’nın Nikon ve Canon’u olan şirket için önemli bir darbe oldu. Ancak zor zamanlar önümüzdeydi ve rakip yarı iletken yaratıcılarının tümü acıyı hissedecekti.

2001: Endüstri Tarihindeki En Kötü Çöküş (ASML Hisse Senedi)

2000 yılı, ASML ve rakipleri için güçlü başladı. ASML rekor 368 sistem sevk etti. Ancak tarihsel olarak, çip endüstrisindeki her patlamayı yavaşlamalar takip eder. Piyasa analistleri 2001 ve 2002’ye kadar güçlü çip satışları öngörüyorlardı, ancak yüksek teknoloji kârları 2001’de düştü ve onunla birlikte yarı iletken endüstrisi tarihindeki en kötü yavaşlamayı getirdi.

Mart 2001’de ASML, mali sonuçlarının litografi araçlarına olan talebin devam eden yumuşamasından etkilenmesini beklediğini açıkladı. Şirket daha önce üretime eşit sayıda sistem göndereceğini tahmin ederken, 2001 satışlarının 2000 satışlarına eşit olmayacağı ortaya çıktı. İşe alım dondurması uygulandı.

Aynı zamanda ASML (ASML Hisse Senedi), litografi alanındaki tek ABD oyuncusu olan Silicon Valley Group’u (SVG) ve Intel ile çekici bir iş geçmişine sahip bir şirketi satın almak için harekete geçti. Edinmeye giden yol çukurlarla doluydu – en önemlisi, anlaşmanın ABD ulusal güvenliğine etkisinin daha fazla çalışma gerektirdiğini iddia eden Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi üyelerinin bir argümanı, çünkü SVG’nin teknolojisi casus uydularda kullanıldı. ABD milletvekilleri ve yarı iletken endüstrisi tarafından yürütülen güçlü lobi faaliyetleri, Bush yönetimini daha yumuşak bir yol izlemeye ikna etti ve Mayıs 2001’de 1,6 milyar ABD doları tutarındaki işlem tamamlandı. Ama anlaşmaya bağlı ipler vardı. ASML (ASML Hisse Senedi) ve SVG’ye, askeri ve havacılık uygulamaları için optik ekipman üreticileri olan SVG’nin Tinsley bölümünü satmaları için altı ay verildi. Tinsley, yıl sonuna kadar SSG Precision Optronics’e satıldı. Satın alma, ASML’yi litografik ekipman üreticileri arasında en üst sırada yer alacak bir konuma getirdi. Rakip Nikon, 1999 yılında 270 litografi sistemi sevk ederken, ASML/SVG birlikte 245 adet sattı.

Chipmaker ASML Hisse Senedi : ASML Holding Nedir? Canlı ASML Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

Önemli Tarihler:

1984: Royal Philips Electronics ve Advanced Semiconductor Materials (daha sonra ASM International olarak adlandırıldı) ortak girişim olarak ASML’yi piyasaya sürdü.

1988: Şirket, ASM International ile ortak girişim ilişkisini sonlandırdı.

1993: Şirket, Royal Philips Electronics ile ortak girişim ilişkisini sonlandırdı.

1995: ASML, Amsterdam’daki Euronext Menkul Kıymetler Borsası’nda ve NASDAQ’da listelendi.

1996: ASML, adım ve tarama sistemini tanıttı.

1999: Şirket aşırı ultraviyole (EUV) litografi teknolojisi geliştirir ve MaskTools’u satın alır.

2001: Şirket, Silicon Valley Group’u (SVG) satın aldı.

Yıldızlarla dolu bir yılın ardından, ASML’nin 422,4 milyon ABD Doları zarar bildirdiği Temmuz 2001’de bir kar uyarısı geldi. Endüstri analistlerine göre, endüstrideki gerilemeden sert bir şekilde etkilenen ASML, aslında beklenenden biraz daha iyi sonuçlar elde etti. Yavaşlamaya yanıt olarak, ASML (ASML Hisse Senedi) fabrikaları kapattı, ürün hatlarını durdurdu ve işgücünü yüzde 13 oranında azalttı. Bir ay sonra, ASML’nin teknik sorunlar nedeniyle ekipman teslim edememesinin ardından Intel’in 100 milyon ABD Doları tutarındaki siparişi iptal etmesiyle ASML büyük bir darbe aldı. ASML, 31 Aralık 2001’de sona eren yıl için, bir önceki yıla ait 3.1 milyar Euro’luk net satışlara kıyasla, 1.84 milyar Euro’luk net satış açıklayacaktı.

Gelirdeki keskin düşüşe rağmen, sonuçlar analistlerin beklentilerini aştı ve çip endüstrisinin en kötü yavaşlamadan çıkmaya başladığına dair bazı umutları artırdı. Sektör genelinde karlar önceki yıla göre çok daha düşüktü, ancak önceki üç aya göre bir artış gösterdi. ASML, yarı iletken pazarının yıl sonundan önce toparlanacağı konusunda karamsarlığını sürdürdü. Rakiplerinden bazılarının aksine, 2001 sonlarında bir toparlanma umutlarını reddetti, bunun yerine ihtiyatlı bir şekilde 2002’nin ikinci yarısında bir geri dönüş olacağını öngördü.

Yarı iletken endüstrisinde devam eden gerilemenin bir sonucu olarak, ASML (ASML Hisse Senedi) Ekim 2001’de Silikon Vadisi Grubunun asimilasyonunu hızlandırmak amacıyla küresel işgücünü yaklaşık 1.400 pozisyon daha azaltacağını duyurdu. Hareket, toplam iş kaybını ASML’nin işgücünün yüzde 2.000’ine – yüzde 23’üne getirdi.

ASML Holding: Buy All You Can (Just Not Today) (NASDAQ:ASML) | Seeking Alpha

2002 Patent İhlal Davası

Ocak 2002’de Nikon tarafından açılan bir dava daha fazla hayal kırıklığı yarattı. Dava, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm ASML (ASML Hisse Senedi) satışlarını durdurmayı amaçlıyordu. Özellikle Nikon, ASML’nin yedi patentini ihlal ettiğini iddia ederek ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’ndan ASML’nin önde gelen litografi araçlarının satışını engellemesini istedi. ASML, ertesi ay halka açık bir şekilde yanıt vererek, yedi Nikon patentinin tamamının geçersiz olduğunu iddia etti; resmi yanıt Mart ayında San Jose, Kaliforniya’daki Federal Bölge Mahkemesinde yapılacaktı.

ASML’nin Geleceği

Geçmiş performans herhangi bir gösterge ise, ASML (ASML Hisse Senedi) büyük olasılıkla önümüzdeki zor zamanlardan geçecektir. Yarı iletken endüstrisi, Intel’in kurucu ortağı Gordon Moore’un öngördüğü, mikroişlemcilerin gücünün her 18 ayda bir ikiye katlandığını öngören bir kanuna sahiptir. Tarihsel olarak, bu büyük ölçüde doğruydu. Sürekli verimli yarı iletkenlere duyulan ihtiyaçtaki bu düzenli artış sayesinde, endüstri aralıklı çöküşlerden geri döndü ve nihayetinde gelişti.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Canlı ASML Holding Hisse Senedi Hisse Senedi (Canlı ASML Fiyatı ve Grafiği)

Related posts

3 Mart ABD Açılış Öncesi En Hareketli Hisseler

Atilla

ABD Piyasaları 12 Eylül

Atilla

ABD Piyasaları 7 Eylül

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku