AnalizNASDAQ 100Nasdaq YatırımıŞİRKETLER

Qualcomm Hisse Senedi: Qualcomm Nedir? Canlı QCOM Fiyatı ve Grafiği

NASDAQ 100 Qualcomm Hisse Senedi

Qualcomm Hisse Senedi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Nasdaq 100 ‘da Qualcomm Hisse Senedi pandemi döneminde herkese olduğu gibi etkilendi. Peki ne kadar etkilendi ? Qualcomm Hisse Senedi hakkında bilmeniz gereken her şey bu makalede bulabilirsiniz. Qualcomm hisse senedi değerli mi ??    Qualcomm, bugün aynı zamanda pazarda bir tür mobil işlemci devi olan dünyadaki yarı iletken endüstrisindeki en büyük oyunculardan biridir. Qualcomm (Qualcomm Incorporated), çeşitli türlerde yarı iletken ve telekomünikasyon ekipmanı üretimi yapan uluslararası faaliyet alanında bir Amerikan şirketidir. Çeşitli telekomünikasyon ekipmanlarının tasarımından üretimine ve satışına kadar her şeyin üstesinden geliyorlar ve bugün Snapdragon alt markası ve güçlü mobil işlemcileri ile sıradan kullanıcılar tarafından giderek daha fazla biliniyorlar.

Çip üretimi, Qualcomm’un patent ve lisanslamaya ek olarak Amerikan markasına her yıl yüksek gelir ve kâr sağlayan en kazançlı işidir. Qualcomm’un merkezi San Diego, California’dadır ve 224 uluslararası ofisi bulunmaktadır. Ana şirketin adı Qualcomm Incorporation olup, iki ana yan kuruluşu Qualcomm Technology Licensing Division ve Qualcomm Technologies’dir.

ULUSLARARASI YATIRIM SEKTÖRÜNDE LİDER İSİMLER İLE ÇALIŞMAK İSTERSENİZ BİZLERE

BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Qualcomm ne zaman kuruldu?

NASDAQ 100 Qualcomm Hisse Senedi

Çoğu teknoloji meraklısı Qualcomm’u en iyi 21. yüzyılda tanıyor olsa da, şirketin geçmişi yirminci yüzyılın ortalarına ve 1960’lara dayanıyor. 1959’da, iki eski MIT mühendislik sınıf arkadaşı, Irwin Jacobs ve Andrew Viterbi, akademik bir konferansta tekrar bir araya geldi. Buluşmaları, sonraki yıllarda danışmanlık firmasının kurulmasına ve büyük Qualcomm’un kurulmasına yol açan dostlukların yeniden canlanmasına yol açtı. MIT’nin uzun süreli sınıf arkadaşları önce bir danışmanlık firması kurdular ve sonunda ilk dijital telekomünikasyon ekipmanı üreticisini 1968’de Linkabit adı altında kurdular.

Jacobs, 1959’da MIT’den mezun oldu ve elektrik mühendisliği profesörü olarak biliniyor. 1965 yılında, daha sonra “Dijital İletişimin İlk Kapsamlı El Kitabı” olarak tanınacak olan İletişim Mühendisliğinin İlkeleri adlı bir kitap yayınladı.

Comcast Hisse Senedi ‘ne Nasıl Yatırım Yapacağınızı Öğrenmek İstiyorsanız, okumaya devam edin

Viterby araştırma alanında çalıştı. İlk başarılı Amerikan uydusu Eplorer I için telemetri ekipmanı tasarımında yer aldı. Ayrıca Viterby, telekomünikasyon sistemleri ve uydu ekipmanlarında etkili olan dijital iletim teknolojilerinin geliştirilmesinde öncülerden biriydi.

Linkabite, Jacobs ve Viterby’nin yeteneklerinin kavşağıydı. Tecrübelerini televizyon endüstrisinde birçok faydası olan uydu iletişim uygulamaları geliştirmek için kullandılar. O yıllarda, iletişim modemleri şirketin araştırmalarının büyük bir bölümünü oluşturuyordu.

Qualcomm Inks Long-Term IP Licensing Deal with Huawei as 5G Adoption in  China Skyrockets

İletişim modemleri üzerine yapılan araştırmaların yanı sıra Linkabit süreçlerinde yeni bir yol oluşturuldu ve bu daha sonra mobil dünyada devlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Çalışanlarından biri olan Klein Gilhausen, uydu modemlerde kullanılacak mikroişlemciler üzerine ilk araştırmalarına başladı. Linkabit mikroişlemciler veya LMP’ler nihayet ilk olarak 1974’te o yılların endüstrisinde hazır prototipler kullanılarak tanıtıldı.

SATIN ALMAK İÇİN EN İYİ ALTKOİNİN HANGİSİ OLDUĞUNU BİLMEK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Jacobs, şirketinin işlemcisi için hızlı bir şekilde kodlamaya başladı ve bunu çeşitli derslerde tanıttı. Zamanla, ABD Hava Kuvvetleri de dahil olmak üzere çok sayıda müşteri Linkabit’e işlemcilerini pilot projelerinde kullanmalarını önerdi. LMP’ler için hızla keşfedilen ilk uygulamalardan biri, uçak kokpitlerinde kullanımlarıydı.

1980 yılına gelindiğinde, Linkabit küçük bir ofisten 1000’den fazla çalışanı olan devasa bir organizasyona dönüşerek yıllık 100 milyon dolar gelir elde etti. O yılın Ağustos ayında Linkabit, kablolu TV teknolojisi, veri iletimi ve diğer elektronik teknolojilerde uzmanlaşmış M / A-COM ile birleşti.

Jacobs, 1983 yılında kıdemli başkan yardımcısı olarak hizmet veren yeni şirkette iyi bir ilerleme kaydetmişti. Tabii ki başarısına rağmen, o ve Viterby her zaman yeni alanlar ve yeni teknolojiler arıyorlardı. Mobil uydu teknolojisi çifti ilgilendiren yeni bir alan oldu. Gelişme ve ilerleme için altın fırsatlar gördüler. Yeni bir iş kurmak ve o yılların acemi pazarına hakim olmak için çok önemli bir fırsat. Ancak, sektörün ilk zorluklarını ele alabilirlerse, pazarda ilk olmanın rekabet avantajı, şirketin gelecekte büyümesine kesinlikle yardımcı olacaktır.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

NASDAQ 100 Hakkında öğrenmek istedikleriniz için buraya tıklayın 

Qualcomm Hisse Senedi Taşımacılık sektöründe

Linkabit’in kurucuları, 1985 yılında Qualcomm Inc.’i kurmak için yeni şirketten ayrıldı. Şirketin adı, Kalite İletişimi anlamına gelen diğer birkaç kurucunun mutabakatı ile seçilmiştir. Daha sonra Business Week’te “Askeri İşler için Küçük Ofis” olarak anılacak olan uzmanlık alanlarında Ar-Ge müteahhitlik hizmetleri verdiler. Ancak nihai hedefleri, Ar-Ge’den ürün geliştirmeye kadar koordineli bir iş yürütmekti.

Qualcomm’un o yıllarda ana araştırma alanlarından biri, uydu dijital iletişim teknolojilerinin ticari uygulamalarla uygulanmasıydı. Tabii ki, askeri uygulamalar birincil faaliyetleri olarak biliniyordu, ancak Jacobs daha sonra ulaşım endüstrisinin mobil iletişim (WMC) için daha iyi bir fırsat olacağını fark etti.

Karayolu taşımacılığı, dijital teknolojinin en parlak döneminde ortaya çıkan kablosuz iletişimden en iyi şekilde yararlanabilecek Amerikan ulaşım pazarının önemli bir parçasıydı. O sırada kamyon şoförleri, kargonun mevcut durumunu ve güzergahı işverene telefonla bildirmek için düzenli aralıklarla durmak zorunda kaldı. Aynı kısa kesinti, kargo teslimatının hızını ve lojistik sisteminin verimliliğini azalttı. Ayrıca, işverenlerin rotalar, diğer siparişler ve sürücü verimliliği üzerinde özel bir kontrolü yoktu. Örneğin, kablosuz iletişimin olmaması nedeniyle, bir kamyon teslimattan sonra eli boş dönebilirken, kapasitesi diğer kargoları taşımak için kullanılabilir.

Qualcomm's Snapdragon 898 chip could go official in end-November - here's  why | TechRadar

Yukarıdaki zorluklara ek olarak, malların teslimatını bilgilendirmek için uygun tesisler yoktu. Sonunda Jacobs ve Viterby, karayolu taşımacılığı sürecine dahil olan parçalar arasındaki bağlantıyı iyileştirmenin bir yolunu buldular. 1985’ten 1988’e kadar, sonunda iki yönlü mesajlaşma ve konumlandırma sistemine yol açan bir proje üzerinde çalıştılar. Bu sistemi kullanarak nakliye şirketleri, sürücülerin iş akışını iyi bir şekilde kontrol edebiliyordu ve nakliye ve alıcı şirketler, sürücülerle doğrudan temas halindeydi.

Qualcomm’un ilk resmi ürünü olan OmniTRACS, kara yolu ulaşım rotalarının kıtalarını kapsayacak şekilde iletişim uydularını kullanan ulaşım sisteminde piyasaya sürülmeye hazırdı. Qualcomm’un tescilli sinyal işleme teknolojisi, sinyallerinin diğer ağlarla karışmamasını sağlayacak şekildeydi. Hizmetin konum bildirme ekipmanı ya hükümetin federal konum belirleme sistemi (GPS) ile çalıştı ya da özel uydular aracılığıyla konum belirleme sinyalleri gönderip aldı. Bu uyduda Qualcomm, kendi tescilli uydu konum raporlama sistemini kullandı.

Qualcomm’un hizmetini kullanan sürücüler, sürücü kabininde San Diego’nun geniş iletişim altyapısıyla iletişim kuran klavyeli bir terminal donanımına sahipti. Bu çekirdek altyapı, sürücüler, şirketler ve işverenler arasındaki bağlantıyı sağladı.

Qualcomm, 1988’de OmniTRACS sistemini halka açık hale getirmeye hazırdı. Jacobs, birkaç kilogramlık makinesinin açılışına katılmak için karayolu taşımacılığı endüstrisinin 300 liderini San Diego’ya davet etti. Qualcomm’un ilk ticari müşterisi Schneider National, birkaç ay sonra onlarla bir anlaşma imzaladı. Wisconsin’de faaliyet gösteriyorlardı ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en önemli karayolu taşımacılığı şirketlerinden biriydiler.

Schneider ile yapılan sözleşme yaklaşık 20 milyon dolar değerindeydi ve Omnitrix ağına 5.000 kamyon ekledi. Aynı anlaşma 1989 sonunda Qualcomm’un gelirini 32 milyon dolara çıkardı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk büyümenin ardından Qualcomm, işini Kanada ve Avrupa’ya genişletti ve Ağustos 1991’de OmniTrex ilk karlılık rekorunu kırdı. O yılın sonbaharında, yöneticiler şirketi borsada halka arz etmeye karar verdiler.

Qualcomm hisselerinin halka arzından sonra, uluslararası gelişme daha hızlı bir şekilde devam etti ve Japonya ve Brezilya, Amerikan markasının sonraki destinasyonları oldu. 1992 itibariyle, dünya çapında 23.000’den fazla Omnitrex terminali kuruldu ve 50.000’e varan bir filoya sahip 150 nakliye şirketi Qualcomm hizmetlerini kullandı. OmniTrex mesajlaşma ağında her gün yaklaşık 400.000 mesaj alışverişi yapılır. 1993’te Fleet Owner dergisi Jacobs’a özel bir bölüm ayırdı ve onu “kara taşımacılığında devrim yaratan adam” olarak nitelendirdi.

NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Qualcomm hisse senedi 5G devrimi

Cep telefonu sektöründe devrim

Qualcomm is at the center of 5G. We're still, almost, there. - Marketplace

Hücresel iletişim ağlarını uygulamaya yönelik ilk girişimler 1940’larda AT&T tarafından yapıldı. 1970 yılında, ABD Federal İletişim Komisyonu bu ağların uygulanmasına ilişkin kuralları kesinleştirdi ve 1977’de Baltimore ve Washington’da ilk hücresel telekomünikasyon kulelerinin inşası bildirildi.

1980’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde hücresel (hücresel ağ) endüstrisi ortaya çıkıyordu ve 1985’te 300.000’den fazla Amerikalı hücresel ve hücre içi hücresel aramalar yapıyordu. Jacobs ve Viterby, cep telefonu endüstrisinin başladığı analog iletişim teknolojisinin yakında dijital sinyaller tarafından modası geçeceğine ikna oldular. Bu nedenle, mevcut sistemleri hızla değiştireceğini ve sonunda tüm mobil aramaları bu ağda yapacağını umdukları bir hizmet tasarlamaya ve geliştirmeye başladılar.

1989’da Mobil İletişim Endüstrisindeki Şirketler Birliği, İsveçli Ericsson şirketi tarafından kurulan telefon tipi için bir standart uygulamaya koydu. Bu standart, telefon konuşmalarını radyo frekansları kullanılarak yönlendirilen ve iletilen dijital veri bloklarına dönüştüren Zaman Bölmeli Çoklu Erişim veya TDMA olarak biliniyordu. Son olarak, bu standardın uygulanmasıyla ağların verimliliği, analog yapıların 3 ila 6 katı oldu.

Qualcomm hisse senedi değerli mi ? Cevabını istiyorsaniz okumaya devam edin.

Jacobs ve Viterby’nin cep telefonları için dikkate aldığı standart, CDMA ile Kod Bölmeli Çoklu Erişim olarak biliniyordu ve TDMA’ya farklı bir yaklaşımı vardı. Her telefon görüşmesine bir tam frekans kanalı atamak yerine, CDMA standardı her aramayı yalnızca aramanın alıcısı tarafından tanımlanabilen ve yorumlanabilen özel bir etiketle işaretledi. Etiketlemeden sonra arama 10 dijital bölüme ayrılır ve mevcut tüm telefon kanallarında yayınlanır.

Genel olarak, CDMA standardının hücresel frekansları daha pratik bir şekilde kullandığını ve sonuç olarak ses kalitesinin uzun mesafelerde bile daha iyi olduğunu görüyoruz. Ayrıca, bu standartta belirli alanları kapsamak için gereken anten sayısı azaltıldı. Ayrıca, TDMA ile aynı durumdaki kapalı aramaların sayısı, analog telefonlardan on kat daha fazla olan, neredeyse iki katına çıktı.

NASDAQ 100 Qualcomm Hisse Senedi

ilk günlerinden itibaren çiplerin ve işlemcilerin geliştirilmesine ciddi şekilde dahil olan Amerikan markasının standardını daha da geliştirmek için bir kez daha atan bir kalp tasarlaması gerekiyordu. Qualcomm, iletişim ekipmanlarında CDMA standardını kullanma ihtiyacının bir sonucu olarak iletişim çiplerini geliştirdi. Aslında, işlemciler hem tüketici cihazları hem de telekomünikasyon kulesi iletişim ekipmanı için tasarlanmış ve üretilmiştir.

Qualcomm kendi standardını geliştirmişti, ancak mobil endüstri hala TDMA kullanıyordu. Bu nedenle, CDMA standardı test edilmedi ve sadece teorik durumdaydı. Yine de Jacobs, 1989 Mobil Endüstri Aktivistleri Derneği etkinliğinde şirket standardını tanıttı. Tasarım izleyiciler tarafından iyi karşılandı ve Qualcomm’un kurucu ortağı, büyük endüstri şirketlerinin desteğini ve CDMA testine yatırım yapma sözünü almayı başardı. Çeşitli çalışmalarla CDMA’nın TDMA‌ üzerindeki üstünlüğünü kanıtlamak istediler.

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Qualcomm hisse senedi ‘ne yatırım yapmak için ne yapmalıyım? Öğrenmek İstiyorsanız, okumaya devam edin

Qualcomm, 1989 yılında ağını test etmek için yaklaşık 30 milyon dolar topladı. Ayrıca Nokia, Motorola, Northrange Telecom ve Sony gibi büyük şirketlerle koordinasyon, teknolojiyi olabildiğince yakından incelemek için bir ortak girişimin kurulmasına yol açtı. Avrupa, Kanada ve Japonya bölgeleri, Qualcomm’un CDMA hücrelerinin kalitesine, kapsama alanına ve kapasitesine bakan ilk CDMA testlerinin yapıldığı yerlerdi.

1991 yılında Qualcomm’un CDMA ağı üzerinde son testler başladı. Cep telefonu endüstrisindeki on dört bölgesel ve uluslararası şirket ve çeşitli üreticiler, Amerikan şirketinin teknolojisi üzerinde bir saha testi başlattı. Deneylerin ön sonuçları o kadar inandırıcıydı ki Sanayi Aktivistleri Derneği, mobil arama standardının yeniden incelenmesini gündemine aldı.

NASDAQ 100 Qualcomm Hisse Senedi

Qualcomm yöneticileri, geliştirdikleri teknolojinin küresel bir standart haline gelme olasılığı karşısında hayrete düştüler. Elbette, bu standardı geliştirecek ulusal bir altyapının olmadığına dair genel bir endişeleri de vardı. Aslında, bu standardın hızlı ve yaygın gelişimi için ağ sistemleri ve iletişim istasyonlarının azami güçle ve tabii ki Qualcomm pahasına geliştirilmesi gerekiyordu. Sonuç olarak, Amerikan şirketi daha fazla sermaye toplamak için 1991 yılında borsada halka açıldı ve bu da 53 milyon dolar topladı.

Jacobs ve Whiterby, cep telefonu sektörüne mümkün olduğunca güçlü bir şekilde girmeye çalışmanın yanı sıra daha ileri teknolojilerde yenilik yapmaya çalışıyorlardı. 1991 yılında Qualcomm, HDTV teknolojisi konusunda ciddi araştırmalara başladı. Ayrıca, sinyal işleme ekipmanı, veri bağlantı sistemleri, özel modemler, özel VLSI panoları ve çeşitli gizli hükümet projelerinin tasarımı ve yapımı Qualcomm’un araştırma programları arasındaydı.

Yukarıdaki planlara ek olarak Qualcomm, Dünya’ya yakın uydulardan oluşan bir ağ geliştirmek için tanınmış bir uydu üreticisi olan Loral Corporation ile ortaklık kurdu. Proje, daha sonra, 1998’in başından itibaren, CDMA teknolojisini, Dünya’da hücresel ağları uygulayamayan dünyanın bölgelerine tanıtan Globalstar olarak biliniyordu. Bu projeye ek olarak Qualcomm, orijinal lisansı Illinois Üniversitesi’ne ait olan bir e-posta platformu yazılımı olan Eudora’yı piyasaya sürdü. 1997 yılına kadar hizmetin 18 milyon kullanıcısı vardı.

NASDAQ 100 Qualcomm Hisse Senedi son yılları

Büyük şirketler, dışarıdan çekici ve kazançlı görünseler de, nihai kârlılığa giden zorlu bir yola sahiptir. Qualcomm 1992’de üst üste üçüncü kez mali kayıplar yaşadı, ancak satışlar hızla büyüyordu ve Amerikan markası için parlak bir gelecek görülüyordu. O yıl, CDMA’nın resmi açılışı için nihai planlar uygulandı, böylece standart nihayet 1993’te kullanıma hazır olacaktı.

Qualcomm, CDMA standardını tamamlamak için Nokia ile bir teknoloji işbirliği anlaşması ve Northern Telecom ile bir lisans anlaşması imzaladı. Ek olarak, CDMA, Pittsburgh, Dallas, Atlanta, Salt Lake City ve Washington DC’de bölge ofisleri ile Kore, Avustralya, İsviçre ve Almanya’da tanıtıldı. Ayrıca, CDMA’nın nihai uygulaması ve ticarileştirilmesi için FCC lisansları alındı.

Kişisel İletişim Hizmetleri (PCS), Qualcomm’un hücresel iletişim endüstrisini tanıttığı ve bu alanda uygulamalar oluşturmak için birkaç şirketten oluşan bir ekip oluşturduğu o yıllarda yeni bir konuydu. Geleneksel mobil hizmetleri, çağrı, mesajlaşma, faks ve e-posta hizmetleri gibi hizmetlerle Pocket Communicator adı verilen tek bir cihazda birleştirerek, CDMA’nın PCS ile geleceği garanti edilmiş görünüyordu.

Qualcomm

1993, Qualcomm için CDMA için büyük bir geri dönüş ve karlılık zamanıydı. O zaman, Amerikan Telekomünikasyon Endüstrisi Birliği bu yaklaşımı nihai standart olarak benimsedi ve birkaç Bell bölgesel şirketi, Altel Mobile ile birlikte Qualcomm ve ilgili CDMA şirketleriyle sözleşmeler imzaladı. Ek olarak, büyük telekomünikasyon şirketleri bu standardın uygulanmasını aşamalı olarak test etti. Şili, Çin, Hindistan, Malezya, Pakistan ve Rusya da zaman içinde standarda eklenmiştir. Bu teknolojinin gelişmesiyle birlikte, Omnitrex hala Qualcomm’un para kazanma makinesiydi ve müşteri sayısı her yıl artıyordu.

CDMA standardının nihai olarak ortaya çıkması 1995 yılına kadar ertelendi, ancak birçok zorluk ve hatta patent davalarından sonra ülke standardı yavaş yavaş kullandı. Bu arada pazardaki tüketici boşluğu hissedildi ve Qualcomm’un Sony ile yaptığı sözleşme bir şekilde doldu. Ortaklığa göre, yılda bir milyona kadar PCS cep telefonu piyasaya sürülecekti.

1994 yılına kadar, OmniTrex müşteri tabanını 425’e çıkararak günlük 2,5 milyon mesaj ve durum raporu alışverişi yaptı. Bu sistemin terminal birimleri 13.000’e ve ev sahibi ülkeler 25’e ulaşmıştı.

Qualcomm, hedef pazarlardaki neredeyse tüm telekom operatörleri ve büyük ekipman üreticileriyle ortaklık kurdu. Sonunda DCMA PCS cihazları fikrini piyasada bir zorunluluk haline getirmek istediler. Son olarak, 1995’in sonunda, CDMA kullanan ticari bir ağa ilk telefon görüşmeleri yapıldı ve bu da Primeco müşterilerinin yararına oldu. Ayrıca AirTouch, Los Angeles’taki kullanıcılar için standardı sonlandırdığını duyurdu.

 PETROLE NASIL YAPACAĞINIZ KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYIN

Qualcomm ve Sony’nin tüketici ekipmanı ortaklığı, 1996’da toplam 850 milyon dolarlık sipariş aldı. Bu ortaklığın ürünlerinin ilk sevkiyatı da Primeco operatörünün müşterilerine sunulmak üzere hazırlandı. Tabii ki, bu ürünlerde Qualcomm mühendislerinin Primco’nun depolarında düzelttiği ve makineleri piyasaya sürülmek üzere kurduğu bir ilk yazılım hatası vardı. 40.000 Q Telefon ahizesinin piyasaya sürülmesi, Motorola’nın StarTAC’ın bir tasarım kopyası hakkında çabucak şikayet etmesine neden oldu. Tabii ki, bu dava Qualcomm’un lehine sonuçlandı.

1997 yılının ortalarında, yapım aşamasında olan tüm kablosuz sistemlerin yaklaşık yüzde 57’si, o sırada 4 milyon kullanıcısı olan Qualcomm’un CDMA standardını takip ediyordu. Çin, Kore, Rusya ve Çin’in yanı sıra Primco ve Sprint gibi ABD’li şirketlerden gelen telefon ve diğer ekipman siparişleri de Sony ile ortak girişimi için 1 milyar dolardan fazla satan Qualcomm’a aktı. Bu arada, Omnitrex hala Qualcomm’un gelişimi ve karlılığından sorumluydu.

Qualcomm

ARM’nin doğuşu ve işlemcilerin gelişimi

Faaliyet gösterdiği yıllarda gelirinin büyük bir kısmını telekomünikasyon ekipmanlarının, özellikle de ilgili işlemcilerin satışından elde eden Qualcomm’un, ilki 1998’de satılan ARM adlı büyük ve gelecek vaat eden bir lisansı da vardı. O yıllarda, bu standarda göre işlemci arzı giderek arttı. Bu eğilim Qualcomm’u, işlemcileri binlerce cep telefonunda kullanılan ARM tabanlı çiplerin dünyanın önde gelen tedarikçilerinden biri haline getirdi.

ARM teknolojisine dayalı o yılların dikkat çeken ürünü, 0.35 mikron işlemle üretilen MSM3000 işlemciydi. Bir yıl sonra, daha gelişmiş bir sürüm olan MSM3100, ARM7TDMI işleme çekirdeği kullanılarak piyasaya sürüldü.

Yirminci yüzyılın sonunda, Qualcomm’un büyümesi ve gelişmesi, kurucuların rüyasının gerçek oluyormuş gibi göründüğü bir noktaya ulaşmıştı. Ulaşıyor göründükleri pazara hakim olan bir iletişim işine sahip olmak istiyorlardı.

Qualcomm son yıllar ve mevcut durumu

21. yüzyıla girerken, Amerikan marka yöneticilerinin global bir marka olma çabaları yoğunlaştı. CDMA teknolojilerini, elbette, yol boyunca zorluklarla karşılaşan diğer ülkelerde mümkün olduğunca geliştirmeye çalışıyorlardı. İlgili ekipmanın tek üreticisi onlardı ve bu nedenle farklı ülkelerdeki yerli şirketler piyasada tek bir oyuncu ile çalışma riskini kabul etmediler.

Qualcomm, CDMA teknolojisi geliştirme şansını artırmak için bu alandaki ekipmanların uygulanması ve inşası üzerindeki kısıtlamaları azaltmaya karar verdi. Şirketlere ekipman lisansı verdiler ve amaç, teknolojiyi genişletmek ve ardından fiyat rekabet avantajlarından yararlanarak mümkün olduğunca fazla etki kazanmaktı. Şirketin o yıllardaki ana hedeflerinden biri, 2000 yılı sonunda 70 milyon mobil aboneye sahip olması beklenen Çin’di. Tabii ki Çinliler, Kualam’ın yedi cep telefonu üreticisiyle sözleşme imzalayarak standart kullanımını artırarak operatörleri kabul etmeye zorladığı Avrupa GSM standardını hala tercih ediyor ve sonunda 2002’de başarılı oluyor.

NASDAQ 100 Qualcomm Hisse Senedi

Avrupa pazarına CDMA teknolojisiyle girmek, ilk olarak Ericsson’un kapsamlı lobi faaliyetleriyle bir takım zorluklarla karşılaştı. Sonunda, bir dava ve ardından Ericsson ile bir işbirliği, Amerikan markasını Avrupa’ya getirdi. CDMA engellerinin kaldırılmasıyla Qualcomm’un üçüncü nesil veya 3G telekomünikasyon konusunda araştırma ve geliştirmeye devam etme zamanı gelmişti.

3G teknolojisi aslında 1999 yılında Qualcomm MSM5000 işlemci ile tanıtıldı. Sonunda, birçok cep telefonu üreticisi, yeni nesil telekomünikasyon ağlarına katılmak için Amerikan şirket işlemcilerini kullandı. Bir yıl sonra, efsanevi Qualcomm araştırmacısı Viterby emekli oldu.

Eylül 2003’te Qualcomm, bir milyar MSM yongası rekoruna ulaştı. Gilhausen, o yıl duyuru yapmak ve ders vermekle görevlendirildi. Konuşmasında şunları söyledi:

CDMA teknolojisinin uygulanması ve geliştirilmesinin, her şeyden önce, tescilli çiplerin yaygın tasarımını ve tedarikini gerektirdiğinin farkındayız.

Qualcomm hisse senedi değerli mi ?

005 yılında Qualcomm’da büyük bir yeniden yapılanma gerçekleşti. Erwin Jacobs’ın kurucu ortağının oğlu Paul E. Jacobs CEO seçildi ve babası CDMA ile ilgili patentlere odaklandı. Geldiğinde, Powell şirketin Ar-Ge projelerinin çoğunu Nesnelerin İnterneti’ne adadı ve 2013 yılına kadar yönetimde kaldı.

Snapdragon, çeşitli tasarımlarda birkaç yıl süren araştırma ve geliştirmelerin ardından 2007 yılında şirketin işlemci markası olarak tanıtılan Qualcomm işlemcilerinin ticari markasıydı. Ancak bu markanın piyasaya sürülmesi Qualcomm’un yüksek güçlü mobil işlemcilerini giderek daha fazla göstermesine neden oldu. İki yıl sonra, AMD‘den bir mobil grafik işlemcisi alt markası satın alındı ​​ve Adreno olarak yeniden adlandırıldı. GPU’ları yeni Snapdragon ile birleştirmek, Qualcomm’u mobil işlemci pazarında giderek daha popüler hale getirdi.

2000’lerin sonlarında, küçük dizüstü bilgisayarlara (Netbook’lar) olan talep zirveye ulaştı. Qualcomm, mobil işlemci tedarikçisi olarak bu pazarda iyi bir fırsat gördü ve sonunda Intel ve Atom alt markası için ciddi bir rakip haline geldi. Qualcomm, daha önce Snapdragon’un geliştirilmesinde yer alan bu pazara girmek için Gobi markasını kullandı.

NASDAQ 100 Qualcomm

2008’de Android’in doğuşu ve HTC telefonda MSM7210A yongasıyla piyasaya sürülmesi, Qualcomm ve Snapdragon alt markası için bir başka kilometre taşıydı. O zamanlar LG ve Samsung, 2009 yılında Android telefonu piyasaya sürmeye hazırdı ve Sony Ericsson ciddi faaliyetlere başlamıştı.

MWC 2013’te Snapdragon markası için önemli bir etkinlik gerçekleşti. Qualcomm, markanın işlemcilerinin birkaç neslini tanıttıktan sonra, onlar için daha basit sayısal adlandırma uygulamaya karar verdi. Profesyonel telefonlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanan fuarda amiral gemisi Snapdragon 800 işlemci tanıtıldı.

Snapdragon alt markası, sonraki yıllarda her biri belirli Android akıllı telefon kategorileri için tasarlanmış 400, 600, 700 ve 800’lük çeşitli kategorilerde tanıtıldı. Amerikan markası, aynı işlemcilerle akıllı telefon pazarına o kadar girdi ki, markanın artık bu pazar hacmini yakalayamayacağı düşünülüyor. Tabii son yıllarda orta ve alt segment pazarında MediaTek gibi bir rakibin yanı sıra Exynos ve Crane gibi şirketlerin tescilli işlemcileri (özellikle Çin ile Amerika arasındaki sorunlarla) Snapdragon’u tehdit ediyor. Pazar.

Şu anda piyasada Snapdragon 855 adlı Snapdragon profesyonel işlemcilerin en yüksek saat hızına sahip en son sürümü bulunuyor. Ana rakipleri, Exynos 9810 ve Kirin 980 işlemcilerinin yanı sıra Apple’ın biyonik serisidir.

Jacobs’tan sonra, Steven Malenkoff, Amerikan markasını otomobiller, giyilebilir cihazlar ve diğer yeni pazarlar için kablosuz teknolojilere odaklamaya karar veren CEO seçildi. Malenkoff hala Qualcomm’un CEO’su olarak görev yapıyor. En son istatistiklere göre 2017 yılında Amerikan marka geliri yaklaşık 22,3 milyar dolar ve dünya genelinde çalışan sayısı 33.800 oldu.

DAX 40 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Canlı QCOM Fiyatı ve Grafiği

Related posts

Netflix Analizi 20 Temmuz

Atilla

ABD Piyasa Analizi 18 Mayıs

Atilla

ABD Piyasaları 5 Ağustos

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku