AnalizNASDAQ 100Nasdaq YatırımıŞİRKETLER

Dollar Tree Hisse Senedi : Dollar Tree Nedir? Canlı DLTR Fiyatı ve Grafiği

Dollar Tree Hisse Senedi : Dollar Tree Nedir? Canlı DLTR Fiyatı ve Grafiği | nasdaqnedir.com

Dollar Tree Hisse Senedi hakkında bilmeniz gereken her şey

Nasdaq 100 ‘da Dollar Tree Stores (Dollar Tree Hisse Senedi), Amerika Birleşik Devletleri’nde önde gelen bir indirimli çeşitlilik mağazasıdır. Bir dolar fiyatla satılan ürünleriyle şirketin mağazaları, yiyecek, oyuncak, ev eşyaları, temizlik malzemeleri, sağlık ve güzellik malzemeleri, hırdavat, kitap, kırtasiye, kağıt ürünleri ve diğer tüketim maddeleri dahil olmak üzere çok çeşitli genel ürünler sunmaktadır. Ocak 2004 itibariyle, Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi) 47 eyalette 2.500’den fazla mağaza işletiyordu. Şirket, satın alma gücü nedeniyle müşterilerine çok çeşitli ürünleri sadece bir dolara sunabiliyor; şirket, ürünleri büyük miktarlarda satın alıyor. Ayrıca, mallarının yaklaşık yüzde 40’ını ithal ediyor, üreticilerin fazla üretimlerini satın alıyor ve maliyetleri kontrol etmeye güçlü bir şekilde odaklanıyor.

Oyuncak Mağazasından Dolar Mağazasına: 1986–90

Dollar Tree, Inc.’in (Dollar Tree Hisse Senedi) kurucuları ilk önce K&K Toys, Inc.’i yönetmek için birlikte çalıştılar ve bu şirketi bir mağazadan 136 mağazalı bir oyuncak perakendecisi haline getirdiler. 1986’da üç adam, J. Douglas Perry, Macon F. Brock, Jr. ve H. Ray Compton çeşitlendirmeye karar verdiler ve Virginia’da Only One Dollar, Inc. olarak birleştiren yeni bir şirket kurdular. Brock, Shopping Center Age ile Zincir Mağaza Yöneticisine verdiği demeçte, çeşitli mağaza işinde, bu yüzden bizim için doğal bir geçiş gibi görünüyordu” dedi. Şirket, Virginia, Georgia ve Tennessee’de beş mağazayla açıldı ve dolar biçiminde tipik olarak, öncelikle kapanış ürünleri sundu. Perry yeni şirketin başkanı oldu, Brock başkan olarak görev yaptı ve Compton başkan yardımcısı ve baş finans görevlisiydi.

Üç adam K&K Toys’u yönetmeye devam ederken, yeni işleri önümüzdeki beş yıl içinde 171 mağazaya ulaştı. Ekim 1991’de, o zamanlar ülkedeki en büyük alışveriş merkezi tabanlı oyuncak perakendecilerinden biri olan oyuncak zincirini Melville Corporation’ın bir yan kuruluşuna sattılar ve tüm dikkatlerini indirim operasyonlarına çevirdiler.

Envanter ve Yerlerin Değiştirilmesi: 1991–92 (Dollar Tree Hisse Senedi)

Dollar Tree Hisse Senedi : Dollar Tree Nedir? Canlı DLTR Fiyatı ve Grafiği | nasdaqnedir.com

Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi) şimdi genişleme çabalarında iki büyük stratejik değişiklik uygulamaya başladı. İlk olarak, Perry, Brock, Jr. ve Compton, kapanış ürünleri tedarikçisi olmaya devam etmek yerine, mağazalarını bir dolardan fazla olmayan geniş bir temel ürün yelpazesiyle geleneksel çeşitlilik mağazalarının modern eşdeğeri haline getirmek için harekete geçti. Bunu yapmak için, fırsatları ve yenilikleri vurgulayan satın alma stratejilerini değiştirmek zorunda kaldılar. Sonuç olarak, doğrudan yabancı üreticilerden satın almaya başladılar ve özelleştirilmiş ambalajlar, daha geniş bir seçim ve daha büyük ürünler sunmak için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üreticilerle birlikte çalıştılar. Yönetimin amacı, “müşterilerinin 1,00 dolara satın alınabilecek ürün çeşitliliği ve kalitesi konusundaki beklentilerini aşmak” ve diğer mağazaların genellikle daha fazla sattığı ürünleri bu fiyata sunmaktı.

Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi) bu değerin altını çizmek için ikinci bir değişikliğin açılışını yaptılar: mağazalarının konumu. O zamana kadar mağazaların çoğu kapalı alışveriş merkezlerindeydi, çünkü yönetim K&K Toys’un faaliyetlerinden bunu biliyordu. Şimdi, büyük bir bakkalın veya Kmart, Target veya Wal-Mart gibi daha ucuza satabileceği bir kitlesel tüccarın demirlediği striptiz merkezlerinde mağaza açmaya odaklandılar. Bu strateji, müşterilerin fiyatları karşılaştırmasına yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda şirket parasını da kurtardı, çünkü striptiz merkezleri genellikle daha az kira alıyor ve alışveriş merkezlerinden daha yüksek işletme marjları üretme eğilimindeydi. 1992 yılı sonunda şirketin 256 mağazası vardı. Yıl için net satışlar yüzde 70’in üzerinde artarak 71,1 milyon dolardan 120,5 milyon dolara yükseldi ve net gelir 10.8 milyon dolar oldu.

Yeni Bir İsim ve Sürekli Büyüme: 1993–95 (Dollar Tree Hisse Senedi)

1993 yılında Macon Brock, Jr. CEO olarak atandı, şirket adını Dollar Tree Stores, Inc (Dollar Tree Hisse Senedi). olarak değiştirdi ve Dollar Tree, tamamı strip alışveriş merkezlerinde bulunan net 72 yeni mağaza kazanarak genişlemesine devam etti. Yönetim, mağazalarının nispeten küçük bir alışveriş yarıçapına sahip olduğuna inandığından, satış noktalarının müşteriler için birbirleriyle rekabet etmesine gerek kalmadan tek bir pazarda birkaç yer açabildiler. Mağazaların çoğu orta büyüklükteki şehirlerde ve küçük kasabalarda bulunuyordu; geri kalanı büyük metropollerde faaliyet gösteriyordu. Yeni mağazalar tarihsel olarak ilk faaliyet yıllarında kârlıydı ve bu gerçek şirketin satın alma veya birleşme yoluyla büyümek yerine yeni mağazalar açmaya yönelik genişleme planlarını güçlendirdi.

Tipik mağaza yaklaşık 3.200 fit kareydi ve bu alanın yüzde 85 ila 90’ı satış alanına ayrılmıştı. Birçok dolar rakibinin aksine Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi), mağazalarının tasarımına ve ürünlerinin fiziksel sunumuna çok dikkat etti. Zincir, kategorilere göre düzenlenen ve yoğun stoklu kutu ve raflarda sergilenen ürünlerle, mağazalarının her birinde aynı yerleşim planını kullandı. Halı, parlak aydınlatma, fon müziği ve kırmızı kasa stantları gibi canlı renklerin kullanılması mağazaları çekici ve konforlu hale getirdi. 

Dollar Tree Hisse Senedi : Dollar Tree Nedir? Canlı DLTR Fiyatı ve Grafiği | nasdaqnedir.com

Müşteri başına ortalama 6,50 dolarlık bir satın alma ile zincir, ne kredi kartlarını kabul etti ne de ödeme sırasında satın alımları taramadı. Brock, Shopping Center Age ile Zincir Mağaza Yöneticisine, “İnsanların zaten alışveriş yaptığı mağazalarımızı, bizi kontrol edecek kadar merak edeceklerini umarak buluyoruz,” dedi. “Sonra da müşterilerin girip çıkması için satış noktalarını mümkün olduğunca kolay hale getirmeye çalışıyoruz.”

1993’ün sonunda, zincirin 328 lokasyonu, 167,8 milyon dolarlık satışı ve 9,5 milyon dolarlık net geliri vardı. Gelirdeki düşüş, yeniden sermayelendirmeyle ilişkili 4 milyon dolarlık maliyetten kaynaklandı. Yeniden sermayelendirmenin bir parçası olarak, kurucular ve eşleri, ödenmemiş hisse senetlerinin yüzde 50’sini toplam 23,6 milyon ABD Doları karşılığında SK Sermaye Fonu, L.P.’ye ve dört iştirake sattılar.

Şirket, başarılı formülüne 1994 yılında da devam ederek 409 mağazaya ulaştı ve satışları ilk kez 200 milyon doları aşarak 231.6 milyon dolara ulaştı. Şirketin operasyonlarındaki kilit faktörlerden biri dağıtım sistemiydi. Norfolk genel merkezindeki paylaşım alanı (186.000 fit kare), şirketin iki dağıtım merkezinden biriydi; 244.000 fit kare ile diğeri Memphis, Tennessee’de bulunuyordu. Bu kapasite, şirketin büyük miktarları iyi fiyatlarla satın almasına ve erken sevkiyat indirimleri almasına, böylece fiyatları bir dolar aralığında tutmasına izin verdi. Mağazaların çoğunun nispeten küçük boyutları göz önüne alındığında, yedek envanterler dağıtım merkezlerinde tutuldu ve mağazalar merkezlerden haftalık mal sevkiyatı aldı. Yoğun Noel sezonunda şirket, yüksek hacimli mağazalara haftada iki teslimat yapabilir.

Şirket 1995 yılına Dollar Tree  Management, Inc. ve Dollar Tree Distribution, Inc. olmak üzere iki bağlı ortaklığın kurulmasıyla başladı. Mart ayında yönetim Dollar Tree’yi halka açtı ve yıl içinde şirket 500. mağazasını açtı. Satışlar, hisse başına 76 sent kazançla 300 milyon doları aştı.

Dollar Bills, Inc.’in satın alınması: 1996 (Dollar Tree Hisse Senedi)

Ocak 1996’da şirket, Dollar Bills, Inc.’i yaklaşık 52,6 milyon dolar nakit ve 2 milyon dolar envanter karşılığında satın aldı. Satın alma, şirketi üç yeni eyalete (Iowa, Minnesota ve Wisconsin) taşıdı ve 136 mağaza ekleyerek Dollar Tree’nin mağaza tabanını yüzde 27 artırdı. 250.000 metrekarelik modern bir dağıtım merkezi ve Chicago bölgesinde bir toptan satış bölümü satın alma işlemini tamamladı.

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Dolar Bonosu mağazalarının çoğu, mevcut Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi) mağazalarından farklı bir perakende pazarı olan kentsel alanlarda yoğunlaşmıştı. Yeni eklemeler de tipik olarak daha büyüktü (4.000 ila 4.500 fit kare), daha yüksek ortalama satışlara sahipti ve fit kare başına daha az envanter taşıyordu. Ayrıca gıda, sağlık ve güzellik yardımları ve ev gereçleri gibi düşük marjlı öğelerin oranı daha yüksekti. Şirketin 1996 yıllık raporuna göre, satın alma “bize kentsel pazarlamayı öğretti, çeşitli ürünlere olan bağlılığımızı yoğunlaştırdı ve bize depolama ve dağıtımda yeni fikirler gösterdi.” Yıl sonunda, yeni satın almalar şirkete başarıyla entegre edildi. Tüm lokasyonların aynı operasyonel prosedürleri izlediğinden emin olmak için şirket, şirket merkezinde “Dollar Tree Üniversitesi” adlı yeni bir eğitim programı başlattı.

nasdaqnedir.com

Nisan 1996’da şirket, 2’ye 3 hisse bölünmesinin etkisiyle hisse senedi temettüsünü başlattı ve Haziran ayında halka ikinci bir hisse senedi arzı yaptı. Asya, şirketin en büyük ithal mal kaynağı olmaya devam ederken, şirket İtalya, Brezilya, Arjantin ve Meksika’dan gelen kaynakları satıcı listesine ekledi. İthalat, Dollar Tree’nin mallarının üçte birinden fazlasını ve satışlarının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyordu. Şirketin ilk konsepti olan kapanış ürünleri, şimdi tekliflerinin yüzde 15’inden daha azını oluşturuyordu.

Şirket, genel ürün karışımını değerlendirirken, Dollar Bills lokasyonlarında bulunan ürünlere oyuncaklar ve hediyeler gibi daha yüksek marjlı envanter ve Dollar Tree mağazalarının raflarına daha fazla tüketilebilir ürün ekledi. Entegrasyon, şirketin 104 yeni Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi) mağazasının açılışında veya bireysel mağazaların operasyonlarında çok az kesinti ile gerçekleştirildi. Tüm yıl boyunca açılan Dollar Tree mağazalarının yüzde 90’ından fazlası, Dolar Bonosu mağazalarının yüzde 85’inden fazlası yüzde 15’ten fazla işletme geliri elde etti. Şirket, 1996’yı 737 mağaza ile kapattı ve satışları yüzde 64’ten fazla artarak 493 milyon dolara ulaştı. Artışın yaklaşık yarısı, Dolar Bonosu operasyonlarından kaynaklandı.

1990’ların ortaları, Dollar Tree’nin rakiplerinin çoğu için zor bir dönemdi. Jamesway Corporation, Ben Franklin Retail Stores, 50-Off Stores ve Solo Serve Corporation da dahil olmak üzere birçoğu 1996 yılı sonunda artık halka açık değildi. Diğerleri mağazalarının çoğunu kapattı veya dolar konseptini terk etti.

Şirket Perspektifleri:

Yenilik ve iyileştirmeye kendimizi adasak da bazı şeyler asla değişmez. Ürün kalitesine verdiğimiz önem her şeyden önemli olmaya devam ediyor.

1990’ların Sonları ve Ötesi

Ocak 1997’de Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi), Norfolk konumundan on mil uzakta, Chesapeake, Virginia’daki Mağaza Destek Merkezi’nin tahmini maliyeti 34 milyon dolar olan inşaatına başladı. Nisan ayında Dollar Tree, mevcut döner kredi imkanlarının bir kısmını ödemek için 30 milyon dolarlık teminatsız senetler çıkardı, böylece kredi Mağaza Destek Merkezi’nin sermaye harcamalarını finanse etmek için kullanılabilirdi. Haziran ayında, kurucular, SK Sermaye Fonu ve diğer hissedarlar, dört milyon Dolarlık Dollar Tree Hisse Senedi satışa sundu. Şirketin kendisi bu satıştan elde edilen gelirin hiçbirini alamamış olsa da, Temmuz ayında ikiye üç hisse senedi bölüşümü yayınladı.

1997 yılında şirket, genişleme oyununa göre büyümeye devam etti, net 150 yeni mağaza açtı ve 887 lokasyona ulaştı. Yeni lokasyonların çoğu, şirketin gelecekteki Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi) mağazaları için daha büyük prototipine uyuyor ve bu da mağaza alanını 3.500 ila 4.000 fit kareye çıkardı. Şirket, yeni eklenen alışveriş sepetleri için daha fazla alana sahip daha büyük koridorlar oluşturarak müşterilerin daha fazla satın alacağını umuyordu. Yıl için net satışlar, bir yıl boyunca açık olan mağazalardaki satışların yüzde 7’den fazla artmasıyla yaklaşık yüzde 29 artarak 635,5 milyon dolara ulaştı. Net kazanç 1996’da 33.8 milyon $’dan 48.6 milyon $’a yükseldi. Bu performans, şirketin çeşitli mağaza rakiplerinden biri olan Woolworth’s’ün Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mağazalarını kapatmasıyla gerçekleşti.

nasdaqnedir.com

Personel, yıl sona ermeden önce Mağaza Destek Merkezi’ndeki yeni şirket merkezine taşındı ve yeni, otomatik dağıtım merkezi Ocak 1998’de faaliyete başladı. Otomatik bir konveyör ve ayırma sistemi ile yeni tesis, 800 mağazaya kadar destek kapasitesine sahipti. . Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi) başkanı ve CEO’su Macon Brock, Jr., şirketin yakındaki Memphis tesisinin yerini alacak başka bir dağıtım merkezi için Mississippi Zeytin Dalı’nda arazi satın alma sürecinde olduğunu duyurdu. Yaklaşık 425.000 fit kare büyüklüğündeki Zeytin Dalı merkezi 1999’un başlarında faaliyete başladı – aynı yıl şirket satışlarında 1 milyar doları aştı.

Mart 1998’de, Brock ve diğer kurucular da dahil olmak üzere bazı hissedarlar, SK Hisse Senedi Fonu ile birlikte, Dollar Tree hissesinin 4,5 milyon hissesini satmak için başvurdu. Brock, Shopping Center Age ile Zincir Mağaza Yöneticisine “Dolarlı mağaza konseptinde yanlış bir şey yok” dedi. “Fakat bunu uygulama şekliniz, başarı ile başarısızlık arasındaki fark anlamına gelebilir.” 

Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi), bir dolara satabileceği çok çeşitli malları bulmaya odaklanarak, mağazalarını heyecan verici ve çekici hale getirerek, maliyetleri yakından takip ederek ve mağazalarını müşterilerinin zaten alışveriş yaptığı merkezlere yerleştirerek, açıkça nişini bulmuştu. . Brock’un özetlediği gibi, “Woolworth’s’ün son kapanışında görüldüğü gibi geleneksel varyete mağazasının başarısızlığı ve büyük kutu perakendecilerinin hakimiyeti, doldurabileceğimiz büyük bir boşluk bıraktı.”

Nitekim Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi), 1990’ların sonlarında ve yeni yüzyılın başlarında yaptığı bir dizi stratejik satın alma ile sektördeki yerini güçlendirmeye devam etti. 1998’de şirket, Step Ahead Investments Inc’e ait Kaliforniya merkezli bir zincir olan 98 Cents Clearance Centers’ı satın aldı. Sonuç olarak, firma o yıl Kaliforniya ve Nevada’ya ve ayrıca Oklahoma, Connecticut ve Massachusetts’teki pazarlara taşındı. 2000 yılında Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi), gözünü Dollar Express Inc’e dikti. 

306,8 milyon dolarlık anlaşma, altı orta Atlantik eyaletinde 100’den fazla mağazayı şirketin cephaneliğine ekledi ve toplam mağaza sayısını yıl sonuna kadar 1.729 adede çıkardı. Bununla birlikte, belki de en önemli satın alımı, Greenbacks Inc.’in 2003 yılındaki satın alma işlemiydi. Satın alma, Dollar Tree’yi Colorado, Arizona, Montana, New Mexico, Utah ve Wyoming’de etkin bir şekilde ulusal çapta ilk dolar mağaza zinciri olarak konumlandırdı. ulaşmak.

Şirket hem organik hem de satın alma yoluyla büyümeye odaklanırken, aynı zamanda teknolojiyi genişleme platformunda bir mihenk taşı haline getirdi. 1999 yılında firma tedarik zinciri akış operasyonlarını basitleştirmek için Chesapeake, Virginia’daki dağıtım merkezini otomatikleştirdi. 2001 yılında Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi), mağazalarında daha iyi envanter kontrolü sağlayan bir satış noktası (POS) tarama sistemi uygulamaya başladı. 2003 yılına kadar yaklaşık 1500 kişi POS sistemlerini kullanıyordu.

New Bedford, Fairhaven Dollar Tree Stores Not Yet '$1.25 Tree'

Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi), etkileyici büyümesine ayak uydurmak için bu süre zarfında otomasyon yeteneklerine sahip ek dağıtım tesisleri açtı. 2000 yılında, Stockton, California’da bir tesis çevrimiçi oldu. Ertesi yıl Georgia ve Pennsylvania’da iki ek depo açılırken, Oklahoma 2003’te bir başka tesise daha ev sahipliği yaptı.

Dollar Tree (Dollar Tree Hisse Senedi), satışlar ve net gelir yükselme eğilimini sürdürdüğü için 2002’de 2 milyar doları aştı. Bob Sasser, Ocak 2004’te CEO olarak devraldı, Brock ise başkan olarak devam etti. Ekim 2003’te bir DSN Retailing Today makalesi, yönetim değişikliği hakkında yorum yaparak, “Dollar Tree Stores liderlikteki değişiklik, şirketin olgunlaşma ve sofistike bir perakendeci olmanın önemini fark etme biçimiyle uyumludur.” Gerçekten de, Dollar Tree Stores’ın (Dollar Tree Hisse Senedi) 1990’ların sonlarında ve yeni yüzyıldaki eylemleri, onu rakipleri arasında kıskanılacak bir konumda bıraktı. Mağaza boyutunu artırmaya ve operasyonları basitleştirmek, maliyeti kontrol altına almak ve ürün kalitesini korumak için en son teknolojiyi kullanmaya önem veren şirket, gelecekte büyümek için iyi bir konumda görünüyordu.

Ana İştirakler

Dollar Tree Stores A.Ş.; Dollar Tree Stores, Inc. Yönetimi A.Ş.

Önemli Tarihler:

1986: J. Douglas Perry, Macon F. Brock, Jr. ve H. Ray Compton, Only One Dollar Inc.’i kurdu.

1991: Üç adam, tüm dikkatlerini indirim operasyonuna odaklamak için K&K Oyuncaklarını satar.

1993: Şirket adını Dollar Tree Stores, Inc. olarak değiştirdi; Brock, Jr. CEO olarak atanır.

1995: Dollar Tree Stores, Inc. halka açıldı.

1996: Dollar Bills Inc. satın alındı.

1998: Şirket, cephaneliğine California merkezli 98 Cent Clear-ance Center’ı ekledi.

2000: DollarExpress Inc.’in satın alınmasıyla genişleme devam ediyor.

2003: Greenbacks Inc. satın alındı.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Canlı Dollar Tree Hisse Senedi (Canlı DLTR Fiyatı ve Grafiği)

Related posts

ABD Piyasaları 2 Ağustos

Atilla

Tesla hissesi almak, Tesla 10 Yıl Sonra Nerede Olacak?

Atilla

ABD Piyasaları 12 Eylül

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku