AnalizNASDAQNASDAQ 100NASDAQ ANALIZNasdaq EndeksiNasdaq YatırımıNASDAQ YORUM

NASDAQ 100 Nedir ? Nasdaq Endeksi Hakkında Merak Edilenler

NASDAQ 100 Nedir? NASDAQ 100 Endeksi Nedir?

NASDAQ 100 Nedir? NASDAQ 100 Endeksi Nedir?

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ? sorusunun cevabını istiyorsanız bu Makalede her şeyi öğrenebilirsiniz.  Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’nda arz edilen paylara göre oluşturulan ve durumu piyasa gözlemcileri tarafından yakından takip edilen bir diğer endeks ise “Nasdaq 100 Endeksi” (NASDAQ-100). Bu endeks de Nasdaq Composite gibi hisse senedinin toplam değerinden etkilenir ve genellikle Nasdaq Composite ile karıştırılır ancak ikisi arasında aşağıda bahsedeceğimiz çok keskin bir fark vardır. Nasdaq teorik olarak sadece en büyük 100 finansal olmayan şirketin hisselerini içerir. Nasdaq 100 Endeksindeki bu 100 şirket, Nasdaq Bileşik Endeksinin ağırlığının %90’ından fazlasını oluşturuyor.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

Nasdaq 100 endeksi nedir ?

Nasdaq 100 Endeksi, Amerika Birleşik Devletleri ve dünya ekonomilerinde önemli bir rol oynadığı için önemlidir. Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 Endeksi, finans dışı sektörde faaliyet gösteren en iyi şirketlerin toplumunu ve yatırımcılarını bilgilendirir. Nasdaq 100, işletmelerin hisselerini kaydetmeleri için güvenilir ve iyi bilinen bir alandir. Nasdaq, sermaye tarafından verilen 100 ağırlıklı bir endekstir. Yani hisse senetleri, tedavüldeki hisselerin toplam piyasa değerine göre değerlenir.

NASDAQ 100 Nedir? NASDAQ 100 Endeksi Nedir?

Bir şirketin hisse fiyatı değişirse, hisse senedi endeksindeki değeri de değişecektir. Genellikle Nasdaq 100 endeksinin ağırlığı değişmez. Ancak zamanı geldiğinde Nasdaq şirketleri gözden geçirecek ve yeniden sıralayacak. Örneğin 2017’de Wynn Resorts, TripAdvisor’ın yerini aldı. İnceleme zamanı geldiğinde, Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası hisse fiyatını inceleyecek ve toplam hisse fiyatını kamuoyuna açıklayacak.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

NASDAQ 100 Nedir? NASDAQ 100 Endeksi Nedir?

Sıralama yapılırken, 101 ile 125 arasında bir sıralamaya sahip şirketler, geçen yıl 100’ün altındaysa kalacaklar. Ancak 100’ün altına dönmezlerse o yıl düşecekler. 125’ten daha yüksek sıralarlarsa, yine de düşecekler. Şirketler Nasdaq 100’de listelenirse, finansal başarıları ciddi şekilde etkilenecektir. Bu endeks, teknoloji dünyasının önde gelen şirketlerini içermesiyle bilinir. Biyoteknoloji ve sağlık şirketleri de Nasdaq 100 üyesidir.

Nasdaq 100 endeksi örneği nedir?

Nasdaq nedir ? NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYIN , 2017 yılında A Şirketi, sosyal medyada uzmanlaşmış ve kullanıcılara görsel paylaşma olanağı sunan tanınmış bir teknoloji şirketiydi. A Şirketi’nin o yılki büyük başarısı nedeniyle Nasdaq 100 listesine ulaşmayı başardı. Ancak 2018’de kullanıcılar, video paylaşmalarına da izin veren B Şirketi ürünleri gibi sosyal ağları kullanmaya teşvik edildi. A Şirketi’nin popülaritesi düştüğü için Nasdaq 100’de 103’e düştü. Ancak, bir yıl önceki rütbesinin altında olması nedeniyle, konumunu hala koruyabiliyordu. 2019 yılında A Şirketi 126. sırada yer aldı ve endeksten düştü.Aynı yıl B Şirketi 88. sırada yer aldı ve Nasdaq 100’de A Şirketi’nin yerini aldı.

Nasdaq 100’ün Tarihi

NASDAQ 100 Nedir? NASDAQ 100 Endeksi Nedir?

Nasdaq nedir ? Genel Hisse Senedi Tüccarları Birliği, 1985 yılında Nasdaq Financial (finansal şirketlere odaklanan) ile birlikte Nasdaq 100 Endeksini oluşturdu. Bu nedenle Nasdaq 100’de herhangi bir finans şirketi yer almıyor. Şirketler, bu endeksin bir parçası olmak için Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’nın minimum standartlarını karşılamalıdır. Ayrıca, şirketlerin Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’na kote olması gerekir ve Nasdaq, sermaye varlıklarını ve likiditelerini dikkate alacaktır.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq’ın başka özel gereksinimleri de var. Örneğin, ortalama hacim günlük 200.000 hisseye ulaşmalı ve şirket en az üç ay süreyle piyasada kayıtlı olmalıdır. Başlangıçta, Nasdaq 100 endeksinde yalnızca 100 öğenin listelenmesi gerekiyordu, ancak bugün bu endeks 100 şirketin 100’den fazla hissesini içeriyor.

Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi

Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi, 1 Kasım 1993’te 200’lük bir taban çizgisi ile kuruldu ve 31 Ocak 2002’de taban çizgisi 780.03’e ulaştı. Bu endeks, Nasdaq’ta işlem gören en büyük ve en aktif biyoteknoloji hissesini temsil ediyor. Bu endeks, insan hastalıkları için yeni tedaviler keşfetmek veya geliştirmek için biyomedikal araştırmaları kullanan şirketleri içerir. Bu indeks de toplam değerle ağırlıklandırılır.

Nasdaq 100 finans endeksi

Nasdaq nedir ? NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYINNasdaq, en büyük 100 ABD ve uluslararası finans kuruluşunu içerir. Bu endeks, bankaları, tasarruf kurumlarını ve bunların iştiraklerini, ayrıca sigorta şirketlerini, aracı kurumları ve yatırım şirketlerini içerir.

NASDAQ 100 Nedir? NASDAQ 100 Endeksi Nedir?

Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası ile New York Menkul Kıymetler Borsası Arasındaki Fark

Bu iki borsa, Kuzey Amerika ve dünyadaki borsaların çoğundan sorumludur. New York Menkul Kıymetler Borsası veya NYSE, fiziksel olarak New York City’nin Wall Street bölgesinde yer almasına rağmen, ticaretinin çoğu New Jersey’deki veri tabanı aracılığıyla gerçekleşir. Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’nın borsalar için fiziksel bir yeri yoktur ve veri merkezindeki borsalar doğrudan alım satım yapmak isteyen yatırımcılar ile pazarlamacılar ve bağlı şirketler arasında gerçekleşir.

Aslında Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası, New York Menkul Kıymetler Borsası’nın aksine tamamen elektronik bir pazar yeridir, ancak ofis binası New York ve Broadway’de bulunmaktadır. Nasdaq ve New York Menkul Kıymetler Borsaları, halka açık hisse senetleri. “Halka açık borsalar”, ilgili hisse senetlerinin ve menkul kıymetlerin alıcı ve satıcılarının serbestçe girebildiği borsalardır. Bu pazarlar ortak bir platformu paylaşıyor.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası, 1960 yılında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yapılan bir araştırmadan sonra, menkul kıymetlerin borsa dışında satışının belirsiz ve tanımsız bir uygulama olduğu sonucuna varıldıktan sonra kuruldu. Rapor aslında OTC piyasasını otomatikleştirmeye yönelik bir çağrıydı ve böyle bir pazar yaratma sorumluluğunu Genel Hisse Senedi Tüccarları Birliği’ne bıraktı. Genel Borsa Tüccarları Birliği, 1968’de Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası sistemini kurmaya başladı ve ilk borsaları 8 Şubat 1971’de başladı.

Nasdaq nedir ? NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYINNasdaq Menkul Kıymetler Borsası, New York Menkul Kıymetler Borsası’nın uzmanlaşmış yapısından farklı olarak, ticaret yapmak için aracılara güvenmek yerine geniş bilgisayar ağlarını kullanır ve kısa sürede büyük hacimli işlemleri gerçekleştirmesini sağlar. Nasdaq’ta işlem gören hisseler başlangıçta Intel ve Microsoft gibi yeni, teknoloji odaklı şirketlere aitti. Ancak bugün, Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası dünya çapında çeşitli endüstrilerde işlem görmektedir.

Nasdaq rule may open up numerous diverse board slots | Pensions &  Investments

New York Menkul Kıymetler Borsası 17 Mayıs 1792’de ortaya çıktı; Wall Street bölgesindeki 24 aracı kurum, sonunda “Buttonwood Anlaşması” olarak bilinen bir anlaşmayı gözden geçirmek için bir araya geldiğinde. New York Menkul Kıymetler Borsası’na giren ilk şirket Bank of New York oldu. Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’nın kurulmasının ardından, tüccarlar fiyatları elektronik olarak duyurabildiler. Sonuç olarak, süreç daha basit hale geldi ve hisse senedi daha fazla başvuru sahibine sunuldu.

Nasdaq nedir ? NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYIN , Nasdaq, kuruluşundan dört yıl sonra, büyük şirketleri küçük şirketlerden ayıran hisselerin piyasaya sürülmesi için ön koşullarını ortaya koydu. Bu, bu şirketlerin hisseleri New York Menkul Kıymetler Borsası gibi pazarlarda işlem gören büyük şirketlerle rekabet etmesini mümkün kıldı. New York Ticaret Borsası, toplam yatırım açısından en büyük döviz piyasası olmasına rağmen, elektronik fiyatlandırma mekanizması, Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’nı işlem hacmi bakımından en büyük ticaret piyasası haline getirmiştir.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

N

New York Menkul Kıymetler Borsası ile Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası arasındaki temel fark, hisse senetlerinin işlem görme şeklidir. Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası, “Bayi” olan bir ticaret piyasasıdır. Alıcılar ve satıcılar birbirleriyle doğrudan ticaret yapmazlar ve takaslar piyasa yapıcı olan bir aracı kurum aracılığıyla gerçekleşir. New York Ticaret Borsası aslında bir açık artırma piyasasıdır. Hem Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası hem de New York Menkul Kıymetler Borsası, likiditeyi artırmak ve piyasa düzenini korumak için pazarlanmaktadır. Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’nda piyasa yapıcılar, faaliyet gösterdikleri hisse senedi için iki alış ve satış fiyatı duyurur.

Nasdaq nedir ? NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYIN , Nasdaq 260’tan fazla piyasa yapıcı, Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören hisseler için likidite üretiyor. New York Menkul Kıymetler Borsası’nda piyasayı korumak uzmanların sorumluluğundadır. New York Menkul Kıymetler Borsası’nda yatırımcılar satış yaparken, piyasa yapıcılar hisse senedi satın alır ve bunun tersi de geçerlidir. Bir hisse senedinin New York Menkul Kıymetler Borsası’nda mı yoksa Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’nda mı işlem gördüğü yatırımcılar için belirleyici bir faktör değildir, ancak şirketlerin hisse senetlerini hangi borsada listeleyeceğini bilmeleri önemlidir.

Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası bir döviz piyasasıdır. New York Menkul Kıymetler Borsası’nda alıcılar ve satıcılar doğrudan birbirleriyle ticaret yaparlar ve bir uzman ticareti kolaylaştırır. Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’ndayken, genel halk piyasa yapıcıların yardımıyla işlem yapar. Bu kişi kayıtlı bir tüccar veya aracıdır ve hisse alıp satmaya hazırdır.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

New York borsa uzmanı ile Nasdaq piyasa yapıcısı arasındaki temel fark, uzmanın alıcıları ve satıcıları sırayla eşleştirmeye çalışmasıdır. Piyasa yapıcı, hisse senetleri ve borsa hisse senetlerini listelemeye çalışır, böylece piyasayı veya sözde yaratır.

nasdaq nedir NASDAQ 100 Endeksi Nedir

Borsada, hisse senedi fiyatınız için birçok pazarlamacı olduğu için transfer maliyetleri düşüktür. Tüccarlara en iyi fiyatı sunmak için birbirleriyle rekabet eden ortalama 14 piyasa yapıcı vardır.

Nasdaq 100 endeksi nedir ve diğer endekslere göre durumu nedir?

S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki ilk üç borsa göstergesi arasındadır. Aşağıda bu 3 göstergeyi birbiriyle karşılaştıracağız.

S&P 500, Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası veya New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören 500 büyük şirketin bir endeksidir. Nasdaq üyesi olmayan birçok büyük finans şirketi S&P 500’de listelenmiştir. Nasdaq 100 endeksi biraz daha küçüktür ve sınırlı segmentlerde bir dizi hisseye odaklanır, ancak S&P 500 pazarı daha geniş bir şekilde inceler. S&P 500, 1957’de Standard & Poor’s Global Rating Institute tarafından New York Menkul Kıymetler Borsası ve Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’ndaki 500 büyük şirketin durumunu izlemek için oluşturuldu. Bu endekste teknoloji sektörüne daha fazla ağırlık verilmektedir.

S&P 500, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hisse senedi operasyonlarının yaklaşık yüzde 80’ini kapsamaktadır. 1999’da, .com balonunun en yüksek olduğu dönemde, Nasdaq 100’ün faiz oranı yüzde 102’ye yükselirken, S&P 500’ün faizi sadece yüzde 20,9’du. Balon patladıktan ve piyasa kırmızıya döndükten sonra, Sondapi 2000 yılında %9 kaybetti. 2001 yılında bu rakam yüzde 11,9’a yükseldi ve 2002’de yüzde 22’ye ulaştı. Ancak Nasdaq 100 endeksi bir kayıp daha yaşadı.

Nasdaq 100, 2000’de yüzde 36,8, 2001’de yüzde 32.7 ve 2002’de yüzde 37,6 değer kaybetti. Her bir endekste ekonominin hangi sektörünün en çok ilgi gördüğünü bilmek, yatırımcıların .com balonu gibi bir çağda önemli finansal kayıplara uğramamasını sağlıyor.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (DIJA), üçünün en eskisidir. Dow Jones Endeksi, 1896’da Wall Street Journal tarafından oluşturuldu. Dow, New York Menkul Kıymetler Borsası ve Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’ndaki 30 yüksek sermayeli hisse senedinin durumunu izleyen ağırlıklı bir fiyat endeksidir. Bu endeks telekom, enerji, teknoloji, eczacılık ve eğlence gibi çeşitli sektörleri içermektedir. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması, hisse senedi fiyatları genellikle yavaş olan daha eski, daha istikrarlı şirketleri içerdiğinden daha az dalgalanma gösterir.

NASDAQ 100 Nedir? NASDAQ 100 Endeksi Nedir?

Nasdaq nedir ? NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYIN , Nasdaq 100 endeksi, hızlı stok büyümesi olan teknoloji odaklı şirketlerin hisse senetlerinden oluştuğu için daha fazla dalgalanıyor. S&P 500, Nasdaq 100 ile Dow Jones Sanayi Ortalaması arasında bir yerde, ancak diğer göstergeler gibi, yükselmekten daha hızlı düşüyor. Dow Jones ve Sondapi 500’ün aynı yönde hareket ettiği ancak Nasdaq 100’ün farklı dalgalandığı söylenebilir.

Nasdaq 100 nedir ve endeksine nasıl ve neden yatırım yapılır?

2020 şu ana kadar zor bir yıl oldu. ABD borsaları son zamanlardaki yüksek seviyelerinden %20’den fazla düşüşle ayı bölgesinde ve durum küresel piyasalarda da benzer. Hisse senedi piyasaları bu kadar oynakken cesur olmak zor olsa da, ayı piyasalarının alıcı piyasası olduğunu hatırlamanın zamanı geldi.

Bu zor zamanlar, temelde güçlü olan ve şu anda karamsarlığın ve kısa vadeli zorlukların kurbanı olan şirketlerde hisse satın almak için bir fırsat. Mevcut senaryoda, büyük ölçekli büyüme şirketleri iyi beklentiler sunuyor. Nasdaq-100 endeksine yatırım yaparak bu tür şirketlerden oluşan güçlü bir çeşitlendirilmiş portföye yatırım yapılabilir. İşte yatırımcıların bunu neden ve nasıl yapabileceği.

Nasdaq 100 endeksine (NDX) genel bakış

Nasdaq nedir ? NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYIN , Nasdaq , dünyanın önde gelen büyük ölçekli büyüme endekslerinden biridir. Piyasa değerine göre Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören en büyük 100 yerel ve uluslararası finansal olmayan şirketi içerir. ABD’de trilyon dolara ulaşan dört şirkete ev sahipliği yapıyor: Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Microsoft (MSFT) ve Alfabe (GOOG, GOOGL).

Cisco (CSCO), Qualcomm (QCOM), Intel (INTC), NVIDIA (NVDA), Micron (MU), Adobe (ADBE), Advanced Micro Devices (AMD) gibi diğer teknoloji liderleriyle birlikte bu şirketlerin öne çıkması ve Baidu (BIDU) genellikle bir teknoloji endeksi olarak bir izlenim yaratır.

Teknoloji, endekste baskın bir segment olmakla birlikte, diğer %50’yi oluşturan tüketici hizmetleri, sağlık, tüketim malları ve sanayi gibi sektörler tarafından iyi dengelenmiştir. Tüketici hizmetleri şirketleri, on yıl önceki %17’lik üst sınır ağırlığının neredeyse dörtte birini oluşturuyor.

NASDAQ 100 Nedir? NASDAQ 100 Endeksi Nedir?

Nasdaq nedir ? NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYIN , Sağlık alanında Nasdaq , Gilead (GILD), Regeneron (REGN), Vertex (VRTX) ve Amgen (AMGN) gibi en önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu şirketler son teknoloji araştırmalar üzerinde çalışıyorlar. Yakın zamanda Regeneron Pharmaceuticals, yeni COVID-19 antikor programında önemli ilerlemeler duyururken, Gilead, COVID-19 teşhisi konan yetişkinlerde remdesivir’in (araştırma amaçlı nükleotid analoğu) güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmek için iki Faz 3 klinik çalışma başlattı. Çin sağlık yetkilileri, remdesivir’in koronavirüs tedavisi potansiyelini belirlemek için hastalarda iki klinik deneme başlattı.

Mevcut piyasa trendlerine bakarsak, Zoom (ZM) gibi şirketler evden çalışma modelinde yükselirken American Airlines (AAL) ve Expedia (EXPE) gibi diğerleri seyahatlerin durması nedeniyle zorlanıyor.

Endeks, Netflix (NFLX), Pepsi (PEP), Costco (COST) ve Starbucks (SBUX) gibi, bazıları tedarik zinciri darboğazları ve kilitlenmeler nedeniyle sıkıntı çeken, diğerleri ise mevcut durumdan kısmen yararlanan tüketim odaklı şirketleri içeriyor. kaos.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

DAX ENDEKSI NEDİR?

DAX 40 - DAX 40 Endeksi Nedir ? DAX Nedir ? Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği - NASDAQ 100 Nedir? NASDAQ 100 Endeksi Nedir?

Daha büyük resme baktığımızda, NDX, sağlam şirketlerin çeşitlendirilmiş bir karışımıdır ve enerji ve finans gibi sektörlerin ihmal edilebilir veya tamamen yokluğu nedeniyle S&P 500’e kıyasla daha iyi bir konuma sahiptir. Bu endekse özgü bir şey, inovasyonun ve gelecekteki büyümenin simgesi olan şirketlere odaklanmasıdır. 2008’den bu yana Nasdaq , S&P 500 Endeksi ve Russell 1000 Büyüme Endeksi gibi rakip endekslerden daha yüksek büyüme oranları üretti.

Nasdaq 100 endeksine nasıl satın alınır?

Nasdaq nedir ? NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYINNasdaq 100’e yatırım yapmak için her seviyedeki yatırımcıların erişebileceği birden fazla yol (opsiyonlar, vadeli işlemler ve yıllık ödemeler gibi) olsa da, borsada işlem gören fon yolu, NDX’e islem yapmanin en kolay yollarından biridir.

20 yaşındaki Invesco QQQ Trust, Seri 1 ETF (QQQ), Nasdaq-100’e yatırım yapmanın en eski ve popüler yollarından biridir. Invesco QQQ, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok işlem gören ikinci ve en likit ETF’lerden biridir. Yönetim altındaki varlıklar olarak 76,96 milyar dolar ile beşinci en büyük ETF’dir ve %0,20’lik bir gider oranına sahiptir. Yatırımcıların, QQQ’nun altta yatan endeks NDX gibi üst sınır ağırlıklı olduğunu hatırlamaları gerekir; bu, daha yüksek piyasa değerine sahip şirketlerin endekste daha yüksek bir ağırlığa sahip olduğu anlamına gelir.

NASDAQ 100 Nedir? NASDAQ 100 Endeksi Nedir?

QQQ’nun aksine, First Trust Nasdaq-100 Eşit Ağırlıklı Endeks Fonu (QQEW), yatırımcılara Nasdaq-100 hisselerini eşit ağırlıklı bir şekilde tutma fırsatı sunuyor. Temel endeksi, Nasdaq-100’ün eşit ağırlıklı bir versiyonu olan NDXE’dir. Şu anda, en yüksek tahsis, yani en yüksek holding %1,68’dir. Eşit ağırlıklı bir metodoloji, tek bir hisse senedinin keskin bir aşağı yönlü fiyat dalgalanmasının yoğunlaşma riskini ve etkisini ortadan kaldırır. Nisan 2006’da başlatılan ETF, yönetim altındaki varlıklar olarak yaklaşık 604.86 milyon $’a ve %0,6’lık bir gider oranına sahiptir.

NASDAQ 100 şirketleri nelerdir?

Hisse Senedi Şirket Adı
AAPL Apple Inc. Common Stock
ADBE Adobe Inc. Common Stock
ADI Analog Devices, Inc. Common Stock
ADP Automatic Data Processing, Inc. Common Stock
ADSK Autodesk, Inc. Common Stock
AEP American Electric Power Company, Inc. Common Stock
ALGN Align Technology, Inc. Common Stock
AMAT Applied Materials, Inc. Common Stock
AMD Advanced Micro Devices, Inc. Common Stock
AMGN Amgen Inc. Common Stock
AMZN Amazon.com, Inc. Common Stock
ANSS ANSYS, Inc. Common Stock
ASML ASML Holding N.V. New York Registry Shares
ATVI Activision Blizzard, Inc. Common Stock
AVGO Broadcom Inc. Common Stock
BIDU Baidu, Inc. ADS
BIIB Biogen Inc. Common Stock
BKNG Booking Holdings Inc. Common Stock
CDNS Cadence Design Systems, Inc. Common Stock
CDW CDW Corporation Common Stock
CERN Cerner Corporation Common Stock
CHKP Check Point Software Technologies Ltd. Ordinary Shares
CHTR Charter Communications, Inc. Class A Common Stock New
CMCSA Comcast Corporation Class A Common Stock
COST Costco Wholesale Corporation Common Stock
CPRT Copart, Inc. (DE) Common Stock
CRWD CrowdStrike Holdings, Inc. Class A Common Stock
CSCO Cisco Systems, Inc. Common Stock (DE)
CSX CSX Corporation Common Stock
CTAS Cintas Corporation Common Stock
CTSH Cognizant Technology Solutions Corporation Class A Common Stock
DLTR Dollar Tree Inc. Common Stock
DOCU DocuSign, Inc. Common Stock
DXCM DexCom, Inc. Common Stock
EA Electronic Arts Inc. Common Stock
EBAY eBay Inc. Common Stock
EXC Exelon Corporation Common Stock
FAST Fastenal Company Common Stock
FB Meta Platforms, Inc. Class A Common Stock
FISV Fiserv, Inc. Common Stock
FOX Fox Corporation Class B Common Stock
FOXA Fox Corporation Class A Common Stock
GILD Gilead Sciences, Inc. Common Stock
GOOG Alphabet Inc. Class C Capital Stock
GOOGL Alphabet Inc. Class A Common Stock
HON Honeywell International Inc. Common Stock
IDXX IDEXX Laboratories, Inc. Common Stock
ILMN Illumina, Inc. Common Stock
INCY Incyte Corp. Common Stock
INTC Intel Corporation Common Stock
INTU Intuit Inc. Common Stock
ISRG Intuitive Surgical, Inc. Common Stock
JD JD.com, Inc. American Depositary Shares
KDP Keurig Dr Pepper Inc. Common Stock
KHC The Kraft Heinz Company Common Stock
KLAC KLA Corporation Common Stock
LRCX Lam Research Corporation Common Stock
LULU lululemon athletica inc. Common Stock
MAR Marriott International Class A Common Stock
MCHP Microchip Technology Incorporated Common Stock
MDLZ Mondelez International, Inc. Class A Common Stock
MELI MercadoLibre, Inc. Common Stock
MNST Monster Beverage Corporation
MRNA Moderna, Inc. Common Stock
MRVL Marvell Technology, Inc. Common Stock
MSFT Microsoft Corporation Common Stock
MTCH Match Group, Inc. Common Stock
MU Micron Technology, Inc. Common Stock
NFLX Netflix, Inc. Common Stock
NTES NetEase, Inc. American Depositary Shares
NVDA NVIDIA Corporation Common Stock
NXPI NXP Semiconductors N.V. Common Stock
OKTA Okta, Inc. Class A Common Stock
ORLY O’Reilly Automotive, Inc. Common Stock
PAYX Paychex, Inc. Common Stock
PCAR PACCAR Inc. Common Stock
PDD Pinduoduo Inc. American Depositary Shares
PEP PepsiCo, Inc. Common Stock
PTON Peloton Interactive, Inc. Class A Common Stock
PYPL PayPal Holdings, Inc. Common Stock
QCOM QUALCOMM Incorporated Common Stock
REGN Regeneron Pharmaceuticals, Inc. Common Stock
ROST Ross Stores, Inc. Common Stock
SBUX Starbucks Corporation Common Stock
SGEN Seagen Inc. Common Stock
SIRI Sirius XM Holdings Inc. Common Stock
SNPS Synopsys, Inc. Common Stock
SPLK Splunk Inc. Common Stock
SWKS Skyworks Solutions, Inc. Common Stock
TCOM Trip.com Group Limited American Depositary Shares
TEAM Atlassian Corporation Plc Class A Ordinary Shares
TMUS T-Mobile US, Inc. Common Stock
TSLA Tesla, Inc. Common Stock
TXN Texas Instruments Incorporated Common Stock
VRSK Verisk Analytics, Inc. Common Stock
VRSN VeriSign, Inc. Common Stock
VRTX Vertex Pharmaceuticals Incorporated Common Stock
WBA Walgreens Boots Alliance, Inc. Common Stock
WDAY Workday, Inc. Class A Common Stock
XEL Xcel Energy Inc. Common Stock
XLNX Xilinx, Inc. Common Stock
ZM Zoom Video Communications, Inc. Class A Common Stock

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Related posts

ABD Piyasa Analizi 19 Temmuz

Atilla

ABD Piyasa Analizi 19 Temmuz ( 23:00 )

Atilla

ABD Piyasaları 25 Temmuz ( 22:30 )

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku