AnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

Meta Platform ve Alphabet

Meta Platformu ve Alphabet, Dijital Reklam Harcamaları ile Kazanmaya Hazır

Çevrimiçi reklamcılık devleri Meta Platform ve Alphabet , pazarlamacıların kaçınamayacağı baskın özelliklere sahiptir. Reklam verenler, şüphesiz giderek daha fazla çevrimiçi hareket eden tüketicileri takip etme çabasıyla harcamalarını giderek daha fazla çevrimiçi ortama taşıyor. Pazarlamacılar, tüketicilerin olduğu yerde olmak isterler ve onları ürün veya hizmetlerini satın almanın faydalarına ikna etmeye çalışırlar. Medya satın alma platformu ve veri operasyonları birimi GroupM’den yakın zamanda yapılan bir tahmin, bu eğilimin daha fazla doğrulanmasını sağlıyor gibi görünüyor.

ANAHTAR NOKTALARI

  • Meta Platforms, 3,5 milyar aylık aktif kullanıcıya sahiptir.
  • Dijital reklam harcamaları 2021’de toplam reklamcılığın %64,4’ünü oluşturacak.
  • Küresel reklam harcamaları 2021’de %22,5 artacak.

Meta Platform ve Alphabet tüketiciler ve pazarlamacılar arasında genellikle insanların çok zaman geçirdiği şirketler bulunur. Başlıca iki örnek, arama sorgularında dünya lideri olan Alphabet (GOOGL -%1.47) (GOOG -%1.32) ve Facebook’un uygulama ailesine ev sahipliği yapan Meta Platformlarıdır (FB %1.44). Her ikisi de çevrimiçi reklamcılığın değişiminden yararlanmak için mükemmel bir konumdadır.

Meta Platform ve Alphabet

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Reklam pazarına hakim

GroupM tahminiyle ilgili bu ay yayınlanan bir AdWeek raporuna göre, dijital reklamcılık 2021’de toplam reklam harcamalarının %64,4’ünü oluşturacak. Bu, 2020’de %60,5 ve 2019’da %52,1’di. Dahası, GroupM, küresel reklam harcamalarının bu yıl %22,5 artarak 763 milyar dolara ulaştı. Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte, tüketiciler internete her zamankinden daha fazla bağlı olarak zaman harcıyorlar.

Meta Platform ve Alphabet akış hizmetleri aracılığıyla içerik görüntülemek, geleneksel doğrusal TV’ye karşı zafer kazanıyor. İlki, bir mobil cihazın alabileceği her yerde tüketici ile birlikte alınabilir. Aksine, ikincisi sadece evde izlenebilir. Kolaylıklık sağlayan bu faydalarının yakın zamanda tersine dönmesi olası değildir.

Tüketicilerin içerik görüntülemek için zamanlarının çoğunu harcadıkları uygulamalardan biri de Alphabet’in YouTube’u ve daha önce de belirttiğim gibi, reklamcılar tüketicileri takip eder. Alphabet’in 30 Eylül’de sona eren en son çeyreğinde YouTube’un reklam geliri 7,2 milyar dolara yükseldi. Bu, geçen yılın aynı çeyreğindeki 5 milyar dolardan %44 arttı. Genel olarak, Alphabet üçüncü çeyrekte reklamlardan 53 milyar dolar gelir elde etti, bu bir önceki yıla göre %43 daha yüksek.

Meta Platform ve Alphabet

Meta Platforms, Facebook, Instagram ve WhatsApp dahil olmak üzere dünyanın en popüler uygulamalarından birkaçına sahiptir. Birlikte, uygulama ailesi, aylık 3,5 milyar aktif kullanıcıya sahiptir. Elbette, Meta’nın uygulamalarını kullanan kişiler, kendileri ve ilgi alanları hakkında gönüllü olarak bilgi verirler. Reklam verenlerin, platformlarını sık sık ziyaret eden 3,5 milyar kişiye reklam gösterme ayrıcalığı için Meta’ya ödeme yapması şaşırtıcı değil. Toplamda Meta, 30 Eylül’de sona eren en son çeyreğinde 28,3 milyar dolarlık reklam geliri elde etti.

Alphabet ve Meta, dijital reklamcılığa geçişi teşvik ediyor olabilir

Dijital reklam pazarında bu kadar güçlü bir konumda olan Alphabet ve Meta hissedarları, işletmelerin çevrimiçi reklam harcamalarını artırdığını duymaktan büyük olasılıkla memnun. Pazarlamacılar, dijital reklam harcamalarını tahsis ederken devleri atlamakta zorlandıkları için, ikisi de fayda sağlamaya hazır.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Meta Platform ve Alphabet, reklam verenlerin harcamalarını çevrimiçi ortama kaydırmasının başlıca nedenlerinden bazıları olabilir. Pazarlamacılar Alphabet ve Meta’ya tahsisattan mükemmel bir yatırım getirisi elde etmemiş olsaydı, ikisi son on yılda elde ettikleri kadar hızlı bir şekilde gelir elde edemezlerdi (sırasıyla %20.1 ve %45.8.)

Related posts

24 Mart ABD Açılış Öncesi En Hareketli Hisseler

Atilla

ABD Borsası 5 Ocak

Atilla

ABD Piyasaları 18 Ekim

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku