AnalizNASDAQ 100Nasdaq YatırımıŞİRKETLER

Microsoft Hisse Senedi: Microsoft Nedir? Canlı MSFT Fiyatı ve Grafiği

NASDAQ 100 Microsoft Hisse Senedi

Microsoft Hisse Senedi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler?

Nasdaq 100‘da Microsoft hisse senedi pandemi döneminde herkese olduğu gibi etkilendi. Peki ne kadar etkilendi ? Microsoft Hisse Senedi hakkında bilmeniz gereken her şey bu makalede bulabilirsiniz. Microsoft hisse senedi değerli mi ?? Microsoft, kişisel bilgisayarlar için sistem ve yazılım programlarının geliştirilmesinde lider bir şirkettir. Şirket ayrıca kitaplar ve multimedya başlıkları yayınlıyor, hibrit tablet ürün serisini piyasaya sürüyor, çeşitli e-posta hizmetleri sunuyor ve elektronik oyun sistemleri ve bilgisayar çevre birimleri (giriş / çıkış cihazları) satıyor. Microsoft’un dünya çapında satış ofisleri vardır. Redmond, Washington, ABD’deki çekirdek Ar-Ge merkezine ek olarak, Microsoft’un Cambridge, İngiltere (1997), Pekin, Çin (1998); Bengaluru Hindistan (2005); Cambridge Massachusetts (2008); New York (2012) ve Montreal, Kanada (2015) işletmektedir.

ULUSLARARASI YATIRIM SEKTÖRÜNDE LİDER İSİMLER İLE ÇALIŞMAK İSTERSENİZ BİZLERE

BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Microsoft büyümesinin aşamaları

1975 yılında, Seattle’dan iki yakın arkadaş olan Bill Gates ve Paul J. Allen, erken kişisel bilgisayarlarda (Altair) kullanım için popüler bir bilgisayar programlama dili olan BASIC’i geliştirdiler. Kısa bir süre sonra Gates ve Allen Microsoft’u kurmuş ve adını mikrobilgisayar ve yazılım kelimelerinden almıştır.

Sonraki birkaç yıl içinde BASIC’i güçlendirdiler ve diğer programlama dillerini geliştirdiler. 1980’de International Business Machinery Company (IBM), Microsoft’tan ilk kişisel bilgisayarı olan IBM PC için gerekli yazılımı veya işletim sistemini üretmesini istedi. Microsoft, başka bir şirketten bir işletim sistemi satın aldı, değiştirdi ve adını MS-DOS (Microsoft Disk İşletim Sistemi) olarak değiştirdi. MS-DOS, 1981’de IBM PC ile piyasaya sürüldü.Bundan sonra, çoğu bilgisayar üreticisi işletim sistemi olarak MS-DOS’u lisansladı ve bu da Microsoft için çok fazla gelir sağladı. 1990’ların başında, programın 100 milyondan fazla kopyası satıldı.

Microsoft keeps flying high on demand for cloud services | Financial Times

Microsoft Windows işletim sistemi geliştirme

Microsoft, Windows’un devreye girmesiyle işletim sistemleri üretimindeki konumunu güçlendirdi. Üçüncü versiyonu 1990 yılında piyasaya sürülen grafik kullanıcı arayüzü çok sayıda hayran kazandı. 1993 yılına gelindiğinde, Windows 3.0 ve sonraki sürümleri ayda bir milyon kopya oranında satıldı ve dünyadaki bilgisayarların neredeyse %90’ı Microsoft kullanıyordu.

1995 yılında şirket, MS-DOS’u Windows ile ilk kez tam olarak entegre eden ve Apple Mac OS ile kolayca uyumlu olan Windows 95’i piyasaya sürdü.

Microsoft Hisse Senedi ‘ne Nasıl Yatırım Yapacağınızı Öğrenmek İstiyorsanız, okumaya devam edin

Sonuç olarak, 1990’ların ortalarında 1986 yılında halka açık bir şirket haline gelen Microsoft, Amerikan tarihinin en güçlü ve karlı şirketlerinden biri haline geldi. Şirket, satılan her bir dolardan sürekli olarak 25 sent kar elde etti ve bu şaşırtıcı bir rekor. 1996 mali yılında, Microsoft ilk kez net gelirde 2 milyar doları aştı ve kesintisiz kârı Büyük Buhran sırasında (2007-2009) bile devam etti.

Microsoft oyun ve mobil pazara girişi

2001 yılında Microsoft, hızla ikinci en büyük video oyun pazarı haline gelen Xbox video oyun konsolunu piyasaya sürdü. 2002’de Xbox Live, konsolları için bir geniş bant oyun ağı başlattı. Daha güçlü oyun konsolu olan Xbox 360, 2005 yılında piyasaya sürüldü. Xbox’ın Nintendo Wii ve Sony PlayStation’ın sert rekabetiyle karşı karşıya kaldığı oldukça rekabetçi bir pazarda Microsoft, konsolundan istikrarlı bir kâr elde etmek için yıllarını harcadı.

HTC, Motorola, LG ve Samsung gibi birçok firmanın cep telefonlarında kullandığı Windows Mobile işletim sistemi, pazar payı açısından Amerika Birleşik Devletleri’nde BlackBerry ve Apple’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Windows işletim sisteminde daha fazla geliştirme

Microsoft, 2001 yılında tüm işletim sistemlerinde büyük bir revizyona başladı. Longhorn adlı proje, kısmen bilgisayar güvenliği konusundaki artan endişeleri ve bilgisayarları geniş bir eğlence ekipmanı yelpazesine sahip modern bir elektronik eve daha fazla entegre etme arzusunu gidermeye çalışarak ertelendi.

Şirket yeniden başlatıldı ve Vista adı verilen yeni işletim sistemi, 2006 sonlarında diğer yazılım geliştiricilere ve 2007’de halka sunuldu. Çoğu yeni işletim sistemi gibi, Vista’nın da eski PC çevre birimleriyle uyumsuzlukla ilgili bazı başlangıç ​​sorunları vardı.

Microsoft kurumsal kullanıcılarının Windows XP’ye sadık olmak için başka nedenleri vardı. XP, diğer işletim sistemlerine kıyasla hala sorunlu olsa da, öncekilerden önemli ölçüde daha güvenliydi. XP, Windows 95 veya 98’den daha hızlı ve çok daha kararlıydı ve ticari kullanıcıları işletim sistemlerini değiştirme konusunda isteksiz yapan on binlerce tescilli yazılım programı yazıldı. XP ile müşteri memnuniyetinin, Vista’nın iş kullanıcıları arasında sahip olmadığı bir şey olduğu söylenebilir.

Microsoft hisse senedi ‘ne yatırım yapmak için ne yapmalıyım? Öğrenmek İstiyorsanız, okumaya devam edin

Microsoft’un yeni işletim sistemindeki sorunların yanı sıra pazardaki rekabet de arttı. Apple Mac OS, iPhone ve iPod ürünlerinin etkileyici başarısıyla giderek daha popüler hale geldi. Uzun zamandır teknisyenler için bir işletim sistemi olan Linux, Ubuntu gibi daha kullanıcı dostu sürümlerde ortaya çıktı.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

NASDAQ 100 Hakkında öğrenmek istedikleriniz için buraya tıklayın 

Bununla birlikte, piyasa sorunlarına rağmen Microsoft, işletim sistemlerinin ana tedarikçisi olmaya devam etti. Windows, araştırma analizine bağlı olarak yüzde 86 ila 92 arasında bir küresel pazar payına sahipti. 2009’da Vista’nın yerini alan Windows 7’nin piyasaya sürülmesiyle, bu sürüm eleştirmenler ve analistler tarafından övüldü ve Microsoft’un üstünlüğü bozulmadan kaldı. 2012’de şirket, bir ağ üzerinde yamalar olarak görünen programların bulunduğu bir başlangıç ​​ekranı gösteren Windows 8’i piyasaya sürdü. 2015 yılında piyasaya sürülen Windows 10, sesli komutlara (iPhone’daki Siri gibi) yanıt verebilen kişisel bir dijital asistan olan Cortana’yı ve Microsoft Edge adlı yeni bir web tarayıcısını içeriyordu.

Microsoft mi Google mi?

NASDAQ Hisse Senedi

Microsoft’un arama motoru Live Search, yeni endüstri devi Google’ın ve Yahoo’nun çok gerisindeydi. Bing’in piyasaya sürülmesiyle Microsoft, normalden daha fazla kurtarılmış veri görüntülemek için tasarlanmış bir “karar motoru” ile pazar dinamiklerini değiştirmeyi umuyordu.

2008 yılında Microsoft, Yahoo’yu 44,6 milyar dolara satın almayı teklif etti, ancak teklif Yahoo tarafından reddedildi. Ancak şirketler arasındaki görüşmeler devam etti ve 2009’da Yahoo’nun web sitesi için Bing’i kullanacağı bir anlaşmaya varıldı.

NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Google ile bir başka rekabette Microsoft, uygulamaların ve veri depolamanın merkezi İnternet hizmetleri tarafından sağlandığı ve kullanıcıların kişisel bilgisayarları üzerinden bunlara kolayca erişebildiği bulut alanına girdi.

Microsoft’un ilk hamlesi, 2008’de duyurulan ve 2010’da piyasaya sürülen Windows Azure (2014’ten beri Microsoft Azure) ile oldu. Azure, hizmet sağlayıcıların veya işletmelerin “bulutta” bilgi işlem altyapısı oluşturmasına ve ardından altyapıyı kullanıcılara bir hizmet olarak sağlamasına olanak tanır. 2011’de Microsoft, Google Dokümanlar’a benzer hizmetler ve özellikler içeren çok kullanışlı bir Office yazılım paketinin (Word, Excel, PowerPoint vb.) bulut sürümü olan Office 365’i piyasaya sürdü.

2011’de Microsoft, Skype’ı 8,5 milyar dolara satın aldı, bu o sırada Microsoft tarihindeki en büyük satın almaydı. 2016 yılında Microsoft, iş odaklı sosyal ağ şirketi LinkedIn’i 26,2 milyar dolarlık bir satın alma ile daha büyük bir satın alma gerçekleştirdi.

Bill Gates’in ardından Microsoft

Bill Gates

2000 yılında Microsoft kurucu ortağı Bill Gates CEO olarak istifa etti. 1990’larda Lotus Notes bilgisayar ağ paketinin ana geliştiricisi olan Rey Özi’ye 2006 yılında Kıdemli Yazılım Mimarı unvanı verildi. 2008 yılında Gates, şirketin günlük yönetimini Ballmer, Ozzy ve diğer yöneticilere devretti. Ancak yönetim kurulu başkanı olarak kaldı. Ozzy 2010’da istifa etti ve eski Microsoft CEO’su Satya Nadella, 2014’te Ballmer’ın CEO olarak yerini aldı.

Endüstri gözlemcileri arasında Gates’in ayrılışının Microsoft’un bilgisayar endüstrisindeki önemli konumunu baltalayacağına dair bazı endişeler vardı. Ancak bu olmadı. Şirket, işletim sistemleri, üretkenlik yazılımları ve çevrimiçi oyun hizmetleri dahil olmak üzere hem iş hem de tüketici sektörlerinde lider konumunu sürdürdü.

2012 yılında şirket, Microsoft’un kendisi tarafından tasarlanan ve şirket için yeni koşullar yaratan donanıma sahip bir dizi tablet olan Surface’ı tanıttı. Microsoft ayrıca bilgi teknolojisi ve iş ve ofis uygulamalarının hemen her alanında rekabetçi ürünlere sahipti. Microsoft’un güçlü yönleri ve en fazla kârı, ürünleriyle küresel standartları belirlediği ticari bölümünde bulunabilir. Ancak Microsoft’un CEO’su, şirketin ilk etapta olmasa bile pazarda hala önemli bir varlığa sahip olması gerektiğini fark etti.

Microsoft’un hayatımızdaki önemi

Microsoft hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Hemen hemen herkes en az bir kez bir Windows bilgisayarına dokunmuştur. Dünyada yaşanan son gelişmelerle birlikte bilgisayarlara erişimi olan insan sayısı artmaktadır. Sonuç olarak, Microsoft hisse senedi satın almak cazip görünüyor. Ama bu hisselere nasıl yatırım yapılır? Ve Microsoft hissesinin şu anki fiyatı nedir? Bu yazımızda kapsamlı Microsoft hisse senedi analizimizi okuyabilirsiniz.

Microsoft’a yatırım yapmak için birçok neden var. Bahsedilebilecek iyi nedenlerden biri, bu şirketin yüksek büyüme potansiyeline sahip olmasıdır. Microsoft yeni ürünler piyasaya sürdüğünde, bu ürünlerden elde edilen kâr şirketin büyümesine yardımcı olabilir. Ayrıca Microsoft, büyümesine yardımcı olacak daha küçük şirketleri ve girişimleri satın alabilir.

Bu şirketin bir diğer olumlu yanı, Microsoft markasının küresel itibarıdır. Herkes Microsoft’u tanıyor, bu nedenle insanların markaya para harcaması daha olası. Neredeyse herkes (Apple hayranları hariç) Windows kullanıyor, bu nedenle başka bir şirketin yeni bir işletim sistemi tanıtması zor. Satılan her Windows bilgisayarının ücreti Microsoft tarafından ödenir.

Microsoft hisse senedi değerli mi ? Cevabını istiyorsaniz okumaya devam edin.

Ancak aynı zamanda şirket ürün ve hizmetlerini genişletiyor. Microsoft, bulut bilişim sistemleri üzerinde çalışıyor ve başlamak için bulutta popüler Office yazılımını başlattı. Kullanıcıların bu ürünleri kullanmak için sabit bir abonelik ücreti ödemesi gerekir, böylece Microsoft bu ürünlerden istikrarlı ve iyi bir gelir elde eder. Ancak rakip şirketler, Microsoft ürünlerine rakip olan Azure’u yakın zamanda sunan Amazon gibi kendi bulut yazılımlarını da tanıttı. Bulut bilişim hizmetlerinin daha da büyümesine güveniyorsanız, Microsoft’a yatırım yapmak çok akıllıca olabilir.

Microsoft ürünlerini yüksek fiyata satıyor ve sonuç olarak pazarın daha zayıf kesimi bunları karşılayamaz. Bu nedenle, rakiplerin pazarın büyük bir kısmını ele geçirmeleri muhtemeldir.Ayrıca Microsoft, tüm pazar segmentlerinde liderlik gücünü sürdüremez. Örneğin, Microsoft, rekabeti Apple’a devretmiştir. Microsoft’un pazarın bu kayıp kesimlerini yeniden kazanabileceğini düşünüyor musunuz? Öyleyse, Microsoft’a yatırım yapmayı düşünün.

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Microsoft

Microsoft Hissesi Senedi Nasıl Alınır?

Microsoft hisse senedi yatırım yapmanın neredeyse güvenli olduğunu belirtmek ilginçtir: Microsoft, Johnson & Johnson ile birlikte ABD hükümetinden daha fazla güvenilirliğe sahiptir. Bu, Microsoft’a borç vermenin ABD hükümetine borç vermekten daha güvenli olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, Microsoft’un performansından emin olabiliriz.

Microsoft hisse senedi yatırım yapmayı planladığınızda şirketin rakiplerinden de haberdar olmalısınız. Örneğin Microsoft’un en büyük rakibi Apple’dır. Aynı zamanda Google, internet tarayıcısı üzerinden kullanıcıları kaçırmaya çalışıyor. Diğer bir rakip de IBM: Bilgisayar sistemlerinin en büyük tedarikçilerinden biridir.

Microsoft, pazarın birçok segmentinde faaliyet gösterdiği için pazarda birçok rakibi bulunmaktadır. Bir yatırımcı olarak, Microsoft’un farklı pazar segmentlerindeki rakipleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Microsoft’un pazar payını kaybettiğini düşünüyor musunuz?

Microsoft hisse senedi Satın Almak için 3 Neden ve Satmak için 1 Neden

Microsoft hisse senedi (NASDAQ:MSFT), teknoloji devinin 26 Ekim Salı günü ilk çeyrek raporunu yayınlamasının ardından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Geliri, analistlerin tahminlerini 1.3 milyar dolar geride bırakarak, yıllık %22 artışla 45.3 milyar dolara yükseldi. . Düzeltilmiş kazançları, hisse başına %25 artarak 2.27$’a yükseldi ve bu da beklentileri 0.19$ ile aştı.

İkinci çeyrek için Microsoft hisse senedi , gelirinin yıldan yıla %16-18 artmasını bekliyor ve bu da analistlerin %14’lük büyüme beklentilerini de aşıyor.

Microsoft’un rakamları etkileyiciydi, ancak bazı yatırımcılar, fiyatı bu yıl zaten yaklaşık %50 arttıktan sonra hisse senedini satın almak konusunda isteksiz olabilir. Microsoft’un hisselerini satın almak için üç nedeni ve ayrıca satmak için bir nedeni gözden geçirelim ve bu fiyatlarla hala cazip bir yatırım olup olmadığını görelim.

1. Microsoft Cloud’un büyümesi

Microsoft’un son yedi yıldaki çarpıcı büyümesine, Azure, Office 365, Dynamics, LinkedIn ve diğer bulut tabanlı yazılımlarını içeren bulut hizmetlerinin genişlemesi öncülük etti. Şirket, bu işletmelerin birlikte büyümesini “Microsoft Bulutu” olarak bildiriyor.

Microsoft Cloud’un geliri, ilk çeyrekte yıllık %36 artarak 20,7 milyar $’a ulaştı ve bu, dördüncü çeyrekteki %36’lık büyüme oranına denk geldi.

Microsoft Cloud’un en yakından izlenen segmenti Azure, gelirini sabit kur bazında %48 artırdı. Bu, Azure’un dördüncü çeyrekteki %45 sabit para birimi büyümesine göre bir ivmeyi temsil ediyordu ve potansiyel bir yavaşlamayla ilgili endişeleri gidermelidir.

Microsoft hisse senedi Canalys’e göre Azure’ın küresel bulut altyapısı pazarındaki payı da 2020 ve 2021’in üçüncü çeyrekleri arasında %19’dan %21’e yükseldi. Bu, pazar payının yıldan yıla %32 ile sabit kaldığını gören Amazon (NASDAQ:AMZN) Web Servislerinin (AWS) arkasında sağlam bir şekilde ikinci sırada yer alıyor.

Microsoft, 2014 yılında şirketin üçüncü CEO’su olarak yönetimi üstlenen ve “önce mobil, önce bulut” sloganıyla bu hizmetleri agresif bir şekilde genişleten Satya Nadella olmasaydı muhtemelen bu büyümeyi gerçekleştiremezdi.

2. Arka rüzgarların yeniden açılması

Salgının başlangıcında, Office 365 Ticari, Dynamics 365 ve LinkedIn Pazarlama Çözümleri dahil olmak üzere Microsoft’un kurumsal odaklı hizmetlerinden bazıları, işletmeler kapanırken yavaşlama yaşadı.

3. Microsoft hisse senedi Hissedarlara bol miktarda nakit geri vermek

Microsoft, geçtiğimiz birkaç yıl içinde yeniden hızlı büyüyen bir şirkete dönüştü, ancak yatırımcılarına on milyarlarca dolar kazandırmaya devam ediyor.

Microsoft, serbest nakit akışının (FCF) yaklaşık %70’ini temsil eden 2021 mali yılında temettüler ve geri alımlar için 39 milyar doların üzerinde harcama yaptı. 2022’nin ilk çeyreğinde her iki plana da 10.9 milyar dolar daha veya FCF’sinin %58’ini harcadı.

Microsoft’un %0.8’lik ileriye dönük temettü verimi, ciddi bir gelir yatırımcısını cezbetmeyecektir, ancak hisse bazlı tazminat planlarındaki seyreltmeyi dengelerken, son yedi yılda hisse sayısını yaklaşık %10 oranında azalttı.

Microsoft hisse senedi satmanın tek nedeni: değerlemesi

Microsoft, bugün 2,4 trilyon dolar değerinde, Satya Nadella’nın CEO olarak devraldığı 300 milyar dolarlık piyasa değerinin yaklaşık sekiz katı.

Hissesi şu anda bu yılki satışların 13 katı ve ilerideki 35 katı kazançla işlem görüyor. Bu değerlemeler, analistlerin bu yılki %14’lük satış büyümesi ve %9’luk kazanç artışı beklentilerine kıyasla biraz köpüklü.

Bu devasa piyasa değeri ve yüksek değerleme, Microsoft’un son yedi yıldaki çoklu torbacı kazanımlarını tekrarlamasını zorlaştırabilir.

Microsoft hisse senedi satın almak için doğru zaman mı?

Microsoft hisse senedi çok değerli, ancak ayılar, hisseleri hızla arttığı için yıllardır aynı davulu çalıyorlar. Bulut hizmetleri pazarının seküler genişlemesinden kâr etmeye devam edecek, uzun vadeli sağlam bir yatırım olduğu için Microsoft’un bu premium değerlendirmeyi hak ettiğine inanıyorum.

DAX 40 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Canlı MSFT Fiyatı ve Grafiği

Related posts

Amazon Hisse Senedi: Amazon Nedir? Canlı AMZN Fiyatı ve Grafiği

Atilla

ABD Piyasa Analizi 1 Temmuz

Atilla

ABD Piyasaları 27 Temmuz

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku