AnalizNASDAQ 100Nasdaq YatırımıŞİRKETLER

Biogen Hisse Senedi: Biogen Nedir? Canlı BIIB Fiyatı ve Grafiği

Biogen Hisse Senedi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Nasdaq 100 ‘da Biogen Hisse Senedi pandemi döneminde herkese olduğu gibi etkilendi. Peki ne kadar etkilendi ? Biogen Hisse Senedi hakkında bilmeniz gereken her şey bu makalede bulabilirsiniz. James Watson ve Francis Crick’in 1953’te DNA kodunu kırmasıyla başlayan modern biyolojideki olağanüstü gelişmeler, bilimsel atılımlara ve yeni, biyoloji tabanlı biyoteknoloji endüstrisinin yaratılmasına yol açtı. İnsan genomunun kapsamlı haritalanması, yaşam bilimleri araştırmalarındaki değişim oranında bir başka büyük süreksizliğe neden oluyor. Bu kopukluklar, tarihte tıp ve yaşam bilimlerinde ilerleme ve ilaç endüstrisinde önemli organizasyonların kurulması için en büyük fırsatı sağlamaktadır. Biogen, hızla değişen bu ortamda kurumsal ve bilimsel bir liderdir.

ULUSLARARASI YATIRIM SEKTÖRÜNDE LİDER İSİMLER İLE ÇALIŞMAK İSTERSENİZ BİZLERE

BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Biogen Inc.’in Tarihçesi

Biogen Inc.(Biogen Hisse Senedi)  genetik mühendisliği yoluyla insan sağlığı için ilaçlar geliştirir, üretir ve pazarlar. En iyi ürünü, multipl skleroz tedavisinde kullanılan Avonex’tir. Dinamik ve değişken biyoteknoloji endüstrisinde öncü ve kilit bir oyuncu olan Biogen, bağımsızlığını koruyan ve kârlılığa ulaşan az sayıdaki biyoteknoloji şirketinden biri olarak öne çıkmıştır. 21. yüzyıla girerken 300 milyon dolarlık yıllık araştırma ve geliştirme harcamaları ile Biogen, geliştirme hattında bir takım ilaçlara sahipti.

Bir Biyoteknoloji Öncüsü Doğuşu

NASDAQ 100 Biogen Hisse Senedi

Biogen, biyoteknoloji endüstrisinin öncülerinden biri olarak kabul edilir. 1978’de Harvard’da ders veren Nobel ödüllü bir biyolog olan Walter H. Gilbert, araştırmasını pazarlanabilir ürünlere dönüştürmeye karar verdiğinde başladı. 1970’lerin ortalarında bilindiği gibi biyoteknoloji henüz emekleme aşamasındaydı. Proteinlerin hücreler tarafından üretildiği sürecin anlaşılmasına yol açan DNA’nın yapısının keşfi 1953’te gerçekleşti. Ancak daha hızlı ilerleme 1970’lerin başına kadar değildi. Önemli bir şekilde, 1973’te iki ABD’li bilim adamı, bir genden bir DNA parçasının kesildiği ve başka bir gene eklendiği rekombinant DNA sürecini keşfetti. Bu keşfin önemi, bilim adamlarının mikroorganizmaları genetik olarak değiştirebileceklerini ve özellikle de önemli olan, doğal olarak yalnızca küçük miktarlarda meydana gelen büyük miktarlarda protein üretebileceklerini kanıtlamasıydı.

Biogen Hisse Senedi ‘ne Nasıl Yatırım Yapacağınızı Öğrenmek İstiyorsanız, okumaya devam edin

Walter Gilbert, 1970’lerde rekombinant DNA teknolojisinin gelişimine önemli katkılarda bulunmuş ve bu alandaki araştırmaları sonucunda Nobel ödülünü kazanmıştı. 1970’lerin ortalarında ve sonlarında ilgili atılımlar, bilim adamlarının, diğer faydaların yanı sıra, kanseri ve diğer birçok hastalığı tedavi edebilecek veya mükemmel ürünler yaratabilecek çeşitli ‘harika’ ilaçlar ve ürünler yaratmak için sonunda gen ekleme ve klonlama tekniklerini kullanabileceklerini gösterdi. ve fantastik özelliklere sahip hayvancılık. Teknolojinin vaadine rağmen, bu tür ilaçları geliştirebilecek ve piyasaya sürebilecek tanınabilir bir endüstrinin oluşması yavaştı. Aslında 1980’den önce, sadece birkaç önemli biyoteknoloji girişimi ortaya çıkmıştı: Cetus (1971’de kuruldu); Genentech (1976); Genex (1977); Biogen (1978); Centocor (1979); ve Amgen (1980).

SATIN ALMAK İÇİN EN İYİ ALTKOİNİN HANGİSİ OLDUĞUNU BİLMEK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Biogen, biyoteknoloji benzerleri gibi, 1970’lerin sonlarında bazı yatırımcıların, biyoteknolojinin endüstri, tıp, gıda, enerji ve tarımın birçok alanını kökten etkileyeceği inancından yararlanmayı başardı. Biogen ve diğer bazı şirketler, gelişen biyoteknoloji alanına önemli katkılar sağlasa da, endüstrinin patlaması 1980’lere kadar değildi. Büyüme büyük ölçüde ABD Yüksek Mahkemesinin genetiği değiştirilmiş bakterinin patentlenebileceğine dair kararının sonucuydu. Birçoğu için bu karar, biyoteknoloji yenilikçileri için hayal edilemez bir zenginlik olasılığını ortaya koydu. Sonuç olarak, öncelikle risk sermayesi ve aynı zamanda halka açık hisse senetlerinin satışı yoluyla sektöre milyonlarca dolar aktı. Biogen gibi umut vaat eden şirketler bundan en çok yararlandı.

NASDAQ 100 Biogen Hisse Senedi

Biogen, 1970’lerin sonlarında ve 1980’lerin başlarında çeşitli sağlık ilaçları ile ilgili bir dizi araştırma girişimi başlattı. Bazı çabalar boşa çıktı, ancak diğer birçok biyoteknoloji girişiminin aksine, Biogen sonunda bazı pazarlanabilir ürünler üretmeyi başardı. En büyük iki kazanan, hepatit B aşısı ve alfa interferondu. Hepatit B aşısı, adından da anlaşılacağı gibi, karaciğerde ciddi bir enfeksiyona neden olan ve karaciğer kanseri riskini önemli ölçüde artıran kan yoluyla bulaşan bir hastalık olan hepatit B için bir aşıydı; 1990’ların başında dünya çapında 250 milyondan fazla insan hala kronik hepatit B virüsü enfeksiyonlarından muzdaripti. Biogen Hisse Senedi sonunda, genetik mühendisliği teknikleriyle üretilen hepatit B antijenleriyle ilgili olarak birkaç ülkede patentler aldı ve SmithKline Beecham plc ve Merck & Co., Inc. tarafından pazarlanan ilaç büyük bir satıcı haline geldi. Aslında birçok ülkede, bebekler Biogen ilacı kullanılarak yaygın olarak hepatit B’ye karşı aşılandı.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

NASDAQ 100 Hakkında öğrenmek istedikleriniz için buraya tıklayın 

Alfa interferon, Biogen için daha da büyük bir gelir kaynağıydı. Alfa interferon, normal beyaz kan hücreleri tarafından üretilen doğal olarak oluşan bir proteindir. Biogen, rekombinant DNA tekniklerini kullanarak büyük miktarlarda protein üretme sürecini geliştirdi ve patentini aldı. Alfa interferon bileşiği, Amerika Birleşik Devletleri’nde pazar onayı alan ilk genetiği değiştirilmiş ilaç oldu. Biogen’in Intron A olarak da bilinen alfa interferonu, sonunda 60’tan fazla ülkede lisans sahibi Schering-Plough Corporation tarafından hepatit B, hepatit C, genital siğiller, Kaposi sarkomu (AIDS ile ilgili bir kanser) dahil olmak üzere çeşitli durumları tedavi etmek için satıldı. ve tüylü hücreli lösemi.

NASDAQ 100 Biogen Hisse Senedi 1980’ler İflasın Yakınındaydı

Biogen

Biogen, 1980’lerin başında araştırma ve geliştirme oyununda önemli noktalar topladı ve olumlu basın, kasasına on milyonlarca dolar getirdi. Yine de çoğu biyoteknoloji şirketi gibi, Biogen de parayı aktığından daha hızlı ya da daha hızlı tüketiyordu (şirket 1983’te halka açıldı). CEO Gilbert, genetiğiyle oynanmış yeni ilaçlar arayışında, 1980’lerin başında Zürih, Cenevre, Belçika, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren küresel bir araştırma ve geliştirme ağı kurdu. Etkileyici ve bazen etkili olmasına rağmen, organizasyon sonunda hantal hale geldi ve odaklanamadı. Bazı eleştirmenler, bilimsel hünerine rağmen Gilbert’in iş becerilerinden yoksun olmakla suçladı. Şirket araştırma yapmak için harika bir yerdi, ancak henüz bir kâr göstermemişti. 1984 yılına gelindiğinde, Biogen gerçekten de 100 milyon dolarlık çarpıcı bir zarara ulaşmıştı ve iflasın eşiğine gelmişti.

Gilbert, 1980’lerin başında diğer şirketlere ilaçlarını üretmesi, pazarlaması ve dağıtması için lisans vererek Biogen’i ayakta tutmayı başardı. Geçimini sağlamak için Biogen’in patentlerini de satmaya başladı. Bazıları bu hareketi şirketin teknolojik başarılarının satılmasını temsil ettiği için eleştirdi; Biogen’in asıl amacı, aslında, icatlarını hem geliştirmek hem de üretmekti. Bunun yerine, şirket esasen Avrupa, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilaç şirketlerine teknoloji sağlayan bir araştırma butiği haline gelmişti. Bununla birlikte, sonunda, Gilbert’in lisanslaması ve satışı, şirketi toplam iflastan kurtardı. Gerçekten de, Biogen’in bilimsel açıdan bilgili biyoteknoloji start-up akranlarının çoğu, finansal zorluklar nedeniyle, genellikle birleşme veya satın alma yoluyla, etkin bir şekilde işten atıldı.

NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Biogen hisse senedi ‘ne yatırım yapmak için ne yapmalıyım? Öğrenmek İstiyorsanız, okumaya devam edin

1985 yılına kadar Biogen, araştırma maliyetlerinde her gün tahmini 100.000 $ kullanıyordu. Ayrıca, şirket patentlerinin bir kısmını sattığı için telif gelirleri yılda 20 milyon doların altına düşmüştü. Biogen yatırımcıları bıkmıştı; şirketin yöneticileri, aslında, Gilbert’i CEO’luk görevinden almışlardı ve bir yıldan fazla bir süredir onun yerini alacak birini arıyorlardı. Sonunda 1985’te James L. Vincent’ı işe aldılar. Vincent, futbol oynamak için işe alındığı ancak boyun yaralanması nedeniyle oynamadığı Duke Üniversitesi’nden mezun oldu. Pennsylvania Bell Telephone Company’ye katılmadan önce Wharton’da MBA derecesi aldı. Oradan, Texas Instruments-Asia’nın başkanı, Abbott Laboratories’de operasyon şefi ve Allied Health and Scientific Products Company’nin başkanı dahil olmak üzere çeşitli pozisyonlarda görev yaptı. Sert, heybetli ve yetenekli bir yönetici olarak biliniyordu.

Biogen, Vincent’ın komutası altında radikal bir yeniden yapılanma ve geri dönüş başlattı. Biogen’e geldikten kısa bir süre sonra Vincent, Avrupa operasyonlarını sattı veya kapattı ve bazı yeni yöneticiler getirdi. Önemli bir şekilde, şirketin 1980’lerin başında sattığı bazı patentleri kurtarmak için çalışmaya başladı. Vincent geldiğinde, aslında, Biogen patentlerinin yaklaşık yüzde 90’ını satmıştı. Vincent, bu patentlerin çoğunu almak veya geri almak için şirketlerle pazarlık yapmayı başardı. 1989’da Biogen, tüm orijinal patentlerinin yüzde 90’ının kontrolünü yeniden ele geçirdi. Vincent, şirketin teknolojisinin haklarını geri aldığında, bunları diğer üreticilere lisanslamaya başladı. Sonuç, şirketin telif gelirlerinin artması ve Biogen’in bilançosunun yavaş yavaş ödeme gücüne geri dönmeye başlamasıydı.

Biogen Hisse Senedi ne yatırım yapmak güvenli mi ? Cevabını istiyorsaniz okumaya devam edin.

Vincent’ın çabalarının etkisinin gerçekleşmesi yavaştı. Biogen 1985 ve 1988 arasında 70 milyon dolardan fazla kaybetti ve net gelir 1986’da 28 milyon dolara düştükten sonra brüt gelirler 1987’de yaklaşık 8,5 milyon dolara düştü. Ancak Biogen 1980’lerin sonlarında geri dönmeye başladı. Satışlar 1989’da 28,5 milyon dolara ulaştı ve şirket ilk kârını açıkladı – 3.2 milyon dolarlık fazla. Gelirler 1990’da 50 milyon doları aştı ve daha sonra 1991’de 61 milyon dolara ulaştı, bu sırada şirket yıllık 7 milyon dolardan fazla net gelir elde ediyordu. Bu büyüme kısmen Biogen’in ürün yelpazesine yapılan yeni eklemelere atfedilebilir. 1991 yılına kadar şirket, lisans sahipleri aracılığıyla yıllık yaklaşık 600 milyon dolarlık küresel satışlar sağlayan birkaç farklı ilaç satıyordu: Intron A Alfa İnterferon, Hepatit B aşısı, Hepatit B teşhisi ve Gama İnterferon (renal hücreli karsinomu tedavi etmek için kullanılır).

1990’lar ve Ötesi: Lisans Veren’den Üretici ve Pazarlamacıya Geçiş

Biogen, 1992’de, başta alfa interferon olmak üzere birçok ilacının satışındaki büyük kazançlardan yararlandı. Şirket, yıl için 123.8 milyon dolar gelir ve yüzde 500’den fazla bir artışla 38.3 milyon dolar net gelir bildirerek analistleri hayrete düşürdü. Şirket, bu kazanımların yakın gelecekte devam etmesini bekliyordu. Ayrıca, Biogen’in araştırma ve geliştirme hattında, kârlılığına büyük meblağlar ekleme potansiyeli olan birkaç yeni ürün vardı. 1990’ların ortalarına kadar en umut verici ilaçları, sülüklerden elde edilen bir kan sulandırıcı olan Hirulog’du. Trombin’in (kanı pıhtılaştıran ana enzim) doğrudan inhibitörü olarak görev yapan Hirulog, şiddetli ve ani göğüs ağrıları olan kişilere anında rahatlama sağlamak ve balon anjiyoplasti veya koroner baypas yoluyla damarlar açıldıktan sonra pıhtılaşma komplikasyonlarını önlemek için tasarlandı. ameliyat. Biogen, Hirulog’a büyük yatırım yapmıştı ve onu pazarlamak için Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayı almaya çalışıyordu.

Biogen Hisse Senedi ‘ne yatırım yapmak için en iyi zaman ne zamandir? Öğrenmek İstiyorsanız, okumaya devam edin

Hirulog projesi, Biogen’in yalnızca bir ilaç geliştiricisi ve lisans vereni olmaktan ziyade bir üretici ve pazarlamacı olma dürtüsünü temsil ediyordu. Aynı zamanda Biogen, geliştirdiği ve üretmek istediği interferon beta-1a (ticari adı Avonex olan) adı verilen ve tekrarlayan multipl skleroz tedavisi için tasarlanmış bir ilaç için onay arıyordu. Her iki ilaç da 1994 ortalarında klinik testlerin son aşamalarındaydı. Onaylanırsa, Biogen’i kendi ilaçlarını ve ürünlerini geliştiren ve satan tam teşekküllü bir ilaç şirketi olarak yeni bir çağa sokacaklar. Üstelik Vincent, onaylarına hazırlanmak için Biogen’in yönetim ve satış gücünü güçlendiriyordu. Bu amaçla, Ocak 1994’te James R. Tobin’i Biogen’in yönetim saflarına yeni oluşturulan başkan ve operasyon müdürü pozisyonunda hizmet etmesi için alarak büyük bir darbe gerçekleştirmişti.

49 yaşındaki Tobin, daha önce bir finansal analistten şirketin başkanına yükseldiği ilaç devi Baxter International Inc.’de 21 yıl geçirmişti. Tobin, Baxter’a katılmadan önce Harvard Business School’dan yüksek lisans derecesi aldı. Görünüşe göre Baxter’da baş yönetici pozisyonunu üstlenmek üzere yetiştiriliyordu ve farklı türde bir meydan okuma aradığına karar verdi. Tobin, ilaç endüstrisinde ağır bir oyuncu olarak kabul edildi ve Biogen’e geçişi, bu şirkete sektörde yeni bir saygı kazandırdı. Tobin’in Biogen’deki işi, şirketi bir lisans verenden bir ilaç üreticisine ve pazarlamacısına yönlendirmek olacaktır. Gelmeden kısa bir süre önce, Biogen yıl için 136.5 milyon dolarlık rekor gelir ve yaklaşık 32.5 milyon dolarlık net gelir bildirdi.

PETROLE NASIL YAPACAĞINIZ KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYIN

Biogen Hisse Senedi

Biogen 1994’e büyük umutlarla girdi. Ancak hayalleri bir dizi aksilikle geçici olarak durduruldu. 1994 sonbaharında Biogen, hayal kırıklığı yaratan test sonuçları nedeniyle Hirulog’u piyasaya sürme çabalarını durdurduğunu açıkladı. Bu haber, hissedarların uyuşturucu üzerinde çalışmayı durdurdukları için menkul kıymet ihlallerini iddia eden davalarla karşılandı. Ardından, Ocak 1995’in başlarında, Alman ilaç devi Schering AG’nin (II. Ancak Biogen, Avonex interferon beta-1a’yı pazarlamak için gerekli tüm patentlere erişimi olduğunu iddia etti. Bununla birlikte, haber, Biogen’in hisse senedi fiyatını Hirulog gerilemesinden önce 55.75$’dan yüksek olan 7$’ı 35.37$’a düşürdü.

Büyük ölçüde Hirulog ile ilgili zararlardan dolayı Biogen, 156.34 milyon dolarlık gelirden 4.9 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Şirketin sorunları, Biogen’in geliştirdiği ve Schering-Plough Corp.’a lisansladığı alfa interferonun Japonya’daki fiyatlandırma değişikliklerinin, ilk çeyrek kârlarında önemli bir düşüşe katkıda bulunmasıyla, 1995’in başlarında daha da kötüleşti. Bununla birlikte, Biogen’in bilançosu darbeye kolayca dayandığından, bu haber şirketin hisse senedi fiyatını yalnızca marjinal olarak etkiledi. Aslında, Biogen’in 1990’ların başında elde ettiği kazanımlar onu mükemmel bir mali şekle sokmuştu. Şirket 1990’ların ortalarına nakit zengini ve ülkedeki en sağlıklı biyoteknoloji şirketleri arasına girdi. Hâlâ pazarlanabilir ilaçlarının ruhsatlandırılmasından gelir elde ediyordu ve bu ürünlerden bazıları pazar değişikliklerinden faydalanmak için iyi bir konumdaydı. Ayrıca, pazar öncesi testin klinik veya nihai aşamasını henüz aşamamış olmalarına rağmen, geliştirme aşamasında olan bir dizi umut verici ürüne de sahipti.

Biogen hisse senedi değerli mi ? Cevabını istiyorsaniz okumaya devam edin.

Mayıs 1996’da, şirket tarihindeki önemli bir olayda, Biogen FDA’nın, tekrarlayan multipl skleroz formlarını tedavi etmek için Biogen’in Avonex interferon beta-1a ilacını oybirliğiyle onayladığını duyurdu. Çalışmalar, Avonex’in, Biogen CEO’su Vincent’ın sözleriyle, “kör bir klinik deneyde [MS] sakatlığının ilerlemesini yavaşlattığını ve alevlenmelerin sıklığını azalttığını gösteren ilk ve tek ilaç” olduğunu buldu. Ön FDA onayını takip eden 18 aylık planlama sayesinde Biogen, nihai FDA onayından sonraki 35 saat içinde Avonex’i Amerika Birleşik Devletleri’nde pazarlamaya başladı. Ancak başarılı bir lansman, beta interferon ilacını 1995 yılında Betaseron adı altında Amerika Birleşik Devletleri’nde satmaya başlayan Schering AG tarafından açılan bir davayla tehlikeye girdi. FDA, 1993’te bunu onaylarken, Schering’e federal Yetim Uyuşturucu Yasası (‘yetim uyuşturucu statüsü’ olarak adlandırılır) kapsamında Betaseron karşısında münhasırlık hakkı vermişti; Bununla birlikte, üç yıl sonra benzeri görülmemiş bir hamleyle, ajans, Avonex’in cilt yan etkilerini azaltan enjeksiyon yöntemi nedeniyle, Avonex’e paralel yetim ilaç statüsü verdi. Schering, FDA’ya dava açtı, ancak Ekim 1996’da bir federal yargıç, Avonex’in Betaseron’dan ‘klinik olarak üstün’ olduğu ve dolayısıyla Yetim İlaç Yasası’nda belirtildiği gibi paralel korumayı hak ettiği konusunda FDA ile anlaşarak davayı reddetti. 1996’nın sonlarına doğru Avonex, Biogen tedavisi için yazılan yeni reçetelerin yüzde 60’ından fazlası ile Amerika Birleşik Devletleri’nde Betaseron’dan daha fazla satıyordu.

Avonex’in piyasaya sürülmesi, Biogen’deki satışların 1995’te 134.7 milyon dolardan 1996’da yaklaşık yüzde 93’lük bir artışla 259.7 milyon dolara yükselmesine yardımcı oldu. Net gelir rekor 40,5 milyon dolar oldu. 1997’nin başlarında Tobin, başkan ve CEO’luğa terfi etti ve Vincent başkan olarak kaldı. O yıl şirket, Avrupa’da Schering ile bir patent savaşında kaybetmesine rağmen Avonex’i Avrupa Birliği’nde pazarlamaya başladı. Biogen ve Schering arasındaki beta interferon ürünleriyle ilgili dava 21. yüzyılın başlarına kadar devam etti ve Biogen’in geleceğini kararttı. Biogen ayrıca, 1998 ve 1999’a kadar piyasaya sürülecek yeni ürünlerin eksikliği ve 2000’den itibaren telif ücretlerinden elde edilen gelirin düşme potansiyeli de vardı. astım ve diğer hastalıkların tedavisi. Anlaşmanın bir parçası olarak Merck, Biogen’e birkaç yıl içinde önemli bir nakit infüzyonunu temsil eden 145 milyon $ kadar ödemeyi kabul etti.

Human Biology and Behaviour - BSc (Hons) - Undergraduate courses -  University of Kent

Biogen, 1998’de Ulusal Teknoloji Madalyası’nın sahibiydi ve ‘dünya çapında önceden yeterince hizmet alamayan büyük hasta popülasyonlarını tedavi etmek için tasarlanmış’ farmasötikler geliştirmekten ve özellikle rekombinant kullanan ilk aşılar olan hepatit B aşılarını geliştirmekten dolayı onur duydu. DNA teknolojisi. Ancak bu prestijli ödülün açıklanmasından kısa bir süre sonra, şirket Tobin’in ani ayrılışıyla sarsıldı. Başkan ve CEO, Vincent ile çatışmış ve şirket yönetim kurulundan daha serbest bir el talep etmişti. Kurul reddetti ve Tobin’in istifasına yol açtı. Vincent geçici CEO olarak atandı ve Avrupa operasyonlarından sorumlu on yıllık bir şirket gazisi olan James C. Mullen, Şubat 1999’da başkan ve COO’ya terfi etti. Bu arada, Biogen rekor gelir üzerinden 138,7 milyon dolarlık rekor net gelir kaydetti. 557,6 milyon dolar. Avonex’in satışları 394 milyon dolar ya da toplamın yüzde 70’inden fazlasıydı.

Yeni yıldan sonra Biogen Hisse Senedi Rakipler ve Bağlı kurumlar

Avonex’in yetim ilaç statüsünün 2003 yılında sona ermesiyle birlikte, Biogen’in pazara ek ürünler getirmesi gerekiyordu. Şirket, 1999 yılının sonlarında, bir bağışıklık sistemi düzenleyicisi olan Antova’nın denemelerini, denemelere katılan bazı hastalarda kan pıhtıları geliştirdikten sonra durdurduğunda bir gerileme yaşadı. Bununla birlikte, onay sürecinde daha sorunsuz ilerleme, cilt hastalığı sedef hastalığını tedavi etmek için bir ilaç olan Amevive idi. Biogen, 2002 yılı başlarında FDA onayı almayı umuyordu. Ayrıca, Adentri adlı bir konjestif kalp yetmezliği tedavisi de sıradaydı. Şirket, satışları kısmen coğrafi pazar genişlemesi nedeniyle 1999’da 621 milyon dolara ulaşan gişe rekorları kıran Avonex ilacının diğer potansiyel kullanımlarını araştırıyordu. 2000 yılının başlarında Biogen, Avonex’in hastalığın erken belirtilerini gösteren kişilerde multipl skleroz gelişimini geciktirmede etkili olduğunu kanıtladığını duyurdu. Şirket, ilacın reçete etiketini bu potansiyel yeni hastaları içerecek şekilde genişletmek için FDA ve dünya çapındaki diğer düzenleyici kurumlardan onay almak için hemen harekete geçti. Haziran 2000’de Mullen başkan ve CEO’luğa terfi etti ve Vincent başkan olarak devam etti. Bu nedenle Mullen, boru hattı aracılığıyla Avonex’in takibine rehberlik etme konusunda önemli bir sorumluluk üstlendi.

Başlıca Bağlı Kuruluşlar: Biogen Canada, Inc.; Bio Holding I, Inc.; Bio Holding II, Inc.; Biogen Emlak Şirketi; Biogen Realty Limited Ortaklığı; Biogen Technologies, Inc.; Biogen Belçika S.A./NV; Biogen B.V. (Hollanda); Biogen France S.A.; Biogen GmbH (Avusturya); Biogen GmbH (Almanya); Biogen International B.V. (Hollanda); Biogen Limited (İngiltere); Biotech Manufacturing CV (Hollanda); Biotech Manufacturing Limited (Kanal Adaları); Biogen Norveç AS; Biogen İsveç AB; Biogen (Danimarka) A/S; Biogen Finlandiya Oy; Biogen Dış Satış Şirketi, Ltd. (Barbados).

Başlıca Rakipler: Amgen Inc.; Serono S.A.; Cephalon, Inc.; Genentech, Inc.; Glaxo Wellcome plc; Interferon Sciences, Inc.; Merck & Co., Inc.; Novartis AG; Schering AG; Teva İlaç Sanayi Limited Şirketi; Vertex İlaç Anonim Şirketi.

DAX 40 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Canlı BIIB Fiyatı ve Grafiği

Related posts

ABD Piyasaları 12 Eylül

Atilla

ABD Piyasaları 19 Ekim

Atilla

Apple Artık Dünyanın En Değerli Şirketi Değil

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku