AnalizNASDAQ 100Nasdaq YatırımıŞİRKETLER

Cadence Design Hisse Senedi : Cadence Design Nedir? Canlı CDNS Corporation Fiyatı ve Grafiği

Cadence Design Hisse Senedi : Cadence Design Nedir? Canlı CDNS Corporation Fiyatı ve Grafiği

Cadence Design Hisse Senedi hakkında bilmeniz gereken her şey

Nasdaq 100 ‘da Cadence Design Systems, Inc (Cadence Design Hisse Senedi), 1993 yılında yüzde 18 pazar payını koruyan elektronik tasarım otomasyonu (EDA) yazılımının dünyanın önde gelen geliştiricisidir. EDA yazılımı, özellikle bilgisayar destekli tasarım ve mühendislik (CAD/CAE) yazılımının bir biçimidir. elektronik sistemlerin ve entegre devrelerin (IC’ler) tasarımının otomatikleştirilmesi. Cadence Design’ın müşterileri, diğer cihazların yanı sıra bilgisayar bileşenlerinde, telekomünikasyon ekipmanlarında, televizyon setlerinde, video oyun sistemlerinde, çağrı cihazlarında, saatlerde, faks makinelerinde, barkod tarama sistemlerinde ve kalp pillerinde kullanılan bilgisayar çipleri ve devreleri üreten şirketlerdir. Cadence’in müşterileri arasında IBM, Apple Computer, Motorola, Sharp Electronics ve Hitachi bulunmaktadır.

Cadence faaliyete başladığında IC’lerin bilgisayar destekli tasarımı hızla büyüyen bir alandı. Çip üreticileri, her çipe giderek daha fazla sayıda küçük transistör takmaya çalıştıkça, çip tasarımının karmaşık düzeni ve doğrulaması, tasarım otomasyon yazılımına bağlı hale geldi.

Cadence Design Systems Inc.(Cadence Design Hisse Senedi), CAD yazılım şirketleri olan EC AD Inc. ve SDA Systems Inc.’in birleşmesinden doğan yeni şirket olarak Haziran 1988’de kuruldu. Santa Clara, California merkezli EC AD, CAD/CAE yazılımı geliştirip sattı. Hem şematik tasarım hem de test aşamaları dahil olmak üzere IC’lerin tasarımını hızlandırın. Şirketin uzmanlık alanı, teknoloji lideri olduğu tasarım doğrulama yazılımıydı. Şirketin en büyük müşterileri Digital Equipment, NCR, Data General, National Semiconductor ve Advanced Micro Devices idi.

ECAD, Ağustos 1982’de, SDA birleşmesine kadar yönetim kurulu başkanlığı ve icra kurulu başkanlığı görevlerini yürüten Glen M. Antle tarafından kuruldu. Antle, 1959’dan beri Texas Instruments, ITT, Teledyne ve Data General’da IC’ler ve yarı iletkenler üzerinde çalışmıştı. ECAD’i kurana kadar Antle, Sunnyvale, California’daki Systems Engineering Laboratories’in (SEL) mikro elektronik ürünler bölümünün başındaydı. SEL 32 bitlik bir bilgisayar geliştirmeye başladığında, şirketin CAD ekibi yeni tasarımı test etmek için son derece hızlı bir algoritma geliştirdi. Bu yeni CAD test teknolojisi, ECAD’in yazılım ürünlerinin temeli olacaktı. 1982’de SEL, Gould Inc. tarafından satın alındı ​​ve Sunnyvale tesisi kapatıldı. Gould/SEL, Antle ve ekibinin üzerinde çalıştığı bir işletim sistemi üzerinde bazı bitmemiş işleri tamamlaması karşılığında, Antle’ye CAD teknolojisinin pazarlama haklarını artı yeni yazılım teknolojisi için 25.000 $ finansman sağladı. Böylece Antle kendi şirketi ECAD Inc.’i kurdu ve operasyonlar Ocak 1983’te başladı.

Cadence Design Hisse Senedi : Cadence Design Nedir? Canlı CDNS Corporation Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

Cadence Design Systems Inc.,(Cadence Design Hisse Senedi)  ECAD, ilk CAD entegre yazılım paketi olan Dracula’yı Nisan 1983’te satmaya başladı. Dracula, rakiplerinin yazılımından çok daha hızlı çalışan, entegre devre yerleşimi doğrulaması için bir dizi programdı. Paket, diğer programların yanı sıra bir tasarım kuralı denetleyicisi, bir elektrik kuralı denetleyicisi ve bir düzene karşı şematik tutarlılık denetleyicisi içeriyordu. Nisan 1984’te ECAD, özellikle MOS (metal oksit yarı iletken) çip tasarımı tekniği için geliştirilmiş piyasadaki tek devre simülasyon programı olan Simon Simulator’ı üreten Simon Software’i satın aldı. ECAD’in ikinci büyük ürün ailesi SYMBAD, IC’lerin yerleşim tasarımının otomasyonunu sağladı. Ağustos 1987’de ECAD, Omnicad Corp.’un ürün grubunu satın alarak baskılı devre kartı tasarımı ve yerleşim pazarına girdi.

Cadence Design Systems Inc., (Cadence Design Hisse Senedi) Diğer CAD şirketlerinin çoğundan farklı olarak, ECAD yalnızca yazılım sağlıyordu ve yazılımı, farklı donanım türlerinde çalışacak sürümlerde tasarlandı. ECAD yazılımı, IBM, Sun Microsystems, Apollo, Gould, Ridge ve Elxsi tarafından üretilen bilgisayarlar için kullanıma sunuldu. ECAD ayrıca Daisy Systems, Control Data ve VIA sistemleri tarafından sağlanan CAD/CAE sistemlerinin bir parçası olarak yazılımını satmak için orijinal ekipman üreticisi (OEM) sözleşmelerine sahipti.

ECAD, 1983’ten beri her yıl kâr ediyor, satışları ve kârı istikrarlı bir şekilde arttı. 1986’da gelirleri 16.59 milyon dolardı ve kârları 1.5 milyon dolardı. Ertesi yıl, satışlar 23.90 milyon dolara yükseldi ve karlar ikiye katlanarak 3.16 milyon dolara çıktı. Şirket, 10 Haziran 1987’de 1,5 milyon adi hisse senedi satışıyla halka açıldı ve 11,3 milyon dolar sermaye artırdı. Ayrıca ECAD, Tayvan, Hong Kong ve Batı Avrupa’yı hedefleyerek denizaşırı ülkelerde pazarlamaya başlamıştı. 1987’de şirketin Fransa, Batı Almanya, Birleşik Krallık ve Hong Kong’da yan kuruluşları vardı; Tayvan’da bir araştırma ve geliştirme merkezi; ve Japonya’da lisanslı bir distribütör.

Cadence Design (Cadence Design Hisse Senedi) , San Jose, California’da bulunan SDA Systems Inc., yarı iletken yongaların fiziksel tasarımı için bilgisayar destekli mühendislik yazılımı geliştirdi ve sattı. SDA, 1983 yılında National Semiconductor Corp.’da ürün müdürü olan James Solomon tarafından kuruldu. Solomon, tasarım yazılımı geliştirmek için ihtiyaç duyulan özel mühendislik yeteneğini çekmek için National Semiconductor’ın desteğiyle kendi şirketini kurdu.

SDA, National Semiconductor and General Electric Co.’dan, bu şirketlerle özel kurumsal sponsor/müşteri ortaklıkları kurarak, her biri 1,5 milyon dolarlık başlangıç ​​finansmanı aldı. Daha sonra Harris Corp. ve L. M. Ericsson Telephone Co. ile benzer sponsorluk ilişkileri kuruldu ve her biri 1,5 milyon dolarlık katkı sağladı. Nisan 1987’de SDA, Japonya’dan Toshiba Ltd. ve İtalya’dan SGS Corp. ile benzer teknoloji ortaklıkları imzaladı. Bu tür ittifaklar, risk sermayesi şirketlerinden sağlanan fonlardan daha az özsermaye için daha fazla finansman sağladı, ancak düz satış sözleşmelerinin aksine, aynı zamanda ön nakit de getirdi. Öz sermayeye sahip olmalarına rağmen, kurumsal sponsorların hiçbiri SDA üzerinde doğrudan kontrole sahip değildi. SDA, teknolojisini paylaşmaktan çekinmedi çünkü müşterileriyle olan yakın ilişkisi, şirketin müşterilerinin ihtiyaçlarına hizmet etmek için daha iyi ürünler sunmasına yardımcı oldu.

Implementation system for complex SoC designs

SDA’nın birincil teknolojik yeniliği, tasarımcıların çeşitli satıcılardan yazılım araçlarını ortak bir kullanıcı arayüzü ve veritabanında bağlamasına izin veren tasarım çerçevesi mimarisiydi. 1985’te SDA, böyle bir çerçeve ürününü ticari olarak tanıtan ilk yazılım şirketiydi. ECAD gibi, SDA da yazılımlarının Sun Micrososytems, Digital Equipment ve Apollo Computer’dan iş istasyonları gibi farklı bilgisayar donanımı platformlarında çalışabilen sürümlerini sağlayarak o sırada rakiplerinden ayrıldı.

1984 yılında, Cadence Design (Cadence Design Hisse Senedi) 33 yaşındaki Joseph B. Costello, müşteri hizmetlerinden sorumlu başkan yardımcısı olarak SDA’ya katıldı. Bir dizi görevde bulundu ve 1987 yılının Mart ayında SDA’nın başkanı ve baş işletme görevlisi oldu. Costello, Yale Üniversitesi’nden fizik alanında yüksek lisans derecesi aldı ve National Semiconductor’da araştırma ve geliştirme müdürü olmadan önce Berkeley’deki California Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına başladı. Costello’nun atanması üzerine Solomon, başkan ve genel müdürlük görevlerini sürdürdü.

1986’da SDA’nın yaklaşık 6 milyon dolarlık satışları vardı ve ertesi yıl 18 milyon dolara sıçradı ve şirketin kâr etmesine izin verdi. İmtiyazlı hisse senedi satışından ek 8.3 milyon dolar toplayan şirket, Eylül 1987’de hisse başına 7.50 ila 9 dolar arasında 3.4 milyon hisseyi halka arz etmek için başvuruda bulundu. Ancak, 19 Ekim 1987’de borsa çöküşü bu planların gerçekleşmesine neden oldu. iptal edildi.

Şubat 1988’de, ECAD Inc. ile SDA Systems Inc.’i 72 milyon dolarlık hisse senedi takası karşılığında satın almak üzere bir anlaşmaya varıldı. O zamanlar ECAD’in 197 çalışanı ve SDA’nın 161 çalışanı vardı. Birleşme 31 Mayıs’ta tamamlandı ve 1 Haziran’da yeni bir şirket olan Cadence Design Systems, Inc. kuruldu. Birleşen şirketin CEO’su, birleşmeden sonra kalmadı. Benzer şekilde, ECAD’in başkanı ve COO’su James Hill, Şubat ayında birleşme kararının ardından istifa etmişti. Böylece Costello, Cadence’in CEO’su ve başkanı oldu. Costello, tüm çalışanlar arasındaki iletişim çabalarıyla birleşmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olmakla itibar kazandı.

31 Aralık 1988’de sona eren yıl için Cadence’in satışları 78.61 milyon dolar, net gelir 15.96 milyon dolardı ve şirketin 433 çalışanı vardı. Ağustos 1989’da Cadence, ek bir hisse senedi teklifinde 1,6 milyon dolar topladı ve Cadence’in hissesinin kamu payını artırdı. O zamana kadar, eski SDA’nın kurumsal sponsorları, yüzde 10 ile Harris Corporation gibi şirkette hala büyük hisselere sahipti.

Cadence Design Hisse Senedi : Cadence Design Nedir? Canlı CDNS Corporation Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

Şirket Perspektifleri:

Cadence’de kendimizi tam müşteri memnuniyetine adadık. Aslında, müşteri başarısına bağlılık, temel şirket değerlerimizden biridir. Bu vaadi desteklemek için Cadence (Cadence Design Hisse Senedi) başkanı ve CEO’su Ray Bingham, Dünya Çapında Müşteri Savunuculuğu (WCA) organizasyonunu kurdu. Her müşterinin Cadence deneyiminden memnun kalmasını sağlamak için WCA, yakın zamanda Eğitim Hizmetleri ve Müşteri Desteğini içerecek şekilde genişletildi. Bu değişiklikler, WCA’nın, müşteri ihtiyaçlarına evrensel bir bağlılığı, daha güçlü müşteri ilişkilerini ve üstün iş değerini destekleyen müşteri merkezli bir kurumsal kültür oluşturma birincil misyonuna odaklanmasına olanak tanır.

Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), birden fazla bilgisayar platformu için yazılım sunma stratejisini sürdürdü. Sun Microsystems, Digital Equipment ve Apollo bilgisayarlarının sürümlerine ek olarak Cadence, 1989 ve 1990’da Hewlett-Packard, Sony ve NEC bilgisayarları için yazılımlar sunmaya başladı. Bu arada rakipleri Mentor Graphics Corporation, Daisy Systems Corporation ve Valid Logic Systems Inc., anahtar teslimi sistemler için yazılımları bilgisayar donanımı ile birleştirmeye devam etti. Yazılım taşınabilirliği, çeşitli uygulamalar için zaten yaygındı, ancak 1990’ların başına kadar CAD yazılımı için yaygın hale gelmedi.

Cadence (Cadence Design Hisse Senedi) kısa sürede dünyanın önde gelen IC veya çip tasarım yazılımı tedarikçisi haline geldi. 1989’da Cadence, pazar araştırma şirketi Dataquest Inc’e göre yüzde 11.5 (çoğunlukla Japonya’da) Seiko Instrument and Electronics ve yüzde 8,4 ile Mentor Graphics Corporation’ın önünde yüzde 15.4 pazar payına sahipti. Bir yıl sonra Dataquest, Cadence’s Pazar payı yüzde 44,2.

Cadence, büyük Japon pazarının baskın tedarikçisi haline gelerek uluslararası IC tasarım yazılımı pazarındaki en büyük paya sahip olmayı başardı. 1989’da Japonya, dünyadaki yarı iletkenlerin yüzde 40’ını üretiyordu ve Cadence, 1989 gelirinin yüzde 30’unu Japonya’dan elde ederek ilk on Japon çip üreticisinden dokuzuna hizmet ediyordu. Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), Japon pazarındaki başarısını kısmen, selefi SDA’nın sadece distribütörlerle sözleşme yapmak yerine firmalarla ortaklık yapma uygulamasını uygulayarak elde etti. Nisan 1989’da Tokyo’da bir yan kuruluş olan Cadence Design Systems K.K. kuruldu. Bu yan kuruluş, pazarlama, finans ve araştırma ve geliştirmeyi de yürüterek sadece bir satış ofisinden daha fazlası olarak hizmet etti.

Cadence Design Hisse Senedi : Cadence Design Nedir? Canlı CDNS Corporation Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

Yeni Ürün Stratejileri ve Genişleme: 1980’lerin Sonlarından 1990’ların Başlarına

Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), 1989’da yeni bir ürün stratejisi uygulamaya başladı ve yalnızca IC çip tasarımı yerine bilgisayar gibi bir elektronik ürünün genel tasarımı için kullanılan sistem tasarım yazılımına genişledi. Bu, diğer görevlerin yanı sıra mekanik tasarım, bilgisayar destekli üretim ve dokümantasyon işlemlerini gerçekleştirebilecek yazılımların sağlanmasını içeriyordu. Cadence (Cadence Design Hisse Senedi) lider çip CAD sağlayıcısı olmasına rağmen, 1989’daki çip tasarım pazarı, toplam 1,05 milyar dolarlık EDA pazarının en büyük bileşeni olan 880 milyon dolarlık sistem tasarımı pazarına kıyasla sadece 179 milyon dolardı. 1989’da EDA yazılım endüstrisi yıllık yüzde 25 büyüyordu. Costello, Cadence’i 1989’da dördüncü sırayı alarak 1992’de lider EDA şirketi haline getirmeyi hedefliyordu ve şirketin öncelikle sistem tasarımı araçlarının en az ikinci en büyük tedarikçisi haline gelmesi gerektiğine karar verdi.

Bu amaçla Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), tamamlayıcı teknolojilere sahip üç CAD şirketi daha satın aldı. Mart 1989’da Cadence, Santa Clara, California merkezli Intergraph Inc.’in bir yan kuruluşu olan Tangent Systems Corporation’ı satın aldı. Tanjant tarafından sağlanan kapı dizisi ürünleri, entegre devre düzeni tasarım yazılımı. Kasım 1989’da Cadence, Lowell, Massachusetts’teki Gateway Design Automation Corporation’ı satın aldı. Gateway’in gücü simülasyon yazılımındaydı ve şirketin ana ürünü Verilog mantıksal simülasyon yazılımı serisiydi. Nisan 1990’da Cadence, Milwaukee, Wisconsin’de yerleşik bir baskılı devre kartı tasarım yazılımı ve üretim hizmetleri tedarikçisi olan Automated Systems Inc.’i satın aldı.

Cadence ayrıca 1989’da gelirlerin yüzde 21’i veya 29 milyon dolar gibi alışılmadık derecede yüksek bir oranda araştırma ve geliştirmeye büyük yatırım yaptı. Sistem tasarımı pazarına odaklanmak için şirket, sistem tasarımına ve analog tasarıma ayrılmış yeni bölümler kurdu. Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), Eylül 1990’da tam bir sistem tasarımı yazılım paketi olan Amadeus’u tanıttı.

1989’un sonunda, Cadence’nin satışları 1988’de 78.61 milyon dolardan 142.8 milyon dolara neredeyse iki katına çıktı, net gelir ise 15.96 milyon dolardan 27.78 milyon dolara yükseldi. Ayrıca şirketin iş gücü de yıl içinde 433’ten 978’e yükseldi. Ertesi yıl, satışlar 231.4 milyon dolara ulaştı ve Cadence, Mentor Graphics Corporation’ın ardından ikinci lider EDA tedarikçisi oldu.

Cadence Design Hisse Senedi : Cadence Design Nedir? Canlı CDNS Corporation Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

1990’ların sonlarında Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), tasarımcıların fikirlerini kapı düzeyinde mühendislik yerine yüksek düzeyli bir donanım tanımlama dilinde (HDL) tasvir etmelerini sağlayan yeni bir sistem tasarımı metodolojisine dayalı CAD yazılımı geliştiriyordu. son trend olan sistem tasarımına “yukarıdan aşağıya” bir yaklaşım.

Gateway Design Automation’ın satın aldığı Cadence’in Verilog-XL simülatör yazılımı zaten kendi HDL’sini kullanıyordu. Mayıs 1990’da Cadence, Verilog’un HDL’sini özel ve üçüncü taraf yazılım geliştirme için kamuya açık hale getirme niyetini açıkladı. Cadence daha sonra Verilog’un HDL’si ile dosya uyumluluğunu denetlemek ve Elektronik ve Elektrik Mühendisleri Enstitüsü tarafından Verilog HDL’nin bir standart olarak benimsenmesini teşvik etmek için Open Verilog International komitesinin kurulmasına sponsor oldu. Cadence, Verilog HDL için rakipleri arasından bazı destekçiler kazanırken, sektördeki diğerleri mevcut VHDL standardını tercih etti. Mayıs 1992’de Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), Verilog HDL ve VHDL’nin birlikte çalışabilirliği için çağrıda bulundu. Sonunda, 1993’te Cadence, Leapfrog adlı bir simülatör olan VHDL endüstri standardına dayalı bir ürün tanıttı.

Önemli Tarihler:

1982: ECAD Inc. kuruldu.

1983: SDA Systems Inc., James Solomon tarafından kuruldu.

1984: Joseph Costello, SDA’ya katıldı.

1987: ECAD, yaklaşık 24 milyon dolarlık satışla halka açıldı.

1988: ECAD, SDA’yı satın aldı ve Cadence Design Systems’ı kurdu; Costello, yeni firmanın CEO’su ve başkanı olarak atandı.

1989: Cadence, Tokyo’da bir yan kuruluş kurdu.

1991: Şirket, Valid Logic Systems Inc.’i satın aldı ve lider EDA tedarikçisi oldu.

1993: Comdisco Systems Inc. satın alındı.

1997: Cooper & Chyan Technology Inc. ve High Level Design Systems satın alındı; Costello, Knowledge Universe LLC’nin başına geçmek üzere firmadan ayrılır.

2000: Cadence, yan kuruluşu Tality Corporation’ı kurdu.

2001: Avant! Cadence’den kaynak kodunu çalmaktan suçlu bulundu.

Why Cadence Design Systems Stock Plummeted Today | The Motley Fool

Aralık 1991’de Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), 200 milyon dolarlık stok karşılığında üçüncü sıradaki EDA tedarikçisi olan Valid Logic Systems Inc.’i satın aldı ve onunla birleşti. Geçerli başkan ve operasyon şefi L. George Klaus, Cadence’in başkan yardımcısı ve operasyon direktörü oldu ve Geçerli başkan ve CEO W. Douglas Hajjar, başkan yardımcısı oldu. Valid, özellikle elektronik sistemler ve baskılı devre kartları için bir EDA yazılımı geliştiricisiydi ve ürün hatları 1992 boyunca Cadence’inkilerle birleştirildi. Böylece Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), 1992’ye Mentor Graphics’i yüzde 24 ile lider EDA tedarikçisi olarak girdi. Pazar payı.

Cadence’in geliri 1991’de 1990’a göre biraz daha yüksek olmasına rağmen, şirket, büyük ölçüde 49.9 milyon dolarlık yeniden yapılandırma maliyeti ve Valid Logic Systems ile birleşmeyle ilişkili birleşme maliyetlerinde 1.7 dolarlık nedeniyle 22.4 milyon dolarlık net zarar kaydetti. Birleşmeyi takip eden aylarda, işten çıkarmaları ortadan kaldırmak amacıyla Cadence çalışanlarının yüzde 10’u işten çıkarıldı. 1991’in ilk yarısında, daha zayıf bir ekonomi nedeniyle satış büyümesi de yavaşladı.

Temmuz 1993’te Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), Comdisco, Inc.’in bir yan kuruluşu olan Comdisco Systems Inc.’i 13 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında satın aldı. Comdisco Systems, tahmini yüzde 70 pazar payıyla dijital sinyal işleme ve iletişim uygulamaları için tasarım yazılımında liderdi. Comdisco’nun teknolojisi, tasarımı şu anda mevcut olandan daha yüksek bir soyutlama düzeyine getirmişti. Şirket, 1988 yılında sinyal işleme çalışma sisteminin tanıtımıyla sistem düzeyinde tasarıma öncülük etmişti. Cadence böylece büyüyen blok diyagramlı dijital sinyal işleme tasarım araçları pazarlarında ve ağ analizi araçlarında lider konumunu kazandı. Birim, Haziran 1994’te Redwood Design Automation’ın satın alınmasıyla Alta Group olarak yeniden adlandırıldı.

1992’nin dördüncü çeyreğinde rekor gelir ve kârların ardından şirket, gelirinde yüzde 35’lik bir düşüş ve 1993’ün ilk çeyreğinde faaliyet zararı yaşadı. Düşük satışlar, müşterilerin kafasını karıştıran ürün stratejisindeki bir değişikliğe ve özellikle de düşük ekonomik koşullara bağlandı. Japon pazarı.

Şaşırtıcı derecede düşük satışlara yanıt olarak, Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), Nisan 1993’te bir yeniden mühendislik planı başlattı. Bu, mali sonuçların iyileştirilmesine, yeni bir işletme müdürü ve yeni bir mali işler müdürü dahil olmak üzere yeni yöneticilerin işe alınmasına ve yeni yöneticilerin güçlendirilmesine odaklanmayı içeriyordu. uluslararası satış operasyonları. Gelirler 1993’ün her çeyreğinde arttığından ve sonraki çeyreklerde faaliyet zararı olmadığından, yeniden yapılanma hemen olumlu sonuçlar verdi. Yıl, yeniden yapılandırma maliyetlerindeki 13,5 milyon dolar nedeniyle 12,78 milyon dolarlık net zararla sona erdi.

Digital Strategy | NASA

1993’teki düşük gelirler, hem daha büyük EDA şirketlerinin, Cadence (Cadence Design Hisse Senedi) hem de Mentor’un karşı karşıya olduğu bir endüstri eğiliminin parçası olarak görülüyordu. Mali kayıplara ek olarak, her iki şirket de mühendislerin ve yöneticilerin yeni kurulan firmalara kaçmasına maruz kaldı. EDA yazılımının geniş çaplı tedarikçilerinin artık elektronik sistem tasarımı ve yüksek seviyeli tasarım otomasyonu alanlarında teknolojinin en ileri noktasında olmadıklarına dair bir algı ortaya çıkmıştı. Ayrıca, bazı endüstri gözlemcilerine göre, EDA pazarı olgunlaştı ve üst uçta doygunluğa yaklaşıyordu.

Cadence’in daha küçük start-up’lara göre avantajlı olduğu alanlardan biri, eksiksiz bir dizi destek ve danışmanlık hizmeti sunabilmesiydi. 1991 yılında Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), yeni sistemler bölümünün bir parçası olarak bir danışmanlık hizmetleri grubu kurdu. Grup, EDA kullanıcılarına tasarım ortamları için araçları seçme ve geliştirme konusunda tavsiyelerde bulundu. 1993 yılında Cadence, Spectrum Services danışmanlık grubunu kurdu ve yakında Cadence’in en büyük yazılım müşterilerinden bazıları tarafından kullanılmaya başlandı. Ürün satışından elde edilen gelir 1993 yılında düşmesine rağmen, bakım hizmetlerinden elde edilen gelir o yıl 23,9 milyon dolar arttı. Aralık 1993’te Cadence, şirketin 1990’da satın aldığı karmaşık baskılı devre kartları üreticisi olan Otomatik Sistemler bölümünü sattı.

1994 yılının başlarında, Cadence (Cadence Design Hisse Senedi) 1993’teki çöküşün ardından toparlanmaya başladı. IC tasarım yazılımı satışlarının bir kez daha artmasıyla, sistem tasarımı satışları da 1990’da 100 milyon dolardan 35 ila 40 milyon dolara düştükten sonra hayat göstermeye başladı. Ancak bu süre zarfında, Cadence tasarım hizmetlerine güvenmeye devam etti, çünkü EDA endüstrisi bir bütün olarak talepte zayıfladı.

Yönetimde Değişiklikler: 1990’ların Sonu (Cadence Design Hisse Senedi)

Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), 1990’ların ikinci yarısında önemli değişiklikler yaşadı ve on yılın geri kalanında ve 2000’de endüstri manşetlerinde kendini buldu. 1997’de şirket, High Level Design Systems ve Cooper & Chyan Technology Inc.’i satın aldı. Bir endüstri lideri haline geldi, o yıl daha sonra Knowledge Universe LLC’de yönetici olmak için görevinden istifa ettiğinde analistleri şok etti. Cooper & Chyan’ın CEO’su ve başkanı Jack Harding, selefi olarak seçildi. Harding, Ekim 1997 tarihli bir Electronic News makalesinde yeni pozisyonu hakkında “Ben Joe Costello değilim ve olmaya çalışmayacağım. Joe, bu şirketi büyük ölçüde sırtında bir milyar dolara getirdi. Bir ekiple bunu dört milyara çıkarmayı planlıyorum.”

Cadence Design Hisse Senedi : Cadence Design Nedir? Canlı CDNS Corporation Fiyatı ve Grafiği | Nasdaqnedir.com

Ancak Harding’in planları hiçbir zaman meyve vermedi. 1999 yılına gelindiğinde, şirket satışları düşüyordu ve hisse senedi fiyatı düştü. O yılın baharında, Harding devrildi ve Cadence’in finans direktörü Ray Bingham CEO olarak atandı. Costello ile yakın bir şekilde çalışan endüstri analistleri, Bingham’ın Cadence’i finansal sağlığa geri götüreceğine inanıyorlardı.

Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), yönetim değişiklikleri için manşetlere çıkarken, Mart 2000’de, 1999 yılında OrCAD Inc’i satın almasıyla ilgili bir yönetici ödemesindeki rolü nedeniyle ateşe verildi. Toplu dava, şirketin satın almayı desteklemek için beş OrCAD yöneticisine ödeme yaptığını iddia etti. İddia o yıl sonra çözüldü. Şirket için daha olumlu bir not, Avant ile uzun süredir devam eden bir dava! Şirket 2001 yılında bir çözüme ulaştı. Aynı yılın Temmuz ayında Avant! 1990’ların ortalarında Cadence’in ticari sırlarından birkaçını çalmaktan Kaliforniya Yüksek Mahkemesi tarafından suçlu bulundu. Suçlamalara itiraz etmedikten sonra, Avant! cezai tazminat olarak 194.6 milyon dolar ödemeye mahkum edildi.

New Electronics - Qorvo selects Cadence Design Systems for SHIP-RF Programme

Bu arada Bingham, Cadence’in sektördeki konumunu canlandırmak için stratejik ortaklıklar oluşturmaya odaklanmıştı. 2001 yılında şirket, kablosuz ve kablolu iletişim ve diğer çeşitli ileri teknolojiler için radyo frekansı tasarımı geliştirmek üzere Agilent Technologies, IBM ve Sun Microsystems ile ortaklık kurdu. Ayrıca bir tasarım teknolojisi firması olan Silicon Perspective Corporation’ı ve bir tasarım araçları firması olan CadMOS Design Technology Inc.’i satın aldı. Şirket ayrıca, 2004 yılına kadar Asya’nın en büyük EDA pazarı olması beklenen Çin’de genişleme arayışındaydı.

2000 yılında dünya çapındaki ekonomiler yavaşlamaya başladığından, Cadence’in tasarım hizmetleri segmenti olumsuz etkilendi. Bu nedenle, şirket elektronik tasarım hizmetleri işlerini Tality Corporation’da yeniden düzenledi. Bağlı kuruluş başlangıçta halka arz için planlanmış olsa da, Cadence (Cadence Design Hisse Senedi) piyasa koşulları kötüleştikçe planlarını değiştirmek zorunda kaldı. Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), 2002 yılında bu yan kuruluşu yeniden yapılandırmaya devam etti, bir dizi işten çıkarma yaptı ve birkaç tasarım merkezini kapattı.

Bingham liderliğindeki Cadence (Cadence Design Hisse Senedi), zorlu ekonomiye rağmen 2001 yılında rekor satış rakamlarına ulaştı. Aslında, net gelir 2000 rakamına göre yüzde 182.6 artışla 141.3 milyon dolara yükseldi. Cadence’in odak noktası tasarım hizmetlerinden tasarım araçlarına ve hem analog hem de dijital tasarımda yeni ürün geliştirmeye kayması işe yaramış gibi görünüyordu. Yeni milenyumun ilk yıllarında teknoloji baş döndürücü bir hızla değişmeye devam ederken, Cadence yönetimi şirketin EDA endüstrisine liderlik etmeye devam edeceğinden emindi.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Canlı Cadence Design Systems Hisse Senedi (Canlı CDNS Fiyatı ve Grafiği)

Related posts

Cisco Hisse Senedi: Cisco nedir? Canlı CSCO Fiyatı ve Grafiği

Atilla

Terra Luna kripto para birimi, 40 milyar dolarlık çöküşünden sonra yeniden dirildi. 

Atilla

NASDAQ 100 AMD ve Nvidia 

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku