AnalizNASDAQ 100Nasdaq YatırımıŞİRKETLER

Texas Instruments Hisse Senedi: Canlı TXN Fiyatı ve Grafiği

NASDAQ 100 Texas Instruments Hisse Senedi

Texas Instruments Hisse Senedi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Nasdaq 100‘da Texas Instruments Hisse Senedi pandemi döneminde herkese olduğu gibi etkilendi. Peki ne kadar etkilendi ? Texas Instruments Hisse Senedi hakkında bilmeniz gereken her şey bu makalede bulabilirsiniz. Texas Instruments hisse senedi değerli mi ??

Texas Instruments Incorporated, en büyük yarı iletken ve entegre devre üreticilerinden biri olan bir Amerikan teknoloji şirketidir. Şirketin ürünleri genellikle son ürünlerde kullanılmak üzere dünya çapında elektronik endüstrisindeki üreticilere ve tasarımcılara satılmaktadır. Texas Instruments Genel Merkezi, Dallas, Teksas’ta bulunmaktadır. En son istatistiklere göre, şirket dünyadaki en büyük 10 yarı iletken endüstrisi üreticisi arasında yer alıyor.

Analog çipler ve gömülü işlemciler, şirketin gelirinin %80’ini oluşturan Texas Instruments’ın ana ürünleridir. Diğer ürünler arasında dijital ışık işleme teknolojisi ve hesap makineleri, mikro denetleyiciler ve çok çekirdekli işlemciler gibi eğitim ürünleri bulunur. Texas Instruments’ın şu anda dünya çapında kayıtlı 45.000’den fazla patenti var ve bu patentlerin kullanımı için lisans satışından makul bir gelir elde ediyor.

ULUSLARARASI YATIRIM SEKTÖRÜNDE LİDER İSİMLER İLE ÇALIŞMAK İSTERSENİZ BİZLERE

BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Texas Instruments’ın tarihi, askeri ve petrol arama endüstrilerinde aktif olan Geophysical Service Incorporated adlı bir şirketle 1930’lara kadar uzanıyor. 1951 yılında organizasyon yapısını değiştiren şirket, resmi adını TI olarak değiştirmiştir. TI, dünyanın ilk ticari silikon transistör üreticisidir ve 1954’te bu devrim niteliğindeki çipe ek olarak, ilk radyo transistörünü de üretmiştir. Entegre devrenin icadı da 1958’de şirketin Ar-Ge laboratuvarlarında Jack Kilby adı altında gerçekleşti. Yenilikçi ve yaratıcı kişilikler, Texas Instruments’ın tarihi üzerinde büyük bir etkiye sahip olmuştur. Bu nedenle, bu şirketin tarihinde, yenilikçilerin faaliyetlerine büyük önem veriyoruz. Texas Instruments’ın tarihindeki diğer önemli buluşlar arasında elde taşınan hesap makinesi (1967) ve tek çipli mikro denetleyici (1970) yer alır.

NASDAQ 100 Texas Instruments Hisse Senedi

Texas Instruments’ın hisseleri şu anda Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’nda TXN adı altında işlem görmektedir. Şirket, NASDAQ-100, S&P 100 ve S&P 500 gibi büyük listelerde yer almaktadır. Son rakamlara göre Texas Instruments’ın çalışan sayısı 29.888’dir.

SATIN ALMAK İÇİN EN İYİ ALTKOİNİN HANGİSİ OLDUĞUNU BİLMEK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

NASDAQ 100 Texas Instruments Hisse Senedi ne zaman kuruldu?

Texas Instruments’ın geçmişi 1930’larda Dr. J. Clarence Karcher ve Eugene McDermott tarafından kurulan Geophysical Service adlı bir şirketle 1930’lara kadar uzanmaktadır. Şirketin merkezi Dallas, Teksas’ta bulunuyordu ve petrol arama ile ilgili faaliyetler ve teknolojiler, şirketin operasyonlarının merkezinde yer alıyordu. Cratcher, şirketin gelirinin büyük bir bölümünü sağlayan daha iyi petrol arama için yeni bir teknoloji geliştirmişti.

Jeofizik Servisi’nin çekirdek teknolojisi, yüksek kapasiteli petrol rezervuarlarını belirlemek için yeraltı ses dalgalarını kullanan yansıtıcı jeoloji olarak bilinir. Bir süre sonra, Craccher ve McDermott şirketin Ar-Ge merkezini rakiplerinden uzakta kurmaya karar verdiler, böylece geliştirilen teknolojiler kopyalanmaya karşı korunmuş olacaktı. Bu nedenle Newark, New Jersey’deki Araştırma ve Üretim Ofisi Jay Eric Johnson tarafından kuruldu ve yönetildi.

NASDAQ 100 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Petrol arama endüstrisindeki istikrarsızlık, jeofiziğin 1930’ların sonlarında kademeli olarak diğer endüstrilere ve pazarlara kaymasına neden oldu. Başlangıçta, ana holding şirketi olarak Coronado adlı bir petrol şirketi kuruldu ve Geophysical, bir yan kuruluş olarak faaliyet göstermeye devam etti. 1941’de Cracher ve McDermott ve diğer birkaç çalışan, jeofiziği Cornado’dan satın aldı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, petrol arama endüstrisi var olmaya devam etti. Şirket, geçmiş alanlarda hizmet vermenin yanı sıra yeni fırsatların ve pazarların keşfedilmesi görevini de üstlendi. GSI’nin petrol arama ile ilgili teknolojiler üretme konusundaki becerileri ve deneyimi, ordu için elektronik ekipman geliştirmek için kullanıldı. Aynı faaliyetler, keşif ve askeri teçhizatın benzer teknolojiler ve beceriler gerektirdiğini kanıtladı.

NASDAQ 100 Texas Instruments Hisse Senedi

NASDAQ 100 Texas Instruments Hisse Senedi ; GSI faaliyetlerinin II. Dünya Savaşı’ndaki askeri gelişimi nedeniyle Johnson, şirketin askeri odağını kademeli olarak artırdı ve askeri teçhizat üretimini ana faaliyet alanlarından biri haline getirdi. 1942 yılına kadar GSI, ABD Donanması ve Ordu Sinyal Birlikleri ile çeşitli sözleşmeler altında çalıştı. Bu sözleşmeler, GSI’nin kademeli olarak petrol arama endüstrisinden farklı yeni bir elektronik alanına girmesine yol açtı.

Dünya Savaşında Texas Instruments

Dünya Savaşı’ndan sonra Johnson, Patrick Hegerti adında yetenekli bir genç deniz subayını GSI’ye katılmaya ikna etti. Çoğu askeri müteahhitin giderek daha fazla tüketici ürünlerine yöneldiği yıllarda Johnson ve Hegerti, savunma sözleşmelerine odaklanmanın şirketi elektronik endüstrisinde öncü yapabileceğine inanıyordu. Şirket için hava manyetometreleri ve radar sistemleri gibi askeri teçhizatın üretimi için sözleşmeler kazandılar.

Hegerti, GSI’da Laboratuvar ve Üretim Birimi’nden (L&M) sorumluydu. Şirketi büyük bir elektronik ekipman üreticisi haline getirmek için elinden geleni yaptı. Çok sayıda müzakere sonucunda Hegerti ve Johnson, uyumlu ve merkezi bir üretim birimi kurmak için GSI Yönetim Kurulu’nun onayını aldı. Yeni merkez 1947’de açıldı ve tüm çeşitli birimleri barındırdı.

EN İYİ ALTKOİNLERİ SATIN ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

1951’de L&M birimi, GSI jeofizik biriminden daha hızlı büyüyordu. Şirket yöneticileri yapıyı tekrar değiştirmeye karar verdiler ve General Instruments adını seçtiler. İsim başka bir şirket tarafından kullanıldığından, sonunda Texas Instruments’ı seçtiler. GSI, o zamandan beri Texas Instruments’ın bir yan kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor ve Halliburton Company’nin GSI yan kuruluşunu satın aldığı 1988 yılına kadar bu yapıyı sürdürdü.

Texas Instruments’ın yapısındaki bir sonraki büyük değişiklik 1953’te meydana geldi. Borsaya resmen giren Intercontinental Rubber ile birleştiler. Çok aktif olmayan şirket ile birleşme, yeni sermaye çekmenin yanı sıra, New York Menkul Kıymetler Borsası’na resmi girişini sağladı ve bu da Texas Instruments’a birçok fayda getirdi. Aslında, savaş sonrası yıllar Texas Instruments için bir patlama yılı olarak kabul edilebilir. Satışları 1949’da 4,6 milyon dolardan 1952’de 20 milyon dolara ve 1958’de 92 milyon dolara yükselen yedi yeni şirket eklediler. Sonunda, Texas Instruments elektronik endüstrisinde lider bir üretici haline geldi.

NASDAQ 100 Texas Instruments TransistörlerCD4066B Quad Bilateral Switch - TI | Mouser

Transistörler, yirminci yüzyılın ikinci yarısında Texas Instruments’ın büyüme ve gelişmesinde en önemli faktörlerden biri olarak kabul edilebilir. 1952’de şirket, Western Electric’e 25.000 dolar ödedi ve yeni buluşları olan germanyum transistörünü üretmek için bir lisans aldı. İki yıl sonra, yüksek frekanslı germanyum transistörler TI’de seri üretildi. Aynı yıl, şirketin silikon endüstrisinde bir şekilde devrim yaratan ilk ticari silikon transistörü icat edildi.

Gordon Teal, Texas Instruments tarihindeki en etkili araştırmacı ve yönetmenlerden biriydi. Araştırma laboratuvarlarını yönetmek için şirkete Bell Laboratuvarlarından katıldı. 1954’te, kendisi ve ekibi, transistör üretim sürecinde germanyumu silikonla değiştirmeyi başardı. Silisyum, germanyumdan çok daha fazla avantaja sahipti ve en önemli avantajlarından biri de yüksek ısı direnciydi.

Nasdaq 100 nedir ? Nasdaq 100 endeksi nedir ?

NASDAQ 100 Hakkında öğrenmek istedikleriniz için buraya tıklayın 

Texas Instruments’ın elektronik endüstrisindeki en parlak döneminde Hegerti, düşük maliyetli transistörlerle tüketici elektroniği üretmenin şirket için büyük bir pazar yaratacağı sonucuna vardı. Bu nedenle, 1954 yılında TI, Industrial Engineering Associates’in Regency yan kuruluşu ile işbirliği içinde, TI tarafından üretilen bir germanyum transistör kullanarak ilk düşük maliyetli, düşük maliyetli mobil radyoyu üretti. Regency Radio adlı yeni ürün 1954’te piyasaya sürüldü ve yılın en çok satan Noel hediyesi oldu. Sonraki yıllarda transistör, elektronik pazarında yavaş yavaş vakum tüplerinin yerini aldı.

Mark Shepard, daha sonra şirketin başkanı olan Texas Instruments’ın yarı iletken ekipman biriminin yöneticisiydi. Hegreti ile çalışırken, IBM ile yakın çalışmaya başlamak için her türlü çabayı gösterdi. TI’yi IBM bilgisayarları için ana transistör tedarikçisi yapmaya çalışıyorlardı. Başlangıçta bilgisayar devi yöneticileri ikna edemediler, ancak şirketin küçük radyosu, anlayışın yolunu açtı.

IBM’in kurucusu ve CEO’su Thomas Watson Jr., Regency Radio’dan büyülenmişti. 1957’de TI ile bir sözleşme imzaladı ve o zamandan beri Texas Instruments, IBM bilgisayarları için önemli bir bileşen tedarikçisi haline geldi. Bir yıl sonra Hegerti, Johnson’ın yerine TI CEO’su oldu.

Texas Instruments’ın Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ilk üretim tesisi 1957’de İngiltere, Bedford’da açıldı. Bu üretim biriminin ana sorumluluğu, İngiliz ve Batı Avrupa pazarlarına yarı iletken ürünler tedarik etmekti. 1959’da TI, önde gelen kontrol ekipmanı ve nükleer yakıt üreticisi olan Metals and Controls Corporation ile birleşti. Yeni birleşme, Texas Instruments’a Amerika Birleşik Devletleri’nde iki üretim tesisi ve Meksika, İtalya, Hollanda ve Avustralya’da merkezler sağladı.

 PETROLE NASIL YAPACAĞINIZ KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYIN

NASDAQ 100 Texas Instruments Hisse Senedi

Jack S. Kilby, Texas Instruments tarihindeki en etkili mucittir. Şirkete 1950’lerde yeni katıldı ve 1958’de tarihi bir buluşun patentini aldı. İlk entegre devre fikri, elektronik endüstrisinde tarihi bir buluş olan 1958’de Kylby’ye geldi. Entegre devre, parçaları lehimleme ihtiyacını ortadan kaldıran tek bir silikon parçasından oluşuyordu. Devrenin kablolama ve lehimleme gerektirmeden üretilmesi, daha küçük parça ve ekipmanların kullanılabilmesi anlamına geliyordu. Sonuç olarak devreler daha küçük boyutlarda üretilmiş ve daha fazla parça tek bir devrede toplanmıştır.

Entegre devrelerin üretimi, en başından beri birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. Talaşların çok temiz, tozsuz bir ortamda yapılması gerekiyordu. Entegre devrelerin üretimi, devreleri silikon bir parça üzerine basmak için minimum hatayla bir yöntem gerektiriyordu. Öte yandan parçaların boyutlarının küçültülmesi de ileri teknoloji ve yöntemler gerektiriyordu. Bununla birlikte, TI yeni inovasyon potansiyelini fark etti ve iki yıllık araştırma ve geliştirme ve Kilby prototipinin iyileştirilmesinden sonra, dünyanın ilk ticari kompleks devresi nihayet 1960 yılında inşa edildi.

Elektronik endüstrisi başlangıçta entegre devreleri yeni ekipman olarak kabul etme konusunda şüpheliydi. Ancak bir süre sonra IC’ler tüm elektronik ekipmanların atan kalbi haline geldi ve modern mikro elektronik devrimi gerçekleşti. Önceki nesillere göre daha küçük, daha hafif, daha hızlı, daha güvenilir ve daha güçlü olan yeni çip, elektronik sektörüne birçok avantaj kattı. Tabii ki, entegre devreler pahalıydı ve küçük ölçekte bile 100 dolara mal oluyorlardı. Bununla birlikte, entegre devreler aynı zamanda bilgisayarlarda en yaygın kullanılan bileşenlerden biri haline geldi ve onların buluşu ve teknoloji dünyasına arzı, çip ve bilgisayar endüstrisinde patlayıcı bir büyümeye yol açtı.

Yarı iletken bileşenler, birkaç yıllık araştırma ve geliştirmeden sonra havacılık endüstrisinde hayati bir ekipman haline geldi. ABD askeri yetkililerinin başlangıçtaki güçlü ilgisi ve yarı iletkenlere yönelik uzay programı, Texas Instruments ve rakiplerini ekipmanlarını ve ürünlerini daha da geliştirmeye ve üretim yöntemlerini iyileştirmeye teşvik etti. Jack Kilby yönetiminde TI, ABD Hava Kuvvetleri için entegre silikon devrelere sahip ilk bilgisayarı geliştirdi. Bilgisayar 600 parça ile donatılmıştı ve yaklaşık 280 gram ağırlığındaydı. TI’nin yeni buluşu, entegre devrelerin gerçekten faydalı olduğunu kanıtlıyor.

1965 yılında bilgisayar çiplerinin fiyatı 8 dolara düştü. Sonuç olarak, tüketici bilgisayarlarında kullanılacak entegre silikon devrelerin zamanı gelmişti. Bir başka önemli başarı da 1969’da gerçekleşti. IBM, o yıl tüm bilgisayarlarında IC kullanmaya karar verdi. Bir süre sonra, askeri sözleşmeler yürürlükte kalmasına rağmen, ABD hükümeti ve ordusu artık Texas Instruments’ın ana müşterileri değildi.

Kilby’nin icadından yaklaşık 10 yıl sonra yarı iletkenler milyar dolarlık bir endüstri haline gelmişti. Texas Instruments, yarı iletken ürünler için güçlü küresel taleple karşı karşıya kaldı ve 1960’larda Avrupa, Latin Amerika ve Asya’da yeni üretim merkezleri kurdu. TI’nin bu pazarlara daha erken girmesi ve genişlemesi, onları rekabette öne çıkardı.

NASDAQ 100 Texas Instruments Hisse Senedi

Johnson, Texas Instruments’ta onlarca yıllık yönetimin ardından 1966’da Dallas belediye başkanı seçildi. Şirketten ayrıldıktan sonra Hegerti, yönetim kurulu başkanlığını devraldı. Birkaç yıl önce, entegre bir devre kullanarak küçük bir hesap makinesi oluşturmak için bir proje üzerinde çalışan Texas Instrument mühendislerinden oluşan bir ekibi vardı. Projenin amacı, tüketici pazarında entegre devrelerin verimliliğini kanıtlamaktı. 1967’de Texas Instrument Engineers, sonunda yaklaşık 1,2 kilogram ağırlığında küçük bir hesap makinesi prototipi geliştirdi. Dört yıl sonra, elde taşınabilir hesap makineleri piyasaya çıktı ve bir şekilde hesap makinesine son verdi.

NASDAQ 100 Texas Instruments Hisse Senedi Tüketici elektroniği endüstrisine bir meydan okumaya girmek

Elektronik endüstrisindeki bir sonraki tarihi eser Texas Instruments’ta icat edildi. 1970 yılında, şirketin mühendisleri, tek çipli veya mikrobilgisayar mikroişlemcileri tasarlamayı ve üretmeyi başardı. Bir yıl sonra ilk ticari ürün piyasaya çıktı. Bu çip sadece daha küçük hesap makinelerinin üretilmesinin yolunu açmakla kalmadı, aynı zamanda çeşitli ev aletlerinin ve diğer bilgisayar kontrollü cihazların üretiminin de yolunu açtı.

TI, 1972’de resmi olarak tüketici muhasebe makinesi pazarına girdi. 100 gramlık bir el hesap makinesi ve 85 ila 120 dolar arasında satılan iki masaüstü hesap makinesi piyasaya sürdüler. Hesap makinelerinin satışları 1971’de üç milyondan 1973’te 17 milyona, 1974’te 28 milyona ve 1975’te 45 milyona yükseldi.

Texas Instruments, tüketici elektroniği pazarına hızlı ve başarılı girişine rağmen ciddi rekabet krizleriyle karşılaşmaya devam etti. Erken başarılar bile zorluklarla doluydu. Bowmar Instruments, 1971 yılında TI çipleri kullanılarak tanıtılan bir hesap makinesi üreticisiydi. 1972’de Texas Instruments daha ucuz ürünler pazarlamaya ve payını artırmaya çalıştığında, iki şirket arasında bir fiyat savaşı başladı. Aslında TI, üretim verimliliğini artırırken aynı zamanda düşük fiyat ve düşük karla pazar payı elde etmeye çalışıyordu. Sonuç olarak, yeni oyuncular pazara kolayca giremedi.

TI’nin tüketici elektroniği endüstrisindeki rakipleri birkaç yıl sonra pazardaki varlıklarını artırmayı başardılar. 1975 yılına gelindiğinde rekabet zirveye ulaşmış ve fiyat etiketi tüm şirketleri zor durumda bırakmıştı. Aynı savaşlar, TI’nin 1975’in ikinci çeyreğinde 16 milyon dolar kaybetmesine neden oldu.

Texas Instruments, rakiplerinin sayısız zorluğuna ve baskılarına rağmen 1976’da başka bir yenilikçi ürünle piyasayı sarstı. Çok iyi karşılanan 95,19 $ fiyat etiketi ile düşük maliyetli dijital üretimi tanıttılar. Yeni ürünle şirket bir gecede büyük bir başarı elde etti ve bir şekilde birçok saat üreticisini tehdit etti. Hatta bir yıl sonra saat fiyatlarını 9,95 dolara indirdiler.

Ti Enables Precise Measurement With The First Zero-drift, 36-v  Instrumentation Amplifier - Digital Conqueror

1978’de Texas Instruments için yeni bir rekabet dalgası yaratıldı. Ucuz Asya ürünlerinin ağır ithalatı, şirketin ABD’deki pazarını tehdit etti. Ayrıca LCD teknolojisinin ilk patentine sahip olan TI, ticari gelişimi için gerekli yatırımları yapamadı. Elektronik saat endüstrisinde LCD monitörlerin ortaya çıkışı, sürekli olarak zamanı gösteren ve üzerlerindeki saati görüntülemek için bir düğmeye basmaya gerek duymayan ürünleri de beraberinde getirdi. LCD saatler zirve yaptığında, Texas Instruments pazar talebini karşılayamadı ve dijital saat satışları 1979’da keskin bir düşüş yaşadı. Sonunda, 1981’de piyasadan tamamen kaldırıldılar.

Elektronik pazarındaki başarısızlık, diğer Texas Instruments birimleri üzerinde de baskı yarattı. Chip pazarının aşırı ihtiyaçlarına yeterince cevap verme yeteneğine sahip değillerdi. Aslında kaynakların endüstriyel ve tüketici pazarlarına dağıtılması, Amerikan markasının endüstriyel müşterilerin talebini göz ardı etmesine neden oldu. Ancak, o yıllarda Texas Instruments’ı rahatsız eden tüm sorunlara rağmen, 1970’lerde büyüme hızlıydı. Askeri elektronik endüstrisi TI için hâlâ oldukça kârlıydı ve yarı iletkenlere olan talep gün geçtikçe artıyordu. TI, 1973 yılında 1 milyar dolarlık rekor satış rakamına ulaştı. 1979 yılına gelindiğinde 3 milyar dolarlık satış rekoru kırılmıştı.

Hegerti 1976’da emekli oldu ve Mark Shepard yönetim kurulu başkanlığını devraldı. Texas Instruments’ın tüm önemli bölümlerinde çalışmış olan JF Boss, CEO ve COO olarak atanmıştır. Hegherti, öldüğü 1980 yılına kadar Texas Instruments’ın Onursal Başkanı ve Danışmanı olarak görev yaptı.

Texas Instruments’ın bir sonraki büyük yeniliği, şirketteki büyük araştırma ve geliştirme başarılarını gösteren Speak & Spell cihazıydı. Bu eğitim cihazı, pazarda hızla popülerlik kazanan konuşma tanıma ve kompozisyon teknolojisini kullanır. Aynı yıl Business Week, Texas Instruments’ı Amerikan şirketleri için bir referans model olarak tanıttı. İnovasyon, üretkenlik kazanımları, örnek büyüme ve rekor satışlar, Texas Instruments’ı kapsamlı ve referans bir şirket yapan sebeplerdi.

Texas Instruments, 1979’da bir ev bilgisayarı üretti ve o yılın Aralık ayında 1.400 dolara piyasaya sürdü. Bilgisayarın ilk satışları başlangıçta TI beklentilerinin gerisinde kaldı, ancak 1981’de satışlar giderek arttı. Daha fazla bilgisayar satışına yardımcı olmak için, pazarlama yöneticileri 1982’de rekor kıran cihaz satışlarına yol açan bir indirim programı başlattı. TI, Nisan 1983’te rekor bir milyon PC satışına ulaştı.

Texas Instruments, 20. yüzyılın son on yıllarının zorluklarının ortasında kalkınma

A Glimpse Into The Life Of | A Software Engineer at Mediaan - Mediaan

Texas Instruments TI-99 / 4A ev bilgisayarının satışları Ekim 1983’te düştü. Amerikan markası piyasadaki fiyatı ile rekabet edemedi ve sonunda PC pazarından tamamen ayrıldı. Şirketin piyasadan nihai çıkışından önce, ev bilgisayarlarının fiyatı üretim maliyetinin altına düşmüş, bu da 1983’te 145 milyon dolarlık zarara yol açmıştı.

Texas Instruments’ın tüketici elektroniği üretme faaliyeti hiçbir zaman kârlı olmadı ve sabit bir gelir akışı olmadı. Aslında, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak yerine, şirket her zaman başarılarının kapsamlı sunumuna odaklanmıştır. Öte yandan, ürün fiyatlarını düşürmeye yönelik agresif ve sert politikaları hem satıcılar hem de tüketiciler için tuhaf ve mantıksızdı. Ayrıca, hem tüketici hem de endüstriyel pazarlarda aynı anda faaliyet göstermeye çalışmak, çoğu zaman birikmelere ve kıtlıklara neden olur.

1980’lerin başına ekonomik kriz damgasını vurdu ve yarı iletkenlere olan talep azalıyordu. Öte yandan Texas Instruments’ın tüketici pazarındaki başarısızlığı şirket üzerinde ciddi bir baskı oluşturmuş ve yöneticilerin krizi aşması için ilk çözüm maliyet düşürme olmuştur. 1980 ve 1982 yılları arasında 10.000’den fazla Texas Instruments çalışanı işten çıkarıldı. Öte yandan, yönetim matrisi yapısı artık verimli değildi ve yönetim kurulu, inovasyonu geliştirmek için yeni bir tasarım kullanmaya karar verdi.

Texas Instrument mühendisleri, yarı iletken endüstrisindeki önemli yeniliklerin ve başarıların ön saflarında yer alsalar da, pazar rekabeti şirket üzerinde çok fazla baskı yarattı. Aslında sektörde çok sayıda yerli ve yabancı aktörün ortaya çıkması, teknolojik üstünlüğün artık pazar başarısını garantilemek anlamına gelmediği anlamına geliyordu. Ancak piyasa baskıları öyle bir düzeye ulaştı ki, 1985 yılında yine Amerikan markasında 100 milyon dolarlık bir finansal kayıp rapor edildi.

SOFTWARE ENGINEER (M/F) – E-COMMERCE – Jobs4Germany.com

Daha sonra Texas Instruments’ın CEO’su olan Fred Bossi, 1980’lerin krizi sırasında ağır bir şekilde eleştirildi. Kötü niyetli ve otoriter yönetim süreçleriyle suçlandı ve kriz yıllarında şirketi yönetememesi sonunda şirketten ayrılmasına neden oldu. 1985 yılında, Bossi emekli olduktan sonra Jerry Johnson CEO ve CEO oldu. Texas Instruments’ta onlarca yıllık deneyime sahip olan Johnsons, daha demokratik bir yönetim sistemine geçti ve hızla TI’nin ikonik CEO’su oldu.

Texas Instruments, 1980’lerin sonlarında patentlerinin uygulama haklarını korumaya yoğun bir şekilde odaklandı. Aslında, şirketin faaliyetleri sırasında çalışanların teknolojisinin geliştirilmesi için tescil edilmiş olan patentleri tekelleştirmeye ve kullanmaya çalıştılar. Amerikan markası, 1986 yılında Uluslararası Ticaret Komisyonu’na sekiz Japon şirketi ve bir Koreli şirket suçlayarak dava açtı. Şirketler DRAM’ler yaptı ve TI, ürünlerini Amerika Birleşik Devletleri’nde patent almadan sattıklarını iddia etti. Çoğu dava mahkeme dışında sonuçlandırılsa da, Amerikan markası teknoloji patentlerine tolerans göstermediğini güçlü bir şekilde göstermiştir. Şirketin patent lisanslamasından elde ettiği gelir de sabit bir kaynak haline geldi ve yılda 250 milyon dolar TI’ye aktı.

1988’de Texas Instruments ile Japon Hitachi şirketi arasında 16MB DRAM teknolojisi geliştirmek için bir Mutabakat Zaptı imzalandı. Elektronik endüstrisi, TI ve Hitachi arasındaki işbirliği haberiyle şok oldu. Öte yandan, Japon yan kuruluşu ve o ülkedeki üretim merkezinin başarısı göz önüne alındığında, Amerikan markası, ancak Japon şirketleri ile işbirliği yaparak mümkün olan teknoloji ve üretim uygulama maliyetlerini mümkün olduğunca azaltmak zorunda kaldı.

Texas Instruments, 1977 yılında iddialı bir açıklama ile 1989 yılı için 10 milyar dolarlık satış tahmininde bulunmuştu. Daha sonra tahminlerini 1990’da 15 milyar dolara çıkardılar. Ancak Amerikan markası 1990’lı yıllara satış tahmininin 9 milyar dolar gerisindeyken girdi. Şirketinin yarı iletken pazarındaki payının son on yılda yüzde 30’dan yüzde 30’a çıktığını gören Johnson, kaybı telafi etmek için önemli bir karar verdi.

Texas Instruments’ın yönetim ve yürütme yapılarını değiştirmeye yönelik Johnsons Dönüşüm Planı, TI 2000 adı altında tanıtıldı. Yeni programın en önemli ilkelerinden biri, geleneksel yönetim yapılarını değiştirmek ve yeniliğe değer vermekti. Ayrıca üretim süreçleri düşük maliyetli bilgisayar çiplerinden yüksek kâr marjlı tescilli çiplere kaymış ve üretimin odağına dijital sinyal işlemcileri eklenmiştir. Üretim süreçlerindeki değişime örnek olarak Amerikan markasının, mikrobilgisayarların ortak üretimi ve uzman mühendislik kadrosunun paylaşılması amacı ile kurulan Sun Microsystems ile yaptığı işbirliğinden bahsedebiliriz.

How to Become a Software Engineer in 2021 (From Scratch) | Columbia  Engineering Boot Camps

Texas Instruments, geliştirme planlarını ilerletmek için Sony, General Motors ve Ericsson gibi devlerle büyük ortaklıklar imzaladı. Şirketin yapısal değişiklikleri ve hedeflerine, çoğunlukla işletmeleri hedefleyen çeşitli pazarlama faaliyetleri de eşlik etti. 1988’den 1993’e kadar özel ekipman sektörünün şirketin toplam satışları içindeki payı yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseldi. 1992’deki bir röportajda Johnson, endüstri liderleriyle işbirliği içinde ortak teknolojik bağımlılık aradıklarını söyledi. Ayrıca, teknolojik gelişmelerin kademeli olarak kamu piyasalarına gireceğini umduğunu da dile getirdi.

Değişen yönetim yapılarına ek olarak, Johnson ayrıca Texas Instruments’ta uluslararası operasyonların geliştirilmesini temel bir strateji olarak uyguladı. Avrupa ve Asya’da üretim işbirliği anlaşmaları imzalandı. TI, 1990 yılında İtalyan hükümetiyle bir sözleşme imzaladı ve bu da ülkede 1,2 milyar dolarlık bir üretim tesisinin açılmasına yol açtı. 1991’de TI, o ülkede bir yarı iletken tesisi başlatmak için Canon ve HP ve Singapur Hükümeti ile ortaklık kurdu.

1992’de Texas Instruments bir dizi uluslararası ortaklık geliştirdi. Tayvanlı üretici Acer’dan Japonya’daki Kobe Steel’e ve Singapur’daki birçok işletmeye, Amerikan marka ortaklarının saflarına katıldılar. TI, Asya’da üretim tesisleri kurmak için 1 milyar dolar yatırım yaparak yeni yüzyıla girmeye karar verdi. 1994 yılında Hitachi ve Samsung ile devam eden işbirliği, Portekiz ve Amerika Birleşik Devletleri’nde üretim tesislerinin kurulmasında maliyet paylaşımına yol açtı.

Texas Instruments yazılım bölümü, 21. yüzyıla kadar olan yıllarda aktif olmuştur. TI 2000 programı kapsamında, yazılım satışlarını 1990’ların ortalarına kadar 1 milyar dolara çıkarmaya karar verdiler. Amerikan markası, kişisel hesap makinelerinin yanı sıra ilk ses tanıma cihazının yapımından bu yana yazılım alanında faaliyet gösteriyor. Tabii ki, 1997’de bir yazılım paketi sattılar ve şimdi makine yazılımı gibi yalnızca küçük parçaların mülkiyetini elinde tutuyorlar.

Texas Instruments, 1990 ve 1991 yıllarında süreçlerinde mali kayıplar bildirdi. Tabii ki Amerikan markası ilerleyen yıllarda konumunu yeniden geliştirmeyi başardı ve çalışan başına satış bazında karlılık 1989’da 88.300 dolardan 1993’te 143.240 dolara yükseldi. Ayrıca, TI, o yıllarda Badlridge kalite kontrol yapılarının uygulanmasıyla bağlantılı olan Malcolm Barlridge Ulusal Kalite Ödülü de dahil olmak üzere birçok endüstri ve iş ödülü ve onur ödülü kazandı. Wall Street de TI’nin başarısına iyi yanıt verdi ve hisse senedi fiyatları 1991’den 1993’e neredeyse iki katına çıktı.

Texas Instruments’ta satışları ve karlılığı artırma başarısına, çeşitli alanlarda artan yatırım eşlik etti. Ayrıca yavaş yavaş, uzun vadeli iyi bir geleceği olan yavaş büyüyen işlere girdiler. İlk TI video multimedya işlemcisi 1994 yılında piyasaya sürüldü. Tek çipli işlemci, sınıfında çeşitli DSP ve RISC çiplerinin bir kombinasyonundan yapılan ilk ticari üründür. Bir yıl sonra, devrim niteliğindeki Texas Instruments çipine prestijli Singapur Kalite Ödülü ve Avrupa Kalite Ödülü verildi.

Analog sinyalleri anında dijitale dönüştüren DSP çiplerine odaklanma, Texas Instruments’ın ilk multimedya işlemcisinin başarısından sonra zirveye ulaştı. Yeni pazarı hızlı büyüme yeri olarak gören Amerikan markası, büyük yatırımlar yaptı. 1990’larda, DSP çipleri yavaş yavaş modemlerden cep telefonlarına ve kişisel bilgisayar ve televizyonlara kadar çok çeşitli cihazlara girdi. 1997 itibariyle, TI pazarın %45’inden fazlasına sahipti.

 

21. Yüzyıl ve Texas Instruments Markasının Mevcut Durumu

1990’ların ilk yarısındaki sayısız başarıya rağmen, pazar hala TI için birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. 1996’da şirketin bellek yongalarının fiyatı %80 düştü. Bir sonraki büyük olay, bir iş gezisi sırasında Johnsins’in ani ölümüydü. Tom Anginsbos, Johnson’ın CEO ve CEO olarak yerini aldı ve satın alma, birleşme ve geliştirme süreçlerini sürdürdü. Ancak 1997 yılına gelindiğinde, mobil işleme bölümleri, elektronik savunma sistemleri ve denetim ekipmanı gibi birçok yan kuruluş satıldı. Diğer bölümler arasında Kimyasal Faaliyetler ve Telekomünikasyon Sistemleri Departmanı ve güç iletimine odaklanan Yarı İletken Birimi bulunmaktadır. O yıllarda Intersect Technologies, Amati Communications ve GO DSP de önemli satın almalardı.

21. yüzyıla kadar geçen yıllarda Texas Instruments’ta yeni şirketlerin satın alınması ve birleşmeleri devam etti. Butterfly VLSI, Integrated Sensor Solutions, Telogy Networks, ATL Research A/S, Libit Signal Processing, Unitrode Corp. ve Power Trends gibi firmaları da yan kuruluşlarına eklediler. Yeni ürünlerin tasarımı ve geliştirilmesi de TI çekirdek programının bir parçasıydı ve kapsanmadı. En önemli başarılardan biri, hedef cihazlar için yüksek hızlı İnternet bağlantısı sağlayan DSP çipidir. Texas Instruments, o yıllarda DSP pazar payının %48’ine sahipti ve üst üste ikinci yıl en büyük analog yarı iletken pazar şirketi olarak kabul edildi. Şirket 1999’da toplam 191 analog ürün piyasaya sürdü ve bu, 1996’dakinin altı katıydı.

Texas Instruments’ın 21. yüzyıla girişi, gelir ve karlılık açısından nispeten istikrarlı olmuştur. İyi finansal getirileri oldu ve 7,2 milyar dolar karla 11,8 milyar dolarlık satışlar iyi bir durum gösterdi. 2000 yılında portföylerine en önemlisi Dot Wireless olmak üzere yeni şirketler eklediler. Aynı yıl Qualcomm ile iki şirketin telif hakkı yasalarını ihlal etmeden kablosuz uygulamalar için çip tedarikini mümkün kılacak önemli bir anlaşma imzalandı.

NASDAQ Texas Instruments Hisse Senedi
TEXAS INSTRUMENTS Genel Merkezi

Texas Instruments’ın 21. yüzyılın başındaki en önemli işbirliklerinden biri, kablosuz cihazlar ve tüketici elektroniği geliştirmek ve dağıtmak için dört Çinli üreticiyle yaptığı anlaşmaydı. Ayrıca TI, IMAX sinemaları için ihtiyaç duydukları sinema projektörlerini tedarik etmek için Imax Corp. ile ortaklık kurdu. Imax, Texas Instruments ile imzaladığı mutabakat zaptı sonucunda DLP Sinema teknolojisi için özel bir lisans aldı. 2000’lerin ilk yılında kaydedilen tüm ilerlemelere rağmen, 2001-2003, TI için birçok finansal zorlukla dolu bir çip pazarıydı.

2000 yılında, bir grup Texas Instrumentation mühendisi, şirketin tescilli yazılımlarından biri olan Code Copmposer Studio’yu müşterilere çevrimiçi olarak satmaya karar verdi. Mühendislerden biri hazır bir plan satın aldı ve hafta sonu şirketin e-ticaret platformunu başlattı. TI mağazası adı verilen yeni hizmet, Texas Instruments’ta üretilen parça ve ürünleri sipariş etmeye devam ediyor.

Texas Instruments, birçok şirket gibi 2008 ekonomik krizinden sert bir şekilde etkilendi. Hasar bile birkaç yıl devam etti ve 2011’den 2016’ya kadar elektrik kesintisine neden oldu. Tabii ki, şirket o zamandan beri kârlılığa geri döndü ve istatistikler, çalışan sayısında bir artış, gelirde bir artış ve stokların değerinde bir artış olduğunu gösteriyor. Şirketin en son kurumsal satın almalarından biri 2011 yılında National Semiconductor’dır.

Texas Instruments bugün dört ana alanda faaliyet göstermektedir: analog ekipman, gizli veya gömülü işlemciler, dijital optik işlemciler ve eğitim teknolojileri. Analog cihazlar, dijital ve fiziksel dünyalar arasındaki arayüz olarak ses, basınç, nem ve ışık gibi sinyalleri elektronik cihazların anlayabileceği dijital bilgilere dönüştürür. Gömülü işlemciler, çeşitli elektronik cihazlarda uygulanmak üzere kablosuz iletişim ve mikro denetleyiciler gibi çeşitli uygulamalarda da üretilmektedir.

Rich Templeton şu anda Texas Instruments’ın Başkanı ve CEO’su. Son rakamlar, şirketin 2019 yılında 2,5 milyar doları net kâr olmak üzere 14,3 milyar dolardan fazla gelir elde ettiğini gösteriyor.

Texas Instruments Hisse Senedi ‘ın Büyük Temettü Hisse Senedi Olması 3 Sebep

Yıl sona ererken, birçok temettü yatırımcısı portföylerini yeniden dengelemek istiyor – özellikle de borsadaki bu değişken yıl göz önüne alındığında. Ve temettü elde etmek için bir teknoloji hissesi satın almak, sektördeki temettüler sunan birkaç şirkette sektörün genel olarak düşük getiri yüzdesi göz önüne alındığında, keşfetmek için doğru bir alternatif gibi görünmese de, yarı iletken üreticisi Texas Instruments (NASDAQ:TXN) tek bir şirkettir. bu trendi bozar.

Texas Instruments Hisse Senedi , sağlam bir temel konumdan çalışır

90 yıllık geçmişi ve gelecekteki büyüme için hala önemli bir vaadi olan Texas Instruments’ın, yıllarca sağlam getiri çizgisini sürdürmesi muhtemeldir. Geleneksel olarak grafik hesaplayıcılarıyla bilinmesine rağmen, şirketin ekmek ve tereyağı, aslında yarı iletken endüstrisinde çeşitli analog ve gömülü bileşenleri tasarlıyor, test ediyor ve üretiyor. Buna çipler, dönüştürücüler, amplifikatörler, wafer’lar ve daha fazlası dahildir. Texas Instruments, geniş bir uygulama tabanına sahip geniş bir ürün portföyüne sahiptir ve temettü bazlı bir portföy için iyi bir eşleşme olduğunu kanıtlayan belirli ilkeleri takip eder.

Texas Instruments, serbest nakit akışının çoğunu hissedarlarına temettü ödemeleri şeklinde geri vermeyi taahhüt eden bir endüstri lideridir. Teknolojiye olan güven arttıkça, zirveye ulaştıkça ve sonra azaldıkça, uzun yıllar boyunca değer sağlayacak uzun vadeli ürünlere yatırım yaparak uzun vadeli bir bakış açısını korur.

Bu nedenle, 2013’te 12,2 milyar dolardan 2018’de 15,8 milyar dolara çıkarak, bir dereceye kadar döngüsel bazda güçlü bir yıllık gelir elde ediyor. Bununla birlikte, şirket faaliyetinin sonuna yaklaşırken gelir, 2019’da yaklaşık %9 azaldı. mevcut ürün döngüsü çalışması.

Sağlam finansmanının ek özellikleri, Texas Instruments’ın sürekli gelişen teknolojilere yatırım yapmasına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda hissedarlarına değer kazandıran düşük borcu ve güçlü serbest nakit akışıdır. 2019’un sonunda, şirketin cari yükümlülükler metriği yıldan yıla %14 düşerken, borç/özsermaye oranı beş yıl önceki toplamından yarıya indi. Texas Instruments, gelirin %40,3’üne tekabül eden serbest nakit akışı ile sağlam faaliyet marjları üretmeye devam ediyor. 2019’un tamamı için hisse senedi fiyatındaki artış ve temettü ödemesi birleştirildiğinde, yıl için toplam hissedar getirisi %39,6’lık bir kazanç olarak gerçekleşti.

Texas Instruments Hisse Senedi ‘ın uzun vadeli bir stratejisi var

Texas Instruments’ın uzun dönemli stratejisi, teknoloji geliştikçe şirket için istikrarlı bir temel sağlar. Yeni teknolojiye uyum sağlamak için fabrikaların ilk hazırlığı ve inşası maliyetlidir, ancak şirket, ürünlerinin çoğu günlük kullanımımızın ayrılmaz bir parçası olduğundan, zaman içinde bu maliyeti dengeleyebilmektedir.

Son trendle ilgili olarak, Texas Instruments’ın çeşitli ürün yelpazesi, birçok öğenin internete veya diğer cihazlara bağlanacağı Nesnelerin İnterneti (IoT) için güçlü bir uyum sağlar. Tüm akıllı teknolojilerin çalışması için yarı iletkenlere ihtiyacı vardır ve Texas Instruments bunu uygun bir maliyetle sağlamayı taahhüt eder. Son ürün döngüsü, yıllarca ardışık büyüme sağladı ve şirket, önceki yarı iletken tasarımına kıyasla iki katından fazla kapasiteye sahip çiplere dayalı bir sonraki çalışmaya hazırlanmak için fabrikalar inşa ediyor.

Texas Instruments Hisse Senedi ‘ın iyi bir temettü ödemesi var

Texas Instruments Hisse Senedi , müşterilerine ve yatırımcılarına değer sağlarken büyük ölçüde temiz bir kitap tutmaya odaklanır. 2017’den 2019’a bileşik ortalama büyüme oranı sadece %2,5 olmasına rağmen, faaliyet kar marjı %41 ve tamamen organik büyümeye dayalı.

Şirketin hisse başına temettüleri zaman içinde önemli ölçüde arttı ve bu yıl verim %2,56. Bu tür bir getiri, diğer sektörlerdeki diğer büyük sermayeli şirketlere kıyasla düşük görünse de, Nasdaq 100 endeksinde listelenen ortalama teknoloji şirketi yalnızca %1 temettü getirisi ödüyor. Ve birbirine bağlı cihazların günlük hayatımızda giderek daha büyük bir rol oynadığını düşünürsek, Texas Instruments’ın potansiyel pazarı daha da büyüyecek.

Şirketin iyi bir temettü ödemesi var ve istikrarlı büyüme için uzun vadeli stratejiler izliyor. Sonuç olarak, bu hisse senedi, temettü bazlı bir portföye istikrarlı bir teknoloji hissesi eklemek isteyen herhangi bir yatırımcı için sağlam bir alım yapmalıdır.

DAX 40 ENDEKSİNE NASIL YATIRIM YAPACAĞINIZ KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

BURAYA TIKLAYIN

Canlı TXN Fiyatı ve Grafiği

Related posts

Tesla hissesi almak, Tesla 10 Yıl Sonra Nerede Olacak?

Atilla

ABD Borsası 5 Ocak

Atilla

ABD Piyasaları 25 Temmuz

Atilla

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Devamını oku