NASDAQ 100Nasdaq YatırımıŞİRKETLER

Intuit Hisse Senedi: Intuit Nedir? Canlı INTU Fiyatı ve Grafiği

NASDAQ 100 Intuit Hisse Senedi

Intuit Hisse Senedi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Nasdaq 100 ‘da Intuit Hisse Senedi pandemi döneminde herkese olduğu gibi etkilendi. Peki ne kadar etkilendi ? Intuit hissesi hakkında bilmeniz gereken her şey bu makalede bulabilirsiniz.  Intuit, kişisel kullanıcılara ve küçük işletmelere odaklanarak popüler hizmetler geliştiren yazılım sektörünün önde gelen markalarından biridir. Intuit, çeşitli finansal hizmetler ve muhasebe ve vergi muhasebesi geliştiren finansal yazılım alanında faaliyet gösteren bir Amerikan şirketidir. Şirketin müşterilerinin çoğunluğu bireyler, muhasebeciler ve küçük işletmelerdir. Intuit’in merkezi Mountain View, California’dadır ve 2019 yılına kadar gelirlerinin %95’inden fazlası Amerikan yerli müşterilerinden gelmiştir.

ULUSLARARASI YATIRIM SEKTÖRÜNDE LİDER İSİMLER İLE ÇALIŞMAK İSTERSENİZ BİZLERE

BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Intuit’in en popüler finansal hizmet ürünlerinden biri, tüketici kullanıcıları için vergi belgeleri hazırlayan TurboTax’tır. Küçük işletme muhasebesi için QuickBooks yazılımı, bu şirketin bir başka popüler ürünüdür. Diğer önemli ürün ve hizmetler arasında ProConnect Tax Online, ProSeries Lacerte ve diğer birçok ücretli hizmet bulunmaktadır.

Öncelikle Intuit Nedir?

NASDAQ 100 Intuit Hisse Senedi

Finans ve vergi piyasalarında hareket etmek şirketler için her zaman zorluklar getirir. Intuit Nitz, çeşitli gelir yaklaşımları nedeniyle yetkililer ve kullanıcılar tarafından ağır bir şekilde eleştirildi. Örneğin, Intuit Hisse Senedi hizmetlerine rakip olarak çevrimiçi hesaplama ve raporlama hizmetlerini geliştirmemek için ABD Vergi Dairesi ile anlaşmışlardır. Öte yandan Intuit, yıllık maaşı 66.000 doların altında olan kullanıcılara ücretsiz hizmet vermeyi de vaat etti ve uygulama süreci sert eleştirilerle karşılandı.

Teknoloji dünyasındaki nispeten uzun ömrüne rağmen, Intuit Hisse Senedi 21. yüzyıl Fintech girişimlerine karşı iyi çalışıyor ve gelir akışını ve müşterilerini korumayı başarıyor. Halka açık şirketin son gelirinin 2019 yılı için 78,6 milyar dolar olduğu bildiriliyor. Brad Smith şu anda Yönetim Kurulu Başkanı ve Sasan Goodarzi, Intuit’in CEO’su.

 Scott Cook’un öğrenci tarihine sayısız yenilik ve girişimcilik damgasını vurdu. En başarılı projelerinden biri, Üniversite Kayak Kampında gecelik sadece 1 $ gibi düşük bir maliyetle yenilikçi fikirleri hayata geçiren Üniversite Kayak Kulübü’nün yeniden yaratılmasıydı. Aynı deneyim Harvard Üniversitesi’nin onu yüksek lisans için kabul etmesine yol açtı. Cook, Harvard Üniversitesi’ndeki 800 kişi arasındaki en genç öğrenciydi. Anılarında, gelecekteki iş geliştirmede en önemli faktörlerden biri olarak USC Kayak Kulübü’nü yönetme ve yeniden tasarlama deneyiminden bahseder.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

NASDAQ 100 Hakkında öğrenmek istedikleriniz için buraya tıklayın 

Yirminci yüzyıl Amerikan pazarlama devi Procter & Gamble, Cook Harvard’dan mezun olduktan sonra 1976’da Cincinnati’de onu işe aldı. Cook, gelecekteki eşi Sine Austby ile tanıştığı o şirkette Crisco markasından sorumluydu. Ando’nun 1980’de California’ya taşındığı ve Cook’un Bain ve eşi için Software Publishing Corp.’ta çalıştığı bildirildi. Beş yıl sonra Cook, teknoloji ve bankacılıkta birçok beceri öğrendi ve Sine ayrıca pazarlama yazılımında beceriler kazandı.

Prolex ve Cook, bir finansal yazılım şirketi kurmak ve geliştirmek için iyi bir kombinasyon oluşturdu. Prolex teknik departmanları yönetiyordu ve yazılımın gerçek müşterilere pazarlanması ve dağıtılması Cook’un sorumluluğundaydı. Cook, ev müşterilerinin finansal yazılım ihtiyaçlarını anlamak için rastgele aramalar gibi çeşitli pazarlama çalışmaları yaptı. Aslında, müşterilerin ifade ettiği ihtiyaçlara dayalı olarak ilk yazılım yeteneklerini geliştiriyordu. Cook’un kapsamlı araştırmaları sonucunda ortaya çıkan uygulama, ev müşterilerine veri girişi için basit bir ortam sağlamış, en ufak bir yazılım becerisine ihtiyaç duymadan işleme ve çıktı işlemleri gerçekleştirilmiştir.

NASDAQ 100 Intuit Hisse Senedi

Intuit, yedi çalışanı ile Prolex evinin bodrum katında başladı. Cook, yazılımını önce banka şubeleri aracılığıyla satmaya karar verdi. Bir süre sonra bankaların yazılım paketleri satabilecek altyapıya ve yeteneğe sahip olmadığını fark etti ve ilk fikir bir şekilde başarısız oldu. Ayrıca Intuit Hisse Senedi, finansal hizmetler satmaya çalışan çok sayıda yazılım şirketi arasında yer aldı; Sonuç olarak Cook, perakendecileri tanıdık olmayan yazılımları dağıtmaya teşvik edemedi. 1985 yılına gelindiğinde, şirket alarm durumundaydı, çalışanlar borçları konusunda endişeliydi ve üçü şirketten ayrıldı. Kalan dört çalışan, Cook ve Prolex’in yöntemine ve fikrine güvenerek, maaş almadan altı ay daha Intuit’te kaldı.

Cook, Intuit’in zor ilk günlerinde şirketi büyük bir umut ve enerjiyle ayakta tutmaya çalıştı. Ne zaman Prolex’in karısı onları bodrumda ziyaret etse Cook, ekibin durumunu mükemmel ve büyümekte olarak yorumladı. 1995 tarihli bir röportajda Prolex, o yıllar hakkında şunları söyledi:

Gerçek şu ki, olabilecek en kötü durumdaydık. Yıllar sonra Cook, 1985’te biri şirketi satın almak için öne çıkarsa, kesinlikle satacağını söyledi.

Cook’un Intuit’in operasyonunun ilk yıllarında borcu 300.000 dolara ulaştı ve şirket başarısız olursa borcunu 30 yıla kadar ödemek zorunda kalacaktı. Elbette Crolex, Cook ve şirketin başarısı için çok umutluydu ve ortağının umut verici çabalarını enerji tasarrufunda önemli bir faktör olarak gördü.

SATIN ALMAK İÇİN EN İYİ ALTKOİNİN HANGİSİ OLDUĞUNU BİLMEK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

NASDAQ 100 Intuit Hisse Senedi Değerli Midir?

Cook ve Prolex, 1986’da ilk umut belirtilerini gördüler. Quicken yazılımının Apple sürümü iyi medya geri bildirimi aldı ve zaman içinde satışlar arttı. Medyanın yüksek kapasitesinin farkına varan kurucu ortaklar, şirket için hızlı ilerleme sağlayan hayati bir karar aldı. Yazılımı banka şubelerine satmak yerine, reklam yoluyla yapılan yazılımı doğrudan müşterilere satmaya karar verdiler. En büyük riskleri, banka hesaplarında sadece 95.000 dolar varken reklama harcadıkları 125 bin dolardı. Cook, pazarlama geçmişine dayanarak şirket tanıtım metinleri yazdı ve büyük ölçüde (yeteneklerden ziyade) faydalara odaklandı.

NASDAQ 100 Intuit Hisse Senedi

Intuit’in pazarlama kampanyası çok başarılı oldu ve şirketin yükseliş trendi o andan itibaren başladı. Tabii ki, perakende dağıtım zorluğuyla karşı karşıya kaldılar ve benzer yeni şirketlerin ortaya çıkması da rekabet zorlukları yarattı. Cook, dağıtım kanalını genişletmek için 1980’lerin ortalarında 30 risk sermayesi şirketi ile pazarlık yaptı. Tabii ki, adı geçen tüm şirketler onu reddetti. Ancak, Prolex ve Cook başarısızlığı hemen kabul etmediler ve ürünlerinin ağızdan ağıza pazarlamasına büyük bir inanç duydular. Bu nedenle müşteri desteğini ve daha fazla hizmeti birinci öncelik haline getirdiler.

Cook’un müşteri hizmetleri ve desteğine güçlü şekilde odaklanması özel ve geneldi. Bir yazılım şirketini ziyareti sırasında, şirketinin yazılımını kullanan bir görevliye rastladı. Cook, operatöre şirketinin ürünü hakkında ne düşündüğünü sormak için uğradı. Hatta operatörün tavsiyelerinden birini şirketinin yazılımına özellik olarak ekledi. Intuit’in kurucu ortağı, 1988’deki bir şirket toplantısında, müşteri hizmetlerinin herhangi bir alıcının Intuit elçisi olabilmesi için yeterince mükemmel olması gerektiğini söyledi.

Intuit, 1980’lerin sonlarında hızla büyümeye başladı. Quicken satışları sadece birkaç yıl içinde hızla büyüdü ve Intuit en çok satan kişisel finansal hizmetler uygulamalarından biri oldu. Bu başarı birçok yatırımcıyı şirkete çekmiştir. Çeşitli VC şirketleri, Intuit dağıtım kanallarını geliştirmek için gerekli fonları toplamak için Intuit’e girmek için sıraya girdi. 1991 yılında şirketin satışları 55 milyon dolara ulaştı. O zaman, Intuit’in 425 çalışanı vardı.

Popüler QuickPay yazılımı, Intuit’in yükselişi ile 1991 yılında finansal yazılım pazarına tanıtıldı. Yazılım, küçük işletmelerde bordro yönetimi için özel olarak geliştirilmiştir. Intuit’in yeni 60 dolarlık yazılımı Quicken ile koordineli olarak geliştirildi ve müşterileri tarafından kısa sürede memnuniyetle karşılandı. Aynı yıl, o zamanın pahalı muhasebe yazılımına uygun bir alternatif olarak yine küçük işletmeleri hedefleyen kapsamlı QuickBooks hizmeti tanıtıldı.

NASDAQ 100 Hisse Senedi

Intuit Hisse Senedi, hem önceki QuickPay hem de Quicken hizmetleriyle uyumlu olan kapsamlı muhasebe yazılımını 140 $ karşılığında piyasaya sürdü. 1992’de Quicken, %70 hisse ile kişisel finansal yazılım pazarına hakim oldu. Uzmanlar, Intuit’in bu yazılımdaki başarısının çoğunu profesyonel müşteri hizmetleri uygulamalarına bağladı. 1992’de yapılan bir anket, Quicken kullanıcılarının %85’inin bunu en az bir kişiye tavsiye ettiğini ve Quicken’ın kişisel finansal hizmetleri ve küçük işletme pazarlarını devralmadaki ilk başarısından sonra, daha büyük pazarlara girme zamanının geldiğini ortaya koydu. Cook ve meslektaşları, Intuit’in geleceğinin daha kapsamlı finansal hizmetlere ve müşterilerin elektronik cihazlar aracılığıyla bankalara bağlanmasına bağlı olduğuna inanıyordu. Bu yöndeki pratik adımlardan biri, Intuit müşterilerinin kredi hesabı ayrıntılarını indirmelerine ve Quicken yazılımıyla senkronize etmelerine olanak tanıyan Visa Company ile bir sözleşme yapmaktı.

Intuit hisse senedi ilk büyük satın alımını 1993 yılında yaptı ve ChipSoft’u 243 milyon dolara satın aldı. Şirket, müşterilerin vergi belgelerini elektronik olarak göndermesini mümkün kıldı. Bir sonraki satın alma aynı yıl yapıldı ve National Payment Clearinghouse, Intuit’in yan kuruluşuna 6.7 milyon dolara katıldı. Şirket elektronik işlem işleme alanında faaliyet gösteriyordu.

1993 yılında Cook, şirketinin boyutunda ve büyümesinde bir değişiklik olduğunu fark etti ve Intuit’i büyük bir organizasyona dönüştürmek için doğru zamanı gördü. O zamana kadar, OTC çevrimiçi pazarındaki hisselerini halka açık olarak sattılar ve daha fazla satın alma, birleşme ve yeni çalışanların işe alınmasıyla hızla genişliyorlardı.. Cook, şirketindeki açık pozisyonu tanımladı ve Ceo sorumluluklarını üstlenmesi için 53 yaşındaki William W. Campbell’ı işe aldı.

Intelit’in ilk CEO’su Campbell, Apple’da faaliyet gösteriyordu ve iş geliştirme alanında deneyimli biri olarak kabul edildi. Teknoloji dünyasında uzun bir geçmişi vardı ve hatta bir süre futbol takımı antrenörü olarak çalıştı. Tüm bu beceriler ve geçmişler, Campbell’ı zirve ve ölçekleme dönemlerinde sezgiye rehberlik etmek için uygun bir seçenek haline getirdi. Tabii ki Cook, Intuit’te hala aktifti ve başkan olarak organizasyonun stratejik planlarını tasarladı.

NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Intuit Hisse Senedi, 1993 yılında büyük bir stratejik satın alma gerçekleştirdi ve portföyüne WINTAX’ı ekledi. Hizmet, 1993 yılında Alberta Üniversitesi’nin iki mezunu tarafından geliştirilen Kanada’nın öncü finans ve vergi yazılımlarından biriydi. Hizmeti aynı yıl TurboTax üreticisi Chipsoft’a sattılar ve sonunda Intuit ile birleştiler. Koleksiyon şu anda Intuit Canada olarak bilinir ve hisse senedi Canada’nın önemli bir alt kümesidir.

NASDAQ 100 Intuit Hisse Senedi

1990’ların ortalarında Microsoft, Intuit’i satın almakla ilk ilgisini gösterdi. Intuit, Redmond’luların yazılım pazarının henüz edinmedikleri bir bölümüne girmeleri içindi. Tabii ki Microsoft, Microsoft Money adlı kendi finansal yönetim yazılımını piyasaya sürmüştü, ancak 1994 yılına kadar pazar payının sadece %22’sine sahiptiler. 

Microsoft’un Intuit’e olan arzusu, yalnızca son derece başarılı Quicken yazılımından kaynaklanmıyordu. TurboTax, MacInTax ve ProSeries gibi vergi dokümantasyonu alanında pazarın ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiş diğer önemli hizmetleri de vardı. Yukarıdakilerin tümüne ek olarak, Intuit, telefon hattı üzerinden bilgisayar işlemlerini gerçekleştirme konusunda değerli deneyime ve uzmanlığa sahipti.

Microsoft, Cook ile işbirliği yaparak Intuit’i satın alma kararını daha ciddi hale getirdi ve 1995 yılında duyurdu. Microsoft eleştirmenleri ve rakipleri, yazılım devinin kararına şiddetle karşı çıkarak, Redmond’un yazılım pazarındaki tekelini artırma hareketi olarak nitelendirdi. ABD Adalet Bakanlığı, Intuit satın alma anlaşmasına karşı çıktı ve onu durdurmaya çalıştı. Satın alma süreci başarılı olsaydı, en büyük yazılım entegrasyon süreci gerçekleşecekti.

Intuit ve Microsoft, ABD Adalet Bakanlığı ile yüzleşmek için ellerinden geleni yaptılar.Redmondians, Money hizmetini satma sözü bile verdi, ancak 2 milyar dolarlık anlaşma sonunda başarısız oldu. Anlaşmanın başarısız olmasının ardından, o zamanki Microsoft CEO’su Bill Gates, Money hizmetini daha da güçlendirmeye ve onu Quicken için ciddi bir rakip haline getirmeye karar verdi. Yetenekli bir Intuit satıcısını tuttular ve Windows 95 ile Money’nin yeni sürümlerini yayınladılar.

Microsoft ile birleşme başarısız olduktan sonra, Intuit Hisse Senedi de önceki süreçlerine geri döndü ve ürün ailesinin geliştirilmesini birinci öncelik haline getirdi. 1990’ların başında şirkete katılan çeşitli ürünleri ve yan kuruluşları sindirmek için çok çalışıyorlardı. Ana çaba, BT ve finansal operasyonları ve kontrol sistemlerini basitleştirmek ve birleştirmek oldu. Ayrıca internet bankacılığı hizmetlerini 1995 yılında başlattılar ve Japon yazılım şirketi Milk Way KK’yi yan kuruluşlarına eklediler. O yılki gelir 194 milyon dolara ulaşarak Intuit tarihinde yeni bir rekor kırdı.

Yirminci yüzyılın son on yılında ürün geliştirme ve çeşitlilik

Intuit Hisse Senedi

1990’ların ortaları Intuit için zorluklarla doluydu. Yalnızca Microsoft ile bütünleşmedeki başarısızlığın üstesinden gelmeye çalışmakla kalmıyorlardı, aynı zamanda yazılım cephesinde de yeni rakipler görüyorlardı. O yıllarda birçok bilgisayar varsayılan finansal yazılımlarla satıldı ve sonuç olarak Intuit yazılımının satışları keskin bir şekilde düştü ve pazar neredeyse doymuştu. Bir sonraki tehdit, yerel tescilli yazılımın ölüm olasılığını artıran İnternet’in gelişimiydi.

Intuit hisseleri 1995 yılında rekor 89 dolarla zirveye ulaştı. Olumsuz piyasa durumu, hisse senetlerinin değerinin 1997 yılında %72 oranında düşmesine ve hisse başına 25$’a ulaşmasına neden olmuştur. Şirket, 1995 ve 1996 mali yıllarında 3.44 milyon dolar ve 7.20 milyon dolar zarar kaydetti ve işgücünün yaklaşık yüzde 10’unu işten çıkarmak zorunda kaldı. O yıllardaki bazı piyasa uzmanları bile Quicken ve Intvin’in ölümlerini öngördü.

Intuit, piyasa baskılarına kolayca boyun eğebilecek bir şirket değildi. Yönlendirmeleri hızla gündemlerine aldılar ve bir İnternet şirketi olma yolunda ilerlediler. Yöneticiler, geçmişteki itibarlarına güvenerek yeni müşterileri İnternet hizmetlerine çok hızlı bir şekilde çekmeyi umuyorlardı. Cook, Fast Company’ye o yılları anlattı:

Teknolojinin baskısı bizi yüksek hızda öğrenmeye, değişmeye ve hatta başarısız olmaya zorladı. Tek dezavantajı, bundan ders almamamızdır.

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Kritik bir geri dönüş sırasında Intuit Hisse Senedi, temel olmayan işlerinden bazılarını elden çıkarmaya karar verdi. Elektronik işlem işleme ve çevrimiçi bankacılığın bir yan kuruluşu olan Intuit Services Corporation’ı 1997’de Checkfree’ye sattılar. Ayrıca, tüketici yazılımı ve doğrudan pazarlama operasyonlarından sorumlu olan Parsons yan kuruluşu Broderbund Software’e satıldı. Aynı zamanda şirketin internet penetrasyonunu büyük bir yoğunluk ve hızla artırmaya yönelik çalışmalar yapılıyordu.

Intuit, 1996’da GALT’ı 14,6 milyon dolara satın aldı ve Web’de çapraz yatırım bilgileri sağladı. Ertesi yıl, aylık 2,5 milyon kullanıcısı olan, o yılların önde gelen internet arama motorlarından biri olan Excite Inc.’e 40 milyon dolar yatırım yaptılar. Anlaşmaya göre Intuit, Excite Web sayfalarında finansal bilgilerin tek sağlayıcısı olarak faaliyet gösteriyordu.

Intuit Hisse

1998 yılında Intuit ile AOL arasında 30 milyon dolarlık bir ortaklık anlaşması imzalandı ve şirket vergi hazırlama hizmetleri, hayat ve araba sigortası ve AOL üye kredi hizmetlerinin tek sağlayıcısı seçildi. Intuit, 1997’de ipotek arama gibi çeşitli çevrimiçi finans ve bilgi hizmetleri sunan Quicken.com’u başlattı. Quicken kısa sürede internetteki en popüler kişisel finansal hizmetler sitesi haline geldi ve şirketin hisseleri yükseldi.

Intuit, yirminci yüzyılın son yıllarında İnternet etkinliğine odaklanmış olsa da, temel işi olan finansal olarak bağımsız yazılımdan habersiz değildi. Kişisel finansal hizmetler yazılımlarını geliştirmeye ve iyileştirmeye devam ettiler ve bir şekilde İnternet hizmetleriyle aradaki boşluğu doldurdular. Intuit, 1999’da QuickBooks Online Bordro hizmetini başlattı ve bu, QickBooks kullanıcılarının bordro sürecini kolaylaştırmak için bankalar ve vergi daireleriyle çevrimiçi bağlantı kurmasına izin verdi. Yıl sonuna kadar, 6.000’den fazla işletme hizmete kaydoldu.

Intuit’in başlıca İnternet ürünlerinden biri, şirketin TurboTax hizmetini elektronik vergi dosyalama yetenekleriyle donatan WebTurboTax idi. Sonuç olarak, kullanıcılar vergi beyannamelerini çevrimiçi olarak dosyalayabildiler. 1998’de Intuit kullanılarak 240.000’den fazla federal vergi belgesi dosyalandı.

Intuit’in stratejik satın almaları ve birleşmeleri, yirminci yüzyılın son yıllarında şiddetle devam etti. 1997 yılında, Japon yan kuruluşu aracılığıyla küçük şirketler için muhasebe yazılımı geliştiren bir Japon şirketi olan Nihon Micom’u satın aldılar. Bir yıl sonra Lacerte Software Corporation ve Lacerte Educational Services toplam 400 milyon dolara satın alındı. 1999 yılında Intuit, bir vergi yazılımı şirketi olan TaxByte Müşteri Listesini ve Fikri Mülkiyet Hakları’nı satın aldı. Benzer bir şirket olan Compucraft Tax Services, aynı yıl Intuit’e katıldı.

Intuit, 21. yüzyılın başında muhasebe ve vergi hizmetlerini genişletmek için birçok benzer şirketi satın aldı. Bordro şirketlerinden Bilgi İşlem Kaynakları satın almak için 200 milyon dolar ödediler. Başka bir satın alma, küçük işletme odaklı bir yazılım ve web ürünü olan Boston Light Software idi. SecureTax.com, Intuit’in vergi belgelerini hazırlamak için benzer faaliyetlerde bulunan bir sonraki satın alımıydı. Diğer satın almalar arasında sırasıyla web yazılımı geliştirme ve ipotek işlemlerinde uzmanlaşmış Hutchison Avenue ve Rock Financial yer alıyor.

Nasdaq nedir

William Harris, 1998’de Intuit’in CEO’luğunu devraldı, ancak 1999’da istifa etti. Campbell, CEO pozisyonuna kalıcı bir yedek bulmak için bir süreliğine CEO olarak yeniden seçildi. Aynı zamanda, Qucken.com hizmetlerinin ve yeteneklerinin geliştirilmesi şiddetle takip edildi ve vergi makbuzlarının görüntülenmesi ve ödenmesi ve Discover kredi kartlarının bağlanması gibi çeşitli hizmetler mümkün oldu. Aynı yıllarda AOL ile bir sözleşme daha imzalanarak Intuit, AOL üye ödeme yönetimi hizmetlerinin münhasır sağlayıcısı haline geldi. AOL’nin 1999’da 19 milyondan fazla üyesi vardı. Intuit ayrıca vergi yazılımını bu kuruluşların çevrimiçi müşterilerine sunmak için Fidelity Investment ve Vanguard Group gibi en büyük finans kuruluşlarından bazılarıyla ortaklık anlaşmaları imzaladı.

Intuit, 1999 mali yılında bir önceki yıla göre yüzde 43 artışla 847.6 milyon $ toplam gelir kaydetti. Net kar, 376,5 milyon dolara ulaştı, yine de 1998’deki 12 milyon dolarlık zarara göre önemli bir gelişme. O yıllarda, kişisel muhasebe yazılımının öncüsü, çevrimiçi finansal hizmetlerin (e-finans) egemenliğine doğru güçlü bir şekilde ilerliyordu. Intuit, 21. yüzyılın başında 15 milyondan fazla kullanıcıya sahipti ve öncü çevrimiçi ve çevrimdışı hizmetler sunmaya devam etti.

Son yıllar ve Intuit hisse senedi mevcut durumu

hisse

21. yüzyıla girerken Intuit, satın alma ve entegrasyon faaliyetlerini ciddi bir şekilde sürdürdü ve diğer birçok devrim niteliğindeki ürünü piyasaya sürdü. En önemli ürünlerinden biri de artık Intuit’in ana hizmetlerinden biri olarak bilinen Mint.com’dur. Mint, Kanadalı ve Amerikalı müşterilere odaklanan web tabanlı bir kişisel finansal süreç yönetimi hizmetidir. Mint, kullanıcıların banka hesabı takibi, kredi kartları, yatırım hesapları, krediler ve daha fazlası gibi süreçleri tek bir kullanıcı arayüzünde yönetmesine olanak tanır. Ayrıca Mint kullanıcı arayüzünde bütçelerini ve finansal hedeflerini de kontrol edebilirler. Intuit, Mint’i 2009’da satın aldı.

 Intuit’in 2000’li yıllardaki stratejisi, satın alma ve birleşmelere ek olarak benzer şirketlere yatırım yapmaktı. Bu kazançlı pazarın bir bölümünü devralmak için 2001 yılında İngiltere’nin önde gelen finansal hizmet şirketlerinden birine yatırım yaptılar. 2002 yılında, Management Reports International gayrimenkul yönetimi yazılımı Intuit’in yan kuruluşuna katıldı ve daha sonra Intuit Real Estate Solutions olarak yeniden adlandırıldı ve hizmetlerini Windows’ta ve Web’de sunuyor.

 PETROLE NASIL YAPACAĞINIZ KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYIN

2003 yılında Intuit, kredi kartlarının ana ürün olan QuickBooks üzerinden işlenmesine izin veren işletmeler arası bir işletme sağlayıcısı olan Innovaiove Merchant Solutions’ı satın aldı. Erkek şirketin de eklenmesiyle kredi kartlarını Intuit servisleri ile senkronize etmek için donanım kiralama süreçlerine ihtiyaç kalmamıştı. Bir sonraki büyük satın alma, Intuit’e 2005 yılında 20 milyon dolara katılan MyCorporation.com’dur. Bu hizmetin satın alınması, Intuit platformlarında çevrimiçi belge kayıt hizmetlerinin verilmesini mümkün kıldı.

a

2000’li yılların sonunda, e-ticaret, çevrimiçi bankacılık, banka ve çek işlemleri, çevrimiçi mağaza geliştirme hizmetleri ve hatta restoran izleme web siteleri alanlarında birçok şirket Intuit’e katıldı. Satın almalar, Intuit’in teknoloji dünyasındaki tüm akımlara ayak uydurma planını temsil ediyordu. Pek çok uzman, Intuit’in öncelikle endüstrisindeki gelecekteki yapı sökümleri belirlediğine ve bunlarla yüzleşmek yerine onlarla koordine olduğuna inanıyor.

2010’lar, bazı ilgisiz temel işletmelerin ayrıldığını ve yeni ilgili hizmetlerin eklendiğini gördü. İlk büyük adımda, emlak hizmetleri bölümü 2010 yılında bağımsız bir şirket haline geldi ve şimdi MRI Yazılımı olarak biliniyor. İki yıl sonra, Homestead ve StepUp’ın satın alınması sonucunda Intuit’e birkaç yıl önce eklenen Grow Your Business adlı başka bir alt küme satıldı. Daha sonraki yıllarda, IFS ve şirketin sağlık hizmeti gibi diğer bazı yan kuruluşlar daha sonraki yıllarda satıldı. Efsanevi Quicken yazılımı da 2016 yılında H.I.G Capital’e satıldı.

Intuit, son yıllarda ağırlıklı olarak çevrimiçi hizmetlerine odaklandı ve portföyüne veri analizi hizmetleri ekledi. Öte yandan, birçok ilerlemeye rağmen, çoğu şirketin vergi hizmetlerinden kaynaklanan yasal krizler de yaşadılar. Intuit, bireylerin ve kuruluşların doğrudan kuruluşa rapor vermesini önlemek için 2007 yılında IRS ile bir sözleşme imzaladı. Öte yandan şirket, yazılımlarını bazı şirketlere ücretsiz olarak sağlamak zorunda kaldı. Intuit hizmetlerinin ücretsiz kopyalarını elde etmek zorlaştığında eleştiriler arttı ve şirket bir şekilde bunları ücretli hizmetler arasına sakladı.

Belirtildiği gibi, Sasan Goodarzi şimdi Intuit’in CEO’su olarak çalışıyor. Intuit’e 2004 yılında katıldı ve ProTax ve Intuit hisse senedi Finansal Hizmetler’in kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Intuit’in satın aldığı bazı şirketlerde yöneticilik deneyimi vardı. Goodarzi, şirketin bulut hizmetlerinden sorumlu operasyon direktörü olduğu 2010 yılına kadar CEO olarak kaldı. Intuit’in üst düzey yönetimine ek olarak, şirkette önemli bir hisseye sahiptir ve teknoloji dünyasında önde gelen bir yatırımcıdır.

DAX 40 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Canlı INTU Fiyatı ve Grafiği

Related posts

ABD Piyasaları 22 Temmuz ( 22:00 )

Atilla

Qualcomm Hisse Senedi: Qualcomm Nedir? Canlı QCOM Fiyatı ve Grafiği

Atilla

6 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku