AnalizNASDAQ 100Nasdaq YatırımıŞİRKETLER

Automatic Data Processing Hisse Senedi : Automatic Data Processing Nedir? Canlı ADP Corporation Fiyatı ve Grafiği

Automatic Data Processing Hisse Senedi : Automatic Data Processing Nedir? Canlı ADP Corporation Fiyatı ve Grafiği

Automatic Data Processing Hisse Senedi hakkında bilmeniz gereken her şey

Nasdaq 100 ‘da Automatic Data Processing (ADP) (Automatic Data Processing Hisse Senedi), en mütevazı başlangıcından itibaren Amerika Birleşik Devletleri’ndeki önde gelen bilgisayar hizmetleri şirketlerinden biri haline geldi. ADP(Automatic Data Processing Hisse Senedi) , 1961’de halka açık bir şirket olduğundan beri, her üç ayda bir kazançlarını hatasız bir şekilde artırdı. Bu kıskanılacak rekor, büyük ölçüde kurucularının iş anlayışına ve iş ahlakına bağlanabilir.

1949’da, yeni mezun bir muhasebeci olan Henry Taub, 2.000 $ borç aldı ve New Jersey’deki memleketinde küçük işletmeler için bordro işleyen bir şirket kurdu. Kullandığı ekipman (eski hesap makineleri, mekanik bir defter tutma makinesi ve bir adres yazıcısı) o zamanlar için bile eski moda olmasına rağmen, şirkete kulağa modern görünen “Automatic Bordros, Inc.” adını verdi.

Birkaç yıl sonra, Frank Lautenberg adında genç bir sigorta satıcısı Taub ile tanıştı ve şirketinde büyük umutlar gördü. Lautenberg, “Henry’ye biraz sigorta sattım ve o da beni şirketinde sattı” dedi. Taub gibi Lautenberg de bir ipek fabrikası işçisinin oğluydu. On yaşındayken babası, makinelerin ürkütücü takırtısını deneyimlemesi ve elyaf dolu havayı soluması için onu fabrikaya götürdü. Lautenberg’in babası, “Bir daha böyle çalışmak zorunda kalmamak için bir eğitim al” dedi ve çocuk da öyle yaptı.

Pazarlamaya ihtiyaç duyan iyi bir fikri fark eden Lautenberg, Taub’u masrafları kendisine ait olmak üzere kart basmasına izin vermeye ikna etti ve boş zamanlarında genç bordro işleme şirketinin hizmetlerini satmaya başladı. Şirket için birkaç hesap kazanmayı başardı ve 1952’de şirketin ilk tam zamanlı satıcısı olmak için maaşında kesinti yaptı. 1957’de şirketin hesapları 100’dü.

Automatic Data Processing Hisse Senedi : Automatic Data Processing Nedir? Canlı ADP Corporation Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

Taub, kardeşi Joe ve Lautenberg kendilerini işi başarılı kılmaya adadılar. Taub, 23 Nisan 1984’te Forbes’a şunları söyledi: “Gençtik, hiçbirimiz evli değildik… Kendimizi kanıtlamak istedik ve kuluçkaya yatma fırsatımız oldu. Maaş bordrosu kavramı geniş çapta kabul edilebilir değildi, bu yüzden yavaş gelişme şansımız oldu.” “Düşük sermaye gereksinimi olan emek yoğun bir işti. Hissedarları memnun etmek için borsada bir milyon dolar toplamak ve ertesi sabah takla atmak zorunda kalmadık.”

1957’de şirket, bir IBM sekme makinesine yatırım yaptığında modern teknolojiyle karşılaştı. Yine de onlarınki teknoloji odaklı değil, pazar odaklı bir şirketti. Lautenberg, The Computer Installation adlı kitabında Katherine Davis Fishman’a şunları söyledi: “Müşterilerimiz, bordro sorunlarına çözüm sağlamak için kullandığımız yöntemlerle ilgilenmiyorlardı. En yeni muhasebe makinesini mi yoksa eski bir versiyonu mu kullandığımız, teslimatın otobüs, kamyon veya araba ile yapılıp yapılmadığı veya personelimizin tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı olduğu, geleceği nerede gördüğümüz veya ofislerimiz ne kadar gösterişliydi… Müşterilerin bugün olduğu gibi tek kaygısı, söz verdiğimiz hizmeti verebilmemizdi. Seçtiğimiz yöntemler… işi düzgün bir şekilde yapmak için gereken minimuma göre seçildi.”

Şirket, zaman ve teknoloji doğru olduğunda sorunsuz bir şekilde büyük ölçekli otomasyona geçebildi. ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi), 1961’de bir IBM veri işleme sistemine yatırım yaptı. Kendi temel yazılımını geliştirdi ve yatırım, artan kapasite ve büyük ölçüde azaltılan geri dönüş süresiyle karşılığını verdi. Aynı yıl şirket adını Automatic Data Processing olarak değiştirerek ilk halka arzını gerçekleştirdi.

1962’de ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi), aracı kurumlara bordro ve temel muhasebe hizmetleri sağlamak için Wall Street’te bir ofis açtı. Bu ofisi açmak, o pazardaki birkaç başarılı müşteri ilişkisine ve ADP’nin güvenilir kayıt tutma hizmetlerine yönelik açık bir talebe dayalı olarak iyi hesaplanmış bir hareketti. Bu özel sektördeki başarısı, ADP’nin sektöre dayalı standart hizmetleri ve veritabanlarını paketleyip sunabilen bir şirket olarak itibarını oluşturmasını sağladı.

1963 ve 1968 yılları arasında şirketin satışları 1 milyon dolardan 15 milyon dolara yükseldi. Büyüme, öncelikle ADP’nin büyük şehirlerdeki bordro ve muhasebe hizmet bürolarını satın almasından kaynaklandı. Nispeten başarılı olmasına rağmen birçok hizmet bürosu, özel pazarlardaki çok az müşteri için tekliflerini özel olarak uyarlamak için mücadele ediyordu. Ancak teknoloji perspektifinden değil, pazarlama perspektifinden hareket eden ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi), programlama maliyetlerini düşük tutmaya kararlıydı. Küçük, düşük marjlı pazarlar için egzotik yazılım paketlerinin cazibesini görmezden geldiler ve öncelikle geniş bir pazara temel bordro ve genel muhasebe muhasebesi hizmetleri sunmaya odaklandılar. Lautenberg, 24 Mayıs 1969’da Business Week’e verdiği demeçte, “Vergilerden önce %20 getiri sağlamayan herhangi bir şeyden şüpheleniyoruz” dedi.

Automatic Data Processing Hisse Senedi : Automatic Data Processing Nedir? Canlı ADP Corporation Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi),  yeni edinilen her operasyonda, geniş çapta yararlı yazılım paketlerini kurdu ve mümkünse yerel yönetimi elinde tuttu ve karmaşık pazarlama yöntemleriyle destekledi. Bu strateji son derece başarılı oldu. ADP’nin o zamanki başkanı Josh Weston, Bilgisayar Kuruluşunun yazarına şunları söyledi: “Miami hizmet bürosunu satın aldığımızda, geliri 20.000 dolardan azdı. Müdür kaldı ve şimdi onu satın aldığımız zamanki tüm şirketin üç katı büyüklüğünde bir işyerinde oturuyor.”

1968’de Wall Street ticaret hacmindeki keskin artış, aracı kurumların arka ofislerini evrak işlerine boğdu ve borsadaki işlem saatlerinin kısaltılması gerekiyordu. Sebebin bir kısmı, birçok brokerin yeni elektronik veri işleme sistemlerinin hacimdeki ani büyük artışı kaldıramamasıydı. ADP’nin (Automatic Data Processing Hisse Senedi) iş yapma konusundaki gömlek kollu yaklaşımı, Wall Street müşterileri için özellikle değerli olduğunu kanıtladı ve kriz boyunca, evrak sorunları nedeniyle hiçbir müşterisine borsalar tarafından kısıtlama getirilmedi. Bu süre zarfında şirket, genel merkezini kurucularının memleketi Paterson, New Jersey’den Clifton, New Jersey’e taşıdı.

1969, The New York Times’ın 29 Kasım 1970’te söylediği gibi, Wall Street için “korkunç bir yıl” olmasına rağmen, 15 yeni müşteri ekleyerek ADP’nin aracılık hizmeti işindeki en iyi yılıydı. ADP’nin karakteristik güvenilirliği, dikkatli ürün geliştirme ile birleştiğinde meyvesini veriyordu. Bear’in operasyon başkanı Stearns, menkul kıymetleri kontrol etmek ve yönlendirmek için ADP’nin yeni yönetim sisteminin kurulumunun güvenlik izleme alanındaki hata oranını eski oranın onda birine düşürdüğünü tahmin etti.

Büyüme devam etti. 1970 yılında ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi), New York Menkul Kıymetler Borsası’nda Big Board’a ulaşan ilk bilgisayar hizmetleri şirketiydi. Ülke çapındaki 16 veri merkezi aracılığıyla 10.000’den fazla bordro hesabına hizmet veriyordu ve tüm rakiplerinin toplamından daha fazla olan 55 aracı kurum için arka ofis işlerini yapıyordu. Bu dönemdeki en önemli alımlarından biri, 1971 yılında aracılık hizmetlerinde ana rakibi olan RCA Systems Center’dı. Satın alma işlemine 10 müşteri eklendi. 1973’te satışlar 90 milyon dolara ulaştı ve vergi öncesi kazançlar 16.7 milyon dolara ulaştı.

Nasdaqnedir.com

Müşterilerin, ertesi gün geri teslim edilen kağıt yüküyle verilerini toplu işlenmek üzere bilgisayar hizmeti şirketlerine teslim ettiği günler değişiyordu. Teknoloji müşterilere daha fazla seçenek sundu. Mevcut seçeneklerden biri, kullanıcının bir terminal kiraladığı ve bir satıcının bilgisayarına ve yazılımına eriştiği ve kendi işlemlerini yaptığı etkileşimli bilgisayar hizmetleriydi. Diğer bir seçenek ise müşterinin ölçek ekonomilerinden yararlandığı ve verileri işlenmek üzere paylaşılan bir sisteme gönderdiği zaman paylaşımıydı.

Birçok zaman paylaşımlı şirket hızla başladı ve aynı şekilde öldü. ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi), yavaş ve dikkatli de olsa zamanla değişti. Şirket, bordro çalışmalarının çoğunu toplu olarak işledi ve teslimat için 100’den fazla araçtan oluşan filosunu kullandı. Ancak 1975’te zaman paylaşımı devi Cyphernetics Corporation’ın satın alınmasıyla ADP, Amerika Birleşik Devletleri’ni kapsayan telefon hatlarını ve altı Avrupa ülkesine uydu iletimini satın aldı. ADP, geçmişte olduğu gibi, yeni yeteneklerini müşteri ihtiyacına göre geliştirip uyguladı, ancak eski yöntemlerini sadece yeni uğruna aceleyle terk etmedi.

ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi) istikrarlı büyümesini sürdürdü ve güçlü pazar konumunu geliştirmeye devam etti. 1978’de 60’tan fazla şirket satın aldı, Amerika Birleşik Devletleri’nde 50 ve denizaşırı ülkelerde 4 hizmet bürosuna sahipti ve yıllık öz sermaye getirisi IBM, Digital Equipment Corporation veya Control Data Corporation’dan %30 daha yüksekti.

1980’lerin başındaki durgunluk, 80.000 şirketin birçoğunun ADP’nin bordro işleme hizmetlerini kullanarak personellerini azaltmasına neden oldu ve bu da ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi) için bir miktar iş kaybına neden oldu. Bu gelişme, kendi bilgisayarlarını satın alan ve şirket içinde maaş bordrosunu işleyen artan sayıda şirketle birleştiğinde, ADP’nin ek, ilgili iş kollarına bakmasına neden oldu.

Şirket, bir donanım tedarikçisi haline gelerek bilgisayar devrimini avantaja çevirdi. Müşterilere sistem konfigürasyonu, iletişim ağları, belirli yazılımlar için eğitim ve sürekli güncelleme gibi “katma değerli” hizmetler sundu. Weston, Bilgisayar İşletmeciliği’nde, “Uğraştığımız müşterilerin çoğunun aklında, daha iyi yapabileceğimiz şeylerle uğraşmaktan daha önemli şeyler var,” dedi.

ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi) için bir başka yeni, ilgili iş kolu elektronik bankacılıktı. ADP, yaratıcısından bu programı lisansladığında ve ülkenin dört bir yanındaki bankalara otomatik vezne makineleri satmaya başladığında pazara güçlükle girildi.

Nasdaqnedir.com

1983’ün başlarında, Frank Lautenberg, New Jersey için ABD Senatörü olarak hizmet etmek üzere şirketten ayrıldı ve ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi) Başkanı Josh Weston, ek icra kurulu başkanı unvanını aldı. Kısa süre sonra şirket, bilgisayar uzmanlığı ve yönetim vizyonu şirketi hızla değiştirmeye başlayan bir grup başkanı olan William J. Turner’ı getirdi.

Turner ilk olarak, şirketin ürün bazlı ve coğrafi bölümlerden endüstri bölümlerine geçtiği büyük bir yeniden yapılanmayı denetledi. Şirketin hizmetlerini etkin bir şekilde entegre etmek, şirketin tüm sol ve sağ ellerini birleştirip ayırdı ve her bir elin ne yaptığını belirlemeyi kolaylaştırdı.

Bordro ve ticari hizmetler, 1984 yılında ADP’nin toplam gelirlerinin %55’ini oluşturuyordu. Şirket giderek çeşitleniyordu, ancak ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi), 1985’te satılan ve müşterilerin faturaları telefonla ödemesine izin veren kârsız girişimlerden kendisini elden çıkarmaktan çekinmedi. 9 Aralık 1985’te Business Week’e konuşan Weston, “1 milyar doları aşan bir büyüklüğe ulaştığınızda, 1 milyon dolarlık fikir üretmenize yardımcı olmayacak” dedi.

Weston’ın beğendiği sayıları sunan birkaç girişim, sigorta endüstrisi için çarpışma onarım tahmininin yanı sıra otomobil satıcıları ve tamir atölyeleri için ilgili bilgi hizmetleriydi. ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi), yalnızca bir müşteri türü için değil, aynı zamanda birkaç ilgili sektör için özel olarak hazırlanmış hizmet paketleri satıyordu. Şirket, sağlıklı getiriler sağlayan hizmet paketleriyle neredeyse hiç kullanılmamış bir pazara adım attı. 1984 yılına gelindiğinde, ADP bu pazara hakim oldu ve yıllık %30’luk bir büyüme oranına sahipti.

ADP’nin Turner liderliğindeki şirket içi yeniden yapılanması, bilgi açısından zengin endüstrilerdeki güçlü nüfuzunun yanı sıra şirketin yönünde önemli bir değişimin temelini attı. Uzun zamandır güvenilir arka ofis numara kırıcısı olan ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi), müşterilere ön büro için entegre bilgi hizmetleri sağlamak için hareket ediyordu. Ön büroya geçiş, 1983’te bir hisse senedi şirketi olan GTE Telenet Information Services’ı satın aldığında hızlı bir başlangıç ​​yaptı ve 1985’te Allied Corp.’tan Bunker Ramo Bilgi Sistemlerinin satın alınmasıyla daha da desteklendi.

1985 yılında şirket, her zaman kendi pazarı olarak gördüğü orta ölçekli şirketlere ek olarak büyük müşteriler kazanmaya başladı. Çok geçmeden şirket Beatrice, Harcourt Brace Jovanovich ve B. F. Goodrich gibi müşteriler kazandı.

Zacks.com featured highlights include: East West Bancorp, Automatic Data  Processing, CDW Corp., and W.W. Grainger

ADP’nin kendisi büyüdükçe, sorumlular sıradan çalışanlarla temas halinde kaldılar. Şirket merkezini Roseland, New Jersey’e taşıdı ve bu binada, eski binada olduğu gibi, yönetici yemek odası ve yönetim için ayrılmış park yeri yoktu. Tüm çalışanlar, öz sermayeyi indirimli olarak satın alabilir ve işgücünün %50’sinden fazlası şirket hissesine sahiptir.

Turner, teknolojik uzmanlığıyla şirketi etkin bir şekilde geçmişten geleceğe taşıdı. 1986’da başkan seçildiğinde, aracılık bilgi hizmetlerini güncel hale getirmek için büyük bir sermaye iyileştirme programı başlattı ve aynı zamanda rekabetini oldukça geride bıraktı.

1980’ler, bilgi hizmetlerinin giderek daha karmaşık hale geldiği, müşterilerin kendi çok yönlü iş istasyonlarından kontrol edebilecekleri özelleştirilmiş, gerçek zamanlı hizmetler istediği bir zamandı. ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi), komisyonculara potansiyel müşterilerin ticaret modellerini inceleme ve ayrıntılı “eğer” senaryoları çalıştırma gücü veren gelişmiş bir piyasa verisi kotasyon ve şube otomasyon sistemi olan FS Partnerini geliştirmeye başladı. 1987’de ADP, FS Partner sistemlerini daha da geliştirmek ve kurmak için Merrill Lynch ve Shearson Lehman Hutton ile anlaşmaya vardı. Bu iki şirket, ADP’nin en büyük rakibi Quotron’un müşterisiydi. FS Partner piyasada tutunmaya başladığında, Quotron sistemini geçersiz kılıyordu.

1987’deki Wall Street fiyaskosu ve müteakip işten çıkarmalar ve işteki birleşmeler, ADP’deki aracılık hizmetleri gelirlerinde %10’luk bir düşüşle sonuçlandı. Birçoğu, ADP’nin aracılık bilgi hizmetlerine sermaye yoğun yatırımını riskli olarak gördü, ancak riskin işin doğası olduğunu kabul etti. Muazzam yatırım, uzun vadeli bir planın parçasıydı ve ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi), yatırım endüstrisinin döngüsel yapısından zarar görse de, buna güveniyordu.

Aracılık bilgi hizmetlerine yaptığı 100 milyon dolarlık yatırımın bir parçası olarak şirket, aracılık bilgi işlem merkezlerini Jersey City’deki yeni bir tesise taşıdı. Mount Laurel, New Jersey, hisse senedi hesaplama merkezinin kapasitesini iki katına çıkardı.

ADP, LLC. Story - Profile, History, Founder, Founded, CEO | Famous Software  Companies | SuccessStory

Turner’ın bu şirket üzerindeki etkisi, somun ve cıvata yönünün ötesine geçiyor. ADP’deki teknolojik canlanması, “geri dönüş yönetimi” olarak adlandırdığı yeni bir yönetim stratejisi tarafından destekleniyor. Her iş biriminin başında bir görev alır ve yönetimin işiyle ilgili kökleşmiş varsayımlarını sarsar ve ideal olarak, onu bu yeni ADP’nin mevcut iklimine ve gelecekteki yönüne duyarlı hale getirir.

1988’de şirketin otomobil satıcılarına ve sigorta şirketlerine bilgi hizmetleri, etkileşimli muhasebe hizmetleri ve bilgisayar kiralama hizmetleri gibi daha küçük girişimleri gelişiyordu. ADP (Automatic Data Processing Hisse Senedi), ülkenin özel sektör maaş çeklerinin %10’unu işliyordu ve ABD aracılık bilgi işinde aslan payına (%40) sahipti. O yıl, Turner ADP’den ayrıldı.

ADP’nin (Automatic Data Processing Hisse Senedi) yüksek getiri sağlamayan veya uzun vadeli stratejik hedeflerine uymayan iş girişimlerini sürekli budamasının bir parçası olarak, şirket 1989’da otomatik vezne makinesini ve bankacılık işlerini sattı. The Wall Street Transkript, 13 Kasım 1989, “Karlılıkta devam eden kazanımlarla birlikte gelir artış oranında çarpıcı bir düşüş gördük. İşletmenin iyi yönetildiğini gösterir. ADP’nin maliyet kontrolüne sahip olduğunu ve yönetimin organizasyon içindeki kaldıraç noktalarını anladığını ve maliyetleri aşağı çekebileceğini gösteriyor. Bilgisayar hizmetleri işinde nadir görülen bir özelliktir. Genel olarak teknoloji sektöründe nadir görülen bir özellik.”

ADP’nin gelecekteki başarısı, yalnızca güvenilir değil, aynı zamanda son teknoloji bilgi ve veri işleme hizmetleri üretirken işletme maliyetlerini düşük tutma yeteneğine bağlı olacaktır. Tedbirli bir teknolojik çizgiye geçtiği ve özel yazılım uygulamalarından uzak durduğu dönemden bu yana çok yol kat etti.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Canlı Automatic Data Processing Hisse Senedi (Canlı ADP Fiyatı ve Grafiği)

Related posts

ABD Dolar Endeksi nedir ve nasıl hesaplanır?

Atilla

Metaverse’de sanal arazi

Atilla

Tesla Hisse Senedi: Tesla Nedir? Canlı TSLA Fiyatı ve Grafiği

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku