AnalizNASDAQ 100Nasdaq YatırımıŞİRKETLER

Costco Wholesale Corporation Hisse Senedi: Costco Nedir? Canlı COST Fiyatı ve Grafiği

Costco Hisse Senedi- Costco Wholesale Corporation Hisse Senedi: Costco Nedir? Canlı COST Fiyatı ve Grafiği

Costco Hisse Senedi hakkında bilmeniz gereken her şey

Nasdaq 100 ‘da Costco (Costco Hisse Senedi) Toptan Satış Şirketi, çok çeşitli isim markalı ürünlerin yanı sıra şirketin kendi Kirkland Signature markalı ürünlerini belirli çalışan gruplarının üyeleri olan işletmelere ve bireylere indirimli fiyatlarla satan bir üyelik depoları zinciri işletmektedir. Üyelik deposu-kulüp konsepti 1980’lerin başında ortaya çıktı ve uluslararası pazarlara geçen devasa bir endüstri haline geldi. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika, Japonya, Tayvan, Kore ve Birleşik Krallık’ta bulunan 360 depo ile Costco Toptan Satış Şirketi, türünün en büyük ve en karlı zinciridir.

Costco Hisse Senedi 1980’lerin Başlangıçları

Eylül 1983’te Costco’nun ilk deposu Seattle, Washington’da açıldı. O zamanlar, depo satış yerleri uzun süredir vardı, ancak toptancı kulübü kavramı nispeten yeni ve umut vericiydi. “Alıcı kulüpleri” olarak adlandırılan ve 1976’da başlayan bu depolar, alışveriş yapanların üye olmasını ve yıllık üyelik ücreti ödemesini gerektiren toptancılardı. Üyelik ücreti, zaten düşük olan genel giderlerin azaltılmasına yardımcı oldu, böylece ürünler üreticinin maliyetinin ortalama yüzde 9 üzerinde satılabildi. Costco kurulduğunda, üyelik depoları öncelikle bir West Coast fenomeniydi. Ancak o zamandan beri, popülariteleri Amerika Birleşik Devletleri’ne, sınırların ötesine Kanada ve Meksika’ya ve diğer birçok ülkeye yayıldı.

Şirketin başlangıcından itibaren Jeffrey H. Brotman Costco’nun başkanlığını yaptı ve James D. Sinegal başkanlığını yaptı. Sinegal, üyelik depoları ve perakende zincirlerinde bir geçmişe sahipken (Fed Mart ve Price Club’ın kurucusu Sol Price tarafından mentorluk yapıldı), Brotman bir petrol arama şirketinin yöneticisi ve bir giyim mağazaları zinciri işleten bir grubun kurucu ortağıydı. . 1985 yılında Costco halka açık bir şirket oldu ve 1993 yılında Costco Price Club ile birleşerek Price/Costco, Inc oldu. Ağustos 1999’da şirket yeniden birleşti ve adını Costco Toptan Satış Şirketi olarak değiştirdi.

Artan Satışlar ve Yeni Pazarlama Konseptleri

1984’ten beri Costco(Costco Hisse Senedi) , alışveriş sepetlerinin boyutunu dört kat artırmak zorunda kaldı. Müşterileri, ziyaret başına ortalama 95 ABD doları harcıyor; bu, yıllar boyunca sabit bir oran. Ancak, genişleyen bir taze gıda bölümü (bir fırın, soğutulmuş ürün alanı, taze etler ve deniz ürünleri içeren) sunan ilk üyelik deposu olmak da dahil olmak üzere bazı bilinçli stoklama uygulamalarıyla, insanlar Costco’yu daha sık ziyaret ediyor. 1995’te müşteriler ortalama üç haftada bir ziyaret ediyorlardı, ancak 1999’da on günde bir geri dönüyorlardı. Giderek daha sık geri dönen müşterilerle ve şirketin her yıl açılan depolarla yeni pazarlara sürekli genişlemesiyle Costco, satış kazançlarının 1995’ten 2000’e kadar yılda yüzde 6 oranında arttığını gördü.

Costco Wholesale Corporation Hisse Senedi: Costco Nedir? Canlı COST Fiyatı ve Grafiği

Costco’nun yıllık 35$ ile 100$ (ABD’de) arasında değişen üç üyelik seviyesi vardır: Business, Gold Star (bireysel) ve Executive. Perakende satış lisansına sahip herhangi bir işletme veya mağaza, bu müşterilerin yeniden satış veya ticari kullanım için alışveriş yapmalarına olanak tanıyan bir İşletme üyeliğine (yılda 45 ABD doları) hak kazanır. Ticari üyeler (2000 yılında 4,1 milyon kişi) ayrıca özel kullanım için mal satın alabilir ve üyelik bir eş kartı içerir. Üye ayrıca, iş ortakları veya iş ortakları için altı adede kadar ek üyelik kartı (her biri 35 ABD doları) satın alma seçeneğine sahiptir (başka bir seçenek devredilebilir bir şirket kartıdır).

Gold Card üyelikleri (yıllık 45$) seçilen meslekler veya gruplardaki bireylere açıktır ve ayrıca bir işletme sahibi olmayanlara da açıktır. Bu üyelikler, iş üyelerine sunulan aynı toptan satış fiyatlarını içerir. Üyelerin memnun kalmaması durumunda yıllık ücretler tamamen iade edilir.

Üçüncü üyelik düzeyi olan Executive (yıllık 100$ ücret), diğer üyeliklerin tüm avantajlarına ve diğer avantajlara sahiptir. Üyeler, otomobil ve ev sahibi sigortası, uzun mesafe hizmetleri ve ipotek hizmetleri gibi ek hizmetlerin yanı sıra sağlık sigortası ve ticari kredi kartı işleme gibi indirimli ticari hizmetleri çok düşük oranlarda satın alabilirler. Yönetici üyeler ayrıca satın almalarının çoğunda yıllık yüzde 2 ödül alırlar. Executive ve Business üyeler için ek bir avantaj, normal üye alışveriş saatlerinin ötesinde özel çalışma saatleridir.

Costco Hisse Senedi İndirimli Alışveriş Depo Stratejisi Değişiyor ve Genişliyor

Costco’nun stratejisi, geleneksel toptancıların, indirimli perakendecilerin ve süpermarketlerin fiyatlarının altında yüksek kaliteli, markalı ürünler sunmaktır. Bunu başarmak için Costco (Costco Hisse Senedi) , mallarının neredeyse tamamını distribütörler yerine üreticilerden toplu indirimlerle satın alır ve navlun maliyetlerini en aza indirmek için stoklar genellikle doğrudan satış depolarına gönderilir. Depolar genellikle sanayi sitelerinde veya mülk maliyetlerinin minimumda olduğu diğer alanlarda bulunur ve stoklanan ürünler doğrudan satış katına yerleştirilir veya hala paletleri üzerinde istiflenir, bu da taşıma ve stoklama işçiliğini azaltır. Satış ve servis çalışanlarının sayısı da asgari düzeydedir ve çalışanların büyük bir yüzdesi yarı zamanlı statüdedir. Depolar, ürünleri bulup satın almaktan müşterinin aracına yüklemeye kadar neredeyse tamamen self servistir.

Costco Wholesale Corporation Hisse Senedi: Costco Nedir? Canlı COST Fiyatı ve Grafiği

Costco (Costco Hisse Senedi) , üç dönümlük depolara ve tavana yığılmış mal yığınlarına sahip olmasına rağmen, bir seferde yalnızca 4.000 özenle seçilmiş ürün taşıyor. Ortalama 40.000 ürüne sahip bir bakkal veya 125.000 ürüne sahip bir Wal-Mart Süper Merkezi ile karşılaştırıldığında, Costoc’un stok seçimi nispeten boş görünebilir. Bununla birlikte, daha az ürün, daha kolay envanter ve fiyatların izlenmesini sağlar. Ürünlerin dörtte üçü pil, çamaşır deterjanı veya hazır erişte gibi “temel” ürünlerdir. Ancak, Ralph Lauren, Nike veya Waterford gibi seçkin trend belirleyicilerin bir gün Costco’da stoklanabilecek ve ertesi gün tükenebilecek “üst düzey” isim markalı ürünler var. Tamamen reklam eksikliği ile (sadece yeni depo açılışları için ayrılan harcamalarla), ultra ucuz isim markalı ürünlerin ani ve görünüşte rastgele ortaya çıkması, müşterilerin iyi bir anlaşmayı kaçırma korkusuyla geri dönmelerini sağlar. Gerisini kulaktan kulağa ve tasarruflar halleder. Şirket, satış fiyatlarını ürün maliyetinin yüzde 14 üzerinde veya altında tutmayı başarıyor. Yüksek marjlar değil, yüksek hacim için çabalamak, karı yüksek tutar. 1999’da Costco’nun bireysel depoları yılda ortalama 91 milyon dolar çekiyordu.

Şirketin ayrıca Kirkland Signature’ın Costco etiketi altında piyasaya sürülen kendi ürün yelpazesi vardır. Daha iyi fiyatlar için sürekli arayış içinde olan şirket, ürünleri kendileri üretmeye karar verdi. CEO Sinegal 1999’da Fortune dergisine şunları söyledi: “Altı paket 200 hızlı Kodak filmi 21,99 dolara satıyoruz”, “O zaman 6,99 dolara kendi [özel markamız] var. Müşterilerinize bu değeri nasıl sağlayamazsınız? Bu, Kodak’tan kurtulmak istediğimiz anlamına gelmez. Ancak bir noktada, bir satıcı bu seçeneğin açık olduğunu anlayacaktır. Ve bizim için bir koz yaratıyor.” Şirket ayrıca, markalı ürünlerin (popüler giyim markaları gibi) görünüm ve kalitesi açısından son derece iddialı ürünler üretmek için dünyanın dört bir yanındaki fabrikalara da dokunuyor ve bunları isim markalarından bile daha düşük indirimli fiyatlarla satıyor. 1999’da Costco (Costco Hisse Senedi) ürünlerinin kabaca yüzde 12’si Kirkland adıyla piyasaya sürüldü.

Costco tops S&P 500 after earnings beat, raises minimum wage | Financial  Times

Costco (Costco Hisse Senedi) , satılan ürünlerinde son derece cömert bir iade politikasına sahiptir ve müşterilerinde güven ve sadakat kazanır. Costco ürünlerine o kadar güveniyor ki, “her zaman her şeyi iade” garantisine sahipler. 1999’da “Costco kültü”nün profilini çıkaran Fortune dergisi, Costco’nun bir taşa Costco fiyatının iki katından daha az bir değer biçmesi durumunda üyeye 100 dolar ödemeye söz verdiği “elmas garantisini” vurguladı. Costco’da elmas mı alıyorsunuz? Emin ol. Zaman zaman, Costco’nun 20.000 dolarlık nişan yüzüğü için bekleme listeleri yaşadılar. Yazıcı kağıdı yığınlarının veya bir yıllık kedi maması stoğunun yanında bir depoda bu tür lüks ürünlerin satışta olması tuhaf görünebilir, ancak Costco orta ve üst orta sınıf müşterileri, “farkedilir ölçüde daha fazla burjuva olan” müşterileri cezbetme eğilimindedir.

Yıllar geçtikçe Costco, geleneksel indirimli depo tekliflerinin ötesine geçen departmanlar ekledi. Et, fırın, şarküteri ve ürünleri içeren taze gıda departmanı son derece başarılıdır. Mağazaların büyük çoğunluğunda ayrıca eczane, optik dağıtım merkezi, bir saatlik fotoğraf hizmetleri, yemek alanı ve her zaman popüler ve ucuz sosisli sandviç standları bulunur.

Costco Hisse Senedi Perspektifleri:

Costco (Costco Hisse Senedi) , satış görevlileri, süslü binalar, teslimat, faturalandırma ve alacak hesapları dahil olmak üzere geleneksel toptancılar ve perakendeciler ile tarihsel olarak ilişkilendirilen tüm fırfırları ve maliyetleri neredeyse ortadan kaldırarak daha düşük fiyatlar ve daha iyi değerler sunabilmektedir. Üyelerimize önemli tasarruflar aktarmamızı sağlayan son derece düşük ek yük ile sıkı bir operasyon yürütüyoruz.

Costco | History & Facts | Britannica

2001 yılında ABD Costco (Costco Hisse Senedi) mağazalarının 125’inde indirimli fiyatlara sahip benzin istasyonları da vardı. İndirimli süper marketlerde benzin satma eğilimi, geleneksel benzin istasyonlarıyla rekabet eden ve pazara giren Wal-Mart ve Sam’s Club gibi zincirler tarafından tekrarlandı. Reuters’e göre, bu sözde “hipermarketler” (Costco dahil), 1997’den 2001’e kadar ABD perakende benzin karlarında galon başına 13,6’dan 12,4 sente en az bir sentlik bir düşüşe katkıda bulundu. Amerikan Petrol Pazarlamacıları Derneği (PMAA) Başkan Yardımcısı Holly Tuminello, Temmuz 2001’de Reuters’e verdiği demeçte, “Bu büyük rakiplerin artan payının bir sonucu olarak benzin savaşları daha sık hale geliyor” dedi. benzini, insanları diğer ürünlerine çekmek için bir kayıp lideri olarak görüyor.” 2001’de “hipermarket” benzin satışları, ABD benzin satışlarının kabaca yüzde 3.5’ini (veya günde 12.6 milyon galondan fazla) oluşturuyordu, ancak çeşitli süper mağaza zincirleri hizmetlerini genişletmeye devam ettikçe bu miktarın 2005 yılına kadar yüzde 16’ya çıkması bekleniyordu. talebi karşılamak.

21. Yüzyıl Zorluklarından Kurtulmak

Altı yıldan fazla bir süredir kâr getiren artışlarla dolu bir boğa koşusu ile Costco (Costco Hisse Senedi) , 2001’in ilk yarısında kazançlarında beklenmedik bir düşüş yaşadı. ABD’nin Batı Kıyısı bir enerji krizinden muzdarip olduğundan, bunun çoğu şirketin kontrolü dışındaydı. bu da enerji fiyatlarının fırlamasına neden oldu. Costco’nun depolarının tam dörtte birinin bulunduğu Kaliforniya eyaleti, kesintilerin bir endişe haline gelmesiyle krizin en kötülerinden bazılarını yaşadı. Robinson-Humphrey’de bir analist olan David Schick, Haziran 2001’de New York Times’a, “Kaliforniya’daki enerji fiyatları, Costco’yu kesinlikle başka bir ulusal perakendeciden daha fazla etkileyecektir,” dedi,

 “Kaliforniya’da faaliyet göstermek daha maliyetlidir ve çok fazla maliyeti vardır. Kaliforniya’daki operasyonların.” Şirket krize, Kaliforniya mağazalarını elektrik kesintisi durumunda soğutma ünitelerini çalışır durumda tutmak için yedek jeneratörlerle donatarak, klimayı kapatarak ve bina yönetmeliklerinin izin verdiği kadar çok çatı penceresi olan yeni depolar tasarlayarak yanıt verdi.

Costco Wholesale Corporation Hisse Senedi: Costco Nedir? Canlı COST Fiyatı ve Grafiği

Kârdaki düşüşün sorumlusu enerji krizi olsa da, katkıda bulunan başka faktörler de vardı. Ekonomi bir yavaşlama içindeydi ve genel perakende satışları düşüyordu. Ayrıca şirket, o mali yılda 27 yeni depo açarak (yüzde 90’lık bir harcama artışı) toplamını ABD, Kanada, Meksika, Birleşik Krallık, Kore, Tayvan ve Japonya’da 360 depoya çıkararak çarpıcı bir şekilde büyüyordu. Ayrıca, kârlar, Y2K ile ilgili satın almaların çok fazla yönlendirdiği bir önceki yılın kârlarıyla eşleşemedi.

Yavaşlamaya rağmen, Costco (Costco Hisse Senedi) satışları (en az bir yıl açık olan mağazalarda) 2001’de yüzde 5 arttı, bu sektör için çok önemli bir istatistik. Üyelik ücretlerinden elde edilen gelir (geçen yıl artırılmıştı) yüzde 23 arttı ve Costco, sektördeki en yüksek üyeliklerde yüzde 86’lık etkileyici bir yenileme oranını sürdürmeye devam etti. Şirketin yaklaşık 16 milyon aktif üyesi ve 35 milyondan fazla kart sahibi vardı.

Üyeleri için halihazırda mevcut olan e-ticaret Web sitesine ek olarak, Costco.com (1998’de başlatılmıştı), Costco, Nisan 2001’de çevrimiçi alışveriş Web sitesinin “B2B” (Business to Business) bölümünü resmen başlattı. Yeni özellik, bazı bölgelerde (Seattle, Los Angeles ve San Francisco) Costco (Costco Hisse Senedi) filosundan bir sonraki iş günü yerel teslimat seçeneğine sahipken, ABD’deki işletmelerin teslimat için çevrimiçi ürün sipariş etmelerine olanak sağladı. Costco, e-ticarete dalarak ve şirketin genişlemesini yılda 40 yeni depo oranında sürdürmeyi planlayarak, görünürde bir yavaşlama olmadan hızlı büyümesini sürdürdü.

Canlı Costco Hisse Senedi (Canlı COST Fiyatı ve Grafiği)

Related posts

Gilead Sciences Hisse Senedi: Gilead Nedir? Canlı GILD Fiyatı ve Grafiği

Atilla

ABD Piyasa Analizi 15 Temmuz

Atilla

Automatic Data Processing Hisse Senedi : Automatic Data Processing Nedir? Canlı ADP Corporation Fiyatı ve Grafiği

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku