AnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

Kolayca ilerleyebileceğiniz hisse senetleri

Herkesin kolayca ilerleyebileceği hisse senetleri

Herkesin kolayca ilerleyebileceği 2 hisse senedi

Kolayca ilerleyebileceği hisse senetleri , Bir yatırımcının bir hisse senedini değerlendirirken yapması gereken ilk şeylerden biri, işletmenin ne yaptığını ve nasıl para kazandığını anlayıp anlamadığını belirlemektir. Bu, kazançlara, gelire ve bir hisse senedinin performansını belirleyen diğer tüm ölçütlere bakmadan önce yapılmalıdır. Şirketin nasıl para kazandığına dair temel bir kavrayışa sahip olmak, tüm performans ölçütlerini bir bağlama oturtmayı ve şirketin sürdürülebilirliği hakkında daha derin bir anlayış geliştirmeyi kolaylaştırır.

Bazı şirketler, çeşitli kaynaklardan gelen ve hepsi farklı şekillerde gelir getiren çok karmaşık iş modellerine sahiptir. Ancak iş modelleri oldukça basit olan başkaları da var.

100$ ile Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

Dax hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

İkinci kategoriye giren iki tanınmış kredi kartı şirketine daha yakından bakalım.

Kolayca ilerleyebileceği hisse senetleri

Kolayca ilerleyebileceğiniz hisse senetleri 1. American Express

American Express (AXP -0.54%), bugün faaliyette olan en büyük kredi kartı şirketlerinden biri olarak bilinen, dünyanın en ikonik markalarından biridir. Berkshire Hathaway’in kurucusu ve CEO’su Warren Buffett’in en sevdiği hisse senetlerinden biri olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. American Express, 1993’ten beri holdingin portföyünde yer almakta olup, onu Berkshire’ın üçüncü en eski holdingi ve üçüncü en büyük holdingi yapmaktadır. Bu taahhüt kendini yeterince anlatıyor aslında.
Kolayca ilerleyebileceğiniz hisse senetleri American Express’in basit ve anlaşılır bir iş modeli vardır, ancak daha büyük iki rakibi olan Visa ve Mastercard’dan farklıdır. Her ikisi de çoğunlukla kaydırma veya işlem ücretlerinden para kazanan ve aslında kart sahiplerine borç vermeyen Visa ve Mastercard’ın aksine, American Express aynı zamanda kredi kartı müşterilerinin harcadıkları parayı borç veren bir banka olarak da hizmet veriyor. Bir banka gibi, kredi geri ödendiğinde faiz kazanır. Bakiye her ay ödenirse, genellikle faiz yoktur, ancak taksitler halinde ödenirse, genellikle faiz uygulanır.American Express, faiz gelirinin ötesinde, iki şekilde de gelir elde eder: kaydırma veya işlem ücretleri ve yıllık üyelik ücretleri. American Express kartı bir işlem için her kullanıldığında, kaydırma ücretleri satıcıdan gelir. Yıllık üyelik ücretleri, temel olarak, kart sahibi üyesi olmanın getirdiği ödüller ve diğer avantajlar karşılığında kart sahiplerinin yıllık olarak ödediği aidatlardır.

Kolayca ilerleyebileceğiniz hisse senetleri American Express’in indirim geliri olarak adlandırdığı tüccar ücretleri, toplam gelirin yaklaşık %61’ini temsil ediyor. İkinci en büyük gelir kaynağı, toplam gelirin yaklaşık %21’ini oluşturan faiz geliridir. Net kart ücreti adı verilen yıllık ücretler pastanın yaklaşık %12’sini oluşturuyor. Geri kalan kısmı ise öncelikle temerrüt ve yabancı para birimi dönüştürme ücretlerinden gelir.

American Express hissesi de 18’lik bir fiyat-kazanç (F/K) oranı ve 0.70’lik düşük bir F/E-büyüme (PEG) oranı ile iyi bir değerdir, bu da hisse senedinin değerinin göreli olarak düşük olduğu anlamına gelir.

2. Discover Financial: Krediler geliri artırırKolayca ilerleyebileceği hisse senetleri

Discover Financial (DFS %1,51) dördüncü en büyük kredi kartı şirketidir ve American Express gibi Visa ve Mastercard’dan farklıdır. İş modeli American Express’e benzer olsa da, önemli bir fark var.

Kolayca ilerleyebileceğiniz hisse senetleri American Express gibi Discover, bir borç veren, kart veren ve ödeme işlemcisidir; bu, kredi kartlarında yapılan masraflar için parayı ödünç verdiği anlamına gelir. Temel olarak, kendi kendine yeten bir ağ işletir. Ancak American Express gelirinin çoğunu tüccar ücretlerinden elde ederken, Discover gelirinin çoğunu faiz gelirlerinden elde ediyor. Bunun nedeni, Discover’un döner kredi sunması (bakiyeyi aylık olarak ödemek için hiçbir teşvik yoktur) ve American Express’ten daha yüksek faiz oranlarıdır. Ancak, American Express’ten daha düşük işlem ücretlerine sahiptir.

Apple hisse senedi almak için en iyi zaman ne zaman?

Aralık’ta Hangi Hisseleri Almalıyım?

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Discover, faiz gelirine dayandığı için rakiplerine göre daha yüksek kredi bakiyelerine sahip olarak para kazanıyor ve bunu Cashback Rewards özelliği ile desteklemeye çalışıyor ve müşterileri kartı alışverişlerde daha fazla kullanmaya teşvik ediyor.

Kolayca ilerleyebileceğiniz hisse senetleri Discover ayrıca kişisel ve öğrenci kredileri sunar, ancak kredi işinin büyük çoğunluğu kredi kartı işidir. Bu nedenle Discover’un temelde iki gelir akışı vardır: kredilerinden gelen faiz geliri ve ağındaki işlem ücretlerinden, takas ücretlerinden, geç ödeme ücretlerinden ve diğerlerinden gelen faiz dışı gelir. Faiz geliri, toplam gelirin %80’inden fazlasını oluştururken, geri kalanını ücret gelirleri oluşturmaktadır. Bu nedenle Discover, American Express’ten çok daha fazla kredi riskine sahiptir.

Discover stoğu da şu anda yaklaşık 7’lik bir P/E oranı ve 0,39’luk bir PEG oranı ile düşük değerdedir. PEG oranı için, 1’in altındaki herhangi bir şey, değeri düşük olan bir hisse senedini gösterir ve bu hisse senetlerinin her ikisi de 1’in altındadır.

Kolayca ilerleyebileceğiniz hisse senetleriyatırımcı paketi

Her ikisi de, basit iş modellerine sahip, dikkate almaya değer iyi şirketlerdir. Bu iki hisse senedinin iyi alım olup olmadığına dair araştırmanızı yaparken, artık nasıl bu kadar para kazandıklarına dair daha eksiksiz bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Related posts

ABD Piyasaları 18 Ağustos

Atilla

6 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Atilla

Nvidia’nin hisse senedi Yeni Milyar Dolarlık Fırsatı Büyük Bir Kazanç Saglayabilir 

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku