AnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

Intel Hissesi 10 Yıl Sonra Nerede Olacak?

Intel hissesi

Nasdaq 100’deki Intel Hisse Senedi 10 Yıl Sonra Nerede Olacak?

Intel hissesi (NASDAQ 100 :INTC), son on yılda daha geniş bir pazarda büyük bir farkla geride kaldı ve üretim ve teknolojisinin kaybıyla sıkıntıları hızlandı ve 2018’de rakip dökümhane Tayvan Yarı İletken İmalatına (TSMC) yol açtı.

Anahtar noktaları

  • Intel hissesi son on yılda daha geniş pazarın gerisinde kaldı.
  • Intel, ürün yol haritasının gösterdiği gibi orta vadede büyüsünü yeniden kazanabilmelidir.
  • Chipzilla’nın rakiplerinin önüne geçmesine yardımcı olabilecek agresif bir uzun vadeli planı var.

TSMC, 7 nanometre (nm) üretim sürecini temel alan çiplerin seri üretimine başladığında Intel’in önüne geçti. Bu arada Chipzilla, Advanced Micro Devices (NASDAQ 100 :AMD) gibi rakipleri sektöre ortak olmaya başlayınca, 10 nm’lik rekabet sürecine atlamayı başaramadı ve borsadaki servetinde bir düşüşe neden oldu.

Kötü haber şu ki, AMD ayağını gazdan çekecek durumda değil ancak bu, Intel’in savaşamayacağı anlamına gelmiyor. Şirket, kaybolan mojosunu geri alma yolunda görünüyor. Çip devinin attığı adımlara bakalım ve önümüzdeki on yılda nereye götürebileceklerini görelim.

Nasdaqnedir.com

Intel kurtuluş yolunda

AMD’nin Ryzen işlemcileri, üstün performansları ve agresif fiyatları pazar payı kazanmalarına yardımcı olduğu için Intel’in canını sıktı. Ancak Intel hissesi (NASDAQ 100 :INTC), yeni ürünleri sayesinde dönüş sinyalleri veriyor. Alman perakendeci Mindfactory’den derlenen satış verilerine atıfta bulunan üçüncü taraf kaynaklar, Intel’in en yeni Alder Lake yongalarının piyasaya sürülmesi sayesinde AMD’nin Ryzen işlemcilerine karşı zemin kazanmaya başladığını bildiriyor.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Daha spesifik olarak, Intel’in Mindfactory’deki CPU (merkezi işlem birimi) pazar payı, Ekim ayındaki %23’e kıyasla Kasım 2021’de %30’a yükseldi ve bu yıl perakendecideki en yüksek pay oldu. Yatırımcılar, yalnızca bir bölgesel perakendecinin satışlarını içerdiğinden, bu pazar payı alırken, ancak Intel’in yeniden dirilişinin 10 nm Alder Lake platformuna dayalı çiplerin piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk geldiğini unutmamalılar.

Alder Lake yongalarının yoğunluğu, onları AMD’nin 7 nm üretim sürecine dayanan en yeni işlemcileriyle aynı seviyeye getirdiği için bu şaşırtıcı değil. Üçüncü taraf testleri, Alder Lake işlemcilerinin AMD meslektaşlarına paraları için bir şans verdiğini ve agresif bir şekilde fiyatlandırıldığını göstermiştir. Bu, Intel’in özellikle şirketin ürün yol haritası ve yatırımları göz önüne alındığında artık rakiplerini yakalama yolunda olabileceğini gösteriyor.

Öncelikle Intel hissesi (NASDAQ 100 :INTC), 2021’in ikinci yarısında “müşterilere birkaç milyon birim Alder Lake” gönderebileceğine inanıyor. Bu yongaları 2022’de Raptor Lake yongaları izleyecek ve bu yongalar 10’un geliştirilmiş bir sürümüne dayalı olacak. Intel’in AMD ile arasındaki teknoloji farkını daha da azaltmasına yardımcı olabilecek ancak, 2023’te işlerin ilginçleşmesi muhtemel.

Intel’in 7 nm üretim sürecine dayanan Meteor Lake yongaları şu anda test ediliyor ve 2023’te piyasaya çıkması bekleniyor. Bu işlemciler, 5 nm serisini geç piyasaya sürmesi beklenen AMD ile aynı seviyeye gelebilir. 2022, 2023’te iki şirket arasında bir hesaplaşmaya zemin hazırlıyor.

Intel hissesi  | Nasdaqnedir.com

Alder Lake yongalarının performansının gösterdiği gibi, erken işaretler umut verici görünüyor. Daha da önemlisi, Intel hissesi 2025 yılına kadar olan ürün yol haritası, süreç liderliğini TSMC ve Samsung gibi firmalardan geri kazanabilecek şekilde oluşturulmuştur.

Intel hissesi (NASDAQ 100 :INTC) ayrıca dört yıl içinde rakiplerini geride bırakma planının gerçekleştirilebilmesini sağlamak için agresif bir sermaye harcama planı hazırladı. 2022’de 25 milyar ila 28 milyar dolar arasında sermaye harcaması planlıyor ve bu, ürün geliştirme girişimlerini desteklemek için sonraki yıllarda daha da artabilir. Bu, Intel’in 2021 için planladığı 20 milyar dolarlık sermaye harcamasının üzerinde büyük bir artış olacak ve bu da Chipzilla’nın rakiplerinin önünde yarışmak için tam gaz gitmek üzere olduğunu gösteriyor.

Intel hissesi 2025’e bakış

Intel’in rakipleriyle arasındaki farkı kapatmaya yönelik orta vadeli planı umut verici.Şirketin uzun vadeli rakiplerini geride bırakma stratejisi kesinlikle oldukça iddialı görünüyor. Çip devi, 2025’ten sonra çiplerinin boyutlarını küçültürken hızını artırmayı planladığını açıkladı.

Yonga üreticisi, yoğunluk iyileştirmesinde 10 kat artış sağlamayı hedefleyen üç boyutlu bir yonga yığınlama işlemi kullanarak yongalarına %30 ila %50 daha fazla transistör yerleştirmeyi planlıyor. Intel hissesi (NASDAQ 100 :INTC), “kalıp alanı başına milyonlarca daha fazla transistör” yerleştirme sürecinin, önümüzdeki on yılda daha güçlü bilgi işlem yeteneklerine yol açabileceğini söylüyor.

Intel hissesi | Nasdaqnedir.com

Daha fazla transistörü birbirine yakın bir şekilde paketleyen daha yoğun bir işlemci düğümü, Intel’in güç tüketimini kontrol altında tutarken bilgi işlem gücünde güzel bir sıçrama sağlayabileceği anlamına gelir. Bunun nedeni, daha küçük bir düğüm kullanılarak yapılan işlemcilerin, hesaplamaları gerçekleştirmek için daha az enerji harcadıkları ve bu sayede çok ısınmadan daha fazla hesaplama yapmalarına olanak tanıdığı için güç açısından daha verimli olmalarıdır.

Intel hissesi (NASDAQ 100 :INTC), daha fazla transistör paketleyerek işlemci yoğunluğunda büyük bir sıçrama yapmayı planlarken, şirket uzun vadede rakiplerinin önüne geçmeyi planlıyor. Böylece Chipzilla, önümüzdeki 10 yıl içinde bir kez daha yarı iletken endüstrisinin kralı olabilir. Bu, yıllar süren düşük performansın ardından hisse senedine hayat verebilir ancak Intel’in iyi çalışmaya devam etmesini sağlaması ve şirketin geçmişte teknoloji liderliğini kaybetmesine neden olan mücadelelerden kaçınması gerekir.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Related posts

Fed Tutanaklarından Sonra Hisse Senetleri

Atilla

ABD Piyasa Analizi 6 Temmuz

Atilla

ABD Piyasaları 22 Temmuz ( 20:00 )

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku